Nokta'nın Alan Adı Pazarındaki Büyümesi ve $350.000'lık CookingGames.com Satışı
Genel

Nokta'nın Alan Adı Pazarındaki Büyümesi ve $350.000'lık CookingGames.com Satışı

nokta-domains-logoNokta İnternet Teknolojileri'nin dünyanın önde gelen alan adı portföylerinden birine sahip olduğunu Webrazzi okuyucuları biliyordur. Şirket sahip olduğu alan adlarını 2008 yılından itibaren gelen taleplere cevap verebilmek adına satmaya başlamıştı. Bunun için de 2009 yılında NoktaDomains.com'u yayına almıştı.

Bir süre önce şirketin global boyutta $350.000 değerinde önemli bir alan adı satış haberine imza attığını duymuştuk. Konuyu sadece satışı gerçekleşen tek bir alan adı üzerinden yazmak yerine, detaylı olarak sizlerle paylaşmak istedik. Bunun için de şirket yetkililerinden NoktaDomains.com'un geçmiş dönemlerdeki çalışmaları ve satışları hakkında önemli bilgiler aldık.

Öncelikle 2009 yılında NoktaDomains.com ile alan adı satış sayısı olarak %120'lik bir büyüme ve cirosal bazda da %25 artış yakalanmış. Gerçekleşen satışlarda alan adlarının ortalama değeri $2195 olarak belirlenmiş.

Şirketin 2009 yılında gerçekleştirdiği büyük satışlar şu şekilde:

 • cookinggames.com - $350.000
 • couponnetwork.com - $58.950
 • searchengineoptimization.net - $50.000
 • bethome.com - $40.000
 • freestockcharts.com - $37.661,80
 • cremationjewelry.com - $32.210,75
 • educationdegree.com - $32.210,75
 • valentinesdaygifts.com - $30.639,55
 • promotionalcodes.co.uk - $30.000
 • browsergame.com - $27.000
 • coffeepod.com - $17.803,70
 • oliveoil.net - $15.000

Dünya çapında da büyük ses getiren CookingGames.com'un satışı ile ilgili Nokta yetkililerinden özellikle detaylı bilgi aldık. Çünkü takip edenler bilecektir, bu konu yabancı bloglarda da çok tartışılmıştı ve ödenen bedel üzerine fazlasıyla konuşulmuştu.

Nokta'nın CookingGames.com'un alıcısı ile ilişkisi DressUpGames.com'un $45.000'lık satışı ile başlamış. Sonrasında CookingGames.com'un pazarlık süreci ile devam etmiş.

2007 yılından itibaren önemli bir yükseliş göstermeye başlayan CookingGames.com alan adı bu dönemde trafiğini ve gelirini 8 katına çıkarmış. Hatta şöyle ki, 2009 yılı boyunca 500.000'e yakın trafik ve $40.000 gelir elde etmiş.

cookinggames-google1

Alıcı ile Nokta arasındaki ilk pazarlıkta teklif edilen $275.000 kabul edilmemiş ve pazarlık son bulmuş. Daha sonra alıcının tekrar gelmesi ile yıllık gelirinin 8 katı kadar olan $350.000 karşılığında satış gerçekleşmiş. Ayrıca 2009 yılında tüm dünyadaki alan adı satışları arasında bu bedelle 24. sıraya oturulmuş.

Nokta'nın 2009 yılındaki satışlarına baktığımızda genel tablolar şu şekilde oluşuyor.

Alan adı uzantılarına (TLD) göre satış payları:

nokta-domain1

TLD'lere göre ortalama satış bedelleri:

nokta-domains2

NoktaDomains.com'da şu anda 1.5 milyon alan adı listeleniyor ve şirketin 2010 yılında servisi bir platforma dönüştürüp 4 milyon alan adının listelendiği bir mecra oluşturma hedefi bulunuyor. Hali hazırda listelenen alan adlarının %80'inin direkt satışa açık, fiyatı belli alan adları olduğunu, diğerlerinin ise teklif alarak pazarlık usulü ile satıldığını belirtmiş olalım.

