2013 yılının Etohum 15 girişimi belli oldu!
Yatırım

2013 yılının Etohum 15 girişimi belli oldu!

Türkiye’nin en önemli internet girişim hızlandırıcı programlarından biri olan Etohum, bugün İstanbul Teknik Üniversitesi'nde düzenlediği ve sizler için canlı yayınına Webrazzi'de yer verdiğimiz Etohum Girişimcilik Zirvesi 2013'te Etohum 40 girişimini açıklamıştı.

İlk 40 girişimin açıklanmasının ardından, Etohum 15 girişimleri de belli oldu. Etohum 15 girişimlerinin açıklanmasının ardından seçilen girişimlerin girişimcileri de sunumlarını gerçekleştirerek girişimlerini tanıttı.

İşte 2013 yılında, Etohum 15'e kalan girişimlerin tam listesi.

abcde - Kurucu: Taylan Özdere

ABCDE bir online üniversite hazırlık hizmetidir. En iyi test materyallerini algoritmalar yardımıyla kişiselleştirerek sunar ve öğrencinin zayıf olduğu noktaları hedef alıp üniversiteye girişte adaylara net bir rekabet avantajı sağlar.

Angelfish - Kurucu: Murat Deligöz

Angelfish Games sosyal ve mobil oyunlar geliştirmeye odaklanmış bir oyun şirketidir. Tanınmış mobil oyunu olan Draw Something’in Türkçe uyarlaması olan Çiz Gitsin’i üretmiştir. Çiz Gitsin Türkiye’de Apple Appstore’da 1 numaraya oturarak hit olmuştur. 3 aylık sürede Çiz Gitsin 250.000 kere indirilmiştir.

Clover Games - Kurucular: Metin Bayram, Murat Uğur Kurt, Yiğit Türkeri

Clover Game Studio, yenilikçi fikirlerini hayata geçirmek isteyen 3 bilgisayar mühendisi tarafından kurulmuş bir şirkettir. Clover Game Studio yeni oyun fikirleriyle tüm dünyaya ulaşmak istiyor.

Ehil.com - Kurucular: Cenk Duran, Burak Keskik

Ehil.com; tüketicilerin ev geliştirme ihtiyaçları için işinde ehil ve lokal hizmet sağlayıcılara zahmetsizce ulaştığı, hizmet sağlayıcıların da daha az pazarlama bütçesiyle hedefledikleri müşterilere ulaştığı bir internet platformdur.

Etkitakip - Kurucular: Gencay Evirgen, Umut Eroğul, Çağatay Çallı, Can Eroğul

EtkiTakip.com ODTÜ'de araştırma görevlisi olarak çalışmış 4 yüksek bilgisayar mühendisi tarafından kurulmuş, Türkçe içerik analizi konusunda çalışan bir mühendislik şirketidir. Bu konuda yaptığı çalışmaları gerçek zamanlı ve otomatik sosyal medya takibi ve analizi konusunda bir ürün haline getirmiştir.

Gani Para - Kurucular: Bora Ünal, Berkay Ünal

Ganipara şirketlerin veya bireysel kullanıcıların birkaç dakika içinde sanal mağazalarını açmalarını sağlayan bir e-ticaret platformudur.

Kidomini - Kurucu: Memet Baygün

Kidomini “Yeni gibi” dünya markası çocuk ürünlerini %80’e varan indirimlerle sunan Kidomini, çocukların hızla büyümesi sebebiyle kullanım ömürleri çok kısa olan bu ürünleri, nakit ödemeye, hediye çeklerine veya sosyal sorumluluk projelerine yapılacak bağışlara dönüştüren bir e-ticaret projesidir.

İşkolig Kurucu: Barış Bilgiç

İşkolig, çalışanların şirketler ve işler hakkında kimlik belirtmeden – anonim olarak – bilgi paylaşabildiği ve bilgi alabildiği, şirketlere içeriden bakış sağlayan ücretsiz bir kariyer topluluğudur.

iyiuygulama.com - Kurucular: Erdi Maden, Ender Ayna

iyiuygulama kullanıcı deneyimi ve etkileşimleri ile zenginleşen ve üyelerine en doğru ve en avantajlı uygulamaları sunan sosyal bir uygulama platformudur.

Mortaki Kurucu: Emir Uluğ

Kişiselleştirilmiş takı ve mücevher üreticisi ve eticaret sitesi.

