Arkadaşının Ne Dinlediğini Merak Edenlere NeDinliyor.com
Araçlar

Arkadaşının Ne Dinlediğini Merak Edenlere NeDinliyor.com

Bilgisayarınızda dinlediğiniz şarkıları anlık olarak internet üzerinden paylaşabilmenize olanak sağlayan NeDinliyor.com geçtiğimiz günlerde yayına girdi. Serdar Öztürk tarafından hayata geçirilen girişim, bilgisayarınıza indirdiğiniz küçük bir program sayesinde iTunes ve WinAmp'ta dinlediğiniz şarkıları siteye gönderiyor.

Dinlediğiniz şarkılar NeDinliyor.com üzerinde kayıt altına alınıyor, bu sayede de sistemdeki arkadaşlarınızın ne dinlediğini takip edebiliyor ve en çok dinlenen şarkıları listeleyebiliyorsunuz. Ayrıca müzik zevki konusunda uyumlu olduğunuz kişiler de servis üzerinde görüntüleniyor.

İsteyen kullanıcılar NeDinliyor.com'da yayınlanan dinledikleri şarkıları servisin sağladığı widget ile sitelerine de ekleyebiliyorlar. Aynı zamanda NeDinliyor.com Facebook uygulaması ile dinlenen şarkılar kullanıcıların Facebook profiline de gönderilebiliyor. Küçük bir önerimi şu noktada paylaşmış olayım. Benzer bir özelliği dinlenen şarkıyı Twitter/FriendFeed üzerinden paylaşmak için de devreye almak önemli değer yaratacaktır.

Henüz servis müzik dinleme özelliği sunmuyor ancak önümüzdeki dönemlerde bu yönde çalışmaların olacağını öğrendim. Nasıl bir yöntem izleneceği henüz net değil ancak Serdar Öztürk telif konuları çözüldükten sonra videolar üzerinden müzik dinletme modelini tercih edebileceğini belirtiyor.

Tasarım ve uygulama olarak beğendiğimi söyleyebileceğim NeDinliyor.com, gelişime son derece açık bir servis sunuyor. Önümüzdeki günlerde servisin sosyal medya ile etkileşimini artırması, yazılım yükleme gereksinimlerini minimum ve zahmetsiz bir hale getirmesi ile popülaritesi artabilir. Bunları yaparken elbette içerik anlamında da hem kullanıcı sayıları hem de müzik/video içeriklerini yasal bir yapıda sağlayabiliyor olması gerekiyor.

Kişisel bir girişimcinin mevcut işinden artan zamanında ne tür projeleri hayata geçirebileceğine güzel bir örnek olarak NeDinliyor.com'u incelemenizi öneriyorum.

Ayrıca servis üzerinde 28 Şubat 2010 saat 24:00'e kadar en çok arkadaş edinen kullanıcıya 4Gb iPod Shuffle hediye edileceğini de paylaşmış olayım. ;)

Yorumlar (17)
 1. Dakika bir yorum bir:

  İşletim Sistemi: Windows (XP, Vista, ...)

  diyor sitede. Ben o 3 nokta yerine Linux koysam olur mu? Olmaz sanırım.

  1. Canalpay Canalpay

   Bende linux dağıtımı kullanıyorum. Bende linuxta çalışsın isterim.(Özellikle kde'nin amarok adlı yazılımında :-) ) Ama orada belirtme yanlışı yapmamışlar. Windows demiş sonra parantez içinde sürüm belirtmiş. Yani orada daha yeni windows sürümüde olur demiş.(Ama bence olup olmayacağını denememiş :-) )

 2. Emre Gulcan Emre Gulcan

  Türkçe bir sistem olması dışında, Lastfm yada MSN Messenger 'da bulunan benzer bir özellikten farkı nedir?

 3. Merhaba öncelikle şunu belirtmek isterim Arda Bey'in de belirttiği gibi gerçekleştirmek istediğim projeler için tam zamanımı kullanabildiğimi söyleyemem. Böyle bir imkanım yok.

  Nedinliyor.com'a gelince. Açılış için biraz acele etmiş olabilirim. Aslında yayına aldığım pazar gününden sonra birkaç hafta test etmek istiyordum. Olmadı tabi. Direk yayına girmiş gibi oldu site. Eksikler hataların olması muhtemeldir. Söylediğim gibi henüz betanın betasında sistem. Öncelikle şu an ki var olan mevcut hataları ve önemli eksiklikleri gidermek istiyorum. Twitter/FriendFeed i aslında siteye entegre etmek pekte zor birşey değil. Fakat twitter ve friendfeed'deki yapıda ne dinlediğini sürekli bu sosyal ağlara post etmek spam mesaj gibi görünecektir. Açıkcası ben twitter ve friendfeed hesabımda sürekli dinlediğim şarkıların yayınlanmasını istemem. Aynı şekilde bu sizi takip eden diğer friendfeed ve twitter kullanıcıları içinde rahatsız edici olacaktır.

  İkinci aşamada program için alternatifler üzerinde çalışmalar yapmak istiyorum. Linux kullanıcıları için amarok'ı soranlar oldu buradaki yorumlardan da önce. Amarok için plugin yazdırmayı düşünüyorum bir kaç kişiye bu konuda görüşüyorum.

