E-ticaret Pazarını Bekleyen Tehlike
E-Ticaret

E-ticaret Pazarını Bekleyen Tehlike

Son bir haftadır, özellikle Acun Ilıcalı'nın programındaki reklamlardan sonra firsaturunu.com sitesi ilgimizi çekmişti. Siteyi incelediğimizde bir çok ürünün hatta piyasaya çıkmamış ürünlerin bile neredeyse zararına satıldığını gördük.

Tüm ürünlerin ileri bir tarihte teslim için gönderilmeye başlayacağının belirtilmiş olması bizleri şüphelendirdi. Ürünlerin çoğu farklı kategorilerde olduğu için ve farklı markalar olduğu için hepsinin aynı anda tedarik edilmesi bize garip geldi. Ekşisözlük'te konuşulanlar ve sitede gösterilen ofisin photoshop ile hazırlanmış olması, bahsi geçen binanın şu anda boş olması bizleri daha da şüphelendirdi. Sosyal medya'da şirketin cirosunu hesaplayanlar bile çıktı ve tahminen 1 haftada 5 milyon TL'lik satış yapıldı.

Bugün Miliyet gazetesinin haberinde de, NTVMSNBC'nin haberinde de bizlerinkine benzer şüphelerin bulunması ve bazı müşterilerin iptal için muhatap bile bulamaması üzücü. Gazetenin ulaştığı yetkilinin bayramdan önce gönderimlere başlayacaklarını söylemesi umarım doğrudur ve ürün satın alan kişiler dolandırılmamıştır.

Bu haberi yapmamızdaki sebep de eğer dolandırıcılık olmuşsa son birkaç yılda hızlı büyüme gösteren e-ticaret sektörünün sekteye uğrayacağını düşünmemiz. Dikey e-ticaret siteleri de, fırsat siteleri de bundan etkilenecektir. Müşterilerin bakışı da olumsuz yönde etkilenecektir. Ödeme altyapısı sunan bankalar bile etkilenecek hatta zaten her geçen gün zorlaşan onay mekanizmalarının biraz daha sıkılaştırılmasına neden olacaktır.

Girişimcilerin yapması gerekenler:

 • Bu tip girişimde bulunanları aranıza almayın.
 • Şüphelendiğiniz girişimleri hemen ihbar edin.
 • Sektörü, iş ortaklarını, ödeme sistemi sunanları sürekli bilgilendirin.
 • İstisnaların kaideyi bozmayacağını ve bu istisnaların hemen eleneceğini etrafınıza aktarın.
 • Girişimci olarak açık olun ve etohum, webrazzi gibi yerlerde kendinizi tanıtın.

Müşterilerin yapması gerekenler:

 • Güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapın ve henüz hiç teslimat yapmamış sitelere güvenmeyin!
 • Sitenin güvenlik sertifikaları olup olmadığına bakın!
 • Zararına satış yaptığını düşündüğünüz yerler varsa ihbar edin.

Not: Yukarıdaki medya kuruluşlarının veya bizim yanıldığımızı anladığımız an tekzip edip sizleri ayrıca bilgilendireceğiz. (Umarız yanılıyoruzdur.)

GÜNCEL BİLGİ (14 Ekim 15:35) :

Acun Medya'nın konuyla ilgili açıklaması:

"Reklam kampanyası çerçevesinde Acun Medya aracılığı ile de reklam vermiş olan fırsat ürünü sitesi ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sitenin tanıtımını yapan kuruluşlardan biri olarak hukuki bir sorumluluğumuz olmamasına rağmen konunun takipçisi olacağımızı ve tüm gelişmeleri paylaşacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."

GÜNCEL BİLGİ (14 Ekim 19:34):

Star TV'nin Ana Haberlerinde bu konuya değinildi. Firma yetkililerine telefonla ulaşılamadı. Daha sonra firmaya gidip röportaj yapılmış. Firsaturunu.com yetkilisi Erdoğan Candan, karalamaların rakiplerin bir oyunu olduğunu söyledi ve ödeme yapanların iade işlemlerine başladıklarını belirtti!

GÜNCEL BİLGİ (14 Ekim 20:00):

Firma sitesinden resmi açıklama yaptı:

Firmamızın yaptığı kampanya yoğun bir ilgi ile karşılanmıştır. Beklenenin üstünde gelen ilgi sonrası, firmamızın altyapısının alınan tüm önlemlere rağmen yetersiz gelerek servis verilemez hale gelmesi sonucu, firmamıza gelen mail ve telefon talepleri cevaplanmakta zorlanılmıştır. Bu süre içinde çeşitli yazılı, görsel basın ve çevrimiçi mecralarda firmamız ve internet sitemiz ile ilgili asılsız haberler çıkmıştır.

Bu haberler doğrultusunda müşterilerimiz olumsuz yönde etkilenmiş ve şiddetle iade taleplerini belirtmişlerdir. Bu konuda müşteri memnuniyetsizliğini kabul edemeyecek olduğumuz ve çıkan tüm haberlerin asılsız olduğunu bizleri takip eden kullanıcılara bildirmek maksadıyla kullanıcılarımızın yapmış oldukları alışverişlerin iadesini başlatmış bulunmaktayız.

Bu konuda hukuki soruşturmaları en kısa zamanda başlatarak sonuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

İade işlemleri ile ilgili bankalara yazılı talimatı iletmiş bulunmaktayız. Kullanıcılarımız, iptal edilen siparişlerinden dolayı oluşan alacaklarını müşterisi olduğu ilgili bankalardan takip edebilirler.

