Aslanoba Capital’den Buldumbuldum.com’a 5 milyon TL yatırım

Buldulbuldum.comSon dönemin en çok konuşulan yatırımcılarından biri haline gelen Hasan Aslanoba, Arda Kutsal ile yaptığı ve Webrazzi TV’den yayınlanan röportajında 2013 yılında toplamda 20 milyon dolarlık (yaklaşık 35 – 40 milyon TL) yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.

2013 için ayrılan yatırın bütçesi dahilinde Boni, Ehil, Tablet Seminerler, AnyMeeting, AlwaysFashion, İncir, Etohum, Fırsat Bu Fırsat, HemenKiralık, Tasit.com, Vivense, BiTaksi, İninal ve MailMag’e seri halde yatırım yapan Aslanoba Capital yeni yatırımı BuldumBuldum.com’a yaptı. Hatırlayacağınız gibi Hasan Aslanoba Webrazzi Startup13’te toplam 20 girişime yatırım yapmayı planladığını söylemişti.

Buldumbuldum.com’a şirketin yüzde 20’si karşılığında 5 milyon TL’lik yatırım yapan Hasan Aslanoba böylece bugüne kadarki en büyük yatırımını da gerçekleştirmiş oldu.

BuldumBuldum.com’un kurucusu Güçlü Gökozan’dan yatırım ve yatırım sonrası planlar ile ilgili bilgi aldık.

Güçlü Gökozan yatırımın bir yandan pazarlama ve reklam harcamalarının yanı sıra şu anda 6 bin olan ürün çeşidinin yıl sonuna kadar 10 bine çıkartılması için kullanılacağını söyledi. Ayrıca bu yatırımla beraber operasyonu da büyütmeyi planladıklarını açıklayan Gökozan, hali hazırda 80 olan çalışan sayısının bir yıl içerisinde 200’e çıkartılmasının hedeflendiğini açıkladı.

Güçlü Gökozan - Hasan Aslanoba

BuldumBuldum.com bildiğiniz gibi ilginç hediyelik ürünlerin ağırlıklı olarak yer aldığı bir e-ticaret sitesi fakat şirketin tek faaliyeti internet üzerinde değil. Hali hazırda büyük AVM’lerde fiziksel mağazaları da bulunan BuldumBuldum.com’un planları arasında Ankara, İzmi, Bursa gibi şehirlerde yeni mağazalar açmak da yer alıyor.

Fakat tek hedef Türkiye pazarı değil, yatırımın ardından aynı iş modeli ile Ortadoğu, Rusya ve Doğu Avrupa’ya da açılmak da Buldumbuldum.com’un hedefleri arasında yer alıyor. Bunların dışında çok yakın zamanda BuldumBuldum.com’dan ilgi çekici bir haber daha geleceğinin duyumunu aldık ama şu an için konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil. Ama bu haberi ilk olarak Webrazzi’de duyacağınızı şimdiden söyleyebiliriz 😉

Güçlü Gökozan son 1 yıldır farklı risk sermayesi ve private equity fonları ile görüşmelerinin olduğunu ancak vizyonu nedeniyle Hasan Aslanoba ile yola devam etmeye karar verdiklerini söylüyor. Bu iş birliği doğrultusunda yatırımının yanı sıra Erikli ve Nestle’nin birleşmesinin ardından Hasan Aslanoba’ya ait olan 10 bin metre karelik yeni operasyon merkezine de taşınan BuldumBuldum.com önümüzdeki dönemde büyümek konusunda pek bir sıkıntı yaşamayacak gibi görünüyor.

Yorumlar (54)

 1. Serkan sepil |

  Adam t-shirt alır gibi yatırım yapıyor.

  Cevapla
  • Vallahi ben t-shirt’i bile ayda 1 falan alıyorum.

