Neden Google+ Kullanmıyoruz?
Analiz

Neden Google+ Kullanmıyoruz?

Olumsuz bir kabulenme oldu ama Google Plus halen ciddi bir kullanıcı kitlesine ulaşmış değil. Twitter'ın bile oldukça dar bir kullanıcı kitlesi etrafında döndüğünü kabul eder ve Google çalışanlarını hesaba katmazsak Google Plus yerine başka bir sosyal ağdan bahsetmek pekala mümkün.

Son zamanlarda gelen eleştiriler Google yönetimini Google Plus'ta aktif olmaya itse de ve Larry Page Mark Zuckerberg'i geride bıraksa dahi halen Google'ın çözmesi gereken bir karakter sorunu olduğunu düşüyorum (veya bizim değişmemiz gerekiyor).

Karakter konusunu kısaca açacak olursam, Google Plus'ın (geç kalmış bir sosyal ağ olarak) özel bir sosyal ağ olmakla genele açık olmak arasında kaldığını söyleyebilirim.

Alışkanlıklarımız

Facebook sıradışı bir adımla gerçek kimliklerimizi isteyene dek rumuzlarla kayıt olmaya alıştığımız kapalı sosyal ağlar vardı. MySpace, Hi5, Orkut, Tagged, Yonja, 2006-2007 arasında Facebook'tan daha fazla vakit geçirdiğim Zorpia ve diğer tüm sosyal ağlar bize bunu aşıladı.

Facebook tüm ihtişamıyla parlayıp işleri değiştirmeden önce de (bu döneme web 2.0'ın yeşermeye başladığı dönem diyebiliriz) içerik odaklı ve kullanıcı katılımlı sosyal ağlar çoğalmaya başladı. Her anlamda bireylerin çeşitliliği internette hissedilir oldu.

Bugün Twitter ile geldiğimiz nokta sosyal medya kavramını dolduruyor ve bizler gerçek hayat kurgusunu webe oturtmaya çalışıyoruz. Facebook bir yandan genele açılmanın gereklerini yerine getiririp Twitter gibi olmaya çalışsa da, biz algımıza yerleştiği gibi davranıyor ve Twitter'da kalıyoruz.

Artık arama yapmaktan ziyade, önümüze gelen bilgiyi öğütmeye çalışıyor, daha çok paylaşım yapma içgüdüsüyle online varlığımızı sürdürüyoruz. Ortak noktaları olsa da bir Facebook çevremiz bir de Twitter çevremiz var.

Google Plus ne yapıyor?

Google Plus, kendini işte bu karmaşa ve kabullerin tam ortasında konumlandırmaya çalışıyor. Hem Facebook hem de Twitter olmak istiyor.

Google Plus bir 'kurtarıcı olarak' geliyor ancak biz halen Facebook ile yaşadığımız özel ilişki ile Twitter'daki genel konuşmaları birleştirebilmiş değiliz. Henüz aynı sosyal ağda hem ailemizle, hem de iş arkadaşımız ya da hiç tanımadığımız biriyle ortak bir şeyler konuşacak online bireyler olamadık.

Örneğin Twitter'da hiç yüzyüze gelmediğimiz kişilerle konuşabiliyoruz. Fakat Facebook'ta bu kişileri arkadaş olarak eklememize rağmen çok fazla paylaşım yapmıyoruz. Google'ın bu ikilemi dağıtmak istemesi kabul edilebilir olsa da, Hangouts gibi fantastik özellikler sınırı taşırıyor.

Google Plus, her ne kadar oldukça basit ve sistemli bir kullanım sunsa da, yakınla uzağı kaynaştırmanın kabul edilmezliğine mahkum durumda. Google, ne zaman doğrulanacağı belli olmayan ama kesinlikle zaman isteyen bir deneyin arkasında duruyor.

Google Plus'taki son güncellemeler kontrolü kullanıcıya bırakmaya çalışıyor gibi. Lakin biz kullanıcıların kontrolü ele almaya pek niyeti yok. Facebook'un kapalı bir sosyal ağ olduğuna dair inancımız, yavaş yavaş genele açılmasına rağmen devam ediyor. Twitter'ı internetin sesi olarak kabul ediyoruz ve ben halen Google Plus'ı özel bir sosyal ağ olarak mı kullanayım yoksa Google Plus'ta dışa dönük içerikler mi paylaşayım bilmiyorum. İkisini bir arada yürütmediğim için de durağan bir profil sunuyorum.

