2012'ye Girerken Akıllarda Kalan 12 [Test]
Genel

2012'ye Girerken Akıllarda Kalan 12 [Test]

Çok sayıda önemli gelişmenin yaşandığı hareketli bir yılı geride bırakıyoruz. 2012'de muhtemelen sektörle ilgili daha da güzel haberler verebileceğimiz bir yıl olacak ama ileriye bakabilmek için geçtiğimiz yolları da unutmamamız gerekiyor.

2011'i bitirmek üzere olduğumuz şu son günlerde bu yıldan hangi olayların akıllarda kaldığını ölçmek için bir test hazırladık. Türk internet sektörü için önemli pek çok gelişme arasından sadece 12'sini seçtik. Bu seçim sırasında Webrazzi ekibi arasında hararetli tartışmaların da yaşandığını eklemem gerekiyor. :)

Fakat teste geçmeden önce 2011 yılını bizlerle paylaşan tüm Webrazzi okurlarına teşekkür etmek istiyoruz. Sizlerle beraber çok güzel bir yıl geçirdik ve sizlerin desteği ile 2012'nin çok daha iyi geçeceğine eminiz. Tüm Webrazzi ekibi olarak siz Webrazzi dostlarının 2012 boyunca hayal ettiğinizden bile çok daha iyi bir yıl geçirmenizi diliyoruz.

Ve işte geçen yılın önemli olaylarından derlediğimiz "2012'ye Girerken Akıllarda Kalan 12" testi…

Yorumlar (8)
 1. Murat Demir Murat Demir

  çalışmadığım yerden sormuşsunuz hocam :) 7'de kaldım

 2. 8. soru çok saçma... Hangisinin haberini yaptık deseydiniz...

  Tuncay ve Hamit'in yatırımı olduğunu yakinen biliyorum ama siz bilmiyorsunuz.

  Sizin haberiniz yok diye, insanları lütfen yanlış yönlendirmeyin.

  (PS: orada ismi geçmeyen başka sporcularında yatırımları var)

  1. Merhaba,

   8. soruyu ben hazırladım ve konuyu takip eden biri olmama rağmen 2011'de Tucay Şanlı ve Hamit Altıntop'un internet yatırımı yaptıklarını bilmiyordum. Bu iki futbolcunun 2011'de hangi internet projelerine yatırım yaptığını paylaşırsanız konuyu inceleyip soruyu memnuniyetle güncelleriz.

   1. Sporcular (sadece futbolcu değil), kazandıkları yüksek gelirleri ile birer potansiyel yatırımcıdır. Erken yaşta emekli olup, o zamana kazandıkları paralar ile tüm hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu yüzden başta futbolcular (Türkiye'de en çok kazanan sporcu kesimi) olmak üzere birçok sporcu aktif spor hayatı boyunca ve sonrasında girişimci/yatırımcı pozisyonunda oluyorlar.

    Yalnız, çoğunlukla girişimlerini ve yatırımlarını medyaya duyurmuyorlar. Sebebi "taraftarlar". Oynadıkları takımın renkleri dışında renkleri sevenlere hizmet verememeleri bir konu, sporcu milli ise, başına gelecek talihsiz bir olay sonrasında (bkz. Alpay, milli maç, antisempati kazanma, vb) tüm müşteri kitlesinin belli bir süre arkasını dönmesi başka bir konu.

    Bu ihtimaller ve daha da şaibeli olabilecek durumlar yüzünden bu işler genellikle medyaya servis edilmiyor.

    Arda'nın internet yatırımcısı olarak anılmak isteyeceğini, aynı zamanda bu durumun umrunda olacağını hiç düşünmüyorum. Ama yine de Arda'yla henüz şahsen tanışmadığım için gerçeği bilemem.

    Benim, o soruyla ilgili takıldığım konu, Tuncay, Hamit veya başka bir sporcunun yatırım yapması değil... Öyle bir duruşunuz var ki, biz yazmadıysak yoktur gibi anlayışına sahip görünüyorsunuz.

    O sorudan ayrı, genel olarak, sektördeki herşeyi bilmediğinizin ve yayınlayamadığınızın farkında olduğunuzu düşünüyor, yaptığınız haberlerin metinlerinde ve yazılarınızda bu konular hakkında daha mütevazi bir duruş sergilemenizi, bir okurunuz olarak umut ediyorum.

   2. Merhabalar,

    Vakit ayırıp çok güzel ve detaylı yazmışsınız, öncelikle teşekkürler.

    Fakat soru özelinde; varlığı bilinmeyen veya bilgisi halka açık olmayan konular üzerine yorum yapmak yerine, bilinen konular üzerinden yorum yapmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla eğer Tuncay ve Hamit'in 2011'de internet yatırımları olmasına rağmen kimse bunu bilmiyorsa böyle bir şeyin olabileceği ihtimalini göz önüne alıp bu soruyu elemek sonu gelmez bir "ya varsa – ya yoksa" durumu yaratıyor. Örneğin 10. soruda Peak Games'in aldığı 19 milyon dolar yatırım ile ilgili olarak "ya kimsenin bilmediği bir milyon dolar daha varsa?" diyerek bu soruyu da elemek gerekli. Kendi adıma bu gibi durumlarda eğer halka açıklanabilecek bir bilginin yer almadığı konu (veya bu durumda soru) varsa bu bilgiye erişildiğinde düzeltmek daha doğru geliyor.

    Genel yorumunuzla ilgili pek bir şey söyleyemeyeceğim. Çok kişisel bir algı ve kişisel bir yorum. Kişisel olarak ben Webrazzi'nin "biz yazmadıysak yoktur" benzeri bir tavrı olduğu algısında değilim. Eğer kastınız "Sektördeki önemli olayların büyük kısmını ilk ve en detaylı olarak Webrazzi duyurur" ise bu doğru olabilir. Hemen hemen tüm basın organlarının ulaşmak istediği ve ulaşabilenlerin de söylemekten mutlu oldukları bir ifade bu. Açıkçası ben Webrazzi özelinde bu ikinci yoruma katılıyorum ama bulunduğum pozisyon itibariyle benim kişisel yorumumdan çok daha önemlisi okurların yorumları.

    Fakat her şey bir yana dediğim gibi vakit ayırıp böylesine detaylı bir yorum yaptığınız için teşekkürler. Bir soru özelinde tüm yorum alanını uzun yazılarımızla işgal etmemek adına, konuyla ilgili eklemek istedikleriniz varsa bana e-posta ile gönderebilirsiniz :) Umit at webrazzi nokta com.

 3. Mehmet Kurtboğan Mehmet Kurtboğan

  12 değilde, 11 soru olsa daha doğru olacaktı sanki :)

  1. Merhaba,

   Bana kalsa 18 soru olacaktı ama aralarından gereksizce zor olan bir kaç tanesini eleyip 12'ye indirebildik :)

 4. Ayberk Ayberk

  Burada çok önemli olarak yazılan yatırım/ortaklık/girişim haberleri, yatırımcı/girişimci profilinde olan bir çok insan tarafından dikkate alınmıyor, değer verilmiyor. Burada haber olan birçok konu, bu insanlar için küçük işler olarak kalıyor.

  Bu insanlar webrazzi'yi takip bile etmiyorlar. Onlar için önemli olan işleri ve işin dışında hiçbirşeye vakitleri yok. Bir seminere katılmazlar, sıfırdan yüz milyonlarca dolarlık hale getirdikleri işlerini anlatmazlar. Bu çok enteresan. Zaten çok büyük işler yapıp, bu ortamlarda yer alan çok az insan var (Emre Kurttepeli, Sina Afra, GG'ciler, vb...)...