   Cevapla
   • ya ben 30 liraya bişey alırken düşünüyorum, ayakkabı alcam 180liradan 130 a gelmesini bekliyorum adam 20 milyon tl yi bitirdi.
    yaz tatiline çıkmadan yatırımları bitircen mi hasan abey 🙂

 2. Girisimcinin boyle genc olmasi ayri bir sevindirici. Tebrikler

  Cevapla
 3. Her gün Hasan abiden 2-3 yatırım haberi almaya başladık bu ne hız böyle 🙂 Buldumbuldum çok başarılı bir girişim hayırlı olsun her iki tarafa da

  Cevapla
 4. hayırlı olsun. bu sitenin iyi bir cirosu vardır. yatırımla dahada büyüyecektir.

  Cevapla
 5. Artık kıskanır olduk, yeter Sayın Aslanoba… 🙂 demek istiyorum ancak sizin gibi yatırımcılara Türkiye’de görmek, açık konuşmak gerekir ise sevindirici bir gelişme olduğunu belirtmek isterim…

  Cevapla
 6. Sözün bittiği yer.
  Aslanoba beni çok şaşırttı,Ya parasını çar çur ediyor, ya bu sitelerde bizim göremediğimiz çok şey var ya da burada yeni ve büyük bir balon doğuyor.

  Biri bu şirkette 25 milyon değerlemeyi nasıl bulmuş anlatırsa çok mutlu olurum. Kar oranı yüzde kaç? Kaç yüzbin parça satacak? Ne gideri olacak? Ne kadar vergi verecek? Ne kadar kalacak? Ne kadar yatırıma aktaracak? Ne kadar yedek akçe ayıracak da parasını çıkaracak?

  Bu bence, yeni yabancıları çekmek için bir hamle.Balon büyüdükçe büyüyor,kimin elinde kalırsa.

  Saygı duyuyorum, sonuçta bu da maharet.
  Webrazzi editörleri umarım bu yorumumu yayınlarsınız.

  Cevapla
  • Yorumlarda hakaret, konuyla alakasız içerik veya desteksiz itham olmadıkça yorumları yayınlamama yapmıyoruz.

   Cevapla
   • Ya Ali böyle arkadaşlara şaşıyorum buraya yorum yazıp geri dönüp okumuyorlar ne yazdıklarından haberleri yok. Her seferinde cevap vermeye değmez diyorum ama her seferinde bilgi konusunda insanlığı aşar seviyede görüyorum.

    Hani şu ana kadarki belki gelir modeli en sağlam, uzun süreli çok iyi para kazanan bir şirket ve Aslanoba yatırımı için bile bu yorumlar yapıldıya dayanamadım cevap yazayım dedim.

    Bu arkadaş buldumbuldum.com ait İstanbul’un en zengin semtlerinde bulunan AVM’lerde ki satış alanlarından haberi yok eminim 🙂 sadece oradaki satışı kayda alsalar web satışının ne boyutta olduğunu görürler. Ve bu girişimin güzel bir yatırım olduğuna kanaat getirirler.

    Ve son söz Yürü be Aslanoba

  • Murat Soysal |

   Değerlemenin ebitda üzerinden yapıldığına dair duyumlar almıştım, çarpan 18-20 civarlarındaydı sanırım. Maliyetlerini çok iyi yönetip hem web hem de avm mağazalarından karlı şekilde operasyon yönettikleri için değerleme yüksek çıkmış olmalı

   Cevapla
  • Benim bildiğim kadarı ile buldumbuldum.com 9 yıllık bir geçmişe sahip ve bu süreçte istanbulun en merkezi yerlerinde 6 tane büyük binada perakende ve online satış sağlıyor. Webrazzide ayrıntılı bir tanıtım videosu var. Fakat 5 milyon lira yatırım karşılığında %20 oran ne kadar etkilidir bilemedim açıkcası.

   Cevapla
  • Profesyonel yatırımlar kademe kademe yapılır. Yatırım alan şirket yatırımı düzgün kullanıp istenilen ilerlemeyi kaydettiğinde bir sonraki aşamaya geçilir.

