Hasan Aslanoba'dan Ehil.com'a 1 milyon dolar yatırım geldi
Yatırım

Hasan Aslanoba'dan Ehil.com'a 1 milyon dolar yatırım geldi

2013 yılının Etohum 15 girişimleri arasına adını yazdıran Ehil.com, son dönemlerde adını sık sık duyduğumuz Hasan Aslanoba'dan yatırım aldı. 28 Mart'ta tamamlanan yatırım anlaşması paylaşılan bilgilere göre Ehil.com'un yüzde 20'lik hissesi karşılığında 1 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ehil.com, Kasım 2011 yılında Cenk Duran ve Burak Keskik tarafından kurulan bir girişim. Tüketicilerin ev geliştirme ihtiyaçları için işinde ehil ve yerel hizmet sağlayıcılara zahmetsizce ulaştığı bir platform olan Ehil.com, hizmet sağlayıcıların da daha az pazarlama bütçesiyle hedefledikleri müşterilere ulaştığı bir internet platformu.

Sitede şu anda boyacıdan gitar öğretmenine, nakliyattan zemin döşemeye kadar 300’den fazla kategorisi ve 2 bin 500’ün üzerinde ehil hizmet sağlayıcısı bulunuyor. Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir'de hizmet vermeye başlayan Ehil.com'un gelecekteki hedefleri arasında tüm Türkiye’de hizmet veremeye çalışmak bulunduğunu paylaşalım. Öte yandan Ehil.com'un bilgi rehberi olan Evbilgi.com sitesi de bulunuyor.

Daha önce Tablet Seminerler ve Boni'ye yatırım yapmıştı

Hasan Aslanoba
Aslanoba Gıda A.Ş. CEO'su Hasan Aslanoba

Aslanoba Gıda CEO'su Hasan Aslanoba, son zamanlarda internet girişimlerine olan ilgisini artırarak melek yatırımcı olarak aktif rol üstlenmeye başladı. Erikli Su’nun eski CEO’su Aslanoba daha önce insanların kolayca erişebileceği, katılımcıların uzmanlarla daha yakın ve bir ortamda seminerlere katılabileceği Tablet Seminerler'e yatırım yapmıştı. Söz konusu yatırım anlaşması için paylaşılan rakam ise 500 bin TL olarak açıklanmıştı.

Hasan Aslanoba'nın yatırım yaptığı şirketler arasında arasında mağaza etkileşimli sadakat uygulaması olan Boni de bulunuyordu. 1 milyon dolar olarak açıklanan yatırım Boni'nin yüzde 20 hissesiyle gerçekleşmişti.

Yapılan 1 milyon dolarlık yatırım sonrası Ehil.com, gelecekte Türkiye hizmet sektöründe egemen olma hedefinde daha hızlı bir yol alacağını söyleyebiliriz. Yatırım hizmet sektöründe bir girişime yapılması, söz konusu sektörün gelecek dönemde dikkat çeken kategoriler arasında yer alacağını gösteriyor.

Yorumlar (29)
 1. Mustafa Ceylan Mustafa Ceylan

  gerçekten akıllıca bir yatırım olmuş.

 2. Bana baya bi fazla geldi...

 3. Sedat Kahraman Sedat Kahraman

  Fikir olarak, sıklıkça çözüm üretilen bir uygulama. Sermaye olarak çok büyük rakamla girmişler ama canlı destek bölümündeki sıkıntıyı görünce, projelerine biraz daha yoğunlaşmaları gerektiğini düşünüyorum.

  Tebrikler.

 4. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

  Ehil.com benzeri ülkemizde birçok (Gereko, Uzman kirala, Proje kurdu vb.) site varken 1 milyon $ gibi bir yatırım yapmak baya cesaret istiyor, üstelik %20 hisse karşılığı. Bu durumda Ehil.com'a 5 milyon $ değer biçilmiş tebrik etmek lazım!!!

