Andorid'in Büyümesi Apple İçin Ne İfade Ediyor?
Mobil

Andorid'in Büyümesi Apple İçin Ne İfade Ediyor?

David Chao'nun söylediği gibi; mobil işletim sistemi dünyasında yaşanan rekabet (Android-Apple) 80 ve 90'lardaki işletim sistemi rekabetine (Windows-Mac) benziyor. Android piyasaya hakimiyetini özellikle Uzakdoğu'da hızla artırıyor.

Biraz şekil değiştirmiş olsa da Apple yine işin özgün tarafında. Daha kaliteli ürünler ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Tabii tüm bunları kendi koruyucu kontrol sistemiyle yönetiyor.

Android ise açık kaynaklı olmasına rağmen Windows'un bir benzeri. Çünkü Windows kopyaları kadar hızlı yayılıyor ve yaşanan güvenlik sıkıntıları ile Apple'ın sunduğu konforu sunmuyor.

Bill Gates, yıllar önce Uzakdoğu'da Windows kopyalarının çoğalması konusunda fazla tutucu değildi. Çünkü gelişen ülkelerde Windows'un bilinen ve tercih edilen işletim sistemi olarak pazara sahip olmasını istiyordu. Gates'in umudu yıllar içinde bu kullanıcıların lisanslı yazılımlara yönelmesi yönündeydi. Durum pek Gates'in istediği gibi olmadı ve bugün Android daha baştan ipleri kullanıcının eline vermeyi tercih etmiş durumda. Dolayısıyla Android bugün Windows misali bir büyüme gösteriyor ve yine Apple ile karşı karşıya geliyor.

Android'in çarpıcı büyümesi, son olarak Samsung'un akıllı telefon üretiminde Apple'ı geride bırakmasıyla karışımıza çıktı. Samsung'un Uzakdoğulu bir üretici olmasıyla ilintili olduğunu düşündüğüm bu durum, Çin pazarında adeta Android rüzgarları estiğinin de bir göstergesi oldu. (Yerel Çinli üreticileri de unutmamak lazım.)

Uygulama geliştirmeye 100 milyon dolarlık bir bütçe ayıran David Chao, Android'in Çin'de henüz para kazandırmadığını ama gelecek için umutlu olduğunu söylüyor. Chao Android'in Çin macerası hakkında şu bilgileri de aktarıyor;

 1. Bugün Çin'de 40 milyon Androidli telefon bulunuyor.
 2. Çin, Android geliştirme araçlarının indirilmesi açısından 3. sırada.
 3. Nokia beklendiğinden daha kötü bir durum içinde ve Android hızlı bir şekilde düşük fiyat katmanına yayılıyor.
 4. Alt katmanı besleyen Çinli üreticiler Android konusundaki hassasiyetlerini arttırıyor. (Apple, akıllı telefona ayrılan para ile uygulamalara ayrılan para arasında bir paralellik görüyor. )
 5. Tabletler Çin pazarında oyun konsolu olarak kabul görmeye başlıyor. (Ancak Andoridli tabletler için bir oyun zenginliği olduğunu söylemek zor.)
 6. Çin'de bağımsız Android Market sayısı 70.

Bu verilere bir de Apple tarafından bakalım;

 1. Androidler tabiri caizse ışık hızıyla çoğalıyor ama bu gibi durumlarda sayısal üstünlük sadece sayısal üstünlüktür.
 2. Çinliler Android'e uygulama geliştirme konusunda hevesli ama küresel pazara çıkacak uygulamaları pek göze batmıyor.
 3. Apple'ın belki de pazar payı açısından eksik kaldığı tek nokta bu. Eski iPhone'ların ucuzlaması, yeni bir ucuz iPhone çıkması arasında fark var. Ancak Apple'ın akıllı telefona ayrılan para ile uygulamalara ayrılan para arasında bir uyum olduğunu düşünüyor.
 4. Apple dünyanın en basit cihazlarından birini ürettiği için aslında alt katmanı hedefleyebilir ancak Apple kültürü bununla pek ilgilenecek gibi görünmüyor.
 5. Halen Andoridli tabletler için oyun ve uygulama zenginliği yok. iPad'in bu konuda Android'e fark atıyor.
 6. Tüm dünyada tek yasal resmi olarak kabul edilen tek uygulama marketi olan App Store, Apple kullanıcıları için son derece yeterli. App Store'un sadece yeni uygulama keşfetmek konusunda geliştirilmesi gerekiyor ki bu Apple'ın bağımsız uygulama marketlerine yol vermesini gerektirecek bir durum değil. Bana kalırsa Android Market'in üreticilere özel olarak sunduğu "seçilmiş uygulamalar" benzeri bölümler bağımsız uygulama marketlerinden daha fazla önem taşıyor. Ancak maalesef Google'da Apple benzeri bir korucuyu kontrol sistemi bulunmuyor.