Kendi adıma Google Plus'ı neden kullanmadığımı açıkladım ve sanırım genele dair gizli bir yargıyı dile getirdim. Benimle aynı fikirde olup olmadığınızı ve Google'ın gelecek için adım atıp atmadığını merak ediyorum..

Yorumlar (34)
 1. Google öncelikle bu platformları bir servis olarak değil kendi basına bur site olarak acmalı. Ek olarak yaptıgı tüm davranislar rakiplerinin benzeri seklinde algılanıyor. Google kendi asıl işine odaklanırsa daha guzel servisler çıkarabilir.

 2. Orçun Madran Orçun Madran

  Fırat Bey yazdıklarınıza aynen katılıyorum. Tüm saptamalarınız benim için de geçerli. Google'ın sunduğu hizmetler içerisinden kullanamadığım sadece plus desem yalan olmaz.

 3. Fırat Fırat

  Herşey bi yana google artık herbişeyi tek hesaptan yapmayı bırkamalı googlede çok az insan oturumunu açık bırakıyo çünkü çok az işnsan googlenin gmailini vs kulanıyo apayrı bi site yapmadığı süğrece oggle ne yapsa tuturamaz o hedefini

  1. Çok az insan mı gmail kullanıyor? neye dayanarak söylüyorsunuz bunu? Hele gmail altyapısı kullanarak kaç site yönetiliyor haberiniz var mı?

 4. Yusuf Güvençli Yusuf Güvençli

  Bence Google+'ın bir eksiğide sohbet bölümünün olmaması ve gençlere o kadar hitap etmiyor olmaması. İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu genç olduğundan dolayı daha çok gençlere hitap eden bölümler içerse popülerliği açısından daha faydalı olacaktır. Örneğin Facebook'u popüler hale getiren durumlardan bir tanesi de sosyal paylaşım gruplarının bulunması. Sadece bundan dolayı hem firmalar hemde gençler tarafından tercih ediliyor ve daha eğlenceli bir ortam sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcı sayısının az olmasıda Google+'ın eksikleri arasında yer alıyor. Zaman içerisinde kendini geliştirirse Facebook'a kıyasla daha çok tercih edileceğine eminim ancak sizin de belirttiğiniz gibi Google +çok geç kalan bir sosyal ağ oldu. Bakalım her şeyi zaman gösterecek. Makaleniz için teşekkürler. :)

 5. Şerafettin Şerafettin

  İki kelimeyle söylüyorum. "Kız yok"

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   +1

  2. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

   Haklısınız. özellikle sahte kız profilleri olsa burası dolup taşar. Çokta lazım değil. 5-10 tane yeter :) gerisi kendi kendine gelir zaten

  3. Bunun üzerine daha Plus açılmadan önce bir arkadaşımla konuşuyorduk. Zamanında da Facebook-un tutma nedeni(nedenlerinden biri) kızların harvardlı erkeklerle takılmak istediğindendi. Yani facebook-un fikir çalma kısmı da aslında burdan başlıyordu. harvard.edu mailli kullanıcılar. Kapalı sosyal ağ olarak başlayan herkesin ilgisini çeken birşeydi. ama şimdi Fırat beyin de söylediği gibi "Google Plus’ı özel bir sosyal ağ olarak mı kullanayım yoksa Google Plus’ta dışa dönük içerikler mi paylaşayım bilmiyorum" durum var.

 6. Mikayil Mikayil

  Google'un başarılı bir şirket olduğu ve farklı kurum kültürü, kendine has bir "cool"luk getirdiği tartışılmaz, ama arama motoru gibi çığır açıcı ve gelir getiren şeyler yapamadı bugüne kadar. Books, patents, maps, gmail'in kendisi ve bir dizi iyi uygulaması olmasına ve bunları art arda yaparak kazandığı cool'luğuna karşın, her şeyi yapacağım iddiasıyla bulabildiği tüm alanlara girmesi başarısız olmasına neden oluyor. Reklam gelirleri ile diğer uygulamaları finanse etmeleri ise doğru iş modeli kuramamalarına neden oluyor. Başarıyı yakalayamayan Google+, öncesinde açılan Buzz ve bugüne kadar Buzz gibi kapatma kararı alınan düzinelerce servis, bunun en iyi kanıtı.