 5. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Hayırlı uğurlu olsun , dijital tarafta en karlı ve masrafların haddini bilerek ilerlediği iş kolu "aracılık" yapan iş modelleri , tüm dünyada olay bu.

  Bu ve benzeri iş modellerinde girişiminiz hakkında yaptığınız öngörülerin doğru çıkma payı e-ticaret girişimlerine oran ile çok daha yüksek.

  Yemek Sepeti , Sahibinden , Ucuzu ,Google Adwords , Facebook Ads. bence aracılık bazlı tüm iş modelleri karlılığı yüksek ve sürdürülebilirliği daha kolay .

  Şöyle düşünün , ehil.com aslında lokal şekilde çalışan bir reklam ağı ; google adwords ve/veya facebook reklam ağının çalışma mantığını gözümüzün önüne getirebiliriz.

  Ehil.com sizin için ne yapıyor , reklamcılığı biraz daha hedeflenebilir şekli ile sunuyor , bir kaç level daha derinde sizi aradığınız "usta" diyelim biz , kişi ile buluşturuyor.

  Ben bu tip girişimlere çok ama çok pozitif bakıyorum . Yani bu mantık ile bir çok iş modeli ortaya koyabilirsiniz.

  Hatta kendi bloğumda geçtiğimiz günlerde ; talep eden ile arz edenin kesiştiği noktada yeni girişimler düşünün şeklinde bir yazı yazmıştım .

  Madem e-ticaret ‘ in yolları meşakatli ! O zaman en iyisi suya sabuna en az şekilde dokunacak yolları bulmak . Mesela Aracı olmak !

  Nedir Aracı ;

  Arz edenler ve talep edenler. üreticiler ve dağıtıcılar, satanlar ve alanlar arasında bağlantı kuran piyasa dinamiklerine denir.

  Ara bulucu.

  Üretici ile tüketici arasında alım satım konusunda bağlantı kuran ve bundan kazanç sağlayan kimse, mutavassıt.

  http://www.hakanyalcin.net/araci-olun/

  1. vaay özlemiştik seni ya!

   dediğinin en güzel örneği için google a evden eve kargo yazmak yeterli.

  2. Mehmet Yayla Mehmet Yayla

   Ben bu iş modelini uzun zaman önce webrazzi editör ve moderatorlerine açtığımda, bana iş yapmaz demişlerdi.

   Umarım bu yazıyı da okuyorlardır.

  3. Akın Akın

   Bu konuda 2005 yılında bir girişim yapmıştık. Talep eden ile arz edeni birleştiriyordu. Adı www.tedarix.com şeklindeydi. Tabiki Proje patladı. Şimdi bakınca çok erken safhada bu işe girmişiz. Kısaca doğru zaman, doğru yatırımcı ve doğru çalışan üçgenini yakalayamamışız. Aslında sabırla yolumuza devam etseymişiz (yemeksepeti ve gittigidiyor gibi) çok farklı yerlerde de olabilirmiş proje. Şimdi artık domaini satışa çıkardım, belki başkası bu hayalimi gerçekleştirir diye...

   1. Bence herşeyden önce şansda olması lazım diye düşünüyorum.

 6. Hayırlı olsun, darısı bizlere :)

 7. Latif Ulu Latif Ulu

  Nasıl ki Yemeksepeti.com kendi sektöründeki kalite standartlarını yükseltip talebi yönlendirmeyi başardı ise Ehil.com da hizmet sektöründeki kalite standartlarını ve hizmete erişim imkanlarını arttırıp talebi yönlendiriyor olacaktır. Ehil.com'u kuran Cenk Duran ve Burak Keskik'i girişimci ruhlarından dolayı, böyle bir girişime destek veren Hasan Aslanoba'yı da yatırımından dolayı tebrik ediyorum.

