Domainilan.com: Ücretsiz domain listeleme servisi

Domainilan.com: Ücretsiz domain listeleme servisi

2011 alan adı piyasası için oldukça hareketli geçti. Web.com Network Solutions'ı satın aldığı, GoDaddy'nin 2,25 milyar dolarlık ortaklığa gittiği bu yıl içerisinde hem Türkiye'de, hem de yurtdışında bazı önemli alan adı satışları gerçekleşti.

Dünyadan önemli satışlar arasında Social.com'un 2,6 milyon, DomainName.com'un 1 milyon, 3d.com ve GamesForGirls.com'un 500'er bin dolarlık satışları öne çıktı. Türkiye'de ise bizim de Webrazzi'de yer verdiğimiz 20 bin Euro'luk Dekorasyon.com, 250 bin dolarlık UcakBileti.com, 150 bin dolarlık Tatil.net ve 290 bin dolarlık 12 jenerik alan adının toplu satışı göze çarpanlar arasındaydı.

Bu hareketlilik yaşanırken Tarık Kara tarafından kurulan ve Devrim Demirel'in melek yatırımcısı olduğu Domainilan.com adlı ücretsiz alan adı listeleme servisi de yayına girdi…

Yazılım ve tasarımını Serdar Öztürk'ün geliştirdiği Domainilan.com, alan adı sahiplerinin ücretsiz olarak ilan verebildikleri bir pazar yeri olarak çalışıyor. Alan adlarının sahipliği farklı yöntemlerle doğrulandıktan sonra ilanların moderasyonu gerçekleştiriliyor ve bu sayede art niyetli ve manipülasyona açık fiyatlandırmalar engelleniyor.

Büyük portföy sahipleri için özel hizmetlerin sunulduğu sitede yüksek profilli satışlarda broker hizmeti de sağlanıyor. Şu anda alan adı alım satımlarında aracılık hizmeti için Escrow.com'un önerildiği Domainilan.com yakın zamanda kendi escrow ve alan adı park hizmertlerini de sunmaya başlayacak.

Alan adı konusunda 5 yıldır aktif olarak çalışmalarda bulunan Tarık Kara'nın gebe.net, butik.net, marka.net, kadinlar.net ve kadin.net gibi kendine ait alan adlarının satışlarını gerçekleştirmesinin yanı sıra Norma, Ringofon ve BerilTech gibi şirketler için alan adı alım satımı konusunda çalışmalar da yaptı. Norma İnternet'in Cetech'ten 12 alan adını satıl alması sürecinde Tarık Kara aracılık yapmıştı.

Projenin 2010 yılında atılan ilk adımlarında da yer alan ve şu anda Domainilan.com'un melek yatırımcısı olan Devrim Demirel de alan adı piyasasına yabancı değil. 1993 yılından beri bu konuyla ilgilenen Devrim Demirel, Dns.com.tr, TrReg.com gibi alan adı konulu servisler işletiyor ve alan adlarına yatırım yapıyor.

Domainilan.com'da süreçlerinde veya bünyesinde yer almayan ama mentor olarak destek veren Devrim Demirel ile bu alanda önemli tecrübeleri bulunan Tarık Kara'nın projesinde şu anda yer 250'nin üzerindeki alan adı arasında benim özellikle dikkatimi çekenler reklam.net, mansetler.com, liste.net, belgeler.net, cizgifilm.com, nedinlesem.com ve otoara.com alan adları oldu.

Üst seviye alan adlarının 220 milyona ulaştığı için boşta güzel alan adı bulmak artık pek kolay değil. Alan adı kiralama seçeneklerinin de giderek önem kazandığı şu günlerde bu konuyla ilgili yeni gelişmeleri ve girişimleri 2012 içerisinde sık sık duyacağız gibi görünüyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.