Nokta alan adları NoktaDomains.com üzerinden satışta

Nokta alan adları NoktaDomains.com üzerinden satışta

noktadomains_logoİzlesene.com, Blogcu.com, Sinemalar.com gibi popüler girişimlerin sahibi Nokta'nın, operasyonunu Amerika'da yönettiği alan adı işini Webrazzi okuyucuları bilecektir. Şirket geçtiğimiz hafta bu alandaki stratejileri gereği sahip olduğu global alan adlarının satışını gerçekleştireceği NoktaDomains.com'u yayına aldı.

200.000'den fazla alan adı sahibi olan Nokta'nın açtığı servis üzerinden şu an için Türkçe alan adı satışı yapılmıyor ancak İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Felemenkçe/Hollandaca alan adları mevcut.

Konuyla ilgili Nokta yetkililerinden aldığım bilgiye göre proje 3 faz olarak modellenmiş. İlk faz şu anda yayında olan ve ana özellikleri barındıran site olacakmış. İkinci fazda alan adına teklif verme ve anlaşma süreçleri sisteme bağlanacakmış. Şu an için teklif verme özelliği olmasına rağmen bu özellik sadece tek yönlü olarak mesaj gönderimi şeklinde işliyor. Üçüncü fazda ise bir alışveriş sepeti uygulaması devreye alınacakmış. Söz konusu fazların tamamlanması ve servisin bir bütün olarak işlemesi Haziran sonu, Temmuz başı gibi olacakmış.

noktadomains_ana1

Dikkatimi çeken bir konu olan neden Türkçe alan adlarının NoktaDomains.com üzerinden satılmadığını da sohbetimiz esnasında sordum. Türkçe alan adlarına tekliflerin zaten geldiğini ancak ülkemizde bu iş kolunun çok iyi bilinmemesi ve alan adı değerlemesinin doğru yapılmaması sebebiyle şu an için stratejilerine uymadığı söylendi. Bence doğru bir karar olmuş. Neden derseniz, söz konusu problemin ne olduğunu ben size açıkca söyleyeyim. Türkçe alan adlarına ilgi duyan ve teklif veren kişiler genellikle 30 TL, 100 TL gibi tekliflerle geliyorlar ve bu süreç bu işi profesyonel olarak sürdüren şirketler için oldukça gerekesiz bir iş yükü halini alıyor. Nokta'nın böylesine büyük bir operasyon kapsamında Türkçe alan adı satışını bünyesine katması şahsi görüşüm olarak sadece eşantiyon olacaktır.

Ancak şu da var ki, bu durum Nokta bugüne kadar hiç Türkçe alan adı satmadı gibi de algılanmamalı. Kendilerinden aldığım bilgiye göre bugüne kadar özel bağlantılarla zaten fazlasıyla Türkçe alan adı satışı yapmışlar. Birkaç örnek olarak soyut.com, sanalpazar.com, pisipisi.com, cumartesi.com, pudra.com, bilkazan.com, altinkart.com alan adlarını sayabiliriz. Bu alan adlarının satışları $2000 - $2500 arasında gerçekleşmiş.

Merak edenler için Nokta'nın son zamanlarda global alan adlarından satışını gerçekleştirdiklerine de birkaç örnek vereyim. Böylece Türkçe alan adı operasyonu için yazdığım görüşümün sebebi de daha net anlaşılabilir. FreeCreditReport.co.uk $300.000, TripleCreditReport.com $260.000, FreeCreditReports.co.uk $70.000, FreeStockCharts.com $38.000, CremationJewelry.com $32.500, GameLodge.com $14.500.

NoktaDomains.com ile ilgili bir diğer akla gelen soru da, kullanıcıların kendi alan adlarını satmalarının bu sistem üzerinde uygulamaya alınıp alınmayacağı oldu. Nokta, yakın zamanda bu konuda bir çalışma planlamadığını bildirdi.

Türkiye'deki internet operasyonu ile alan adı işini resmi şirket yapısı tarafında da ayırmış olan Nokta'nın sektörel olarak değişime uğramaya başlayan alan adı pazarındaki stratejilerini yakından takip etmenizi öneririm. Dünya çapında kayda değer portföylerden birisine sahip olan şirketin Webrazzi okuyucusu girişimci ve yatırımcılara motivasyon sağlayacağını tahmin ediyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.