Bu süreçte bize güvenerek yanımızda olan tüm kullanıcılarımıza teşekkür ederiz ve siparişlerini iptal etmek zorunda kaldığımızdan dolayı çok üzgün olduğumuzu belirtmek isteriz. En kısa sürede kampanyamızın telafisi ve yeni kampanyalarımızla siz değerli kullanıcılarımızın karşısında olacağız.

Saygılarımızla; Firsaturunu.com

------------

Yorumlar (63)
 1. Serkut Serkut

  Mâlesef, bizim halkımız ihtiyacı olmadığı halde, ucuz bir ürün gördükleri zaman nedense o ürünü alma gereksinimi duyuyorlar.

  Bazı içgüzarlar da, insanların özellikle bayanların bu zayıf noktasını bildikleri için kendi lehlerine kullanıyorlar.

  Sizin de dediğiniz gibi; inşallah kimse dolandırılmaz..

  Saygılarımla..

 2. Engin Engin

  Whois sorgulaması yaptıgım da ezio.com.tr diye bir adres karşımıza çıkıyor. Umarım dolandırıcı değillerdir. internetin küçük esnafı bu işten çok zarar görür. Büyüklerin cirosu biraz daha artar.

 3. Mustafa Turan Mustafa Turan

  Herhalde açıldığı andan itibaren 1 haftada yaptığı 5M ciro ile bir ilki gerçekleştirdi.

 4. Emre Üstüner Emre Üstüner

  Umarım sonucu olumlu neticelenir. Eğer bir dolandırıcılık söz konusu ise televizyona kadar sıçramaları çok acı. Ancak sonucu pozitif bile olsa e-ticarete' karşı negatif her türlü dedikodu ve yorum sektöre zarar verecektir. Marka için olabilir ama sektör için reklamın iyisi kötüsü olmaz durumu söz konusu değildir. Bu tarz olaylar ve haberler her zaman sektöre zarar verir...

 5. Bahadır Çakmakçı Bahadır Çakmakçı

  Webrazziye hiç yakışmayan bir haber olmuş eğer burası bir hukuk devleti ise iddalar hukuk çerçevesinde takip edilmelidir. Artık şu da bir gerçektir belli bir cironun üstünde olan eticaret platformları dışında hiç birine yer ayrılmıyor, buradan da webrazzinin nasıl para kazandığı ortaya çıkıyor. Düne kadar blog olan bu sayfaya ne oldu da e-ticaret en iyilerini, en doğrularını bilen tek sosyal medya oldu. Bu pazarda en iyiyiz biz ilkiz, arkasına diğer kurumlarınının gücünü alarak iş yapan firmalar bir hatırlatmam olacak, yahoo tüm dünyayı sarmışken 98 yılında garajda kurulan google tüm piyasayı ezip geçmiştir, Garaj kültürünü kimse öldüreme.,

  Not: Eğer firsaturunu.com dolandırıcı çıkarsa bende webrazzi ve diğer medya kuruluşlarına tezzip yayınlayacağım.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhaba,

   Burada sorun ciroları değil, firmanın küçük bir girişimci olması veya bilinen girişimcilerden biri olmaması da değil, yanlış noktaları öne çıkarmışsınız. Burada sorun bu tip girişimlerin eğer dolandırıcılık yapıyorlarsa sektöre ve girişimcilere zarar vereceği endişesidir.

   Webrazzi'nin gönüllü yazarıyım fakat webrazzi'nin para kazanma modelleri ile nasıl bağdaştırdığınızı çözemedim. İnovasyona dayalı tüm girişimleri veya yatırım alan tüm girişimleri webrazzi'de yayınlamaya çalışıyoruz. Yayınlamadığımız varsa direkt bana email atın, ben yazı hazırlayacağıma söz veriyorum.

   Bir düzeltme yapayım. Google garaj şirketi değildir. Google doktora tezi olarak başlamış ve daha üniversitedeyken yatırım almış bir şirkettir. http://infolab.stanford.edu/~sergey/

   1. Mesut Çabuk Mesut Çabuk

    Google şirketi bir garajda kurulmuştur. Bkz. http://www.google.com/about/corporate/company/history.html . Fikir bütünlüğünüz açısından bu yaptığınız düzeltme ironik.

   2. Bahadır Çakmakçı Bahadır Çakmakçı

    Kusura bakmayın ama şirketin yapmış olduğu açıklamadan sonra özür borcunuzu ödemeniz gerekir, sektörü düşünüyor gibi gözüküp firmaya dolandırıcı sahtekar olabilir gibi sözlerle firma hakkında olumsuz etki yapmış bulunuyorsunuz, hatta sanki stok listeleri elinizdeymiş gibi ciro hesaplaması bile yaptınız. Webrazziyi uzun zamandır takip ediyorum yakıştıramadığım bir hukuk devletinde hukukun üstünlüğünü görmeden yargılamak ve insanlar üzerinde olumsuz etki bırakmanın doğru olmadığını tekrar üstüne basarak söylüyorum.

  2. Serkut Serkut

   Özür dilerim, sivri dilli olduğumu söylerler; yine sivridilimi kullanacağım..

   Bir insanın namusu ve şerefi ile para kazanması dururken, insanların zayıf noktalarını kullanarak para kazanmaya çalışan sahtekarları deşifre eden ya da bu gibi tuzaklara düşmemelerini engellemek amacı ile uyarı niteliğinde yazı yazan kişi/kurum bence yadırganmamalı. Bu haberi bir çpk büyük medya ve yayın organı yaptı. Şüphesiz ki, ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Bu yazıyı yazan yazar, o firmanın/kuruluşun sahtekar olduğunu beyan etmiyor, böyle bir iddiada da bulunmuyor. Sadece kişilerin dikkatli olması gerektiğini vurguluyor.

