Nokta alan adları NoktaDomains.com üzerinden satışta
E-Ticaret

Nokta alan adları NoktaDomains.com üzerinden satışta

noktadomains_logoİzlesene.com, Blogcu.com, Sinemalar.com gibi popüler girişimlerin sahibi Nokta'nın, operasyonunu Amerika'da yönettiği alan adı işini Webrazzi okuyucuları bilecektir. Şirket geçtiğimiz hafta bu alandaki stratejileri gereği sahip olduğu global alan adlarının satışını gerçekleştireceği NoktaDomains.com'u yayına aldı.

200.000'den fazla alan adı sahibi olan Nokta'nın açtığı servis üzerinden şu an için Türkçe alan adı satışı yapılmıyor ancak İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe/Hollandaca alan adları mevcut.

Konuyla ilgili Nokta yetkililerinden aldığım bilgiye göre proje 3 faz olarak modellenmiş. İlk faz şu anda yayında olan ve ana özellikleri barındıran site olacakmış. İkinci fazda alan adına teklif verme ve anlaşma süreçleri sisteme bağlanacakmış. Şu an için teklif verme özelliği olmasına rağmen bu özellik sadece tek yönlü olarak mesaj gönderimi şeklinde işliyor. Üçüncü fazda ise bir alışveriş sepeti uygulaması devreye alınacakmış. Söz konusu fazların tamamlanması ve servisin bir bütün olarak işlemesi Haziran sonu, Temmuz başı gibi olacakmış.

noktadomains_ana1

Dikkatimi çeken bir konu olan neden Türkçe alan adlarının NoktaDomains.com üzerinden satılmadığını da sohbetimiz esnasında sordum. Türkçe alan adlarına tekliflerin zaten geldiğini ancak ülkemizde bu iş kolunun çok iyi bilinmemesi ve alan adı değerlemesinin doğru yapılmaması sebebiyle şu an için stratejilerine uymadığı söylendi. Bence doğru bir karar olmuş. Neden derseniz, söz konusu problemin ne olduğunu ben size açıkca söyleyeyim. Türkçe alan adlarına ilgi duyan ve teklif veren kişiler genellikle 30 TL, 100 TL gibi tekliflerle geliyorlar ve bu süreç bu işi profesyonel olarak sürdüren şirketler için oldukça gerekesiz bir iş yükü halini alıyor. Nokta'nın böylesine büyük bir operasyon kapsamında Türkçe alan adı satışını bünyesine katması şahsi görüşüm olarak sadece eşantiyon olacaktır.

Ancak şu da var ki, bu durum Nokta bugüne kadar hiç Türkçe alan adı satmadı gibi de algılanmamalı. Kendilerinden aldığım bilgiye göre bugüne kadar özel bağlantılarla zaten fazlasıyla Türkçe alan adı satışı yapmışlar. Birkaç örnek olarak soyut.com, sanalpazar.com, pisipisi.com, cumartesi.com, pudra.com, bilkazan.com, altinkart.com alan adlarını sayabiliriz. Bu alan adlarının satışları $2000 - $2500 arasında gerçekleşmiş.

Merak edenler için Nokta'nın son zamanlarda global alan adlarından satışını gerçekleştirdiklerine de birkaç örnek vereyim. Böylece Türkçe alan adı operasyonu için yazdığım görüşümün sebebi de daha net anlaşılabilir. FreeCreditReport.co.uk $300.000, TripleCreditReport.com $260.000, FreeCreditReports.co.uk $70.000, FreeStockCharts.com $38.000, CremationJewelry.com $32.500, GameLodge.com $14.500.

NoktaDomains.com ile ilgili bir diğer akla gelen soru da, kullanıcıların kendi alan adlarını satmalarının bu sistem üzerinde uygulamaya alınıp alınmayacağı oldu. Nokta, yakın zamanda bu konuda bir çalışma planlamadığını bildirdi.

Türkiye'deki internet operasyonu ile alan adı işini resmi şirket yapısı tarafında da ayırmış olan Nokta'nın sektörel olarak değişime uğramaya başlayan alan adı pazarındaki stratejilerini yakından takip etmenizi öneririm. Dünya çapında kayda değer portföylerden birisine sahip olan şirketin Webrazzi okuyucusu girişimci ve yatırımcılara motivasyon sağlayacağını tahmin ediyorum.

Yorumlar (21)
 1. arama kutusu altında yer alan ,

  (e.g. Css.net, Car, TouchScreen.com, Computers)

  Çok az belli oluyor.Biraz daha açarsanız renk kodunu çok iyi olur.

 2. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

  Bu alan adı alımları nasıl oluyor? Yani nokta kendisi 200.00 adet alan adını nasıl buluyor?

 3. Merhaba,

  Noktanin elindeki domainleri nereden ögrenebiliriz?

