Video Oyunların Önlenemez Düşüşü Sürüyor

Video Oyunların Önlenemez Düşüşü Sürüyor

Mobil ve sosyal oyunların rağbet görmesi video oyunlara olan ilgiyi düşürmeye devam ediyor. Electronic Arts'ın Zynga'yı hedef almasıyla kendini net şekilde gösteren bu yeni dönemden etkilenmeyen kesim 2-17 yaş arasındaki çocuklar, o da şimdilik.

NPD Group'un araştırması ABD'de perakende video oyun satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre Haziran ayında yüzde 26, Temmuz ayında yüzde 10 ve Ağustos ayında yüzde 23 düştüğünü paylaşmıştı. Son ayın raporu, Eylül ayında satışların geçen yıla göre yüzde 6 düzeyinde düştüğünü gösteriyor. Eylül ayı işlerin biraz düzeldiğini gösterse de kan kaybı devam ediyor.

NPD, video oyunlarına bağlı toplam satışların (donanım, yazılım ve aksesuarlar) Eylül ayında 1,16 milyar dolar olduğunu paylaşıyor. Bu seviye Eylül 2010'daki 1,23 milyar dolarlık kazancın altında kalıyor. Bilgisayar oyunları çıkarıldığında ise pazar 1,18 milyar dolardan  1,13 milyar dolara gerilemiş görünüyor.

Şu anda video oyun sektörünü ağırlıklı olarak gençler ve orta yaş seviyesindeki erkekler oluşturuyor ama NDP'nin araştırması video oyun ilgisinin 2-17 yaş arasında yüzde 91 olduğunu gösteriyor. ABD'de video oynayan çocukların sayısı 2009'a yüze yüzde 9 artışla 64 milyona ulaşmış.

Sony PSN'deki saldırıya rağmen geçen yılı yazılımda yüzde 52, donanımda yüzde 20 büyümeyle kapattığını söylüyor. Nintendo, EA ve Microsoft, Activision gibi büyükler de yazılım ve donanım alanında değişen karlılıklarına rağmen önümüzdeki dönem için tedbirler almak zorunda. Her ne kadar Activision sosyal oyun şirketlerinin değerlemelerini abartılı bulsa da, Rovio gibi küçük şirketler tabir-i caizse boyundan büyük işler çıkarıyor.

Tüm bunlara ve sosyal oyunların 3D'yi de geride bırakmasına rağmen ne tasarım ne de kavram olarak video oyunların sonunun geldiğini söyleyemeyiz. Kabul edilmesi gereken 24 saatlik bir gün içinde oyunlara ayırabileceğimiz vaktin belirli bir sınırı aşamaması ve yeni nesil oyunlara daha fazla vakit ayırmakta olduğumuz. Mobil ve sosyal oyunlara erişmek mali açıdan kolay olduğu düşünülürse, gelişmekte olan ülkelerde de sonucun video oyunların aleyhine olacağını söyleyebiliriz.

Facebook'ta her gün çok uzun süreleri oyunlara ayırıyoruz. Apple 4S tanıtımında iPod Touch'tan en popüler taşınabilir oyun konsolu olarak tanıtıldı. Sanırım daha fazla yorum yapmaya gerek yok..

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.