  Yaratıcı yeni bir şey ortaya koyamayıp, aksine her gün yeni bir şirket alması ise, "Google'da her kes haftada bir gün kendi yaratıcı projesi üzerinde çalışır" iddiasını çürütür nitelikte. Facebook gibi belli alanlarda (mesela, reklam) kendine dişli rakip çıkınca hata peşinden hata yapıyorlar. Bu gidişle daha çok hata yapar ve daha çok zarar ederler ve kurum itibarına da zarar verip, başarıyla yaptıkları diğer alanları da baltalarlar.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Google'un sizin söylediğiniz 3-4 servisi değil daha onlarca yararlı servisi mevcut. Tamam Buzz, Talk gibi bazı servisleri başarılı olamadı.. Fakat bunlar dışında alanında kendini kanıtlamış rakiplerine fark atmış servisleri hiçe saymayalım...

   Web Arama, Görsel Arama, Gmail, Google Chrome, Google Maps, Google AdWords, Google AdSense, Google Analytics, Google Translate... Aklıma gelenler, bu servislerde hala rakiplerine ciddi farklar atmış, çok başarılı servisler... Google'un bence en büyük sorunu, özellikler konusunda yaşıyor. Genelde açılan servisleri hep aynı standartları içine sığdırmaya çalışıyor buna tasarımda dahil. İnsanların gözüne güzel gelen kullanıcı dostu ara birimler çıkarmakta zorlanıyor standartlarına uydurmaya çalıştığı için. Google Plus konusuna gelince kesinlikle kullanıcı dostu bir ara birimi yok, insanlara soğuk geliyor, diğer bir taraftan Plus servisi açmakta çok geç kaldı bence Google, bunu 2008'lerde açmalıydı.

 7. Osman D Osman D

  Çünkü GELİŞMİYORLAR, ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda şekillenmiyorlar, pozitif VE negatif eğilimleri yansıtmıyorlar, çünkü bir numaralı dostları para, onu veren şirketler ve reklamları

 8. Saim Demirci Saim Demirci

  Bence google plus piyasaya yanlış şekilde giriş yaptı. öncelikle mynet eksenim servisini alarak girseydi bu hale düşmezdi. hatta siberalem ve yonja yı da bununla birleştirebilirdi. veya fcebook xxl sitesini alsaydı keşke.

  1. Cemal Sever Cemal Sever

   Zaten Google+ sadece Türkiye'de yayın yapıyordu dimi :) sözünü ettiğiniz sitelerin miadı dolalı çok oldu.

  2. Hakan Yurt Hakan Yurt

   Saim dünyada sadece biz yokuz:)

 9. Medikal Çeviri Medikal Çeviri

  Biz google plus için özel bir giriş yapmıyoruz ama hem twitter hemde facebook için durum boyle değil biz bu iki siteye isteyerek ve paylaşımımız olduğu için ya da daha sosyal geldiği için giriyoruz ama google bu ivmeyi yakalayamadı (ileride ivmesini seo amaçlı kullanırsa artırma ihtimali var oda zorlama gibi)

 10. Bir çok sosyal ağ sitesine üyeyim ama insanın hepsini birden takip edesi gelmiyor, o motivasyon yok bende en azından. en büyük arkadaş kitlem facebook'ta, bunun da etkisi büyük. yakın iletişim kurduğum arkadaşlarım google+ kullansa daha hızlı ısınabilirdim google+'a. facebook son google+'a atıfen yaptığı güncellemelerle işlevsel oldu ama karışık da oldu.

 11. Bulent Bulent

  Öncelikle, bu yazıdan Google Plus projesini tam olarak anlamadığın sonucunu çıkarıyorum. +Siz bölümü Plus projesinin bir bölümü sadece.

  Google, Plus projesiyle tüm hizmetlerini bir sosyal çatı altında birleştirmeyi düşünüyor. Bu nokta çok önemli. Ve daha henüz yolun çook başlarındalar. Plus projesinin ve +Siz bölümünün henüz açılmayan birçok bölümü var. Peyderpey yayına alıyorlar. Örneğin Reader servini Plus'a bağlama entegrasyonu yakında geliyor. Firmalara özel bölümüde yakında geliyor. Tüm Google servislerini Plus çatısı altında birleştirdiklerinde çok daha eğlenceli ve daha fazla vakit geçirilebilinecek bir yer olacak, ki Google'ın asıl hedefi bu bence.