  1. Ibrahim Özkan Ibrahim Özkan

   yemeksepeti ile ehil.com u nasil bagdastirdiniz cok ilginc. yemeksepeti.com sektorde ilk ve tekti. sonrasinda rakipleri ciksada yerinden etmek zor gibi. Dolayısıyla yemeksepeti ilk ve tek olmasının getirdigi oz guvenle kendi standartlarini belirledi. ehil.com benzer kategoride isler yapanlardan cok farkli bir hizmet verdigini dusunmuyorum. sadece iyi bir pazarlama ile kendilerini baya iyi sekilde ifade etmisler ve bana gore bu isin cok ustunde bir yatirimda almislar tebrik etmeklazim

   1. Onurcal Onurcal

    etohum da yaptıkları konuşamada yemeksepeti nasıl restoranları eğitti ve internetten cirolarını artırabileceklerini kendilerine ispatladıysa ehil.com da hizmet sektöründe bulunan firmaları eğitmek, tek çatı altında toplamak ve internetten cirolarını arıtrabileceklerini kanıtlamak gibi düşünceleri ile yemeksepeti ile örtüşüyor.

   2. Latif Ulu Latif Ulu

    Sektörde ilk olabilir ama tek değildi, Ehil.com'un da şu an için tek olmadığı gibi. İlk kurulmuş olmaktan ziyade müşteriyi anlayarak ayakta kalabilmek önemlidir diye düşünüyorum. Ehil.com bu yolda başarılı olmuş olmalı ki bir yatırımcıyı böyle bir meblağa ikna edebilmiş. İnşallah devamını da getirirler de Yemeksepeti'nde olduğu gibi kaliteli hizmet alırız :)

  2. Bonafide Bonafide

   Gercekten Hasan Beyi tebrik etmek lazim.. Bu projeyi cok iyi yakalamis. Ehil.com benim de gozlemledigim sektoru surekleyecek bir firma olabilir.. Basarilar..

 8. Hakan De Hakan De

  ehil akılda kalıcı bi isim değil.reklama ağırlık verilmeli.

 9. Yetkili Bir Arkadas Yetkili Bir Arkadas

  Bu beyin ya cok parasi var, ya da cok buyuk hevesi. Ehil.comun cirosunu bilmiyorum ama, bu kadar buyuk yatirim... Bir yanlis var ortada. Bu kadar buyuk paralarla daha yeni projelere yatirim yapilmasini mantikli bulmuyorum.

 10. Murat Murat

  Reklam kokan bir hareket gibi geldi.1 milyon dolar falan yatırdıklarını sanmıyorum

  1. Ruzzgar Ruzzgar

   Abartmayı seviyoruz..Gittigidiyorun ortaklarından biri bir girişim için 100 bin tl yatırım yapmıştı o gün bu adamın abartmayı sevmediğini anlamıştım.. Türkiye de bazı firmalar bir girişime destek yaparken milyon dolarlarla bahsediyor ama girişimlere baktığınızda abartıdan başka bir şey değil.. Ben yazılımcı olarak bir haftalık iş gibi gözüken girişimlere yapılan yatırımı abartı olduğunu düşünüyorum..

   1. Bulent Bulent

    E tabi, bir projeye yapılan yatırımı sadece yazılımcı bakış açısıyla değerlendirirseniz fazla gibi görünebilir :) Bir girişimin masrafı sadece yazılıma harcadığı paradan oluşmaz. İşletme, pazarlama, eğitim, sabit kıymetlere yatırım (donanım, yazılım lisansları...) gibi çok çeşitli başlıklar altında para harcamanız gerekebilir. Ayrıca, eğer başarılı olması muhtemel bir fikre yatırım yaptığınızı düşünüyorsanız, gelir istenen düzeyde olmasa da para akışını belli bir süre devam ettirebilecek kaynağınız da olmalıdır. Sonuç olarak, gerçek bir yatırım yapıyorsanız bu para fazla değildir. Hatta yatırım dediğiniz paralar bunlardan az olmamalıdır. Öyle 100K-200K gibi paralarla yatırım falan olmaz.

  2. Ismail Ismail

   1 milyonları çokta büyük bir para değil, özellikle kazandıran hazır bir iş için.

