eKargo.net: Dosya Paylaşımı Alanında Gelecek Vaadeden Bir Yerli Girişim

eKargo.net: Dosya Paylaşımı Alanında Gelecek Vaadeden Bir Yerli Girişim

Disketlerle başlayan veri paylaşım maceramız bugün o denli ileri bir noktaya geldi ki kalın bir kitap yazmak mümkün. eKargo.net'e de bu kitapta güzel bir sayfa açılabilir. Kurumsal şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanan girişim, bireysel kullanıcılara da güvenli ve bulut tabanlı bir hizmet sunuyor.

Bu teknoloji odaklı girişim 1997'den bu yana sektörde çalışan Memet Baygün tarafından projelendirilmiş ve uygulanmış. Geliştirme sürecinde 2 kullanıcı ile 4 ay gibi bir sürede kapalı deneme sürecine girilmiş ve Ağustos ayında ekosisteme katılmış.

Dosya paylaşımında karşılaşılan sorunlara çözüm sunmak için geliştirilen eKARGO, basit bir kullanıcı arayüzü ve kullanıcılarına birebir yardımcı olması ile rakiplerinden sıyrılmak istiyor. Memet Baygün, kurumsal pazarı hedef aldıkları ve çift yönlü paylaşıma izin vermeleri nedeniyle kendilerini farklı bir kulvarda gördüklerini dile getiriyor.

Benim çok önemsediğim (yalnız değilim) tasarım anlamında gayet başarılı görünen eKarGo, güvenlik konusunda temel 256bit SSL, transfer aşamasındayken eKARGO'ya özel bir algoritma ve transfer tamamlandığında sunucu tarafında AES256 şifrelemesi kullanıyor.

Özellikle internet üzerinden sipariş alan dijital baskı ve matbaa sektöründen müşterilerin bu konuda sağlıklı bir servise ihtiyaç duyduğunu söyleyen ve müşterileri ile birlikte proje geliştiren girişimin iyi düşünülmüş bir tarafı da eklentileri. Web uygulamalarına eklenen özel gönderim formları, mevcut müşteri listeleri ile entegre olabilen üye sistemi ve her dosyaya özel mesaj panoları gibi ek araçlar tüm sektörlere uyarlanabilir olmayı hedefliyor. Kullanıcı talebine göre modül geliştirebiliyor, mevcut web uygulamalarının bir parçasıymış gibi esnek bir platform olmaya çalışıyor.

https://vimeo.com/video/24040833

eKargo, hesabınıza özel bir alt alan adı alma hakkı sunuyor ve kullanım raporları ile veri transferinizi kayıt altına alıyor.

Citrix tarafından satın alınan Sharefile.com'un (2 milyon üye), INC500'e göre son 3 yıl içinde yüzde 1.322 büyümesini ve 2010'da 7,8 Milyon dolar ciro elde etttiğini hatırlatan Memet Baygün, yatırım arayışında olduklarını paylaşıyor.

2012 hedefini de 2GB ile sınırlanan tek seferlik gönderim limitini 13GB’a çıkarmak, güvenli FTP desteği sunmak, masaüstü ve mobil uygulamaları ile eKARGO API’yi içeren 2.0 sürümüne geçmek olarak açıklıyor.

İş modeli aylık abonelik ve talebe bağlı özel servisler (dedicated server, müşteri yerine kurulum v.b.) üzerine kurulan eKargo, Webrazzi okuyucularına da Standart (40 GB aylık transfer, 20 GB depolama) paketiyle başlama hakkı sunuyor.

Aşağıdaki kuponları kullanarak eKargo'ya üye olabilir, servisi deneyebilir, görüşlerinizi paylaşabilirsiniz. İndirim kodları kullanan okuyucularımız yorum yaparsa, diğer kullanıcıların da hayatını kolaylaştırmış olur. ;)

 1. i4s2hnadcv
 2. 8820grm8x6
 3. w8ets9etjs
 4. f5hky5nksp
 5. e9ic4mtqer
 6. r2hh94xcvh
 7. s8e3t8svy2
 8. quoieewxcc
 9. 9o09kygii0
 10. yo3df6j7p9
 11. kesg8a8o0j
 12. gnaipc3sr2
 13. cujnaeg4h4
 14. 3tbjdtexrk
 15. v76duwyk93
 16. o7qc3vo7y3
 17. emedggmumn
 18. c9vmsxr6qw
 19. b7qqb7qkpa
eKargo'da işlerin nasıl gittiğini ekargo.net/blog ve twitter.com/eKargo adreslerinden takip edebilirsiniz.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.