Yorumlar (40)
 1. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Bende artık webyazilim.com u bi 50 bin $ a satarım garanti :)

  Okurlara tavsiyem sakın bu haberin etkisine girip domain almaya falan girişmesinler. Emin olun bu sayılardan satış yapmanız hayal olur. Nokta istisnayı başarmış.

 2. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Evet gerçekten insanın iştahını kabartıyor bu haber :) aman domain işine girmeyin benim çok ağzım yandı. Her şey böyle toz pembe değil unutmayın. Nokta çok istisnai bir şirket, zamanında ektiklerini şimdi fazlasıyla biçiyor, helal olsun..

  Ancak tek isme 350.000$ vermek gerçekten bana ilginç geldi. Yani o parayı kaç senede çıkaracak ki o domain?

  1. Someone Someone

   senelik gelirinin 8 katına alınan bir mal, iyi bir yatırımdır. :) düşünsene verdiğin para 8 sene sonra hiçbişey yapmasan bile geri gelecek. (hiçbişey yapmamak tabi ki kazmalık olur o ayrı)

   1. Yaşar Acar Yaşar Acar

    zaten senelik gelirinide anlamış değilim =) 40bin dolar gerçekten inanılmaz.. demekki iyi bir projeyle 5 senede bile çıkarır o parayı bu gidişle. vay be..

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  bence noktanin basarisi yapilan satis degil, boyle bir domaini bu kadar satmasidir :D

 4. Ömer Faruk Gül Ömer Faruk Gül

  Nokta Domains'in yaptığı karaborsacılıktan başka bir şey değildir. SeDo gibi aracı olsa problem yok fakat domainları bir "robot" sayesinde alıp istiflemek, fb-gs maçı öncesi "Abi bilet lazımmı?" deyip etrafta dolaşmaktan hiçbir farkı yok. Yine, biz Türkler böyle amele işlerde global olarak isim yapıyoruz diyeceğim ama hadi demiyorum! Domainları kurumsal olarak alıp "karaborsacılık" yapanlara ICANN'in müdahele etmesi gerekiyor.

  1. Eline böyle geçse sen yapmazmısın o karaborsacılığı?

  2. Mehmet Alp Mehmet Alp

   zamanında ne domainler düştü ne domainler gördük , birgün iyi para edecek diyorlardı inanmıyordum... Bu arada Ömer Faruk gül'ün yaklaşımı mantıklı , ama İnternet şu ana kadar yaşanmış tüm mantıklı hadiseleri alt üst etmedimi? internetten müzik indirme sitesi kuruyoruz , ne için? para için. Peki o müziği yapan ne için yapıyor? o da para için. Peki senin emeğinle , adamın emeği bir mi? değil. O zaman ben diyorum ki daha önce reel hayatta karşılaştığımız hiçbir olayı internet ile kıyaslamayalım. Eğer kıyaslayacak olursak , İnternet'i toptan kapatalım olsun bitsin.

   1. Ali Ertan Ali Ertan

    hmm yakaladığımızı diyosun yani, iyiymiş bol inavosyanlar.

 5. Soydan Soydan

  Hiç inandırıcı rakamlar değil. Sanki ellerindeki domainlerin değerini arttırıyor gibiler. 350K dolara öyle bir reklam yaparsınız ki en sacma domain bile marka olur! Belgesini görmediğin her rakamdan şüphe etmeli, hele "sanal" alemdeyse..

 6. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  2011-2015 arası bu sektör hızla büyüyecek die düşünüyorum. Özelikle finans, sağlık ve oyun sektörüne ve bu sektör ile ilgili alan adlarına dikkat.

  1. Guru Fasulye Guru Fasulye

   oyun tamam oyle de cooking games ne kadar eder, 5-12 yasinda kiz cocuklarina hitap eden bir oyun sonucta.

   1. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

    Domaini satın alan firmanın bu alanda büyük bir network başka bir deyişle tekel oluşturduğunu kendi resmi sitelerinden görebilirsiniz.

    http://www.hallpassmedia.com/our-sites.html

 7. Ömer Faruk Gül'ün dediği gibi Nokta Türkiye'de ve Türkçe domain pazarında, karaborsacılıktan başka hiçbirşey yapmadı. Bugün az biraz projelendirilebilecek bütün domainlere konmuşlar fahiş fiyatlarda satmaya çalışıyorlar. Karaborsa nasıl girdiği her sektöre etik olmayan yöntemlerle büyük zararlar veriyorsa Nokta'da Türk internetine öyle zarar veriyor.