   Burada 5 milyon yerine daha düşük bir bütçe yatırılıp (ör. 1 milyon tl) o parayı firma nasıl kullanıyor ona bakılması lazımdı. Kaldıki bu firmanın %100 ü 5 milyon TL yapmaz.

   Burada kesinlikle büyük bir acemilik var.

   Ya Hasan bey çok acemi. Yada Cevdet beyin dediği gibi büyük bir balon var. Hasan bey balonu şişiren tarafmı yoksa balonun içinde kalacak taraf mı bunu zaman gösterecek ?

   Cevapla
   • Ya arkadaş adam bildiğimiz su’dan(bakınız ‘sudan ucuz’) milyar dolarlık bir iş kurup satmayı başarmış, sen hala ders vermeye çalışıyorsun. Konuştuğumuz lafı bilelim, haddimizi bilelim, saygı duyalım 🙂

   • Yusuf Yusuf,
    ailenin kurduğu şirkete, yurtdışınde mektebini bitirip gelip CEO olmak başka şey, bunlardan muhtemelen çok daha farklı bir sektöre, internet işine yatırım yapıyor olmak başka şey, hele ki bu sektörde yeni bir ülkede…

   • Yusuf dostum. Amaç burada yatırımı yada yatırımcıyı karalamak değil. Buldumbuldum güzel bir proje ama günlük 10-15 bin ziyaretcisi olan bir site şu an için 25 milyon TL etmez.

    internet farklı dinamikleri olan bir sektör. Özellikle e-ticaret. Para su misali akar gider. Geriye bir şey kalmaz.

    Piyasada bir süre yerel ve uluslararası yatırım firmaları var. Bunların çoğu hasan beyin yatırım yaptığı firmalarla görüştüler.

    Ya Hasan bey yada bu firmalar işten anlamıyor.

    Bunuda zaman gösterecek.

  • Adam Türkiyenin en büyük su markasını kurup milyar dolara Nestleye satmış, hala kendisine yatırım dersi verenlerimiz var. Türkiye internet sektörü sonunda hakettiği yerlere gelmeye başladı, harika girişimciler harika yatırımcılardan yatırımlar alıyor. İnşallah en kısa zamanda dünya çapında internet markalarımız olur, yolları açık olsun

   Cevapla
 7. Burak Nebioğlu |

  Bu son zamanlarda aldığımız güzel haberlerden birisi. Yolları açık olsun tek alana odaklanıp meyvelerini aldılar.

  Cevapla
 8. Bence Hasan bey asıl yatırımı Webrazzi’ye yapmış 🙂 Hayırlı olsun.

  Cevapla
 9. Mert Özsoy |

  Gerçekten çok hızlı yatırımlar yapıyor Hasan bey. Yatırım yapılan internet sitesine baktım ama fırsat sitelerinden bir farkını göremedim. Bu tarz içerikle hizmet veren onlarca site gördüm farklı kılan nedir halen anlamadım ama hayırlı uğurlu olsun diyelim.

  Cevapla
 10. Sayın Aslanoba sanırım dev bir internet holdingi kurup içine en iyi firmaları ve girişimcileri almayı hedefliyor sanırım. buldumbuldum a tebrikler ve başarılar

  Cevapla
 11. Buldumbuldum’un iş fikri 7-8 sene önce thinkgeek adlı siteyi görünce ilk benim aklıma gelmişti ah o zaman kursam şimdi kaç milyonum olacakmış meğer 😀

  Cevapla
  • Yatırımlar kurucuların cebine değil, şirketin kasasına sermaye olarak yapılıyor. Yani bu yatırım size şahıs olarak maddi anlamda iyi bir maaş artışı ve sonraki aşamalarda hisse satışlarında avantaj sağlardı.