  Bu sitede yayinlanmiyor ve yayinlanmayacak gördügüm kadariyla.2000 - 2500 usd fiyat araligi aslinda oldukca uygun.

  Ticaret ile alakali jenerik bir domain (itiraf etmeliyimki cok iyi bir domain idi) ismi sordugumda bana 100.000 usd fiyat cekilmisti baska bir sirketten.

  Saygilar

 4. hemen aklıma şu soru geliyor : neden, neden yillarca once register etmişler şimdi satıyorlar, genel beklenti ne, domain sektöründe neler degişiyor, yoksa google bütün domainleri anlamsızmı kılacak yada yeni internet protekolumu herşeyi degiştiricek bekleyelim görelim..

 5. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Bu proje'nin Nokta'ya büyük bir maddi kazanç getireceği kesin.Yavaş yavaş geride bıraktığımız Kriz nedeniyle, Nokta Krizin hissedildiği ilk aylarda Virgul'ü yayına aldı,daha önce reklam yayınlamadığı sitelerde dahi kendi reklam network'ünün reklamlarını döndürdü...Ve şimdide alan adlarını satmaya başladı. Gayet yerinde ve mantıklı girişimler.

  Ayrıca Türkçe domain satmama nedenlerinden biride bence Pazar'da kendilerine çok fazla rakip yaratmak istememeleri.

  Domain konusunda bir görüşümde yıllar önce bende çok fazla domain kaydetmiştim. hep 7-8 yıl sonra bu domainler milyar'lar eder diye. Ama görünen o ki geçmişte düşündüğüm bu satış işlemleri 2-3 yıl sonra o kadar da yüksek miktarda olmayacak.

  Çünkü alan adları şimdiden tükenmeye başladı,1-2 Yıl sonra yeni uzantılar getirilmezse tamamiyle tükenecek.Peki yeni uzantı getirmek çözüm mü? Hayır. Her uzantı çıktığında yine önemli ve jenerik isimleri domain piyasasında olanlar kaydediyor, onlarda yavaş yavaş tükenmeye başlıyor.

  Tahminim domain'lerin yerini en fazla 4-5 yıl içinde geliştirilecek farklı bir protokol'e bırakacağı yönünde. Bu yeni protokol'ün ne olacağını da henüz kestiremiyorum...

  Bu gelebilecek yeni protokol yüzünden var olan domainler kapanacak mı? bu da mantıksız olur(olamacayak birşey). Kısır bir döngü yani:)

 6. Murat Turan Murat Turan

  2-3 yıl önce soyut.com'a talip olmuştum nokta'nın elinde değildi şimdiki fiyat 3500 TL yani ben talip olduğumda istenen fiyatın 6-7 katı :)

 7. Bence Türkçe alan adlarının sisteme katılmaması ve verilen cevap çok saçma. Çok iyi Türkçe domainlere 30-40 Tl teklif veriyor diye küçümsediğiniz insanlar gelip burda da touchscreen.com'a 30$ teklif verebilir. Asıl o domainlerde buraya eklenmeli ve alt teklif limiti konulmalıdır. Bu sayede hem bu 30-40 liralık teklifi yapanlar neyin ne olduğunu görüp öğrenicek hem de Türkiye'deki domain piyasası yükselicek. Ama bunlar ne bilsin değerini diye düşünüp Türkçe domainleri dışarda bırakmak ayıp. Dediğim gibi Nokta'yı Türkçe domainleride alt limitlerle katarak insanlara domain piyasasını öğretmeye çağırıyorum :)

 8. İşitme Kaybı ~ Delfina İşitme Kaybı ~ Delfina

  Nokta, ne yapıyorsa doğru ve bilinçli yapıyordur.Onların azimli çalışmaları,yeni mezunlara ve girişimcilere hep örnek olacak nitelikte...

  Tekrar kutluyorum Nokta Ekibini...

 9. 30tl 100tl teklif mi veriyolar :)

  ben www.isarkadasi.com 'a 101tl veriyorum. İrtibata geçerseniz memnun olurum.

 10. Özgür Kiliç Özgür Kiliç

  Nokta Türkçe domainleri satmamakla bizi küçük gördüğünü bir daha gösterdi. Ama şunu belirteyim o zattığı türk domainlerin iki katını ben kendilerinden almak için verirdim.

  hatta benden fazla verecek olan birçok arkadaşımıda tanıyorum.

  30-40 Dolarlar evet iş yüküdür. Ama domaine alt limit koyup ona göre fiyat artırma olsa ve alt limitide onların ciddiye alabileceği bir fiyat olsa.

  Eminim bunu onlarda düşündü. Ama türk masterları o kadar küçük görüyorlarki onu dahi çıkaracak kimse olmaz nasıl olsa yapmaya gerek yom deyip yapmadılar.

  Tebrikler Nokta. Gerçekten türk web masterlara duyduğunuz güven için teşekkürler.

