Qualcomm Türkiye'den En İyi Mobil İş Fikrine 30.000 TL
Etkinlikler

Qualcomm Türkiye'den En İyi Mobil İş Fikrine 30.000 TL

2015'te daha çok mobil girişim ve mobil uygulamadan bahsedeceğiz. Şimdiye kadar mobil uygulamalara olan yönelim artık daha gelişmiş iş modelleriyle öne çıkıyor ve Qualcomm Türkiye Mobil İş Fikri Yarışması ile bu vizyonda girişimcilere destek olmak istiyor.

14 Kasım tarihine kadar başvuruları kabul eden yarışmada toplamda 50.000 TL nakit para ödüllü dağıtılacak. Yarışmaya mobil bilişim alanında faaliyet gösteren bireyler ve şirketler katılabilecek. Mobil eğlence, mobil sağlık, konum tabanlı servisler ve daha pek çok alanda mobil iş fikirleri değerlendirmeye alınacak.

Türk girişimcilerin güzel fikirlerle katılacağını düşündüğüm yarışmanın birincisi 30.000 TL, ikincisi 15.000 TL, üçüncüsü ise 5.000 TL kazanacak. Ayrıca beğenilen iş fikirleri ve uygulama sahiplerine tablet bilgisayar ve akıllı telefon gibi ödüller 16 Aralık'ta düzenlenecek etkinlikle dağıtılacak.

10 finalist seçiminin yapılacağı yarışmanın jürisinde ise tanıdık isimler var. Qualcomm Genel Müdürü Barış Ruacan, Bloomberg HT Ekonomi Direktörü ve MOBİLSAD Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, Etohum Kurucusu Burak Büyükdemir, Mivento Bilişim Kurucusu ve Genel Müdürü Altuğ Acar, Young Turk Ventures Kurucusu Cem Sertoğlu ve KAGİDER Başkanı Gülden Türktan ve Arda Kutsal (sanırım kim olduğunu yazmaya gerek yok) Mobil İş Fikri Yarışması'nda 2015 için gelecek vaadeden mobil şirketleri seçecek.

Yarışmanın güzel tarafı henüz yolun başındaki girişimcileri destekliyor olması. Çalışan sayısı 5 kişiden az ve 25,000 TL'den fazla yatırım almamış, aylık cirosu 25,000 TL’den küçük şirketler yarışmaya katılabiliyor. Bireysel girişimciler için ise 18 yaşından büyük olma zorunluluğu var.

Yarışmaya başvurmak için Qualcomm Türkiye tarafından belirlenen iş planını eksiksiz olarak doldurup, şu sayfada yer verilen gerekli bilgileri ekleyerek [email protected] adresine e-posta yoluyla gönderilmesi gerekiyor.

Yorumlar (14)
 1. Ömer Genç Ömer Genç

  Bu tarz yarışmaların amacı keşke sadece girişimciye destek amaçlı olsa. Keşke girişimcilerin fikirlerini max 30.000TL gibi basit bir fiyata alma amacı güdülmese

  1. 30 bin lira girişimcilerin projelerini hayata geçirmeleri için gayet güzel bir ödül bizce.

   Yarışmayı düzenleyenler fikirleri satın almıyorlar.

  2. Guru Fasulye Guru Fasulye

   Gizlilik anlaşması yapıp yapmadıklarını sorabilirsiniz. Gizlilik anlaşması yapilirsa fikriniz koruma altina alinir. Yoksa o zaman yarismanin ciddiyetinden suphe edebilirsiniz.

  3. Western Western

   Zahirde 30 bin ödülü 1.ye veriyorlar. Gerçekte diğer tüm fikirleri 50 bine almış oluyorlar. Durum bundan ibaret. Yoksa babasının hayrına düzenliyor değil, değil mi?

 2. 30.000 TL gerçekten çok komik bir rakam değil mi? Yani girişimcilerimiz TR'de yeterli kaynak olmadığı için girişimlerini çok küçük bir fiyata satacak.

  İyi bir sömürme yolu kanımca.

  1. 30 bin TL yarışmanın para ödülü, yarışmayı düzenleyenler projeyi satın almıyorlar.

   1. Ömer Genç Ömer Genç

    Ali Bey, böyle yarışmaların hepsinde katıldığın projenin hakları yarışmayı düzenleyenlerin oluyor. Detaylı bir şekilde araştırdım ama gerek sitelerinde gerekse diğer haberlerde bu konuyla alakalı çok birşey bulmadım. Ama başvuru formunda "Önümüzdeki 3 sene içinde beklenen kâr" gibi sorular var. Yani diğerlerinden çokta farklı değil.