  Mesela KaskoHesaplama.com için $1,425 istenmiş. KaskoHesaplama .net, .org gibi diğer 2 popüler uzantısı boş olan bir domain. Yine benzeri KaskoHesap.com, .net, .org'da boş. Bu gibi domain rekabetinin olmadığı bir sektörde domainleri kayıt edip sonra fahiş fiyatlarla satmaya çalışmanın amacı nedir anlayabilmiş değilim. Nokta bu kadar çok domainin üstüne konmasa belki küçük yatırımcı, webmaster vb. kişiler bu domainleri kayıt edip yavaş yavaş büyüme gösterip internet sektörüne katkıda bulunacaklar. Ama malesefki nokta basmış parayı almış bütün işe yarayabilir domainleri tekel olma yolunda ilerliyor.

  1. Ahmet Ahmet

   Unutmayın ki büyük bir site sahibi olmak için isim sadece küçük bir araç, sonuçta facebook isminin bu kadar popüler olacağını bundan 5 sene önce kim bilebilir di ki? Mesela "yahoo" kelimesinin yaptığı iş ile ilgili hiç bir anlam ifade etmemesi gibi.

   domain alımı da ancak elinde büyük siteler olan şirketler tarafından bu sitelere ek trafik kazandırma amacıyla yapılabilir kanaatimce.

   Türkiye'de henüz yüz bin dolarları konuşturacak kadar büyük domain satışları yapılamıyor, evet ama internet yaygınlaştıkça bu tip şeyleri Türkiye'de de duyabileceğiz gibi geliyor bana.

 8. Orhan Sogutlu Orhan Sogutlu

  Nokta, bu satışlardan gelen kazancın vergisini veriyor mu? Bu kadar gelir deklare eden firmanın, ne kadar vergi verdiğini vergi denetmenleri merak etmez mi?

  1. Afedersin ama Amerika'da kayıtlı bir şirketin vergi verip vermediği seni neden bu kadar ilgilendirdi.

   1. Mathiaxbars Mathiaxbars

    niye ilgilendirdiği seni niye ilgilendirdiyse o nedenledir belki:D

 9. Mehmet Ture Mehmet Ture

  Nokta herhalde bu kadar hacimli satis yapip amerikanin vergisiz eyaletlerinden birinde ofis acmamis olacagini dusunmuyorsunuzdur.

  Bu iste turkiye'nin ne basarisi varki getirip vergi verecekler. Domain pazarinda uydurma .tr domainler ile dunya klasmanina gireriz herhalde. Bir ornek vereyim size Nerede nom.tr ? Odtu kafasina gore domain uzantilari uydurmaya devam etsin.

 10. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  Şu an piyasada vergi kaçırmayan şirket yok gibi çünkü hakkıyla vergisini veren bir şirketin gelirinin yarısı vergiye gidiyor ve bu şirket piyasada rekabet edemiyor. Vergi denetmenleri ya da hesap uzmanları bu tür vergi kaçaklarını denetliyorlar ancak vergi denetmeni sayımız çok az.

  Kimin yandaş hükümeti iktidarda ise o dönem onlara dokunulmaz. Buda her zaman olduğu gibi az kazanandan az çok kazanandan çok vergilendirmeyi mümkün kılmaz.

  Son kesilen Google Adwords cezası gösterdiki birşeyler değişiyor. Çünkü artık devlet dairelerinde lise mezunu, çay içip geyik yapan tiplerin tasfiye süreci başladı. En az üniversite mezunu hatta yüksek lisans yapmış, bir dil bilen, parlak gençler önemli kadrolarda (denetmen, kontrolör, uzman, vs..) görev almaya başladı.