  +Siz herkese göre olmayabilir. Tüm sosyal medya sitelerinin özü paylaşmaktır. Hiç kullanmadığın bir servis için bu kadar olumsuz yaklaşmanı doğru bulmuyorum.

  Google Plus daha bi kaç aydır yayında olan bir servis ve eminim okumuşsunuzdur, internetin başından beri en hızlı büyüyen proje olduğu noktası birçok yabancı yayınlarda konuşuluyor.

  Son günlerde kendi içlerindeki özeleştirilerinide okuyoruz. Ama bence sözkonusu, paylaşım yapmaksa, +Siz hedefi 12'den vuran bir proje olmuş. Sen hiç paylaşımda bulunmadığın için senin için ölmüş olabilir. Twitter'daki aktifliğini biraz burada da göstersen, eminim çok daha farklı görmeye başlayacaksın.

  Son olarak, bence Google, ürün geliştirme ve pazarlama konusunda, dünyanın en iyi şirketi. Gerçekten inandıkları bir ürünlerini geç bile başlasa, arkadan bile gelse zirveye taşıma konusunda çok iyiler.

  Ayrıca herkes senin kadar olumsuz değil, başka bir görüş açısı: http://techcrunch.com/2011/10/22/i-believe-in-google-plus/

  1. Mikayil Mikayil

   Bulent,

   Bir Google calisani gibi yazmissiniz yorumunuzu. + servisini tam anlamayan her kullanicidan dolayi kaybeden kullanici olmaz, Google olur. Zaten Google'un bu elitist havasi kaybettirecek ona cok seyi. Sirkete "genius"lari toplayabilirler, ama siradan kullanicinin genius olmadigini anlayamiyor ve onun bakis acisindan bakamiyorlar demek ki...

   1. Mevlana Mevlana

    bence de bir servisin anlaşılamaması kullanıcının değil, o servisi sunan tarafın problemidir.

    esas önemli olan google'ın bu konu hakkında ne düşündüğünden ziyade kullanıcının google+ hakkında ne düşündüğü.

 12. Metin Metin

  Şahsen benim google plus açmamamın sebebi facebook diye bir bela zaten aldık başımıza. Her zaman bakmak zorundayız ve sürekli vaktimizi alıyor. Bir bela daha almak istemiyorum başıma.

  1. Firat Akyildiz Firat Akyildiz

   Kesinlikle katiliyorum. : )

 13. Yasin Koç Yasin Koç

  @Bulent e katılıyorum. Daha google+ yolun çok başında.

  Tek olumsuzluk, çok yavaş ilerlemesi. Şimdiye büyük bi kısmı rayına oturmalıydı, oysa halen çok eksik ve çok ağırdan alıyorlar.. Bu da para ve kullanıcı kaybetmek demektir.

 14. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Benim anlamadığım google niye bu kadar her işde olma telaşında artık google arama mantığı inanılmaz şekilde hantallaştı. Bu kafa ile giderlerse birileri gelir google in elinden anahtarı alır.

 15. Engin Güney Engin Güney

  Google Buz, Orkut ve Google + gelişememesinin sebeplerinden birisi insanları gmail almaya zorlamasıdır.. Gmail alırken yok cep telefonu numarası falan filan istemesi kullanıcı sıkan gereksiz şeyler.İnsanlar yeni bir mail adresi almak istemiyorlar yıllardır kullandıkları adreslerini kullansalar en azında Google + bu durumda olmaz. Aynı durum 2000 yıllarda ICQ dan vardı Türk kullanıcılarına kayıtları belirli zamanlarda kapatmasıydı ve bu durumdan yararlanan Hotmail Türk kullanıcıları arasında baya kullanılmaya başlanmıştır.Sonuçta Facebook kadar popüler olmasını beklemiyorum bu tarz düşünceyle giderlerse ....

