Nokta Domains'in Yeni Servisi ile Jenerik Alan Adlarını Kiralayabilirsiniz
Alan Adı

Nokta Domains'in Yeni Servisi ile Jenerik Alan Adlarını Kiralayabilirsiniz

Türkiye'de birçok büyük alan adı satış haberinin altında NoktaDomains.com imzası olduğunu biliyorsunuz. Ayrıca firma dünya çapında da alan adları konusunda takip edilen portföyler arasında yer alıyor.

Geçmişte 350 bin dolara satılan CookingGames.com ve 250 bin dolara satılan UcakBileti.com ile ilgili haberlerimizi hatırlıyorsunuzdur. Bu sefer sizinle paylaşmak istediğim haber bir satın alma değil ama özellikle Türkiye alan adı piyasasına yeni bir model kazandırdığı için fazlasıyla önemli.

NoktaDomains.com portföyünde bulunan Türkçe alan adları için bir hizmet başlattı ve isteyen herkesin listedeki alan adlarını kiralamasına imkan tanıdı.

Örnek vermem gerekirse, normal satış fiyatı $25.500 - $41.000 arasında olan AlisverisSiteleri.com alan adını aylık $265 karşılığında kiralayabilir ve eğer bu alanda bir girişim fikriniz varsa kullanabilirsiniz.

Şirket yeni başlattığı alan adı kiralama servisi kapsamında uzun vadeli anlaşmalarda, peşin ödeme ya da aydan aya ödeme seçenekleri için farklı ücretlendirme imkanları da sunuyor.

Uzun dönem araç kiralama hizmetinde olduğu gibi bir model hayata geçiren NoktaDomains.com, bence dikkat çeken bir hizmet başlatmış oldu. Bu hizmet sayesinde hem NoktaDomains.com'un satılmamış olan alan adları değerlendirilmiş oluyor, hem de bu alan adlarına ihtiyaç duyan kişiler yüklü ilk yatırım maliyetlerine girmiş olmuyorlar.

NoktaDomains.com web sitesinden "Lease Domains" linkinden kiralık alan adlarının tam listesini inceleyebilir ve ilginizi çeken alan adlarını değerlendirebilirsiniz.

Özellikle projesi olan girişimcilerin kesinlikle göz atması gerektiğini düşündüğüm sayfaların en başında "AnaHaberler.com" ve "Annelik.com" alan adlarını gördüm ki, bence listede fazla uzun kalmazlar. :)

Yorumlar (42)
 1. Bir az riskli bir durum gibime geliyor. Mesela domaini kiralayacaksın, ismini falan tanıtacaksın. Ama domain senin olmayacak. Yani her an elinden çıkma riski olan bir şeye yatırım yapmak gibi bir şey.

  1. Kadir Kadir

   Ayrıca bir kişi o domaine yanlış seo taktikleri yapıp arama motorlarından yasaklatırsa (filtre, ban v.s.) veya reklam sağlayıcılardan (adsense vb) da yasaklanma alırsa, o domainin sonraki kiracıya ne faydası olacak?

 2. Melih Melih

  çok yaratıcı bir fikir ama başkasının domainiyle kuyuya inilir mi şüphelerim var...

 3. Ileriye dönük satın alma fiyatını da "lock" edebiliyor mu müşteri? Yoksa vay haline, domain sahibinin eline düşer, normalde vereceğinin ötesinde para vermek zorunda kalır satın alma durumunda.........

  1. Murat Demir Murat Demir

   Endişelenmekte haklısınız fakat Nokta bunu bir kere yapsa, yani kiraladığı alan adı ile ünlü olan bir müşterisinin bu dezavantajında faydalanmaya kalksa nokta markası çok büyük zarar görür.

   Nokta gibi Godaddy gibi büyük firmalar böyle hataları asla yapmazlar ;)

  2. Sözleşme boyunca domaini dilediğiniz zaman satın alma hakkına sahipsiniz! Sözleşmenin ilerleyen zamanlarında domaini satın almaya karar verirseniz, sözleşmeyi imzalarken belirlenen fiyat aralığından kolayca satın alabilirsiniz.

 4. Mrauthor Mrauthor

  Zekice bir model geliştirmişler.Nokta'yı bir kez daha tebrik etmek gerekli.

 5. Kadir Kadir

  Hata! Google Chrome www.noktadomains.com sitesine bağlanamadı

 6. Domain Reyonu Domain Reyonu

  2011'i iyi cirolarla kapattık. 2012'den beklentimiz daha iyi seviyede. Yalnız domain kiralama konusunda neler yapılabilir istişare etmek lazım.