    Yarışmanın ödülünü verilir, geliştirici uygulamayı artık bu firma için geliştirmeye başlar. İnsaflılarsa belki belli bir yüzde verirler.

 3. Emre Üstüner Emre Üstüner

  Ne olursa olsun güzel bir yarışma. Projenize 30.000 TL teklif etsinler sizde satmayın olur biter. Ancak profesyonellerin önüne çıkıp yorumlarını dinleme ve eleştirilerine maruz kalmak güzel bir şey.

  Biraz önce başvuruda bulundum ancak mail geri döndü. Umarım kısa zaman içinde düzelir.

 4. Jüri de mobil operatörlerden kimsenin olmayışının özel bir nedeni var mı ? Mobil İş Fikri yarışması olup da operatörlerden kimsenin olmayışı bence biraz garip, Quallcom'un nötral durma kaygısı mı acaba ?

 5. Mehmet Tunç Mehmet Tunç

  üretilecek projenin haklarınıda verecekmiyiz ?

 6. Bu tip fikirler ile ödül kazananlar bir işe girmek yerine fikirleri ile kendi işlerinin sahipleri olmak için ilk adımı atmış oluyorlar bu sayede geleceğin slikon vadisi yolcuları bugünden ortaya çıkıyor

 7. Recai Recai

  Yarismalara güven olayi oldukca gündeme gelmekte.Bu tür yarismalara destek veren sirketlerin, zaten orada duyacaklari fikirlerden 1000+ daha fazla fikri, hem de kanitlanmis gelir modelleri ile görmüslükleri vardir. Orada sunulan fikirler ya clone olacaktir (konu ile ilgili kisiler zaten o uygulamalardan %99 haberdardir) ya da cok yeni bir konseptir (bu durumda da bir yatirimci icin riski vardir). Ülkemizde de bugüne kadar bir cok yarisma yapildi ve simdiye kadar ilk 3(veya ilk 300'e) e giren fikir/uygulamalarin; destek veren sirketler tarafindan calinarak/izinsiz uygulamaya alindigini görülmedi. Yani ortada fol yok yumurta yokken asiri paranoid davranmak gereksiz, ateste kül birakmamak yerine, önlem almak yeterli! Ille de garanti isteyen arkadaslar, katilim formlarini notere giderek adlarina tastik ettirsinler. Aslinda film genelde burada kopuyor! Fikrinin calinacagini düsünen, fikrini paha bicilmez bulunan, 30.000 de neymis diyen kisi, 50TL'lik noter ücretinden kaciyor! Yani fikrine güveni o kadar! Cözüm basit: Notere git, yarismaya katil!

  Katilimci arkadaslara basarilar...

 8. Çok doğru. Şu ana kadar Türkiye'den çıkmış (her alanda) tek bir orijinal fikir hatırlamıyorum ama dünyayı yerinden oynatacak fikrin kendisinde olduğuna inanan çok kişi biliyorum.

  Amatör senaryo veya roman yazımı ile uğraşanlarda da aynı psikoloji vardır. Yalnızca ellerinde bir sinopsis vardır ama eğer o film çekilse oscar alacağını ve bu yüzden birilerinin o fikri çalmaya çalışacağını falan düşünürler. Oysa bilmezler ki prodüksiyon firmalarının ve yayın evlerinin elinde yüzlerce bitmiş senaryo/roman yığın halinde çürümeye terk edilmiştir.

  Fİkir denen şeyin beş para etmediğini birilerinin artık bize öğretmesi gerek.

  Ayrıca sitede yazan katılım koşullarında şöyle bir madde var konuyla ilgili:

  "Qualcomm Türkiye katılımcıların mobil iş fikri ve uygulamalarına ilişkin izinler ve telif hakları ile ilgili ihlal gibi durumlar da dahil ancak bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla herhangi bir sorumluluk kabul etmez."

  1. Taturk Taturk

   Fikirleri bu kadar hafife almak yanlış olur. Dikkat ederseniz Amerika ve benzeri bilişim alt yapılarını çoktan oluşturmuş toplumlarda fikir çok değerlidir ve patent ile bir fikir bu ülkelerde korunabilir.

   O yüzden Türk yatırımcıların düştüğü hatayı lütfen desteklemeyelim ve fikirleri hafife basite almayalım.