Obilet - Kurucular: Yiğit Görocak, Ali Yılmaz

oBilet.com, Kamil Koç, Pamukkale, Ulusoy, Varan gibi büyük firmaların yanında 60'ın üzerinde otobüs firmasını tek bir platformda toplamaktadır. Sistem, firmaları bir araya getirip, kullanıcıya istediği zaman aralığındaki en uygun fiyat seçeneğini sunmaktadır.

Otoredi - Kurucular: Gürkan Gürsoy, Yiğit Nalkıran, Meriç Gürsoy

Otoredi.com müşterilerine online araç kiralama hizmeti sunan bir platformdur. Araç kiralama ihtiyacı olan müşterilere geniş araç seçenekleri arasından en uygun fiyatlı, isteklerine en uygun özelliklere sahip olan aracı seçip kolayca rezervasyon yapmalarını sağlamaktadır.

Picus Güvenlik - Kurucular: Volkan Ertürk, Süleyman Özarslan, Çağlar Abbasoğlu

Bilişim güvenliği ürünlerinin analiz ve denetimi alanında yenilikçi yöntem ve teknolojiler geliştiren Picus Security, Çağlar Abbasoğlu, Süleyman Özarslan ve Volkan Ertürk tarafından kurulmuştur. Kurucu ekibin bilgi güvenliği ve yazılım geliştirme alanında 10 yılı aşkın tecrübeleri yanında, bilişim sistemleri alanında ODTÜ'de devam etmekte olan doktora çalışmaları da bulunmaktadır.

Sharebugg Kurucular: Tolga Canözkan, Ozan Küçük, Baturay Tok

ShareBugg, kullanıcılarının gerçek hayatta yaşadıkları deneyimleri sosyal medya üzerinden yakınları ve arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayan yeni bir akıllı telefon uygulamasıdır.

Stajyeri.com - Kurucular: Onat Benli, Kemal Aydın, Uğur Can Emiroğlu

Mithatpaşa Anadolu Teknik Lisesi son sınıf öğrencileri Onat BENLİ ve Kemal AYDIN tarafından kurulan Stajyeri.com; meslek liselerini, öğrencileri ve işletmeleri bir araya getiren bir eğitim ağıdır. Öğrencilerin, işletmeler tarafından oluşturulan ilanlar aracılığıyla staj yeri bulmasını sağlayan site staj girişi sonrası okullara otomatik evrak ve raporlama hizmeti verir.

Yorumlar (34)
 1. Canlıizletv Canlıizletv

  Katılan tüm girişimcileri tebrik ederim.Umarım ileride dahada başarılı olurlar.Ayrıca bize canlı yayınıyla destek veren ekibinizede teşekkür ederim webrazzi.

  1. Mustafa San Mustafa San

   Yayın ve organizsayon çok güzeldi. Emeği geçen herkese çok teşekkürler. Özellikle İstanbul dışındakiler yayn ekibinin duacısyız.

   Girişimcilerde pırıl pırıldı. Hepsine başarılar. Bir sonraki Girişimcilik Zirvesi'ni Ankara'da yapsalar da biz de gitsek. Burak Hoca ve ekibi elinize sağlık.

 2. Bilal Bilal

  Hayal kırıklığı yaşadım. Oyun üzerine odaklanmış girişimler dışında global bir proje yok. E-Tohum ne kadar büyük bir işi başarsa da ekosistemi geliştiremiyor diye düşünüyorum. Takı, analiz, oyun, kariyer, bilet ve e-ticaret.. Bu muyuz yani? Gençlerimiz bakış açılarını değiştirmeli. Bir de tasarım zayıflığı var ki aman aman. Bütün girişimlerin sitelerini inceledim bir tanesi bile kullanıcı deneyimi ve grafik konusunda beni etkilemedi.

  1. Çok güzel noktaya parmak bastın. E-Tohum ve meleklerinin ekosistemle işi yok. Kendileri "Neye ortak olabiliriz?, Nasıl daha çok kazanabiliriz?, Hangi yeni fikri çalsak?" bu ve benzeri konulara odaklı oldukları için para dönen işleri tercih ediyorlar. Ortak ol, destekle, girişimciyi çalıştır, büyüsün, sat, aslan payını kap, biz destekledik oldu!, afiyet olsun.

   1. Volkan kardeş sen ya olayı tam anlamaşısın kafan karışık, ya da mahsuscuktan yapıyorsun gibi... :)

    Melek yatırımcı dedğin fikir çalmak değil yatırım yapmak için orada. Adamın parası var mecali yok ... elbette girişimci çalışacak adam da parasını riske atarak para kazanacak.

