Yapay zeka, yalan ve Elon Musk

Grok'un açık kaynak olarak yayınlanacağını açıklayan Elon Musk, bu yolu tercih etmeyen OpenAI için "OpenAI bir yalan." ifadesini kullandı.
Yapay zeka, yalan ve Elon Musk

Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok'un, X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandığını sizlere aktarmıştık. Elon Musk, bugün paylaştığı bir X gönderisi ile Grok'un açık kaynak olarak yayınlanacağını açıkladı. 

Musk, OpenAI'ın da benzer şekilde hareket ederek kodlarını açık kaynak yayınlaması gerektiğini söyleyen bir X kullanıcısına, "OpenAI bir yalan." yorumunda bulundu. Oysa Elon Musk'ın geçmiş yazışmaları, açık kaynak yapay zeka konusunda OpenAI ile aynı görüşte olduğunu gösteriyor. 

Hatırlarsanız Elon Musk'ın OpenAI ve Sam Altman'a dava açtığını sizlere aktarmıştık. Elon Musk, dava kapsamında OpenAI ve kurucu ortaklarının orijinal sözleşme hükümlerini ihlal ettiklerini iddia etti. Musk'a göre şirket, kar etme peşinde koşuyor. Bu noktada Elon Musk'ın OpenAI'ın ilk destekçilerinden olduğunu da hatırlatalım. Musk'ın iddialarına göre Altman ve Brockman, OpenAI'ın 2015 yılında Google'ın rekabetçi yapısına karşı koymaya odaklanan ve kâr amacı gütmeyen bir girişim olacağını vadetti. İddialara göre Musk, bu koşulla girişimin kurulmasına ve finanse edilmesine yardımcı olmaya ikna oldu. 

Buna ek olarak dava dokümanları, OpenAI'ın Microsoft ile şirketin genel yapay zeka (AGI) araştırmasını ticarileştirmeye odaklandığını ve bununla beraber kâr amaçlı bir modele geçtiğini öne sürüyor. 

OpenAI paylaştığı bir blog gönderisi ile Elon Musk'ın iddialarına yanıt verdi. OpenAI'ın yanı sıra Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman, Sam Altman ve Wojciech Zaremba'nın imzasını taşıyan gönderide Elon Musk'ın geçmişte OpenAI'ı Tesla ile birleştirmek ya da kurumun tüm kontrolünü ele geçirmek istediği belirtiliyor. OpenAI ekibi, Elon Musk ile yazışmalarını kamuya açık bir şekilde paylaşarak iddialarını destekledi. 

Gönderide paylaşılan bilgilere göre OpenAI, kuruluş tarihi olan 2015'ten bu yana, 1 milyar dolara kadar finansman sağlama taahhüdüne rağmen Elon Musk'tan 45 milyon dolardan daha az destek aldı. Ayrıca OpenAI, bağışçılardan şimdiye kadar 90 milyon dolar topladığını da belirtti. 

Açık kaynak yapay zeka tartışmasında Elon Musk'ın tavır değişikliği

Gönderide yapay genel zekaya atıfta bulunularak "Elon misyonun AGI'nin açık kaynak kullanımı anlamına gelmediğini anladı." ifadesi kullanılıyor. Bu bağlamda kurum, Elon Musk ile gerçekleşen bir yazışmayı paylaştı. 2016 tarihinde gerçekleşen yazışmada Ilya Sutskever, "yapay zekayı inşa etmeye yaklaştıkça, daha az açık olmaya başlamak mantıklı olacaktır" ve "bilimi paylaşmamak sorun değil" ifadelerini kullanıyor. Musk ise buna karşılık "Evet." yanıtını veriyor. Bu noktada Ilya Sutskever'in Elon Musk'ın ısrarıyla OpenAI'a katıldığını da ekleyelim. Hatta Elon Musk geçmişte Ilya Sutskever'i "OpenAI'ın başarısının temel taşı" olarak tanımladı. Elon Musk'ın o dönemde karşı çıkmadığı bu yaklaşımı şimdi yalan olarak nitelemesi şaşırtıcı. 

Bu arada Elon Musk, Grok'u açık kaynak olarak yayınlayarak Grok'un modelinin kullanımını artırmaya çalışıyor olabilir. Bildiğiniz üzere Meta da OpenAI gibi şirketlerle yarışabilmek adına bu yolu tercih ediyor. Grok'un Meta'nın yolundan gitmesi pek de şaşırtıcı değil. Kurumun paylaştığı bilgilere göre, Grok-1'ın prototipi Grok-0, 33 milyar parametre ile eğitildi. Bu ilk model, standart dil modelleri ile kıyaslandığında Meta ve Microsoft iş birliği ile üretilen LLaMA 2'nin (70B) yeteneklerine yaklaşıyor. Ancak söz konusu model, eğitim için LLaMA 2'nin kullandığı kaynakların yalnızca yarısını kullanıyor.

Açık kaynak yapay zeka geliştirme konusunda ise tartışmalar sürüyor. Anthropic geçtiğimiz aylarda yayınladığı bir makale ile açık kaynak modellerin özünde yıkıcı uyuyan ajanlar olabileceğini ifade etti. 

Yorumlar
  1. İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    İlk Yorumu yazmak ister misiniz?

    Yorum Yazmak için Giriş Yap
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.