 11. Ehil.com' un iyi bir model olduğuna/olacağına somut bir örnek vereyim: Geçtiğimiz hafta ehil.com vasıtasıyla bulduğum bir nakliye firmasına evimi taşıttım, yıllarca her taşınmada eşyalarımın sağı solu çizilirdi, bu kez geçmiş referanslarından faydalanarak bir firmayı seçme şansım oldu ve hiç sorun yaşamadım. Ehil.com buna benzer bir çok ihtiyacı karşılayacaktır. Operasyonel olarak yükü bol, eğitim ve yatırım maliyeti de yüksek bir iş modeli. En güzeli de doğru stratejiyle ilerlendiğinde geleneksel ile yeniyi bir araya getirecek ve ekonominin canlanmasına katkı sağlayabilecek olması. Cenk ve Burak' a başarılarının kalıcı olmasını diliyorum.

 12. Kadir Kadir

  http://entelektuel.com/fiyat-kazanc-orani-ve-ehil-com/

  Ehil.com ile ilgili 1.000.000 USD'lik bir yazı da ben yazdım.

 13. Ali Karabey Ali Karabey

  Bireysel yatırımcıların girişimcilerimize bu boyutlarda yatırım yaptıklarını görmek güzel. Hasan Bey en az yatırdığı sermaye kadar iş bilgisi de katacaktır ekibe.

  Güzel haberlerini bekliyoruz.

 14. Nadi Timur Nadi Timur

  Bursanın yetiştirmiş olduğu ender işadamlarından Hasan Beyi kutlarım. Gıda sektöründen gelen , finans üzerine uzmanlaşmış deneyimli bireysel yatırımcıların sektörümüze yaptığı bu güzel yatırımlar aslında hepimizi mutlu etmeli. Ehil.com'un değerlemesi kulağa çok abes gelebilir , ancak hangimiz ehil.com'un operasyonlarını, ekibini, planlarını biliyor ki? Erikli Su markasını yaratmış, daha sonra iyi bir değerle 2006 yılında satmış, Finans üzerine master'ı olan başarılı bir işadamı sanırım bizim düşündüklerimizi düşünüp gerekli denetim ve danışmanlıkları da en iyi yerlerden almıştır diye düşünüyorum.

  Hasan Bey'i sektörümüze yapmış olduğu katkılardan dolayı tekrar tebrik ediyor, bir sonraki yatırımını da merkezi Bursa olan bir internet girişimine yapmasını umut ediyorum. :)

 15. Onur T. Onur T.

  Biraz matematik yapalım. 1 milyon $ yatırım yapan bir insan maksimum 5 sene sonra parasını kurtarmak ister. (5 sene de fazla aslında, kötümserlik payı diyelim) Yani her sene 200.000 $ para kazanması lazım. %20 ortak olduğuna göre, site her sene kemiksiz 1.000.000 $ net kar elde etmeli. Böyle bir yatırımın varlığı konusunda şüpheliyim, kusura bakmasınlar.

  1. Onur bu sektöre, bu işlere bir hayli yabancısın sanırım, webrazziyi daha dikkatli takip etmeni öneririm.

 16. Vedat Vedat

  100 milyon dolarım olsa zevk için 5 tane projeye yatırım yapardım, ne olacak ki. Operasyon anlamında yeni heyecanlar, yeni girişimler Hasan Aslanoba adının reklamı için bile değerli...

 17. Nihal Nicky Muradoglu Nihal Nicky Muradoglu

  bravo ... ehil kaliute servis veren ve isinin arkasinda olacak emekcilere imkan verecek...

  transparency olacak ..isinize evinize kimi aldiginizi kanitlayacak kontrol edecek bir resource ile calismis olacaksiniz...

  temizlik saydamlik

  ehli olmayan biliyorum diye yola cikan scamciler i ayir edeceklere kolay gelsin.

  bravo

  usa da care.com a bakin