 11. herkes domainlerini satışa çıkardıysa bende satayım bari :) copyrightpay.com licensepay.com

 12. Nokta domainleri topladı, ama alakasiz ucuk fiyatlara satmaya kalkarsa, turkiyede domain piyasasi gelismez tabiki, Nokta zula yapıp, sonra satacaksa , bu açıklamadan sonra hiç bir wmaster sıcak bakmaz. gençlerin önünü açmak gerek, sanki 0'dan her domaini nokta registerledi!. Onlarda baska domain sitelerinden çekti...

 13. Mizanger Mizanger

  İnternet üzerinden bu tür ticaret yapan büyük türk firmalarının bukunması bize sadece gurur verir.

 14. www.inclusiveterms.com tek yabancı domaini herşeydahil fiyat anlamında inşallah bende iyi fiyata satarım

 15. Gökhan Çancilar Gökhan Çancilar

  Türkçe domainler için taban fiyat belirleyebilirlerdi.

 16. Aydin Sofuince Aydin Sofuince

  Bir alan adi mafyamiz eksik ti o da olsu artik eksigimiz kalmadi

 17. Hakan Tepe Hakan Tepe

  bende beygir.tv alan adını satıyorum arkadaslar.. tekliflerinize acıgım.. ha456 hotmail com

 18. ayni almanya daki ünlü sirketin yaptigi fikir - http://www.sedo.de

 19. Keşke bir kişinin / firmanın alabileceği domain sayısına limit getirilebilse... Bu çakalların ve sömürgenlerin otlanmasına mani olunabilirdi. Noktacıların elindeki domainleri merak eden arkadaşlara cevaben; benim yakın bir arkadaşım uzun bir müddet bunların yediği haltları araştırmıştı. Bildiğim kadarıyla şehir adları, tek kelimeli meslek-ticaret domainleri, renk isimleri gibi birçok farklı alandan ellerinde on binlerce türkçe domain bulunuyor. Domainleri satın almaya 1990'ların sonlarında başladıkları için ellerinde çok enteresan domainler bulunuyor.

  Bu mesleklerle/işlerle ilgili girişim yapıp, atılım yapacak kişilerin önünde bu tür ahlaki olmayan girişimlerle duran çakallar olarak nitelendiriyorum bu domainci kişileri.

  Bu kişilerin yaptığı işi, mühendis ve aklı-beyni yerinde olan, ay sonunu, yıl sonunu çıkartmaya çalışan bizler beceremeyiz. Bu arkadaşlara ben kısaca "rahatın çocukları" diyorum, neden mi? 200 bin domainin sadece yıllık yenilemesi 1.4 Milyon dolar tutuyor. Özel indirimlerle hadi 1 Milyon dolar olsun. Bunu 11-12 yıldır yapıyorlar diye düşünersiniz, en az 10 milyon doları gözden çıkartmanız lazım.

  Ama şükürler olsun ICANN bunların bir kısmının kökünü kazıyacak, "domain tasting" olarak bilinen prosedüre cezalar ve müeyyideler getirdi. Onun için artık çakallık yapmak eskisi kadar ucuz değil.

  Son sözlerim türkçe domainlerin neden satılmadığıyla ilgili. Türkiye'de internet henüz istenen seviyelerde değil. Yabancı ülkelerde internet piyasası ve ekonomiler olgunlaştı onun için ad.com'u 1.4 milyon dolara satın alan birileri var. Türkiye'de ad1.com'a 7 dolar verir, ad.com'un vur bi yerine der geçerler. Tabi onların beklentilerine göre, şimdilik. Gelecekte daha iyi olabilir.

  Free credit reports olayını merak eden arkadaşlar; o olayr tamamen çakallık üzerine kurulu bir iş olduğu için (herkesin vatandaşlık hakkı olarak senede 3 defa talep edebildiği raporu saf vatandaşlara parayla satıyorlar) o yüksek meblağları çekinmeden harcarlar ve 300 bin doları o domaine verirler.

 20. Bence www.cumartesi.com gibi bir domaini 2000 dolara çok ucuza bırakmışlar böyle jenerik ve kalite kokan bi domain sektörüne oynayan ciddi bir firmaya en az 10 bin dolar gibi bir rakama satılabilirdi

 21. Tolga Peker Tolga Peker

  öncelikle herkese slmlar arkadaşlar konu ile bilgili arkadaşlara bir sorum olucak.NoktaDomains.com üzerinden bir domaine talip oldum en düşük ücret 100 dolar diyordu bende 120 dolar verdim.NoktaDomains.com sitesine ilk defa girdim teklif verdigim domaini aldıgım zaman aynen isimtescildeki gibi ücreti ödeyip domain ile ilgili herşey kendi adıma geçiyormu domain üzerinde her şey benim adıma oluyormu.önemli cvp larınızı bekliyorum arkadaşlar.