Kısacası Andorid'e inanmama rağmen, halen Apple'ın üstünlüğünü koruduğunu, donanım ve yazılımlarıyla yakın ve orta gelecekte de ilk sırada olacağını düşünüyorum. Steve Jobs zamanında bazı şeyleri Gates'e kaptırdı ama bu kez işe erken başlamıştı ve arkasında iyi bir şirket bıraktı.

Yorumlar (15)
 1. ANdroid'in gelişmesi gelecek açısından Apple'a büyük tehdit olarak gözüküyor. Ancak bunun Apple'a , Apple'ın bir kaç senedir imac'lerde sağladığı başarılarda ki takdiğin uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Eğer Android bu mantık ile giderse ve kafasından Linux mantığını atarsa geleceğin lideri olur.

 2. Kamil Kamil

  Steve Jobs ile Bill Gates örneğinin ne alakası var ki? Steve Gages'e bazı şeyleri kaptırmış olabilir ama Microsoft yerine şu anki dişli rakibi bariz Google ve onun kurucuları Larry Page, Eric Schmidt, Sergey Brin üçlüsü.

  Yazılım yönüyle özellikle sosyal ağlarda Facebook ile mücadele eden Google, donanım yönüyle de Microsoft'la belki Chrome OS yönünden mücadele verecek ama daha çok Android ile birlikle App Store'a yükleniyor.

  1. Selim Selim

   Eric Schmidt kurucu degil, fakat 2001'den beri Google'da.

 3. Tesbitlerin çoğu doğru ancak Çinlilerin daha iyi bir Android deneyimi için birşeyler yaptıklarını görüyoruz. Mesela MIUI arabirimi ( http://miuiandroid.com )mevcut Android shell sistemini tamamen yenileyen bir sistem ve çok popüler. Çinliler yaptı, US takımı destekliyor. Benzer çalışmalar da var.

 4. Burak Burak

  sakamı yapıyosunuz? apple dan paramı alıyosunuz yoksa teknolojiden bi habermisiniz? iphone a vericegin paranin yarisiyla iphone 8 e es deger bi android cihaz alip yapicagin herseyin kat kat fazlasini yapabilirsin. apple daha kaliteli urun sunuyomus ne sunuyo? cok merak ediyorum neyse

  1. Üzgünüm ama android de olup övündüğünüz ne kadar uygulama varsa önce iphone için yapıldı. hala da öyle olmaya devam ediyor. hiç iphone uygulama dükkanına girmemiş gibisiniz.

 5. Selim Selim

  Apple Kaliteli Ürün cikartiyor olabilir, fakat Android geleceke daha basarili olacaktir.

 6. Haberde fikir belirtilir ama biraz reklama kaçmış gibi bu değerlendirme.Yani objektif olamamışınız gibi geldi bana.

 7. App Store tek "yasal" uygulama marketi değil. Aksine, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin jailbreak ve benzeri işlemlerin tamamen yasal olduğuna dair hükmü mevcut (Kaynak: http://www.cultofmac.com/52438/jailbreaking-your-iphone-is-now-legal/).

