Video Oyunların Önlenemez Düşüşü Sürüyor
Oyun

Video Oyunların Önlenemez Düşüşü Sürüyor

Mobil ve sosyal oyunların rağbet görmesi video oyunlara olan ilgiyi düşürmeye devam ediyor. Electronic Arts'ın Zynga'yı hedef almasıyla kendini net şekilde gösteren bu yeni dönemden etkilenmeyen kesim 2-17 yaş arasındaki çocuklar, o da şimdilik.

NPD Group'un araştırması ABD'de perakende video oyun satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre Haziran ayında yüzde 26, Temmuz ayında yüzde 10 ve Ağustos ayında yüzde 23 düştüğünü paylaşmıştı. Son ayın raporu, Eylül ayında satışların geçen yıla göre yüzde 6 düzeyinde düştüğünü gösteriyor. Eylül ayı işlerin biraz düzeldiğini gösterse de kan kaybı devam ediyor.

NPD, video oyunlarına bağlı toplam satışların (donanım, yazılım ve aksesuarlar) Eylül ayında 1,16 milyar dolar olduğunu paylaşıyor. Bu seviye Eylül 2010'daki 1,23 milyar dolarlık kazancın altında kalıyor. Bilgisayar oyunları çıkarıldığında ise pazar 1,18 milyar dolardan  1,13 milyar dolara gerilemiş görünüyor.

Şu anda video oyun sektörünü ağırlıklı olarak gençler ve orta yaş seviyesindeki erkekler oluşturuyor ama NDP'nin araştırması video oyun ilgisinin 2-17 yaş arasında yüzde 91 olduğunu gösteriyor. ABD'de video oynayan çocukların sayısı 2009'a yüze yüzde 9 artışla 64 milyona ulaşmış.

Sony PSN'deki saldırıya rağmen geçen yılı yazılımda yüzde 52, donanımda yüzde 20 büyümeyle kapattığını söylüyor. Nintendo, EA ve Microsoft, Activision gibi büyükler de yazılım ve donanım alanında değişen karlılıklarına rağmen önümüzdeki dönem için tedbirler almak zorunda. Her ne kadar Activision sosyal oyun şirketlerinin değerlemelerini abartılı bulsa da, Rovio gibi küçük şirketler tabir-i caizse boyundan büyük işler çıkarıyor.

Tüm bunlara ve sosyal oyunların 3D'yi de geride bırakmasına rağmen ne tasarım ne de kavram olarak video oyunların sonunun geldiğini söyleyemeyiz. Kabul edilmesi gereken 24 saatlik bir gün içinde oyunlara ayırabileceğimiz vaktin belirli bir sınırı aşamaması ve yeni nesil oyunlara daha fazla vakit ayırmakta olduğumuz. Mobil ve sosyal oyunlara erişmek mali açıdan kolay olduğu düşünülürse, gelişmekte olan ülkelerde de sonucun video oyunların aleyhine olacağını söyleyebiliriz.

Facebook'ta her gün çok uzun süreleri oyunlara ayırıyoruz. Apple 4S tanıtımında iPod Touch'tan en popüler taşınabilir oyun konsolu olarak tanıtıldı. Sanırım daha fazla yorum yapmaya gerek yok..

Yorumlar (6)
 1. Ugur Ozer Ugur Ozer

  Turkiyede zaten oyuna yonelik ne bir reklam donuyor nede yatirimcilar oyunu onemsiyor ki genclerimizinde %70i orjinal oyun almiyor cunku pahali geliyor fakat yurtdisi piyasasina gore turkiyede oyun gercekten %25 daha ucuz

 2. Fusun Fusun

  Sanırım video oyunları 80 li yıllara ait birer anı olacak kalacak gibi görünüyor.

 3. Deniz Deniz

  1 milyar $ barajını sadece ön siparişle geçen 2 - 3 AAA oyun var şu anda. "Önlenemez Düşüş" fazla magazinsel bir başlık.

  Dijital kanallar artık büyük firmalar ile yayıncı anlaşması yapılmasını zorunluluktan çıkardığı için pek çok küçük ölçekli sayılabilecek stüdyo bu kanallarda kendilerine çok rahat yer bulabiliyorlar, örneğin Limbo vb.

  3D'ye geçiş çok doğal çünkü aşılamayan bir göz yorgunluğuna ve evlere giren 3D TV sayısının azlığına ortada. Hardware olarak hala yeterli penetrasyona ulaşmış değil.

  Pek çok IP, kendini F2P olarak güncelliyor ki "gelişmekte olan" ülkeler dahil Amerika, Avrupa ve Uzakdoğulu oyuncular denemek,eğlenmek ardından para vermek istiyor.

  Nihayetinde fazlasıyla karamsar bir tablo çizmek için çok erken davranıldığını düşünüyorum.

 4. Sorun fiyatlarda. Online oyunları hemen hemen hepsi bedavaya EA gibi firmalar aşırı yüksek ücretler talep ediyorlar. Ayrıca tüketiciyi oyun aldirmaya özendiren kampanyalar da çok cılız ve yüzeysel.

 5. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Video oyunları yaz aylarında yatar sonbahar ile hareketlenir. Yaz aylarında satışların fazla veya az olması da o sene o aylarda çıkan hit oyun sayısı ile alakalıdır. Yani bir önceki seneye bakarak "önlenemez" düşüş demek doğru değil. Son 5 seneye bir bakıp öyle yorum yapmak lazım, önlenemez bir düşüş içinde mi değil mi?

  Hardcore oyunlarla casual oyunları karşılaştıracaksınız zaten belki 20 senedir en fazla oynanan oyun solitiare'dir.

  1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

   @deniz ve @murat sonmez

   +1