 16. Belki de insanlar henüz her türlü ihtiyacını karşılayabilecek, arama motoru, reklam mecrası, analytics uzmanı, tema geliştiricisi, documents toplayıcı, takvim yaratıcı, görsel, text odaklı arayıcı, mail provider'ı olabilecek ve bunların hepsinin üzerine bir de sosyal bir iletişim kuracağı bir ortama hazır değil. Bazı konularda tembellik ilkelerini hala insanoğlu olarak yıkıyoruz.Zaten kurumsal anlamda her türlü ihtiyacımın %80'ine yakın bir oranı halleden Google'dan farklı bir arayüz, karakter, ve sadece bu işe odaklanmış bir platform beni kesinlikle çok daha fazla mutlu ediyor. Google'ın sunduğu hizmetler kesinlikle akıl ve mantığın ötesinde, hayat kurtarıcı, fakat bazen bazı şeyleri o iş ile profesyonelleşmiş kurum/kişilere bırakmak lazım. Nacizane fikrim Google+ çok başarılı bir platform olsaydı dahi asla beklediği popülerite ve kullanım oranına erişemezdi.

 17. Ibrahim Ozturkcan Ibrahim Ozturkcan

  Google, bu kafa ile giderse, ki uzun yillar daha boyle devam edecek gibi gorunuyor, arayuzun onemli oldugu hicbir projede varlik gosteremeyecektir.

 18. Caner Caner

  Yazılanların doğruluğuna yanlışlığına değinmeyeceğim ama 4 Şubat 2004'te kurulan Facebook'a bu yazının yazarı ve burada yorum yapan arkadaşlar ne zaman katıldı çok merak ediyorum. En iyi ihtimalle ortalama 3 yıl sonra katıldıklarına bahse varım. Yani Google+ daha ne ki? Amacı sadece sosyal ağ mı yoksa Google ürünlerinin public entegrasyonu mu? Olayları istediğiniz yöne çekerseniz Facebook'un interneti yarattığını bile iddia edebilirsiniz.

  1. Webbuzzy Webbuzzy

   Facebook kurulur kurulmaz katılım çok olmadı. Bunda seninle hem fikirim. Fakat o yıllarda insanlar sosyal medyaya çok yabancıydı. Şimdi yeni bir servis duyduklarında onu incelemeye ve kullanmaya başlıyorlar. Ne yazıkki Gooogle en büyük hatayı kendi Facebook'unu yaratmakta yaptı. Olmayanı değil olanı yaptı.

 19. Google+ ın çıkması Facebook için daha yararlı oldu. Oluşan rekabet ortamıyla gelişmelerini daha hızlandırdılar. Facebook, filmdeki bahsedildiği gibi bir moda gibi trendleri ve gelişmeleri takip eden paylaşım sitesi. Google+ için sabırlı olmak gerek ancak Facebook her zaman favori olarak kalır..

 20. Bunu daha geçen gün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine sorduk. Verdikleri cevaplar durumu özetliyorum sanırım: http://www.sosyaltalebe.com/video-roportaj-googleplus-vs-boun/

 21. Kamil Kamil

  Twitter: Dünyadaki herkese 140 karakter'de anlatmak istediklerimi ifade etmeyi öğretiyor.

  Facebook: Yakın çevremdeki arkadaşlarımla iletişim kurup paylaşımda bulunmamı sağlıyor.

  Google+: İşimle, hobimle ve ilgi duyduğum alandaki insanlara kolayca ulaşıp onları takip etmemi ve bağlantı kurmamı sağlıyor.

  Budur.

  1. Mehmet Ali Ertan Mehmet Ali Ertan

   Google+ 1 Haftada 50 milyon kullanici yapti.

   Ichat uzerinden ve gmail uzerinde Google+`da ekli olan insanlarla chat yapabilme ozelligi var.

   Hatta ve hatta onlarla ortak konferans kamera acilabiliyor.

   Bence bunlari kullanabilmek cok onemli. Tabiki Facebook`a diycek bisey yok orasi ayri ama Google+ kucumsenecek bir yapi degil. Google search`lerde artik Facebook sayfalarindan daha onde Google+ sayfalari ve profilleri cikicak ;) bu yuzden arkasindaki arama motorunun kuvvetli destegiyle Google+ ciddi bir rakip olabilir.

 22. Lütfü Yetkin Lütfü Yetkin

  ya arkadaşlar google plus gençlere hitap etse ne olacak facebooktaki gibi milyonlarca serserinin uğrak yeri olacak