  Site içeriğini daha fazla zenginleştirmek istiyorum. Bu konuda öncelik kullanıcılara şarkı sayfalarından müzik dinletebilmek. Bu sorunu bir şekilde aşacağımı düşünüyorum. Video bölümüde aynı şekilde ilerleyen günlerde eklemek istediğim diğer bir özellik. Bunun dışında projeye getiri sağlayacak kaynaklar üzerinde bir takım düşüncelerim var. Reklam geliri dışında aklımda bazı ticaret fikirleri var.

  Gelelim işin lastfm ya da messenger'da bulunan özelliklerine. Messenger olarak ele aldığımızda site aslında sadece ne dinlediğini paylaşmaya yönelik bir girişim değil. Burada birkaç önemli husus var. 1.si dinlediğiniz müzikleri facebook uygulaması sayesinde uygulamayı kullanan arkadaşlarınızla paylaşabiliyorsunuz. Bunun dışında facebook üzerindeki arkadaşlarınız ile aranızdaki müzik uyumunu görebiliyorsunuz. Veya facebook'ta uygulamayı kullanan kullanıcılar arasında aynı işlemleri gerçekleştirebilmeniz mümkün. Aynı zamanda cinsiyet ve şehir olarak filtrelemede mevcut uygulama içerisinde. Bununla birlekte siteniz ya da blogunuzda widget oluşturarak nedinlediğinizi blogunuzu takip eden insanlara gösterebilirsiniz.

  LastFm kısmına gelince lastfm'e benzemediği söylemem yanlış olur. Zira yapı itibariyle benziyor haliyle. Ama projeye başlama sebebim "ne dinliyor" du sadece. Özellikle site ve blogları hedef alan bir yapı düşünmüştüm. Daha sonraki aşamalarda böyle bir oluşuma dönüştü. LastFm ile yarışmak niyetinde olmasamda yerel anlamda bir müzik sitesinin boşluğunu doldurmak istememdir asıl neden.

  Kısaca özetleyecek olursam nedinliyor.com için daha işin başında olduğunu söyleyebilirim. Geliştirilecek çok yanı var.

  Teşekkürler.

  1. "İkinci aşamada program için alternatifler üzerinde çalışmalar yapmak istiyorum. Linux kullanıcıları için amarok’ı soranlar oldu buradaki yorumlardan da önce. Amarok için plugin yazdırmayı düşünüyorum bir kaç kişiye bu konuda görüşüyorum."

   Ufak bir hatırlatma: Ubuntu'da ilk kurulumda gelen media player "rhytmbox". Amarok için plugin yaptırırken "rhytmbox"ı da aradan çıkarırsanız hiç de fena olmaz.

   Bir de openid istesem çok mu şey istemiş olurum?

  2. OpenID konusundaki önerimi hemen geri çekiyorum..

  3. Emre Gulcan Emre Gulcan

   Cevabınız için teşekkür ederim.

 4. işleri çok zor. last fm gibi dev bir sosyal platform varken. ha türkler orayı bilmiyor kullanmıyor diye böyle bir site kullanılır mı bilmem. umarım iyi olur onlar için.

 5. Umut Işbilir Umut Işbilir

  sistemi inceledim.

  last.fm'in türkçe desteği de varken böyle bir şeyi uygulamanın ne gibi bir artısı var bilemedim. Emre Gulcan'da sormus, insanlar neden bunu kullansın?

  üzgünüm, gereksiz bir girişim olmuş..

 6. Oncelikle keyifli bir proje tebrikler..biraz daha gelistirilip bir date sitesine (ayni turu dinleyenlere eslesme yapilabilir ) yada yonja medya gbi bir kurulusa satilabilir.zira onlarda facebook populasyonundan oldukca zarar gorduler..have fun adina eklenebilir boyle bir uygulama...ya da facebook a entegre edilip application uygulamsi olabilir..bol sans..

 7. Arda Kural Arda Kural

  Neden winamp ve itunes varda windows media player ile ilgili bir bilgilendirme yok ? Windows kullanıcılarının %50'den fazlası windows media player ile müzik dinliyor. Bu gözlerinden kaçmış sanırım.

 8. Aysun Memik Aysun Memik

  Yabancı dilde farklı girişimler olsa da bir Türk girişimcinin böyle projeleri hayata geçirmesi bence önemli. Bugün bu şekilde başlanır, tecrübe edilir ve gün gelir olmayan yapılır.

 9. üye kayıt ekranında güvenlik kodunu okuyamadım.. kodu değiştirme seçeneği de yok. sayfayı yenilemek zorunda kaldım

 10. .NET Framework'un gerekli büyük bir dezavantaj

 11. Özgür Karalar Özgür Karalar

  Bence tutacak bir site.

  geceden beri inceliyorum bir çok hatasını bildirdim benim gördüğüm aramdada ufak bir bug var belirtrim.

  Testmen oldum =)

  141 tane şarkı dinleyip 7 arkadaşımı siteye davet ederek. İpod a doğru emin adımlarla gidiyor gibiyim.

  Ayrıca Msn üzerinden arkadaş davet etme muhabbetı calışmıyor herkesi seç gönder diyorsun göndermiyor acaba mozilladanmı kaynaklanıyor bilmiyorum ama göndermedi yanı.

  Benım gördüğüm ufak birkaç tane daha bug var onlarıda siteden belirttim.

  =) kolay gele

 12. Çağrı Çağrı

  Şarkıları değilde izlediğim divx leri loglasaydı çok daha şükela olurdu.

 13. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Sismeden sonup giden bir projesi daha.. :(