    Ekosistem dediğin meret ise toprakta kendiliğinden oluşan bişi diil. Önce projeler, sonra ona yatırım yapmaya istekli yatırımcılar, kullanıcıların bu projeleri kullanması, arz ve talebin oluşması ile ... yavaş yavaş oluşan, çok emek ve bi okadar zaman isteyen bir durum ekosistemin oluşması.

  2. Turgut Kagitci Turgut Kagitci

   Oyun üzerine odaklanmış girişimler dışında global bir proje var, Sharebugg, takip etmenizi tavsiye ederim, bundan sonra isimlerini çok duyacaksınız...

  3. Önce copy cat'ler başarısı kanıtlanmış projeler, sonra, eticaret ve.sonra özgün yaklaşımlar geliyor tüm bizim gibi gelişmekte olan pazarlarda. Bu bir doğal süreç, 3-4 yıl sonra çok daha özgün projeler gelecektir.

   Bu gün markafoni, trendyol gibi copy cat projeer olmasa Türkiye'ye yabancı yatırımcı ilegisi bunun yarısı kadar bile olmazdı. Bu arada kadınları da e ticarete kazandırdılar ...

   Bu piyasada taş üstüne taş koyan herkes kocaman bir alkısı hakediyor. Tüm girişimciler, melek yatırımcılar, destekleyiciler, kamu destekçileri... Elinize

   sağlık. Yolunuz açık olsun.

   1. Serdar Serdar

    ehil.com var birde.

  4. Mehmet Uyar Mehmet Uyar

   Bilal bey'e katılıyorum, yatırımcılar daha ne kadar zengin olabilir ki? 2013 yılındaki elimizdeki nimetleri ne kadar değerlendiriyoruz, insanlara hatta ve hayvanlara ve çevremize yönelik ne gibi projeler sunuyoruz?

   Ağır konuşmak haddime degil ama etohum yaratıcılığı bırakıp sermayeceliğe başlamış görünüyor.Bu siteleri de bilmem ne mühendisleri yapmis diye lanse ediyorsunuz neyse sermaye ile belki tasarımcı alırlar.

 3. Mert Bulan Mert Bulan

  En işe yarar, son kullanıcıya hitap eden ve benim ilgimi çeken girişim obilet oldu. Ancak görüyorum ki sitelerinin tasarımı kalite olarak yetersiz. Ayrıca bence yaptıkları işin en önemli noktasını kaçırmışlar gibi geliyor. Otobüsle seyahatin en çok yaygın olduğu bölge Türkiye'nin doğu bölgeleri. Batı bölgelerinde yaşayan kişiler genellikle uçakla yolculuğu tercih ederler. Bu yüzden sitelerinde daha çok Doğu bölgelerinin otobüs firmalarına yer vermeleri kendileri için çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Örneğin bir Gaziantepli olarak İstanbul'a yolculuk için otobüs bileti aradığımda Gaziantep'te pek de tercih edilmeyen ve hatta bir tanesinin adını bile daha önce hiç duymadığım otobüs firması tavsiye etmekte. Onun yerine Gaziantep'te oldukça tercih edilen Seç ve Ben Turizm gibi firmaları bünyelerine eklemeleri yararlarına olur.

  Kısacası çok kısa bi sürede obilet, Türkiye'deki hemen hemen bütün otobüs firmalarına bünyesine katar ve sayfalarının tasarımını da kullanıcıların göz zevkine hitap edecek şekilde yenilerlerse ilerde adlarını sık sık duymamızı sağlayacaklardır.

  1. Obilet Ekibi. Obilet Ekibi.

   Mert Bey Merhabalar,

   Öncelikle geribildiriminiz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz :) Şubat ayı içerisinde oBilet sistemimize 18 tane daha otobüs firması ekleniyor, belirtmiş olduğunuz 2 firma da bunlara dahil. Her geçen gün de kullanıcılarımızdan aldığımız feedbackler ile iyileştirmeler ve belli optimizasyonlar yapıyoruz. Sizin de belirtmiş olduğunuz noktaları es geçmeyeceğimizi belirtmek isteriz.

   İlginiz için tekrar teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,

   oBilet Ekibi.