   Cevapla
 12. Yakında Hasan Abi kapımızı çalıp yatırım yapmaya geldim diyebilir hazırlıklı olun 🙂

  Cevapla
 13. kadir seymen |

  Gerçekten enteresan bir durum. bizim algımız yetmiyor heralde. 10yıllık yemeksepetin 4te bir fiyatına adını şimdi duyduğum bir site yatırım alabiliyor. ilginç. Hasan Bey toplamda portföyden zarar etmez kesinlikle. Ama yatırımları daha seçici ve sakin yapsa, sanki daha verimli olur.
  Bir portföy oluşturup ona da yurtdışından fonlama hesabı yapıyor olabilir. Böyle olsa bile yatırım yapacak yabancı fon, neye yatırım yaptığını heralde ivit ivit inceler. Arkadaşları tebrik etmek lazım. Hayırlı olsun.

  Cevapla
  • Yemeksepeti 7-8% brüt marjla çalışırken buldumbuldum muhtemelen 50-60%lerle çalışıyor. sadece ciro veya kaç yıldır piyasada olunduğu değil önemli faktörler

   Cevapla
  • yemeksepeti 220 milyon dolar civarından degerlendi burası ise 25 milyon tl.

   matematige bedenci mi girdi senin?

   Cevapla
 14. Bu site zaten büyük işler yapıyordu, 5 milyon TL 2,5 Milyon USD eder, bence yerinde bir yatırım.

  Tebrikler

  Benim merak ettiğim, Hasan beyin bütçesi bitmeden onunla nasıl iletişime geçebileceğimiz, Hasan beye giden en kısa yol nedir acaba ?

  Geliştirmekte olduğumuz disruptive bir proje varda 🙂

  Cevapla
  • Hasan Beye ulaşmanın yolu webrazzi^den geçiyor bence… :)Şaka maka ama el altından webrazzi’de yatırım yapmış olabilir 🙂 hiç belli olmaz…

   Cevapla
 15. Melis Sarpay |

  Isini ciddiyetle ve en iyi sekilde yapan nadir eticaret sitelerinden buldumbuldum. Umarim bu yatirimla urun cesitleri cok daha artar. Buldumbulduma ve Hasan Aslanobaya tebrikler

  Cevapla
 16. Hasan Aslanoba’nın yatırımları durmak bilmiyor daha çok hız kazanıyor. 🙂
  buldumbuldum.com ilk kurulduğu günden beri takip ediyorum iyi iş çıkartılar.

  Tebrikler.

  Cevapla
 17. Bence çok doğru bir yatırım olmuş.Buldumbuldum un uzun zamandır bilirim capacity de fiziksel corner ları çok sempatik duruyor bence.İnternetten fırlamış bir şirketin fiziksel mağazalar açması hem siteye güveni arttırıyor hem de karlılığı arttırıyor.Üstelik mağazaların hepsi corner şeklinde olması çok hoş görünürlüğü arttırıyor.Bir internet sitesi ismi taşıdığı için görünmek sadece müşteri kazanmaya yetebiliyor.Önünden geçerken şöyle bir ürünleri görmüş evine gittiğinde de oturup sipariş oluşturmuş binlerce insan vardır.Üstelik direk bir çok ürünün ithalatını kendi yaptığı için buldumbuldum un kar marjıda oldukça yüksektir mutlaka..Bir 5 milyon daha verse yeridir sonuçta bu parada bu işi büyütmek için harcanacak.

  Cevapla
 18. Mertcan Yorulmaz |

  Bence Hasan beyin en dogru yatirimi oldu bu. 3 sene icinde bu yatirdiginin 5 katini kazanacagindan eminim

  Cevapla
 19. Yerleri yerinden oynatacak, ses getirecek projelere yöneleceğini belirtmişti Hasan Bey, son 1 ayda yaptığı yatırımlar zaten kendi ayakları üzerinden duran çok da ses getirmeyen projeler, kendi reklamını yaptı bu sözlerle ama sözde kaldı.(haksızlık etmiyim bir kaç farklı proje yok değil ama onlarda çok ses getirecek işler değil.)

  Ayrıca Arda Bey’le yaptığı söyleşide ağırlıkla Saas projelere yatırım yapacağından bahsetmişti bunu da göremedik.