   Bendeniz, bu yazıyı yazan yazara sonuna kadar katılıyor ve onu destekliyorum.

   1. bahadır çakmakçı genel yazı olarak değilde satır aralarında yazanlar konusunda katılmamak elde değil.Yok yeniyse kullanmayın ,girişimciyseniz webrazzide tanıtın.Ne saçma.Hem interneti destekliyoruz diyorlar hemde yenilere laf ediyorlar.Yeni lmadan nasıl eski oluncak veya ilk satış yapılmadan diğerleri nasıl gelcek sayın yazar ?

    Sanki gelip para verse yanda yayınlamıyacaksınız.

   2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Emre Bey,

    Türkiye'de yıllardır e-ticaret sektörünün büyümesi için çalışan özellikle son dönemde dikey e-ticaret sitelerine yatırım yapan melek yatırımcı/girişimciler varken bu sektöre yatay geçiş yapanlara öneri olarak söyledim bunu. Yani burada amaç önce girişimcilerin tanınması, sonra girişimlerine güvenilmesi.

    Burada sorun yeni olması değil, sektörde hiç tanınmayan kişilerin, zararına ürün satıp, daha hiç teslimat yapmadan herkesi büyük beklentilere sürüklemesidir. (Teslimat tarihini öğle saatlerinde 27 Ekim'den 31 Ekim'e çektiler)

    Sektörün bilinen öncülerinin yeni girişimlerinde ilk müşteri olmanızda sakınca yok. Sektörde çok yeni olan ve tanınmayan girişimcilerin ise yapabilecekleri, kendilerini tanıtmaları, sektörün güvenini kazanmaları olmalıdır. Burada dikkat çekmek istediğim nokta buydu. Webrazzi olması şart değil tabi ki. Sizlerin güvendiği herhangi bir platformda önce güven kazansınlar yeterki.

    not: Reklam politikaları konusunda bir fikrim yok.

 6. Bu konuya değinmeniz çok doğru oldu. Fikrimce (umarım yanılırım) dolandırıcılığın bu kadar apaçık yapılması ve bilinen medya yayıncılarının buna önayak olması hem e-ticaret gelişimi hem de güvenlirliği açısından çok zararlı olacaktır.

  Tabi ki ürünlerin belirtilen tarihinde gönderilmesi ile sonucunu kesin olarak öğreneceğimiz kampanya kanımca dolandırıcılık. Amerika'dan 1300$+tax =1400$ (yaklaşık 2570 TL) aldığım macbook air 1700 TL fiyatla satılıyordu...

 7. Ertan Ertan

  Çok detaylı bilgi olmaksızın firmaları yargılamak bence çok amatörce. Belirttiğiniz medya kuruluşları da belli belirsiz haber yapmışlar resmen. Eskiden haber gerçekten haber niteliğinde yayınlanırdı ve araştırılarak kanıtlarla sunulurdu.

  Bu girişimde firmanın tek yanlış noktası bir anda çıkış yapmak için her türlü kampanyayı iç içe kurgulaması ve umduğunun üstünde bir talep alması.

  Webrazzi gibi sektörü irili ufaklı tanıyan bir site olarak sizin göreviniz bence bu sektörü takip edenlere gerçekten aydınlatıcı ve objektif bilgiler sunmak olmalı. Büyüyen internet girişimlerinde internetteki davranışları da ölçümlemeden çıkan bir bunlar değil, sadece buna bütçe ayırarak çıktıkları için göz önüne geldiler. Ayrıca sepet değerlerinin yüksek ve ürünlerin gerçekten çok ucuz olması. Bu da bir nevi pazarlama taktiği değil midir?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Özellikle Ekşisözlük'teki yazıları detaylı okursanız sahte ofis görüntülerinden, sahte depo görüntülerine, ortakların özgeçmişlerine kadar bir çok detay bilgi bulabilirsiniz.

   Umarız yanılıyoruzdur.

   1. Ertan Ertan

    ekşisözlükteki de aynı şekilde bence ispat niteliğinde değil. Ekşisözlükte yayınlanmasının bir denetimi mi var, hayır yazarlar yazıyor o kadar… bir forumdan tek farkı herkesin yazamıyor olması.

    Ortada yasal olarak ispatlanmış birşey yok benim temel vurgulamak istediğim nokta da bu. Kimseyi savunmak da değil yargılamak da değil.

    Dediğim gibi olay zaten deneyimsizlik. Sahte ofis görüntüleri konusu ise biraz görsellik için yapılan pshotoshop'un dışında ispatlanmış bir sahtecilik göremiyorum ben. Orada bir ofis var, böyle bir şirket var. Ortada ispatlanmış hiçbir yanlış durum da yok. Kaygılar var o kadar. Sosyal medyada dile getirilen bu kaygıları araştırmacıymış gibi bir habere dönüştürmekse yapılan en amatörce şey...

    Ayrıca aklıma takılan nokta; gönderimler her alışveriş kulübü ve fırsat sitesinde alıştığımız gibi belirli zaman sonra yapılacak demiş adamlar ve Webrazzi bile gönderimlerin geç yapılacak olması kuşkulandırdı diye yorumlarsa bu sektörü bilmeyenler elbette ki ortalığı velveleye verir. Ben Webrazzi'den daha kapsamlı bir haber beklerdim. Yargısız infaza katılmasını değil...