  Bu durumda Cydia gibi kaynaklar tamamen yasal oldukları gibi, yazıyı yazanın ya bilgisizliği ya da Apple hayranlığı/taraflılığı açığa çıkıyor.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Yasal olma tabiri aslında Apple'ı ilgilendiren bir tanımdı ama resmi olarak kabul edilen demek doğru olacak (değiştirdim), teşekkürler.

   Cydia'yı biliyorum ancak hukuki boyutta Jailbreak'in yasal kabul edilmiş olması, Apple tarafında kabul edilen bir durum değil. Cihazınız garanti kapsamı dışında kalıyor. http://bit.ly/uoJqE3

   --

   Tüm eleştirel yorumlara da ortak bir cevap vereyim. :)

   1. Bu yazı için Apple'dan para almadım (almadık). Hiçbir zaman olmadı böyle bir şey.

   2. Hayran olmak benim için o kadar kolay tanımlanabilir değil. Dolayısıyla Apple hayranı olduğum da yanlış. Aksine Android'e özellikle ilk dönemler sempati duyduğumu itiraf edebilirim.

   3. Yazılarımda yanlışlarım olabilir, düzeltirseniz sevinirim ancak taraflı olmak gibi bir amaç olmadı asla.

   4. Bu yazıda sadece durumun Apple'ın gözünden nasıl göründüğünü, kendi açımdan ifade etmeye çalıştım. Andorid'in esnekliği, Google'ın gücü ve gelecekte Android'in Apple'ı belki de çok geride bırakması mümkün olabilir. Onlar ayrı şeyler.

 8. Teknolojionline Teknolojionline

  Akıllı telefon satışında apple ve samsung'u karşılaştırmak ne kadar doğru bilemiyorum. Sırf işletim sistemi android ve sosyal ağlara bağlanıyor diye içinde 3G ve dahili modem olmayan bir telefonu akıllı telefon kategorisine sokarak Samsung'un satışları tabiki daha yüksek çıkar. Zaten Apple'ın da pazarlama stratejisi olarak üründen çok konseptini sattığı ve bunuda istediği fiyata sattığı bir gerçek, dolayısyla Samsung'dan daha az satarak daha çok kar elde ediyorsa pazar payını Samsung'un daha fazla telefon satmasının onları rahatsız ettiğini hiç sanmıyorum. Son örnek olarak 5 gösterip 4s çıkararak yine beklenti satmaya başladılar bile. Yapılan araştırmalarda Iphone kullanıcılarının çok büyük bir kısmı ile Blackberry kullananların %40'ından fazlasının Iphone5 çıktığı taktirde telefonlarını değiştirme düşüncesi içinde olduğunu gösteriyor.

 9. Teknolojiden bihaber apple fan boyların webrazzi gibi saygın bir sitede yazı yazması pek hoş bir durum değil.

  1. Hiçbir Apple ürününü kullanmayan Fırat mı Apple fanboy. :)

   Webrazzi ofisinde iPhone kullanmayan iki kişiden biridir kendisi fanboy olsa olsa ben olurum heralde :)

   Fanboy olarak tanımlamak için biraz acele ediyorsunuz bence. Bu yazıyı ben yazıyor olsam Android tarafını çok daha zayıf gösterirdim ki bana göre öyledir. Bence Android bu yanlış stratejilerle giderse 5 yıl içerisinde Symbian'ın konumuna düşecek.

   Saygınlık konusunda ise Webrazzi klasik yayıncılık etiklerine değil kendi etiklerine bağlıdır. Ayrıca hangi saygın yayında yazarlık kararı kişinin görüşlerine göre verilir ki.

   1. Engin Güney Engin Güney

    Googla motorola için izin çıktı diye biliyorum. Adroid üzerine daha fazla eğilecektir.Adroidin Symbian gibi olması imkansız gibi google'nın mobil sektöründe daha fazla yer almak isteyecektir.Şu anda gözüken hatalar yanlış işler düzelecektir.

 10. Siteniz harika ve bilgi icerigi acisindan oldukca doyurucu fakat twitter'da paylasimi mumkun degil, linki hem hatali hem de kisaltmadan veriyor , 140 karaktere sigamiyor, acikcasi bu siteye de yakismiyor, tesekkurler