 11. Ali Ertan Ali Ertan

  Siz bir iş yapacaksınız, fikriniz var, prototipiniz var, ekibiniz var, hayalleriniz var.. sonra bu işe bir domain arıyorsunuz. hop bakıyorsunuz işinizle uzaktan yakından alakalı bütün domainler bu tarz simsar şirketler tarafından kapılmış. Bu adamların yaptığı resmen gelişmeye/girişime vurulan darbe başka birşey değil. Webrazzi gibi girişime destek olan hatta direk olarak girişimden beslenen bir platformda bu tip adamların işlerini -sanki çok iyi bir iş yapıyorlarmış gibi- başarı öyküsü olarak dillendirmek bence çok yanlış. Zaten diğer yorum yazan arkadaşlar da hemfikir olmuşlar.

  Arda bey, para kazanmışlar iyi güzel, ama her para kazanma yolu kitabına uyuyor ise mübah mıdır sizce?

  1. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

   Beyefendi o kadar doğru konuçmuşsunuz ki ayakta alkışlıyorum.

   1. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

    Otur otur o kadar heyecanlanacak birşey yok.

  2. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

   Bu kıskançlıktan başka birşey değildir. Domainler boş boş beklemiyor ki. Almaktaki amaç satmakta değil. Nokta'nın ne iş yaptığını bilmeden burda üfürmek ne kadar kolay...

 12. Kaptan Kaptan

  işte türkiyeninde içler acısı durumu bu yok vergi veriyormuymuş bilmem ne? elin sünepe israillisi facebooku açınca hurraa herkes girmesini biliyor ama bi türk firma biraz para kazansın helede nette.. bişey yapamıyorsanız birilerini özelliklede Türk birilerini kıskanmaktan vazgeçin

  not:noktadomain midir nedir hiç bi alakam yok isminide yeni duydum neyse karalayıcı eleştirel yorumlar yapacağınıza biraz bişeyler yapında ondan sonra konuşun

 13. Serkan Serkan

  En sağlam seo firmasına 100 bin dolar versem games kelimesinde bile sıralamaya girme ihtimalim var ölü yatırım bence marka olsa ne olur domaine bak hizaya gel

  1. Cevap Cevap

   en sağlam seo firması games kelimesinde kalmanıza garanti vermez, ama games.com un her daim elinizde kalacağına dair ben bile garanti verebilirim, hele bi alın bakalım.

 14. Fırat Fırat

  Bencede böyle bir domaini böyle bi fiyata satmak büyük bi başarı ama işin içine girince pekte öyşe durmuyo derim o adam 350 k doları verdiğine göre en kötü ihtimalle domain parkta bile ayda 40k dolar kazanacak ki bu adam mal deildir domaini park edecek kadar sitesini kurar birazda reklamla 1 sende bile çıkarır diye düşünüyorum bu parayı sonuçta yabancı domain yabancı hit gelicek özellikle abd ingiltere ve ingilizce kullanan bütün ülkelerden hit gelecek oralşardaki reklam pazarı türkiyedeki gibide deil işin en önemli kısmı bu türkiyenin 10 katı para veriyo adamlar bir tıka veya gösterime gerisini siz düşünün artık bu domainin türkçesi inanın 10 da1 bile etmez etse zaten sahibi bir dakka düşünmez :D

 15. Oyunlar1 Oyunlar1

  Tebrikler Nokta ama sanırım bize bir teşekkür borcun var !

  Flash oyun dünyasına kazandırdığımız türlerden sadece biri "Cooking Games".

  Bu kavramı ilk defa kullandığımızda bu kadar büyüyeceğini düşünmemiştik. Bizimle beraber o da büyüdü:

  http://www.google.com/insights/search/#q=oyunlar1%2Ccooking%20games&cmpt=q

  Açıkcası bu fiyata satılacağını bilsek biz alırdık, 2 sene önce bizden daha yüksek bir rakam istenmişti.

  1. Uzman Uzman

   Teşekkürler oyunlar1, her şey sizin sayenizde oldu. Siz olmasaydınız, biz hala çelik çomak oynuyorduk :)

 16. Noktanın yaptığı satış fiyat olarak çok başarılı bir satış olmuş.

  Ama arkadaşlar da haklı tek el olmamalı, bence nokta gibi firmalar bir site kurmalı bu sitede web konusunda fikirleri olanlar fikirlerini böyle büyük firmalara iletmeli, eğer uygun bir fikir olduğu anlaşılır ise de onlara yazılım tasarım ve uygulama konusunda destek olmalılar, projeye ortak olmalılar. Böylelikle türk internet sektörü de gelişir herkez de memnun olur. Ama ne yazıkki bu konuda kimse birbirine yardım etmek istemiyor. e-tohum projesi gibi projeleri bence büyük firmaların hepsi yapmalı. Pastayı tek başlarına yememeliler.