   2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Ertan Bey, yazıda da göreceğiniz üzere "tüm ürünlerin" aynı anda gönderilmeye başlanacak olması garip değil mi ? "Şu ürünü şu tarihte, şu ürünü şu tarihte göndereceğiz denmiyor"

 8. Kazım Taşdelen Kazım Taşdelen

  Bu fırsat sitelerinin ilki fırsat ve kampanyaları duyuran firsatyagmuru.com idi, sonra aynı grup firsatabak.com u açtı, üyeleriydim ve ne zaman sipariş versem şak diye ertesi gün elime geçti, dostlarımada tavsiye ettim ve herkes birşeyler aldı, şimdi pazarda bu tip çürük elmalar çıkınca zannederim onlarda siteyi beklemeye aldılar, satmayı düşünüyorlarmış..

 9. Mehmet Tunç Mehmet Tunç

  Facebook sayfalarından şöyle bir açıklama yapmışlar;

  Merhaba; gerek facebook sayfamızda gerekse diğer sitelerdeki forumlarda hakkımızda yazılmış olan "dolandırıcı" yakıştırmalarını kınadığımızı öncelikle belirtmek istiyoruz. Bir kişi ya da firmanın dolandırıcılık yapmakla suçlanması için ilk etapta taahhüt edilen zaman sonunda, taahhüt ettiği işi yapmamış olması gerekir. Böyle bir durum gerçekleşmemiş olmasına rağmen hakkımızda yapılan bu tür yorumlar ile ilgili olarak yasal prosedürlere kampanya teslimatları gerçekleştikten sonra girilecektir. İlk günden beri taahhüt ettiğimiz her kelimenin arkasındayız. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi eğer ürünler hedeflenen kampanya bitiş tarihinden önce tükenir ise satışları durdurulacaktı. Ve biz de bunu yaptık. Satışlarımız kampanya süresi sona ermeden tükenmiştir. Şu an taahhüt ettiğimiz tarihte sevkiyatları gerçekleştirme yolundayız. Dileyen siparişini bizi arayarak iptal ettirebilir. Dileyen süre sonunu bekleyip ürünlerini teslim alabilir. Tanıtım amaçlı olarak başlattığımız bu kampanya ürünlerimizin satılması nedeniyle sona ermiştir. her tür sorunuz için bu sayfa üzerinden değil, [email protected]ırsatürünü.com ya da 444 1 231 no lu telefonumuzdan hizmet vermekteyiz. Çalışma saatlerimiz mesai saattleridir. Şu an şirketimizde sizlere her konuda yardımcı olmak için çalışıyoruz.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   56 adet iPhone 4S'i 24 Ekim'de nasıl gönderecekler, bekleyelim, görelim.

 10. Faruk Akkır Faruk Akkır

  E-ticaret'in tüm tabularını yıkan bu kampanyanın, dolandırıcılıkla bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Umarım düşündüğüm gibi çıkar ve ürünleri zamanında teslim ederler.

  Türkiye'de e-ticarette kullanıcı davranışları firsatürününden önce ve sonra olarak değerlendirilebilir bence, bu kampanya ya kadar internetten yüksek fiyatlı ürünler satılamaz, sitenin tasarımı satışlarını direk olarak etkiler, e-ticaret için en iyi reklam yöntemi online mecrada yapılandır gibi pek çok konu tarihin tozlu sayfalarına gömecek.

  Ek olarak webrazzi'ye böyle bir haber yapmasını da yakıştıramadım.

  Dolandırıcılık ağır bir suçlama bunu basın kuruluşları ve sizler nasıl göz ardı ederek kullanıcılarınıza duyurabiliyorsunuz.

  Karalama yaptığınız gerekçesi ile açılabilecek davaların farkında mısınız o zaman ki savunmanız tüm basında yer aldı bizde yazdık mı olacak?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Pazarlama bütçesini ürünü sübvanse etmek için kullanmak başka birşeydir, zararına satış yapmak başka birşeydir.

   Umarız yanılıyoruzdur. Bahsettiğiniz gibi ne biz ne de haber yapan siteler karalama kampanyası yapmadığı gibi şirketi suçlamıyoruz da. Sadece dolandırıcılık ise sektörün yara alacağını söylüyoruz. Yazıyı dikkatlice okur ve ne amaçla yazıldığını anlarsanız bize hak vereceğinizi umuyorum.

   1. Faruk Akkır Faruk Akkır

    yukarıda bir yoruma verdiğiniz cevaptan haberi yaparken eksisözlüğü kaynak olarak kullanmış olduğunuzu anlıyorum bu da enteresan bir nokta.

    İş planları ile ilgili bir bilgim yok sanıyorum siz bu konuda da bilgilere sahipsiniz, edindiğiniz bu bilgiler eksi sözlük kaynaklı değilse onları da öğrenmek isterim.

   2. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    iş planlarını biz de sizler gibi merak ediyoruz :)

 11. Ben bu siteden ürün almadım ama aslında güveniyorum.

  Sadece bazı konularda dikkatsiz davranmışlar. Sanırım ofislerinin bu kadar sorun olacağını düşünmedikleri için photoshop'da bir görsel hazırlamışlardır.

  Satış ekranında özellikle ürünlerin 1 ay içinde gönderileceği yazıyor muydu bilmiyorum ama yazmadıysa tabii ki bu hoş olmamış. Telefonlara çıkmama olayı da bence yine hazırlıksız yakalanmalarından olabilir. Muhtemelen ürün alan büyük çoğunluk ve "meraklı" bir kalabalık şu anda bu firmayı arıyor. Kalabalık bir müşteri temsilcisi departmanı tabii ki beklememeliyiz.

  Ekşi Sözlük'te sitedeki Facebook Like Box'ın jpeg olmasına bile takanlar var. Yakın bir zamana kadar milliyet.com.tr'de de jpeg vardı.

  Ama ufak tefek aksaklıklar-gecikmeler olsa da ürünlerin gönderileceğine inanıyorum.

  1. Ertan Ertan

   Size katılıyorum kesinlikle. Bu arada yoğun trafikte sistemi yorduğu zamanlarda Facebook like box'ları jpeg'e dönüştürürler. Milliyet de zamanında o yüzden boyle yapmıştı.

 12. Ertn E Ertn E

  Umarım dolandırıcı değillerdir. Ben telefonlarına ulaşamadım şurada telefon ile görüşülmüş ses kaydı var. Ürünlerin gönderileceğini söylüyor yetkili kişi telefonda http://goo.gl/rjTD3

 13. Kerem Kapkiner Kerem Kapkiner

  Birileri başka birilerini dolandırmayı kendine amaç edinmişse ve bu kadar zararına ürün satarken bunu sadece ucuza ürün almak adına tüketici tercih etmişse, bunun sorumluluğu tüketicinindir, biz ödemesini almadığımız 2500 tl değerinde buzdolabını İstanbuldan Vana göndererek üründe oluşacak hasarın sorumluluğunu alıyorsak ve tüketiciye güveniyorsak, %7 kar marjı ile satılan Apple ürünlerinin bu kadar düşük fiyata satılamayacağınıda tüketicinin bilmesi yada bilmemesi tüketicinin sorumluluğundadır.Bu firma ürünleri göndermese ve piyasayı dolandırmış olsada bankaların böyle bir durumda sanal pos verirken e-ticaret yapmak isteyen firmalara yarattıkları probleri tüketicinin lehine sonuçlandırması gerekiyor. Madem bu kadar ince eliyor sık dokuyorlar, madem bankaya gittiğinizde banka personeli ''Bankamız sanalposa onay vermiyor sıcak bakmıyor'' diyebilecek kadar rahat davranabiliyorsa, tüketicinin dolandırlmasının sorumluluğu bankanın aynı zamanda satılamayacak fiyata bir ürünü almak için ödeme yapan tüketicinindir.

 14. Murat Suna Murat Suna

  Eğer dolandırıcılıksa Acun buna önayak olduğu için en büyük zararı gören kişi olmalı.

 15. Sektördeki birkaç yıllık deneyimime dayanarak söyleyebilirm ki; bu sitede yazılan satış adetleri oldukça abartılmış. Geniş internet ortamında elde edilebilecek yorum vs dışındaki site istatistikleri de dahil olarak yorumum şu , ortalama ziyaretçi trafiği tahmin edilebilir, ortalama ziyaretçi/müşteri ve müşteri/satış döngü oranı hesaplansa , bu rakamların onda biri çıkmaz. Bol bol bedava reklamı oldu, reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığı ile

 16. Kemal Mertli Kemal Mertli

  bu haber tarafli bir sekilde yazilmis, e ticaret sektorunu buyuk tehlike ve altinda cem yilmazin canlandirdigi" 3 kagitci dolandirici" tiplemesi.

  Bu benim sirketime yapilmis olsaydi, urunleri gonderdikten sonra webrazziye saglam bir dava acardim.

  Sizin yargisiz infaz yapma gibi bir luxunuz maalesef yok, amaciniz habercilik yapmaksa adamlarla iletisime gecer, "sizin hakkinizda boyle iddialar var, ne diyorsunuz?" diye sorarsiniz.

  Ayrica eksisozluk refere edilmis, takip edenlerin cok iyi bildigi gibi "bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir."

  Umariz site dolandirici degildir, sektor ve musteriler umariz zarar gormezler.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Kemal Bey,

   dolandırıcılıkla adı geçen firmayı yanyana kullanmaya ve firmaya saygılı olmaya ve umudumuzun sürdüğüne dair beklentilerimizi aktardık fakat yanlış taraflara çekildi konu. Bu yazıyı hazırlamadan önce telefonlarımıza çıkmadı adı geçen firma ve biz de birkaç kaynaktan doğruladıktan sonra firmanın "umarız yanlıyoruzdur" ibaresiyle haberi yaptık fakat her ne şekilde olsun e-ticaret sektörünün yara aldığına odaklanmak istedik.

   Ekşisözlük ile ilgili görüşlerinize ise katılmıyorum.

   1. Şevket Şevket

    Sayın Serkan bey,

    "Ekşi sözlük ile ilgili görüşlerinize ise katılmıyorum." derken ?

    eksi sozluk footerında yazan "bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir..." cümlesine mi katılmıyorsunuz anlayamadım. yukarıda Kemal bey bu cümleyi yazmış eksi sözlükle ilgili olarak.

    Yok ekşi sözlüğü refere almadım diyorsanız "bu yazıyı siz mi yazdınız?" diye soracağım.

    Yazınız ile ilgili de bir cümle çok dikkatimi çekti.

    "Bu haberi yapmamızdaki sebep de eğer dolandırıcılık olmuşsa..." diye başlayan cümleniz firmayı direkt olarak zan altında bırakan bir cümle. Ben de sizin için diliyorum ki yazdıklarınız doğru çıksın çünkü bu firma taahhütlerini gerçekleştirirse öncelikle sizin dolaylı olarak webrazzinin güvenilirliği önemli ölçüde sarsılacak.

 17. Alican Alican

  Olagan üstü bir reklam maliyeti ile televizyonda dahi kendini tanışmış bir firmanın dolandırıcı olucagına inanmıyorum.Bir firma dolandırıcılıga girişmeden önce tv yada yazılı basında hiç bir zaman kendini bu kadar açık etmez.Aşırı yüklenmeden dolayı yasanmış bir problem olarak görüyorum ben borunu

 18. İbrahim İbrahim

  Serkan Bey, "biz tarafsız şekilde haber yayınladık, metinleri adam gibi okuyun" der gibisinden yorumlara cevaplarınız var; ama ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz derler. Ayrıca, haberin resmi bile başlı başına bir "hüküm", çok yazık.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Ibrahim Bey,

   olayın bu şekilde sonlanması bile e-ticaret pazarına zarar vermedi mi sizce ? Bugün internet'le hiç alakası olmayan bir tanıdığım bile "Internet'ten vurgun yapmışlar" diye anlamış olayı ve bu sektör için kötü bir algı. Sizce bu kişileri nasıl internet kullanıcısı yaparız veya e-ticaret kullanan müşteri yaparız ?

 19. Ben tam tersi olacağını düşünüyorum.Forumlara bakarsanız çoğu kişinin bunun bir komplo olduğunu,sosyal medya da ve diğer dikey e-ticaret sitelerinin baskısı ile bankanın firma hesabına bloke koyduğunu,eğer bunlar olmasaydı ürünlerin gönderileceği hakkında çokca yorum okudum.Bilmiyorum ama biraz argo olabilir.Her salatalığım var diyene avuç dolusu tuz yerine kürek dolusu tuz alıp koşuyoruz.

  Site scripti deyim yerinde sıradan bir webmasterın hazırlayacağı düzeydeydi.Sayaç jpeg random olarak değişiyordu.

  Ürünler hep aynı adet yada abartılı adetlerde satıldığı gözüküyordu.

  Sitede firmanın iletişim bilgileri yoktu.

  Sözleşme hepsiburada sitesinden kopyalanmış yapıştırılmıştı.

  Telefonlara bakacak müşteri hizmetleri yoktu.

  En önemlisi o ürünlerden nereden gelecekti,nerede depolanacak,nasıl dağıtımı yapılacak,garanti süreci nasıl işleyecekti?

  Ben siz siz olun 5 kuruş fazla verin en azından sonrasında karşınıza bir muhattap bulun.

 20. Haber yapmanız iyi olmuş. Ama anlamadığım bir konu var. "Zararına satış yaptığını düşündüğünüz yerler varsa ihbar edin." yazmışsınız. Kime ihbar edecekler? Kim karar verecek? Zamanında fırsat siteleri sinema biletlerini 1tl-e sattığında nedenkimse ihbar etmedi? Markafoni, trendyol ürünleri zaten 2-3 hafta sonra göndermiyor mu? tamam bu zamana kadar göndermişler ürünleri ve güven kazanmışlar. Yani bu sitenin daha belirttiği bir son gün var. Bir de yani ben zamanında ebaydan aldığım iphone yerine usb gelen birisi olarak üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen bankaya müracaat ederek paramın tamamını geri almıştım.Usb de bonusu olmuştu :) Bence ciddi ciddi bir tüketici sorunu da var ortada.

  not: yazdıklarımın fırsatürünü için geçerli olduğuna inanmıyorum ama neyse :) "güzel" bir vurgun olursa da şaşırmam. merak işte

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Doğru adres mi çok emin değilim ama http://www.eticad.org.tr/ ile iletişime geçebilirsiniz.

 21. Alay Onay Alay Onay

  Küçük ve yeni başlayan eticaret siteleri için büyük bir zarar.

 22. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Bu fiyatlarla bir şeyler satmak imkansız. Yeni basşlayan bir şirketin ise zararına satış yapması pek akıllıca değil.

 23. Serkut Serkut

  Arkadaşlar;

  Serkan Ünsal'ın bu haberi bana göre, tamamen iyi niyetli ve uyarı niteliğindedir. Bir kişi, binlerce kişinin ziyaret ettiği saygın bir blogda yazarlık yapıyorsa, demek ki, o kişinin bu gibi konularda tecribesi vardır.

  Sayın Sekan Ünsal'a sonuna kadar katılıyor ve ona destek veriyorum.. Tekrar söylüyorum; Serkan bey sadece uyarıyor ve bu uyarıısını habere niteliğinde yazmış. Teşekkür etmek dururken, Serkan beyi, bu haberi yaptığına pişman etme gibi bir hakkımız yok.

  Mesela; ekmek 75 kuruş iken, ben kalkıp blogumda; "ekmek 25 kuruş ha, satıyorum ha, gelin alın ha, önce para verin sonra ekmeğinizi gönderecem ha" dersem, elbetteki Serkan bey gibi iyi niyetli ve duyarlı kişiler insanların dolandırılmaması için uyarı yapacak..

  Zaten Serkan bey, direk "bu adamlar dolandırıcıdır" demiyor. Lütfen yorum yapmadan önce, serkan beyin makalesini iki kere okuyunuz..

  Saygılarımla..

  1. Mehmet Can Mehmet Can

   Yazarın iyi niyetine katılmakla birlikte,

   Bütün grup alışveriş/fırsat siteleri sizin aşağıda dediğinizi yapmıyor mu? :

   "Mesela; ekmek 75 kuruş iken, ben kalkıp blogumda; “ekmek 25 kuruş ha, satıyorum ha, gelin alın ha, önce para verin sonra ekmeğinizi gönderecem ha” dersem,"

   Hepsini zan altında bırakıyorsunuz bunu diyerek. Daha profesyonelce mi dolandırıyorlar sizce? fark bu mu?

   1. Serkut Serkut

    Evet, daha profesyonelce ve daha zekice..

    tekrar söylüyorum; ben de Serkan bey gibi, bu firmayı dolandırıcılıkla nitelendirmiyorum. Ama büyük bir şüphe duyuyorum..

 24. Serkan Serkan

  meraklanmayın hiç bir şey olmaz???.ama her şey olabilir. !!!geçmişte bir sürü firma gördük .önce akıl sonra mantık sonrada ihtiyaç var mi diye bakarsaniz sorun çözülür

 25. Yağızhan Pala Yağızhan Pala

  Bu yazının içeriği e ticarete yaşanan olaydan daha çok zarar verecektir.

  Henüz sonucu kesinleşmemiş olay hakkında hükme varan derecede değerlendirme mi dersiniz?

  Yeni kurulan e ticaret sitelerinin baltalanması mı? (bkz: hiç teslimat yapmamış sitelere güvenmeyin)

  Webrazzi'nin kendini e ticaret standartları belirleme ve karar verme kurumu belirlemesi mi? (bkz: .. webrazzi gibi yerlerde kendinizi tanıtın)

  Allah'tan milletçe okumayı pek sevmeyiz, bu yazı sadece e ticaretle profesyonel uğraşan küçük bir kesim tarafından okunup değerlendirilir.

  Saygılar

  1. Akın Türkmen Akın Türkmen

   Hiç teslimat yapmamış sitelere güvenmeyin demek, yeni e-ticaret sitesi açılmasın demek.

   Kimse güvenmezse yeni e-ticaret siteler nasıl gelişebilir?

   1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

    Hiç teslimat yapmamış bir siteden ve henüz piyasaya çıkmamış bir ürünü satan siteden alışveriş yapmayın demek istedim.

    Yoksa herşeyin bir ilki vardır tabiki.

  2. Serkut Serkut

   Bu olay henüz yargıya intikal etmediği için, isteyen herkes istediği yorumu yapmakta özgürdür.. Tıpkı, sizin bu yorumu yaparken ki özgürlüğünüz gibi.

 26. Abdullah Önden Abdullah Önden

  Yazı fazla paranoyak geldi bana. Kişisel bir blog yazısı olsa idi kabul edebilirdim, fakat referans kaynağı sayılan Webrazzi'de daha sonuçlanmamış, netleşmemiş bir konuda bu kadar kesin konuşmak bana çok doğru gelmedi açıkçası. Kendi düşüncelerim şurada:

  http://www.abdullahonden.com/firsaturunu-com-mukemmel-ve-berbat-e-ticaret

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Yukarıdaki yazıda güven ortamı oluşturamamış yeni bir firmanın internetten birşeyler almak isteyebilecek ve henüz internete ısınmayan kitle için soru işaretlerine neden olabileceğini ve e-ticaret sektörü için sorun yaratabileceğini vurgulamak istedik fakat olay "Suçlu varmış ve biz de önyargılı bir şekilde kellesini istiyormuşuz gibi bir hava yaratıldı". Bu şekilde algılanmaması için tüm yorumlara cevap vermeye çalıştım fakat özellikle Cem Yılmaz görselini gören herkes olayı hemen istemediğimiz noktaya çekti. Kesin konuşmadığımız gibi sonuna kadar umudumuzu koruduğumuzu söylememiz bile gözlerden kaçtı.

   Bu arada yazınızı okudum, güzel yazmışsınız. Özellikle firmanın facebook sayfasında hala parasını geri almak istemeyen, aksine taahhüt ettikleri ürünü teslim almak isteyenlerin yazılarını görmek de yazınızda belirttiğiniz gibi problem olacak gibi gözüküyor.

  2. Ekrem Ekrem

   Sonuçlanmadan karalamaya gerek olmadığını düşündüğüm bu kampanyayı yapan arkadaşların belki de şöyle bir düşüncesi de olabilir: piyasadan topla parayı, borsa oyna aylık faiz işlet, ama sonrasında ürünleri tedarik et ve gönder, yani nedir bu veryansın bu kadar? Ürün almadım, kimseyi de tanımam ama bu yapılan yorumlar gerçekten körbalta olmuş, kimse kimseyi bilemez, iyi de olabilir kötü de, ama o bile daha belli değil. Şu durumda beklemekten ve sonucunu görmekten başka yapacak birşey yok, suç varsa gereken kişiler adli makamlarca cezasını çekecektir, burada yargısız infaz yapılmaması gerekir diye düşünüyorum.

   Öte yandan webrazzi, haber sitesi değildir, ana haber niteliği taşıyan konular burada ne zamandır var anlamadım. Webrazzi site tanıtır, girişimci haberi yapar, kulvarlar karışmış herhalde, bunu da gönüllü yazarın acemiliğine vermek lazım diye düşünüyorum.

   1. :)) Gönüllü yazarın acemiliği mi, acemi okuyucunun takipsizliyi mi? Bu yazının haber sitelerindeki yazılardan bir farkını göremiyorsanız bence hiç burayı da takip etmeyin. Tüm yorum ve cevapların içerisinde Serkanın bu cevabı sizin için bilgilendirme gibi olabilir

    "Yukarıdaki yazıda güven ortamı oluşturamamış yeni bir firmanın internetten birşeyler almak isteyebilecek ve henüz internete ısınmayan kitle için soru işaretlerine neden olabileceğini ve e-ticaret sektörü için sorun yaratabileceğini vurgulamak istedik"

 27. Serkut Serkut

  Arkadaşlar, devir çıkar devri olmuş. Kimse durup durupken zararına veya bedava bir iş yapmaz. Söz konusu firmanın bu işten bir çıkarı yoksa, bu gibi ürünleri bu kadar ucuza satmaz.

  Firma yetkililerinden biri neden gelip burada bir yorum veya açıklama yapmıyor?

 28. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

  Merhaba,

  Webrazzi gibi ciddi bir haber kaynağının kelimenin tam anlamıyla bu olaya "balıklama atladığını" düşünmek en masum ve inanmak istediğim durumdur. Bu kadar girişimle ve yatırımcıyla sıkı ilişkiler kurmuş olan böyle bir kaynağın en azından "zarar ekonomisi" gibi bir işletme opsiyonunu, pazarlama stratejisini aklında bulundurarak bu haberi yapması kendilerine ve kalitelerine daha yakışır bir hareket olurdu.

