Google 3. Çeyreği Beklentilerin 1 Milyar Dolar Üzerinde Tamamladı

Wall Street, Google'ın üçüncü çeyrek gelirlerinin 8,77 milyar dolar olacağını ön görmüştü. Fakat oldukça olumlu görünen bu beklentiler Google'ın yayınladığı resmi rapor ile gölgede kaldı.
Google 3. Çeyreği Beklentilerin 1 Milyar Dolar Üzerinde Tamamladı

Wall Street, Google'ın üçüncü çeyrek gelirlerinin 8,77 milyar dolar olacağını ön görmüştü. Fakat oldukça olumlu görünen bu beklentiler Google'ın yayınladığı resmi rapor ile gölgede kaldı. Rakamlara göre Wall Street'in hesaplarında yaklaşık 1 milyar dolarlık "ufak" bir sapma var. Üçüncü çeyrekte 9,72 milyar dolar gelir açıklayan Google gelirlerini %29 oranında arttırmış bulunuyor.

Bu çeyrekte 2,73 milyar dolar karlılık açıklayan Google, geçen yılın aynı dönemindeki 2,17 milyar dolarlık karlılığını da %25,7 oranında arttırmış durumda. Google'ın açıkladığı tüm rakamlar arasında en ilgi çekici olanlarından biri de elindeki nakit miktarı oldu. Açıklamaya göre Google'ın elindeki nakit veya nakte çevrilebilecek değerlerin toplamı 42,6 milyar dolar

Şirketin CEO'su Larry Page gelirlerin yanı sıra Google+, Android ve Google Chrome ile ilgili bilgileri de paylaştı

"Harika bir çeyrek geçirdik" diye konuşan Page bir önceki yılın aynı dönemine göre %33 oranında artan gelirlerin 6,74 milyar dolarının yani yaklaşık %69'unun Google ait sitelerden geldiğini söyledi. AdSense ise Google'ın diğer bir önemli gelir kalemi. Bu çeyrekteki tüm gelirlerin 2,6 milyar doları yani %27'si AdSense programı ile elde edilmiş.

Üçüncü çeyrekte 2500'ün üzerinde yeni personel ile toplam çalışan sayısını da 31.353'e yükselten Google, bazı ürünleri hakkındaki son durumla ilgili de bilgi verdi.

Örneğin Google'ın 3 yaşındaki tarayıcısı Google Chrome'ın toplam kullanıcı sayısının 200 milyona ulaşmış durumda. Bu rakama göre Google Chrome, Mayıs ayından bu yana 40 milyon civarında yeni kullanıcıya ulaşmış.

Google adına diğer bir önemli gelişme de Android ile ilgili. Yine Mayıs ayındaki açıklamaya göre 100 milyon aktivasyona ulaşan Android cihazların sayısı son rakamlara göre 190 milyonu buldu. 5 ay gibi süre içerisinde 90 milyon yeni Android cihazın aktive edilmiş olması günde yaklaşık yarım milyonu aşkın yeni Android'li cihazın kullanılmaya başladığı anlamına geliyor.

Larry Page'in özellikle üzerinde durduğu konu ise Google+ oldu. Çok kısa zaman önce bir Google mühendisinin Google+'ı "acınası bir gecikmişlik" olarak yorumlamış olmasının yankıları devam ederken Page aynı fikirde gibi görünmüyor.

90 gün içerisinde 190 yeni özellik eklenen Google+'ın son değerlendirmelere göre 40 milyon üyeye ulaşmış olması ve büyük bir hızla da yeni üye kazanmaya devam ediyor olması Page'e göre son derece önemli.

Google yayınladığı üçüncü çeyrek rakamları ile kelimenin tam anlamıyla "dosta güven, düşmana korku" saldı. Gelirlerin ve karlılığın artışı, şirketin büyümesi, telaffuzu bile zor bir nakit birikimi, faaliyet gösterdiği farklı alanlardaki olumlu gidişatlar ile Google'ın gelirlerini paylaştığı oturum sıkıcı bir finansal toplantıdan çok bir şova dönüştü.

Şimdi merak edilen ise yılsonunda yayınlanacak ve daha büyük önem taşıyan yıllık rakamların neler göstereceği…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.