 7. Western Western

  1- 50000 dolarlık bir alan adını aylık 500 liraya kiralamaktansa 10 dolarlık bir alan adı alıp aylık 500 lira reklam ve seo çalışması yapmak daha mantıklı. Çünkü bu internet dükkan kiralamaya benzemez.

  2- Hadi çok istediğimiz bir alan adını kiraladık diyelim. Sonra baktık iyi de gidiyoruz. Sonra bu domaini satın alma konusunda Nokta'nın eline düşeriz. İstediği fiyatı çeker. Çünkü Nokta satmasa da zarar etmiş olmaz. Hem domainin değerini artırmış olur. Ama sen açıkta kalırsın. Hadi başka bir domain bul bakalım, yeniden.

  Bunları düşünmeden karar vermeyin. Bu bir Nokta oyunu.

  1. Alperto Alperto

   Emin değilim ancak bence sözleşmede bir de satın alma opsiyonu vardır. Yoksa da olmalı. Örneğin 2 yıllık kirasını peşin ödersen satın alırsın gibi bir şey olabilir. Bu durum sözleşme ile sabitlenmeli ki müşteri de Nokta'ya güvenebilsin.

   1. Noktadomains.com Noktadomains.com

    Merhabalar,

    Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Domainlerin satın alma opsiyonu sözleşmemizde bulunuyor. Her domain için satış fiyat aralığını "Lease Domains" sayfasında görebilirsiniz.

    Sözleşmeyi 1 yıl ile 3 yıl arasında imzalayabiliyorsunuz. Sözleşme süresince domaini dilediğiniz zaman belirlenen satış fiyat aralığından satın alabilirsiniz.

    Teşekkürler,

    NoktaDomains.com Team

   2. Kadir Kadir

    NoktaDomain.com Team ne ya? NoktaDomains.com Takımı demek çok mu zor?

  2. Western Western

   Peki sözleşme de "Sözleşme süresinde kiradaki domain, domaini kiralayandan başkasına satılamaz." gibi bir maddede var mı?

  3. Western'in düşüncelerine katılıyorum. Domain kiralamak ilk bakışta güzel bir fikir gibi görünebilir. Ancak uzun vadeli planlamalar için pek mantıklı gelmiyor. sinema.com'un gencsinema.com'a dönüşmesi gibi bir örnek de var.

 8. Kerem Kavuncu Kerem Kavuncu

  Kesinlikle çok mantıklı bir yenilik olmuş,

  Az bir sermaye ve güzel bir fikir ile mutlaka denenmesi gereken servis.

  Eğer para kazanılırsa, sözleşme sırasından belirtilen satın alma fiyat aralığından domain satın alınır. Eğer proje tutmazsa, yok denecek kadar az bir fiyata bir girişim denenmiş olunur.

  Ayrıca,"Yapılan proje tutarsa, Nokta fiyatı yükseltir" vs. gibi yorumlardan kaçınmak gerek.

  Zira, leasing sayfasında her bir domain için "sale price range (satın alma fiyatı aralığı)" mevcut. Yani domain'i kiralarken, satın almak istemeniz durumunda ne kadar ücret vereceğiniz gayet açık.

  Bu arada adamlar uğraşıp sözleşme hazırlamışlar. Herhangi bir domain'e tıkladığınıza sayfanın altında sözleşmeyi indirmek için link bulunmakta.

  Nokta'yı tebrik etmek gerekir. Bakalım geri dönüşler nasıl olacak.

 9. Ulvican Ulvican

  çok iyi bir fikir gerçekten kullanılmayan domainlerden inanılmaz bir nakit kazanmış olacaklar. +1300 domain var listede tanesi ortalama 500$ gibi bir miktara kiralanıyor. 10da biri bile kiralanmış olsa 50k$ gibi aylık gelir yapıyor. böyle yatırım yapan bir grup için çok büyük bir miktar değil ama iyi para..

 10. Domain kiralama isi bence cok mantikli degil, bi girisimde bulunulacaksa elin ayagin biyerlere bagli olmayacak, heleki bizim sektorde domain girisimin temeli ve temel kesinlikle bize ait olmali. O kadar para verene kadar 9 dolarlik brandable bi domainle is kurmak bence her zaman daha mantiklidir.. Jenerik domainle seo kolay olacagindan iyi bi adsense gelirli site kurulabilir ancak, eger boyle yapilacaksa sozlesmeye gore mantikli olabilir.. Cookinggames.com'u aylik 3bin dolara kiralardim mesela, yurtdisinda aramasi cok olan bi site ve tik basina .50dolar taban odemesi var:)

 11. Izzet Izzet

  Bence çok güzel bir düşünce olmuş.Seçeneklerde domaini dilediğiniz zaman satın alma hakkı var.Fiyatında çok uçuk olacağını zannetmiyorum.Projeyi geliştirip gelir akışı olduktan sonra rahatlıkla isim alınabilir diye düşünüyorum.Biraz sermaye olsa rahatlıkla girebileceğim bir iş.

 12. Çağrı Çağrı

  NoktaDomains'in bu yeni sistemi Türk interneti için gerçekten faydalı olacaktır ancak şöyle de bir durum var ki, NoktaDomains Türkiye'nin internet sektöründeki en büyük engel noktalarından bir tanesini meydana getirmektedir. Sebebi ise, binlerce domainin taraflarınca kayıt edilmiş olması. Bu durumda, belki de bir çok girişimcinin şu anda çalışır hale getirebileceği isimleri, NoktaDomains kendi domain mahseninde değerlenmesi için bekletmektedir. Böylece onların fikirlerinin en büyük engeli olmuştur.

  NoktaDomains olmasaydı küçük başka domain avcıları olacaktı, o ise ayrı bir konu olacaktır. Fakat; serbest piyasa, serbest ekonomi. Bu durumda başkalarına engel olmalarına rağmen, kesinlikle suçlu değildirler.

  Listedeki domainlerin fiyatlarının ise kesinlikle Türkiye şartlarına uygun olmadığı görüşündeyim. Çok sıradan isimler için dahi 50.000$ gibi bir ücretin isteniliyor olması anlaşılır gibi değil. Ancak, serbest piyasa, serbest ekonomi.

 13. Rodox Rodox

  fiyatlar cok ucuk hem kullanıyorsun domaini domain degerleniyor hemde bunun icin para ödüyorsun keyword yada jenerik olmaktansa daha kötü yada yakın bir domain almak daha mantıklı bir secenek yada uzantsınını farklı alıp üzerinde calışma yapılabilir com.tr web.tr gibi,

  yakında cıkacak olan diger uzantılar karşısında ve brovserların özeliklerinde bunun alt+enter kombinasyonun .com domaine gitmesinin com domain populer olmasını sağlamakta browserlarda istenilen uznatıların alt+enter kombinasyonun degiştirile bilmesi(örnek maxtor browser) neticesin com uzantılar etkisini kaybedecektir örnek olarak .de uzantıların başarısı bu gözlemler sonucu uzun vadede com domainler etkisini kaybedecektir.

 14. Idris Baş Idris Baş

  domain piyasasını nokta a.ş yönetiyor. paranın gücü bu olsa gerek

 15. Tarık Kara Tarık Kara

  Nokta'nın domainler konusunda role model tarafını es geçmemek gerekir. Yeni hizmetlerinde başarılar dilerim. Internet'te marka bilinirliği bir jenerik domainle başlar ya da yüksek reklam giderleri ile branding çalışmaları sonucunda bilinirlik artar. Nokta'nın hizmetinde çoğu kişi izlemekle yetinirken, Fahiş rakamların uçuştuğu Türkiye pazarında yakından uzaktan bilgisi olmayıp sadece maddiyat yönünden güclü kişiler, başkaları tarafından teşvik edilecek kiralama ve satın almalar devam gerçekleşecektir. Kısacası parayı veren düdüğü çalar. Nokta'nın lease domain servisi 2012 yılında epey ses getireceğe benziyor. Başarılar.

 16. Metin Metin

  Fikir guzel, uygulama yanlis. Ozellikle ulkemin keywordcu gencleri icin bulunmaz nimet, domaini kirala, bot ile icerigi al, keyword yap, geliri kap, domaini arama motoru ve reklam network'undan banlat, 1 sene sonra kontrati birak. Nokta'nin elindeki 50k $ domainin piyasi degeri bununla 1 yilda 10 k $ duser. Basit olarak dusununce hic kimsede kurumsal bir is yapacagi domain icin kiralama yontemine girmez.

  1. Ömer Ömer

   Söylemek istediklerimi yazmışsın. : )

 17. Gonzi Gonzi

  Çok riskli bir durum söz konusu. Domaini kiraladım, projemi kurdum. Herşey mükemmel. kazanç ful. sözleşme bitince 2 katı para istese?

  1. Noktadomains.com Noktadomains.com

   Merhaba Gonzi,

   Domain satış fiyatlarımız sabit olarak sözleşmemizde mevcuttur. Bu nedenle, yüksek bir fiyat isteme olasılığımız bulunmamaktadır. Örneğin, OtelRezervasyonu.com'un satın alma fiyatı $84,500 - $114,500 aralığındadır. Domaini kira sözleşmeniz süresinde satın almak isterseniz, bu aralıktan alabilirsiniz.

   NoktaDomains.com

   1. Necati Necati

    Domaini bir yıllığına kiraladığımızı düşünelim. Bu süre sonunda satın almak istemiyor, ancak kiralamaya devam etmek istiyorsak aynı termlerler yeni sözleşme yapmak bu mümkün müdür?

    -Yoksa domain yeniden public'e mi sunulur?

    -Teni koşullar sunulabilir mi? (Makul bir fiyat artırımı [enflasyon vs. gibi koşullara ayarlı] dışında bir artırımdan söz ediyorum.)

   2. Domain Reyonu Domain Reyonu

    3 yıl sonra tekrar sözleşme yapmak istersek şartları nasıl olacak?

 18. Bcakir Bcakir

  Gerçekten yaratıcı bir fikir. Satılmayan domainler kiralansın diyor nokta şirketi :D

 19. Önder Eren Önder Eren

  öncelikle böyle bir opsiyon yarattıkları için nokta'ya teşekkür etmek lazım. ve lütfen domain konusunda şu avam söylemlerden vazgeçelim artık. COM.TR domainler, cümlelerinizin alt metninde gizli olan regulasyon, otorite talebi sebebiyle bugün .COM karşısında kaybetmiştir. Serbest piyasa kurallarını sevmeyebilirsiniz işinize gelmediğinde ama bu kurallar çerçevesinde ticaret yapanlara da lütfen saygı duyalım.

  Ek olarak, Nokta'nın bu hareketi, elinde jenerik domain bulunduran girişimciler için bir "fiyat listesi" oluşturmuştur ve bunun da çok önemli bir gelişme olduğunu görmek lazım.

 20. Önder Eren Önder Eren

  öncelikle böyle bir opsiyon yarattıkları için nokta'ya teşekkür etmek lazım. ve lütfen domain konusunda şu avam söylemlerden vazgeçelim artık. COM.TR domainler, cümlelerinizin alt metninde gizli olan regulasyon, otorite talebi sebebiyle bugün .COM karşısında kaybetmiştir. Serbest piyasa kurallarını sevmeyebilirsiniz işinize gelmediğinde ama bu kurallar çerçevesinde ticaret yapanlara da lütfen saygı duyalım.

  Ek olarak, Nokta'nın bu hareketi, elinde jenerik domain bulunduran girişimciler için bir "fiyat listesi" oluşturmuştur ve bunun da çok önemli bir gelişme olduğunu görmek lazım.

 21. Öğrenciyken satmak amacıyla aldığım ve gittigidiyorda 20 TL'ye bile satamadığım otelfiyatlari.com alan adına 18.000 dolar fiyat biçilmiş :) ilginchediyeler.com alan adı ise haziran 2010'da ben şirketimi kurarken boştu ve almamıştım ona da ayrıca pişman oldum bak :) Bundan sonra elimdeki tüm alan adlarını parası neyse verip devam ettirme kararı aldım :)

 22. Bence bu Kıvılcım - Ejder işbirliğinin piyasadaki ilk kıvılcımı :)

 23. Kadir Kadir

  Domaini bir gayrimenkul olarak görülmüş ve 1 aylık kirası * 200 olarak fiyatlar belirlenmiş. Esasında fiyatların yükselmesi bizler için de iyi. Misal entelektuel.com alan adını bu fiyatları gördükten sonra 50.000 USD istersem kimse şaşırmaz.

 24. Seozkan Seozkan

  Oy Oy Oy yaklaşık 4-5 yıl önce bu konuyu bir forum sitesinde aynen bu şekilde tartışmaya açmıştım, hatta fikir babası bile sayılırım çünkü aynen dediğim şekilde uygulamaya konulmuş. Şimdi fikrimi uyguladılar diye bir kazancım olabilirmi? Yok avucumu yalarım ancak:) Konu ile ilgili en baba domaine sahibim o ayrı...

  Ayrıca kendi açımdan domainleri incelediğimde bazılarının net bazıların com larının çok yakın varyasyonlarına sahip olduğum için sevindim, fiyatlar gerçekten iyi imiş, sanırım zamanla daha da iyi olacak.

 25. Noktadomains.com Noktadomains.com

  Merhabalar,

  Öncelikle ilginize çok teşekkür ederiz.