  Cevapla
 20. özellikle bir kaç yatırımı çok güzel. hasan abi gibi seri yatırımcıların çıkmasını diliyorum . başarılar

  Cevapla
 21. ali gürsoy |

  parayı çarçur ediyorlar 5milyon$ a hepsiburadaya ortak olunur.
  100bin tl ye bile tasarım ve reklam açısından 0dan kat kat üstün bir site açılır.
  para bizim değil sonuçta aman bizee ne

  Cevapla
  • Maskeli Süvari |

   5 Milyon USD değil, TL, yani 2,5 Milyon USD, bu paraya da hepsiburadanın 0,025 ine ancak ortak olursunuz, o da doğan grubu kabul ederse…

   Bu tarz işlerde tasarım ve reklam işin % 10 u bile değildir, 100bin TL harcama yerine bence gidin kendinize bir ev satın alın daha karlı olur. En azından parayı batırmazsınız

   Cevapla
  • 100 bin değil 300bin koysanız o dediğiniz maalesef gerçek olmaz.

   Cevapla
 22. Bu haberler çok güzel. Güçlü’nün bu yatırımla beraber çok daha ileri noktalara gideceginden eminim. Tebrikler.

  Cevapla
 23. Aslanoba yatırımlarını okuyup okuyup “biz de bişeyler yapalım ya” diye gaza geliyorsunuz. İtiraf edin beyler.

  Cevapla
 24. Güçlü, Türkiye’nin en başarılı genç girişimcilerinden biri. Tartışmasız.

  İnanılmaz çalışkan, inanılmaz akıllı ve inanılmaz azimli.

  Hasan Aslanoba’nın şirketi Erikli, uzun yıllardır Desnet’te müşterim. Şirkette Hasan Bey’in efsane liderliği hala anlatılır.

  Bu iki güzel ismin bir araya gelmesi çok mutlu edici.

  Hasan Aslanoba’nın bir özelliği, Türkiye’de değişkenleri, dinamikleri değiştirdi. İyi yatırımın, yatırımcının tanımını değiştirdi.

  Ülkemiz, ekonomimiz ve ekosistemimiz için hayırlı olsun.

  Cevapla
 25. Murat ŞENER |

  bence çok sevindirici bir haber. bu yatırımların daha da artması temennisi ile

  Cevapla
 26. Hasan Bey’in yatırımlarını incelediğinizde projeden ziyade başındaki girişimciye yatırım yaptığını çok iyi anlayabiliyorsunuz.

  Güçlü son yıllarda ekibiyle birlikte buldumbuldum.com’u çok iyi noktalara getirdi. Şimdi Hasan Bey’in yatırımı ve tecrübesel desteğiyle ivmesi daha da artacak.

  N.

  Cevapla
 27. Büyük bir adım olmuş bundan sonra bakalım ne olacak..

  Cevapla
 28. Hasan Bey, ben yatırım istemiyorum sadece bir çayınız içmek isterim, o da alt tarafı 25 kuruş. İlginç insanları merak ediyorum. Çok ilginçsiniz

  Cevapla
 29. Kendisini tanımıyordum ( arkadaşım bunu paylaşana kadar https://twitter.com/kmlcanaydin/status/350635985576538112 ) biraz araştırarak geldim buraya bir günde 2 farklı girişime yatırım yapması oldukça umut verici.

  Cevapla
 30. buldumbuldum.com ile aynı sektörde ufak bir satıcı olarak ne kadar kar elde ediyor ki bu yatırımı aldı diyenlere, buldumbuldum un satış fiyatlarına bakıp toptan fiyatları da bilen biri olarak kârlarının (brüt) % 500 lerden fazla olduğunu düşünüyorum. 1 tl lik eşyayı 10 tl ye satmakta marifet…Tebrikler başarılarının devamı gelir inşallah.

  Cevapla
 31. Eklenen yeniliklerden yatırımı iyi değerlendirdikleri anlaşılıyor. Tebrikler.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın