KOBİ'ler ve Facebook Reklamcılığının Geleceği
Analiz

KOBİ'ler ve Facebook Reklamcılığının Geleceği

Facebook'un sosyal medya reklamcılığında ilk sırada geldiği bilinen bir gerçek. Ancak işe sosyal medyanın diğer isimleri ve küçük orta ölçekli işletmeler (KOBİ) Facebook'un online reklamcılık pastasından alacağı payı değiştirebilir.

Emarketer'in paylaştığı bir araştırma ABD'de küçük orta ölçekli işletmelerin e-postadan sonra en önemli sosyal medya pazarlama platformu olarak Facebook'u kullandığını gösteriyor. Facebook'u takip eden ikinci sosyal medya sitesi ise Twitter. Twitter'a henüz küçük bütçelerle reklam vermek mümkün değil ama reklamveren sayısını artıran ve yeni ülkelere açılan şirketin bu çıtayı düşürmesi ve pazar payını büyütmesi sürpriz olmayacak. Kısacası kendi kulvarında önde geliyor ama Facebook'un tek rakibi Twitter değil.

KOBİ'lerin yüzde 36'sı Facebook'u çok verimli buluyor.

KOBİ'ler söz konusu olduğunda Facebook'un Twitter'dan daha fazla düşünmesi gereken şirketi sanırım herkes biliyor, Google. Facebook, Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkede KOBİ'lere özel reklam gösterimlerine gitmişti. KOBİ'lere ulaşmak için gazetelere dahi reklam veren Google'ı bu alanda altetmek elbette kolay değil. Ancak Facebook da boş durmuyor ve kaynaklarını bu alana yönlendiriyor. Facebook.com/SMBMarketing sayfası bu işe özel hizmet veriyor ve Facebook halen küçük-orta ölçekli şirketlere yönelik pazarlama yöneticisi arıyor. Dahası Ocak 2012'den itibaren 200.000 KOBİ'ye 50 dolarlık reklam kuponu vermeyi planlıyor. Tıpkı Google gibi.

Emarketer bir başka araştırmada KOBİ'lerin sosyal medya yönelimini doğruluyor ve bu alanda rekabetin artacağının sinyallerini veriyor. Aksi görüşlere rağmen Facebook'un küçük orta ölçekli işletmeler için sosyal medyadaki liderliğini koruyacağına ve Google ile kafa kafaya geleceğine inanıyorum. KOBİ'lerin mobil mecralara olan ilgisi de herkesin cebine giren Facebook'a avantaj sağlıyor. Google'ın farkı açması için Google+'ya kullanıcı çekmesi gerekiyor ki bunun henüz neden mümkün olmadığını paylaşmıştım..

Yorumlar (6)
 1. Bebek Bezi Bebek Bezi

  En çokta ben hedeflemeyi seviyorum . Facebook sayfaları facebook reklamlarının en büyük dinamosu.

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Google AdWords'un en önemli özelliği aradığınız kelimeyle bağlantılı reklamların olması. Yani hedef kitleye daha hızlı ulaşabiliyorsunuz.

  Örneğin Emlak üzerine bir firmanız var, Google AdWords ile emlak üzerine aramalarda çıkarak doğru hedef kitleye ulaşmanız daha büyük olasılık. Oysaki Facebook'ta bölge, yaş, cinsiyet vb. bilgilere göre filtreleme yaparak reklamlarınız yer alır. Reklamınızın doğru hedef kitleye yönelik çıkması daha Google'a göre daha zordur. O yüzden Facebook daha çok kişinin ilgi alanlarına yönelik reklamlar üzerine ağırlık vermeli, bunu yapması da zor değildir sanırım, elinde ciddi bir bilgi var.

 3. Prohayat Prohayat

  Google Adsense ile site sahiplerine de kazandırdığı için Google tercih edilmelidir diye düşünüyorum.

 4. Mobilya Mobilya

  bana göre şuan Türkiye'de adwords, facebook reklamdan daha iyi bir seçenektir. Özellikle kobiler için.

 5. Facebook.com/FacebookMarketingTurkiye, Facebook.com/SMBMarketing sayfasının Türkiye için hazırlanmış versiyonu.

 6. Cengiz Taşkın Cengiz Taşkın

  Adwords özellikle bölgesel hedefleme ve anahtar kelime araçlarıyla Facebook reklamlarından çok daha etkili Kobiler için. Konuyla alakası var mıdır bilmiyorum ama geçenlerde bir firmanın bayi ağları ve dağıtım kanalları olduğu halde ürünü anahtar kelime olarak kullanıp yüksek tıklama başı maliyetiyle arama sonuçlarında hep ilk sırada çıktığını farkettik. Bu sanki biraz haksızlık gibi geldi hem bayilerin üzerinden satış yapmaya kalkıp hemde onların hedef müşterilerine yönelik bu tarz bir uygulama yapmak.