  Ancak olayın birinci şekilde değil de kasti bir şekilde yapıldığını düşünmek de mümkündür. Zira sonradan yapılan güncellemelerde halen bahsi geçen şirketin yetkilisinin ulusal çapta yayın yapan bir televizyon kanalının ana haber bülteninde dahi yayınlanan açıklamalarının videosu bütün görüntülü içerik portallarında dolaşırken Webrazzi'nin bunu atlamış olması imkansız olduğunu da düşünebiliriz. Bu durumda kusura bakmayın, adama sorarlar: Bahsi geçen şirket televizyonda ilk reklamlarını vermeye başladığında neredeydiniz? Bir girişimin haberini vermeniz için, o girişimin reklamlarının falanca ajans tarafından çekilip filanca mankenlerin/oyuncuların mı oynaması gerekir? Bu reklamları görmedik bilmiyorduk derseniz, kendi yazınızı yalanlarsınız. Bu konuda ikinci olarak, Markafoni ve Zizigo reklamları yayınlandığında duyduğunuz heyecanı "Neden dışarıdan birilerinin girişiminde duyamıyorsunuz?" şeklinde bir soru akıllara gelmesi anormal midir? İstediğimizi, işimize geleni yayınlarız diyorsanız kusura bakmayın binlerce "kişisel" blog var; bu açıdan iddia ettiğiniz boşluğu dolduramıyorsunuz demektir. E-ticaret pazarını bekleyen en büyük tehlike nedir? Sorusuna verilecek ilk iki cevap bu durumda:

  - Girişimlerin küçük, büyük gibi kriterle kategorize edildiği,

  - Herhangi bir yatırımcı/girişmci grubundan destek almamış/alamamış girişimler için daha yolun başında, başa çıkmak zorunda kalacakları sosyal medyacıkların yaratılmasıdır.

  Son olarak sizlere etik açıdan bir tavsiyem daha olacak:

  Size atılan e-postaları okuyup bir köşeye "atmak", size twitter üzerinden yapılan mentionları "sallamamak" yerine en azından bir teşekkür edebilirsiniz.

  Unutmayın, bu şekilde devam ederseniz kendi 5-6 takımlık liginde şampiyon olan profesyonel görünümlü amatör bir takım olma yolunda ilerlersiniz.

  Dost, acıyı "zamanında" söyler.

  Saygılarımla.

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar,

   Star TV'deki videoları özellikle youtube'de karalayıcı başlıklar kullandıkları için kullanmadım. (youtube'den bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.)

   Sitenin ilk çıkışını da malesef yoğunluktan kaçırdım ve yazmaya fırsat bulamadım.

   Biraz daha ihtiyatlı davranmak için haberin ulusal medyada çıkması sonrası yayına alabildik.

   Ben bağımsız bir yazar olarak gelen epostaları görmüyorum fakat bana twitter'dan ulaşırsanız ben sizlere 24 saat içinde mutlaka cevap yazarım ve webrazzi'deki arkadaşlara da haber veririm. (Her girişimden Webrazzi'de bahsedilmediğini de unutmayın, Webrazzi basın bülteni yayınlama sitesi de değil. Inovasyon ve yatırım konuları öncelikli olmalı veya sektörü etkileyen bir haber olmalı.)

   1. İbrahim Yilmaz İbrahim Yilmaz

    Twitter ve e-posta konusundaki sitemime açıklık getirmem gerekiyor. İlk olarak bu sitemim şahsınıza yönelik değil. İkinci olarak da kendilerine bir haber ve ya girişim e-postası yollamadım, bir güncelleme e-postası idi. Dolayısıyla ufacık bir geri dönüş almak en doğal beklentimdi. E-postanın ellerine ulaşmadığını düşünerek twitter üzerinden aktif ve kadrolu yazarlarından birisine mention yoluyla e-posta attığımı bildirdim. Bu bildirimin amacı da ellerine e-postanın herhangi teknik bir sebepten ötürü geçmemiş olabileceğini düşünmemdi. Bu konuda da bir geri dönüş olmayınca haliyle sitem ettim.

 29. Çetin Özbey Çetin Özbey

  Ben de söz konusu sitede ürün aldım ve bu gün ödediğim tutar hesabıma geri yatırıldı. İptal talebim olmadığı halde medyanın yoğun baskısı üzerine firma tüm siparişleri iptal etmiş.

 30. Engin Engin

  Mrb arkadaşlar bu tip olayların önüne geçmek için çok yakında güvenli e-ticaret hakkında site açacağım. İnternet'ten satış yapan firmaları inceleyen ve puanlayan bir site olacak. İnş. başım belaya girmez :)

 31. Kamil Kamil

  Ufak bir firmaymış, bir anda patlama ve önlemlere rağmen alt yapı yetersizliğiymiş.. Acı bir itiraf...

 32. Aykut Aykut

  Söylenebilecek tek şey bir www.hindirim.com çalışanı olarak bu olay medyada yer aldıktan hemen sonra kredi kartı ile satış oranımızın farkedilir şekilde azalıp kapıda nakit şeklindeki ödeme seçeneğimizin tavan yapmasıdır... sanırım birçok şeyi ortaya koyuyor...

  1. Bizde yıllardır http://www.magzaci.com online mağazamızdan kredi kartı ile satış yapıyoruz ufak bir şikayet almayalım diye iadeleri aynı gün yapıyoruz ama bu tür firmalar yüzünden her zaman e ticaret sektörü sekteye uğradı ve malesef devam edecek