  1. Ali Ertan Ali Ertan

   Siz olayı yanlış anladınız galiba. Bu gibi şirketlerin tek yaptıkları iş internet adreslerini ilk elden yada başka simsarlardan zamanında alıp daha sonra bu adresleri başka kişilere yüksek fiyattan satmaktır. Hatta bazen de sizin .com alan adınız aldığınız bir adresin .net, .org gibi diğer adlarını otomatik olarak alırlar. Bu gibi firmalar üretenler, fikir geliştirenler için kımıl zararlısı gibidirler, bilmem anlatabildim mi..

 17. Atilla Atilla

  Noktanin domain simsarligi bitecek elbet, bence tum calisanlari ve botlariyla birlikte bu gunlerinin tadini cikarsinlar cunki her gecen gun yeni yeni domainler sunulmakta; bir kac sene icinde de ornegin face.book twit.ter turu domainlerin cikmasi ve .com'un populerligini yitirmesiyle alan adi tuccarlari epey bir darbe yiyecektir.

  Yorumlara bakilirsa nokta bir de "raif" isimli bot surmus piyasaya.

 18. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  Yıllardır yeni uzantılar çıkar ancak hiçbir zaman ".com" uzantısı değerini kaybetmedi. Unutmayın taklitler aslını yaşatır. :)

 19. Torbam.com Torbam.com

  Rakamlar, nasıl desem...

  1.5 milyon domain varmış elinde nokta'nın öyle mi? Anladığım kadarıyla Sedo gibi bir iş yapmıyor. Domainleri kendisi kayıt ettirmiş, satıyor. Bir domain ortalama 5 dolardan hesaplansa 7.5 milyon dolar eder. Hadi 3 dolardan hesaplayalım. 4.5 milyon dolar domain kayıt parası yıllık. Her zaman CookingGames.com gibi büyük balık tutabiliyor mu ki...

 20. Bu adamlar genellikle çok mantıklı domainlere yatırım yapıyorlar ,özellikle backorder ile güzel domain alıyorlar ki ; ülkemizde backorder ın ne olduğunu bilmeyen bir sürü kişi domain ticareti yapıyorum diyor :) Örneğin 2008 de snapnames.com da kontor.com açık arttırmasında karşılaştım baya kalabalıktı ,ringofon nickli bir üyede vardı 47000 dolara kadar uzamıştı fakat farklı nickli bi üye kazanmıştı sanırım ödeme yapmadı ve 1 hafta sonra tekrar açık arttırmaya sunuldu ,katılan firmalar tekrar katılmadı ben dahil,nokta 15000$ vererek en yüksek teklifle bu domaini aldı.

 21. Ahh bu öğrencilik yaktı beni. Para olmadığından kaç domaini kaçırdım Allah biliyor :) Parasını ödeyemediğim için alamadım.

  Meraktan soruyorum w3forum.net ne kadara gider? :)

  1. Uzman Uzman

   w3forum.net ölü eşşek fiyatından biraz daha az ancak yaşayan bir eşşeğin kuyruğundan daha fazla eder :)

 22. Geçengün bir işyeri için bir domaine ihtiyacım oldu. domain daha önce alınmış, adama satarmısınız bana domaini dedim, fiyatını sordum.

  Yazdığı cevap şu:

  Pazarlıksız 50.000 $

  Ya arkadaş ben holding için domain istemiyorum, klasik bir web sayfası kuracam, piyasa böyle kişilerle dolu. Hee ben ne yaptım derseniz, açacağım sitenin adını değiştirdim 15 tl domain. Şimdi kazanan kim ?

 23. Efe Can Efe Can

  başarılarınızın devamı dilerim umarım emeklerinizin karşılığını hep alırsınız