  Sizlerin sorularını cevaplayabilmemiz bizim için çok önemli. Bu nedenle kira servisimizle ilgili merak ettiklerinize kolaylıkla ulaşabileceğiniz "sıkça sorulan sorular" sayfamızı sizlere sunmaktan mutluluk duyarız. Aşağıdaki linkten SSS'ye ulaşabilirsiniz;

  http://www.noktadomains.com/leasingfaq.html?lang=tr

  Sormak istediğiniz herhangi bir konu olursa bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

  NoktaDomains.com Takımı

 26. Öncelikle model Noktanın bulduğu bir model değil.

  Birçok satıcı yapıyordu.

  Ek olarak sözleşme şartları çok ağır, bu şartlarla kimsenin noktadan domain kiralayacağını zannetmiyorum.

  Özellikle , "3.3. Her bir Taraf 6 (altı) ay önceden diğer Taraf’a yazılı olarak bildirimde bulunmak kaydıyla işbu

  Sözleşme’yi herhangi bir zamanda herhangi bir neden göstermeksizin feshedebilir."

  Şahsen ben ciddi olarak bir domaini kiralamayı düşünüyordum fakat bu madde kararımı değiştirdi.

  1. Noktadomains.com Noktadomains.com

   Merhaba Enes Bey,

   Teşekkürler yorumunuz için.

   Kira sözleşmemizi hazırlarken ev kiralama sözleşmelerini ve yurt dışında domain kiralama hizmeti veren pek çok şirketin sözleşmelerini inceledik. Piyasa araştırmamız, kendi görüşlerimiz ve müşterilerimizden gelen geri bildirimler doğrultusunda sözleşmemizin son halini hazırladık.

   Feshetme maddeleri her sözleşmede yer alır. Özellikle ev kiralama sözleşmelerin de dahi ev sahibinin ve kiracının feshetme hakkı bulunmaktadır. Bu madde her iki tarafı da koruma amaçlı koyulmuştur. Özellikle projelerinizi devam ettirmek istemediğinizde, sözleşmeyi 1 yıl için imzaladıysanız, 1 yıl boyunca beklemenize gerek kalmamakta.

   Sormak istediğiniz herhangi bir konu olursa her zaman [email protected]'a mail atabilirsiniz.

   Teşekkürler.

   NoktaDomains.com Takımı

 27. Domain kiralama modeli sonuç vermez neden mi?

  1- Domaini al içeriği geliştir reklam almaya başla ayda 600 usd reklam gelirin olsun. Böyle bir ihtimal kurumsal olmayan bir iş için % 1'den daha düşük, dolayisiyle amatör yatırımcının işine GELMEZ

  2- Kurumsal ciddi yatırımcının elinde zaten para vardır domaini kiralamak gibi bir mecburiyeti yok ve öyle bir riske girmez.

  3- İş yapan domain adı değil projenin kendisidir. Proje iş yaptıktan sonra trafik zaten kendiliğinden gelir. Xyz.com olması abc.com olması bir şey değiştirmez.

  Ayrıca Nokta Domains'e bir tavsiyem var ; Bu domainler elinizde patlamadan makul fiyatlara çekin ve realistik olmayan modellerle uğraşmayın. Domain emlak değil bunu da unutmayın. Gün gelir öyle bir değişim rüzgarı eser ki ağzınız açık kalır. Tabi domainler de elinizde...

 28. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Sıkça Sorulan Sorular'ı inceledim de şuna takıldım:

  "Diyelim ki Annelik.com’u kiraladım. Bu domaini başkasına satabiliyor musunuz?

  Domainin ilk satın alma hakkı sizde bulunuyor. Domaine satış fiyat aralığının en az %50’si kadar ciddi teklif geldiği zaman sizi bilgilendiyoruz."

  Benim buradan anladığım; domaini kiraladım, projeyi yaptım, belli bir yer edindim. Sonrada parası olan uyanık gelip, benim itibar kazandırdığım domaini satın alacak.

  Burası çok büyük bir dezavantaj...

 29. Ozgur Ozgur

  İş modeli geliştirilebilir ama burda garantör bir hizmet alınmalı. Yani domaini kiralıcak kişi,firma ile sözleşme yaparken şu şartlar mutlaka olmalı önceden domainin satış fiyat aralığı belirlenmeli eğer bu firma parayı verirse istediği zaman domaini almalı. İkincisi domain x biryere transfer edilmeli bu yerde domaini kiralıyanın bu domaini satma hakkı hariç herşeyi yapıyor olması lazım. Aslında çok olmayacak birşey değil hatta gelicek 5 yılda bence bunun örneklerini görüyor oluruz.

  Yeni bir sektör güzel bir iş kolu umarım altyapısı iyi planlanır ve güzel bir iş modeli ile hem abuk subuk domain alıp üzerine çok fazla yatırım yapılmaz hem atıl binlerce domain işe yarar hemde ekonomiye katkısı olur.