 4. Hakan Hakan

  obilet beğenilmiş. Neyi begenildi hala anlayabilmiş değilim. Ben mi farklı görüyorum insanlar mı farklı görüyor anlamıyorum.

  her firma bu altyapıyı kullanabilir 10 dakikada internet sitesini aktif edebilir. http://www.ipektr.com/ başvurulacak yer burası.

  ek olarak mantık hatası da bulunuyor. otobüs bilet fiyatları uçak bilet fiyatları gibi fazla manipülasyon yapılacak bir sistem değil. yani 10 TL ucuza otobüs bileti veremezsin zaten sistem o kadar kazandırmaya müsait değil.

  obilet.com kurucularının zenginlerin oğlu olması sebebiyle mi seçilmiş o konuya da değinmek lazım. birisi pamukkale turizm ortaklarının oğlu diğeri ise tekstilcinin oğlu.

  etohum komediden öte bir yer değil. geçen yıl da cumhurbaşkanı abdullah gül'ün oğlu seçilmişti. sırf reyting amaçlı asıl seçilmesi gereken insanların hakları yeniliyor.

  ek olarak;

  5 para etmez yine her yıl olduğu gibi.

  dipnot: Arkadaşların emeğine saygım sonsuz ama açık olunması gereken bazı şeyler de var.

 5. Yasin Yasin

  Ehil.com un ofisi benim çalıştığım yerle aynı yerde

  ehilin bu girişimi bana değişik geldi

  tutarmı tutmazmı yorumlamak istemiyorum.

  kendilerine başarılar dilerim.

 6. Olmadi Etohum ! yine olmadi ,yine olmadi , olmadi!!

 7. Tebrikler tüm girişimcilere.

  Geçen senenin girişişmcilerinden;

  connected2me dünya çapında 1 milyon üyeye ulaştığını anlattı bu gün, Apsiyon ise 3 bin apartman/siteye servis vermeye başladığını anlattı.

  İnfodif bir şirketle Amerika'da ortak şirket kurmuş.

  Etohum Türkiye'de gerçek bir ACCELERATOR oldu. Burak Hoca ellerine sağlık. Allah yardımcın olsun.

 8. Arif Pekuysal Arif Pekuysal

  Etkitakip, Clover Games, Ganipara, Stajyeri benim favaorilerim oldu. TÜM girişimcilere başarılar dilerim. Sunumlar çok daha netti bu sene. Daha çok çalışmış girişimciler... Etohum kıskanılacak bir organizasyon yaptı yine. Tebrikler.

  1. Kemal Aydin Kemal Aydin

   ilginiz için teşekkürler

  2. Gencay K. Evirgen Gencay K. Evirgen

   Yorumlarınız için teşekkür ederiz.

 9. İşkolig'e bayıldım. Yıllardan beri aklımda olan birşeydi. Gerçekten işlevsel bir tasarımla, iyi bir içeriği buluşturmuşlar. Umarım çok başarılı olurlar.

  PS: Reklam içerikli değildir, ne sahibini tanırım ne de bana bir faydası var :)

  1. bana bir faydası var.

   millet adam gibi içerik girin site doğru bilgi verebilsin de kendini iyi satan sizden %50 fazla maaş almasın

 10. Pelin Pelin

  Obilet dışında yaratıcı bir proje göremedim.Ayrıca bu tarz projeleri seçen kişilerin farklı yetkinliklere sahip olması gerekriğini düşünüyorum.Ayrıca internet girişimciliğinin tek bir grup tarafından yapılmasını doğru bulmuyorum.

  1. Murat Aytekin Murat Aytekin

   O bilet gibi 10 tane daha site var. Hepsi klonlanmış gibi. E Tohumdaki diğer seçilemiyen kişilere haksızlık yapılmış. Ortada yaratılan bişey yok.

 11. Sami Bayram Sami Bayram

  Clover Games ve yayınladıkları oyun Reveal The Maze bence çok iyi bir gelecek vaadediyor. Kurucularını tebrik ediyor ve başarılar diliyorum.

 12. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  Etohuma ve Burak Büyükdemir'e son derece saygı duyulacak emeklerle, Türkiye'de yeni girişimciliğin gelişmesine katkılarından dolayı öncelikle teşekkür etmek gerek.

  Seçilen girişimler gerek ekip, gerekse yaptıkları işlerde fikir aşamasını geride bırakarak, yol katetmişler ki; seçilmeye değer görülmüşler.

  Guy Kawasaki'nin "the art of startup" kitabında dediği gibi "nasıl başlandığınız değil, nasıl bitirdiğiniz önemli" düsturunca, seçilen ve seçilmeyen bütün girişimcilere mutlu sonlara ulaşmalarını diliyorum.

