Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok, X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı

Grok, dünden itibaren X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı.
Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok, X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı

Bu hafta kullanıcılara açılacak olan Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok'tan neler beklediğimizi sizlerle paylaşmıştık. Grok, dünden itibaren X Premium Plus kullanıcılarına sunulmaya başlandı. X CEO'su Linda Yaccarino, paylaştığı mizahi bir gönderi ile Grok'un platformda yayına alındığını duyurdu. 

Mavi onay işareti için ayda 16 dolar ya da uygulama üzerinden 22 dolar ödeyen X kullanıcıları, xAI'ın ilk üretimsel yapay zeka sohbet robotunu kullanabilecek. Uzun süredir Premium abonelik sahibi olanlar, Grok'a öncelikli olarak erişebilecek. Grok'un erişime açılma sürecinin önümüzdeki hafta içinde tamamlanması bekleniyor. 

Grok, 2023'ün 3. çeyreğine kadar web'den ve bunun yanı sıra insan asistanlardan gelen geri bildirimlerle eğitildi. Grok-1 isimli üretimsel yapay zeka modelini kullanan Grok'un rakiplerinden en büyük farkı ise X'teki gönderilerden gelen gerçek zamanlı verileri de yanıtlarına dahil edebilmesi. 

Grok'un ChatGPT, Claude ve Bard'dan farkı

Claude, Bard ve ChatGPT gibi sohbet robotları, yanıtlarına eğitim verilerinin sınırlarını ve web erişimlerindeki filtreleri yansıtıyor. Oysa Grok, sorgulara yeni manşetlerden oluşan yanıtlar veriyor. 

Bu arada Elon Musk'ın, Grok'un özellikle Anthropic'in Claude'u ve Google'ın Bard'ında gördüğümüz politik doğruculuktan yoksun olmasını amaçladığını belirtelim. Bu bağlamda Musk, yapay zekayı politik doğrucu olarak eğitmeyi yalan söylemek için eğitmek ile eş tutmuş ve bunun tehlikesinin ölümcül olacağını dile getirmişti. 

Elon Musk, Grok'un espiri anlayışına sahip asi bir çizgiye sahip olduğunu ifade ederek, diğer yapay zeka sistemlerinin çoğu tarafından reddedilen tartışmalı soruları yanıtlamaya istekli olduğunu ima etmişti. Örnek vermek gerekirse; Bard ya da ChatGPT'de argo ya da küfür içeren yanıtlar almanız zor iken, Grok'un size kaba davranmasını istediğinizde daha renkli (!) bir dil ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekte ise Grok'un espiri anlayışı açıkça görülüyor. 

Grok şu anda yalnızca metin odaklı olarak faaliyet gösteriyor. Araç, görüntülerin veya videoların içeriğini anlayamıyor. Ancak Grok'un temel modelinin geliştirilerek ilerleyen dönemde video ve ses işlemesi de planlanıyor. 

Markalar ve Elon Musk'ın X özelinde bir küfür, kıyamet kaosu içinde olduğu bu dönemde X'in Grok ile birlikte geçireceği dönüşüm ise merak konusu. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.