Arkadaşının Ne Dinlediğini Merak Edenlere NeDinliyor.com

Arkadaşının Ne Dinlediğini Merak Edenlere NeDinliyor.com

Bilgisayarınızda dinlediğiniz şarkıları anlık olarak internet üzerinden paylaşabilmenize olanak sağlayan NeDinliyor.com geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Serdar Öztürk tarafından hayata geçirilen girişim, bilgisayarınıza indirdiğiniz küçük bir program sayesinde iTunes ve WinAmp'ta dinlediğiniz şarkıları siteye gönderiyor.

Dinlediğiniz şarkılar NeDinliyor.com üzerinde kayıt altına alınıyor, bu sayede de sistemdeki arkadaşlarınızın ne dinlediğini takip edebiliyor ve en çok dinlenen şarkıları listeleyebiliyorsunuz. Ayrıca müzik zevki konusunda uyumlu olduğunuz kişiler de servis üzerinde görüntüleniyor.

İsteyen kullanıcılar NeDinliyor.com'da yayınlanan dinledikleri şarkıları servisin sağladığı widget ile sitelerine de ekleyebiliyorlar. Aynı zamanda NeDinliyor.com Facebook uygulaması ile dinlenen şarkılar kullanıcıların Facebook profiline de gönderilebiliyor. Küçük bir önerimi şu noktada paylaşmış olayım. Benzer bir özelliği dinlenen şarkıyı Twitter/FriendFeed üzerinden paylaşmak için de devreye almak önemli değer yaratacaktır.

Henüz servis müzik dinleme özelliği sunmuyor ancak önümüzdeki dönemlerde bu yönde çalışmaların olacağını öğrendim. Nasıl bir yöntem izleneceği henüz net değil ancak Serdar Öztürk telif konuları çözüldükten sonra videolar üzerinden müzik dinletme modelini tercih edebileceğini belirtiyor.

Tasarım ve uygulama olarak beğendiğimi söyleyebileceğim NeDinliyor.com, gelişime son derece açık bir servis sunuyor. Önümüzdeki günlerde servisin sosyal medya ile etkileşimini artırması, yazılım yükleme gereksinimlerini minimum ve zahmetsiz bir hale getirmesi ile popülaritesi artabilir. Bunları yaparken elbette içerik anlamında da hem kullanıcı sayıları hem de müzik/video içeriklerini yasal bir yapıda sağlayabiliyor olması gerekiyor.

Kişisel bir girişimcinin mevcut işinden artan zamanında ne tür projeleri hayata geçirebileceğine güzel bir örnek olarak NeDinliyor.com'u incelemenizi öneriyorum.

Ayrıca servis üzerinde 28 Şubat 2010 saat 24:00'e kadar en çok arkadaş edinen kullanıcıya 4Gb iPod Shuffle hediye edileceğini de paylaşmış olayım. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.