  Eline sağlık Burak Hoca.

 13. Mustafa Mustafa

  yeni bir şey görmedim. yinede yatırımcıları desteklerinden ötürü teşekkür etmek gerekli.

 14. Alihan Alihan

  arkadaşların fikirlerine ben de katılıyorum.Birkaç tanesi hariç diğer girişimlerin bu anlayışla bir yere gelebileceklerini sanmıyorum.E-tohum girişim yerine belli bir fikir üzerine oturtulmuş ama girişim demekten fazlasıyla uzak siteleri almış koymuş.Özelliklede bazı sitelerin tasarım konusunda hali içler acısı.Eğer bu siteler girişim olarak adlandırılıyorsa; her site yapan girişimcidir. :)

 15. Dilek Dilek

  Herkes Obilet diye tutturmuş. Yahu bunun neresi yeni bir girişim..

  Biletall, Bilette gibi sitelerin hepsi aynı alt yapıyı kullanarak satış yapıyor. Kaldı ki herkes bu gibi siteleri yalnızca 2 firma ile anlaşma yaparak açabilir.

  Yazılımı bile İpek Bilgisayar alt yapısı ile sağlanıyor..

  1. Bu tip yatırım ve kuluçka şirketleri, hep şunu der "Biz fikre değil kişiye yatırım yapıyoruz." Bu adamlar bilet satışını yapabileceklerini kanıtlamış olmalılar ki, adına kuluçka veya yatırım süreci vs her ne haltsa işte seçilmişler.

   Fikrin veya yazılımın bir önemi yok yani. Önemli olan bilet satmak. Bundan önce kendini bu adamlara satmak. Ondan önce fikir ve yazılım var, ama işte önemli değil. Fikri klonlar yazılımı satın alırsın olur biter. Bu sadece bilet işi için gerçerli değil, yukardakiler içinde geçerli.

   Adamlar 2-3 developer tutup yukardaki 15 projenin 13'ünü rahat yazdırırlar, ama sonra birde pazarlamacı tutmaları gerekecek. Reklamı var, o su var bu su var. En önemlisi riski var. Eğer ampul yandıysa, bu adamların tüm bu aşamaları es geçtiğini fark edersin. Adamlar bilmiyor bu projelerin klon olduğunu. Veya bu işlerin piyasada gırla olduğunu.

   Yeni dünya düzeni dedikleri şeyin içinde, şirketler bu şekilde olsa gerek. Neyse işte bizede geyik yapması kalıyor işin...

   1. Mehmet Mehmet

    Bu sistemin biletall vs. arasında hiç bir farkı yok. Sadece 2-3 firmayı bağlamışlar ipektr alyapısını çakıp biz uzmanız demişler. geleceğini görmüyorum projenin. Yinede başarılar, boşa zaman kaybetmeseler.

 16. Mustafa Hanlı Mustafa Hanlı

  İşin açıkçası gözüme çarpan ve önümüzdeki günlerde hızlıca büyüyebilecek bir projeye rastlamadım, bu gibi organizasyonların daha tabana inmeleri gerekiyor. Girişimcilerin başvurularından çok, girişimcileri arayıp bulmak daha mantıklı gibi geliyor bana.

  1. Mehmet Mehmet

   Şöyle bir durum var, buradaki projelerin hiç birinin gelir modelini bilmiyorsunuz, pazarını tam olarak tahmin edemiyorsunuz. Bundan dolayı böyle geliyor. Bu seçimlerde konunun en dibine iniliyor.

 17. Erdem Erdem

  Turkiyede bu isleri bircok kisi gittigi mekanlarda kendi projem/isim var demek icin veya unlu olmak icin yapiyor. Bakalim bu kadar kisi arasindan kaci basari yakalayabilecek. ama su onemli bir istatistik. gecen yilin ilk 40'i ve websiteleri suan yuzde 80 oraninda aktif degil!

 18. Theti Theti

  İşkolig çok iyi bir girişim olmuş, tebrikler

 19. Osman T. Osman T.

  Ehil ve Obilet benim daha önce düşündüğüm ama bir türlü hayata geçiremediğim hayallerimdi. Turkcell'inde yatırım yaptığı bir projeyi de yine yıllar öncesinden düşünmüştüm. Düşünmek fayda etmiyor maalesef, hayata geçirmek gerekiyor. Burada gerçekleşmiş olduklarını görmek güzel.

  Tebrikler, yolunuz açık olsun.