Bu hafta kullanıcılara açılacak olan Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok'tan neler bekliyoruz?

Elon Musk'ın yapay zeka şirketi xAI tarafından geliştirilen ChatGPT rakibi Grok'un bu hafta kullanıcılara açılması planlanıyor. Peki, Grok'tan neler bekliyoruz, gelin birlikte bakalım.  
Bu hafta kullanıcılara açılacak olan Elon Musk'ın yapay zeka asistanı Grok'tan neler bekliyoruz?

Elon Musk'ın yapay zeka şirketi xAI tarafından geliştirilen ChatGPT rakibi Grok'tan sizlere daha önce bahsetmiştik. Grok'un bu hafta kullanıcılara açılması planlanıyor. Peki, Grok'tan neler bekliyoruz, gelin birlikte bakalım.  

Aslına bakarsanız, Grok'un prototipi şu an için ABD'deki sınırlı sayıda kullanıcıya açık. Bekleme listesine ise X hesabınızla kaydolmanız mümkün. Ancak Grok prototipinden yararlanabilmek için X'te doğrulanmış hesaba sahip olmanız şart. 

Grok'tan neler bekliyoruz?

Musk, ilk olarak 4 Kasım tarihinde ChatGPT rakibi Grok'un detaylarını paylaştı. Elon Musk'ın paylaştığı bilgilere göre Grok, X platformundaki bilgilere gerçek zamanlı olarak erişebiliyor. Bu da diğer modellere kıyasla bir avantaj olarak karşımıza çıkıyor. 

Yani Grok, X'e ve onun gerçek zamanlı, kullanıcı tarafından oluşturulan gönderilerine ve bilgilerine özel erişim ile rakiplerinden ayrışıyor. Asistanın arkasındaki model, X'teki milyarlarca gönderi üzerinde eğitildi. Model, X'te yayınlanan en son verilere erişerek güncel bir konu hakkında soru sorulduğunda güncel bilgiler sunmasını sağlayacak.

Kurumun paylaştığı bilgilere göre; Grok-1'ın prototipi Grok-0, 33 milyar parametre ile eğitildi. Bu ilk model, standart dil modelleri ile kıyaslandığında Meta ve Microsoft iş birliği ile üretilen LLaMA 2'nin (70B) yeteneklerine yaklaşıyor. Ancak söz konusu model, eğitim için LLaMA 2'nin kullandığı kaynakların yalnızca yarısını kullanıyor. 

Dezenformasyon sorunsalı 

Google Deepmind'dan xAI'a geçen Toby Pohlen'ın paylaştıklarına göre, Grok'un şu anda birden fazla gönderiden toplanan bilgileri analiz etmesi ve akabinde özet şeklinde bir yanıt oluşturması birkaç saniye sürüyor. 

Bununla beraber Pohlen'ın ifadesine göre, şirket, sistemi iyileştirmek için çalışıyor. Bu bağlamda özelliğin daha hızlı hale gelmesi bekleniyor. Ancak ekibin X'te bulunan yanlış bilgilerin (dezenformasyon), yanıtlara sızmasını nasıl engellemeyi planladıkları hala belirsizliğini koruyor. 

Eğlence modu, çoklu görev tamamlama ve paylaşılabilir sohbetler

Grok AI, gerçek zamanlı verilere dayalı yanıtların ötesinde, birbirinden farklı özellikleriyle de rakiplerinden ayrışmayı planlıyor. Bu özellikler arasında özel bir eğlence modu, çoklu görev tamamlama, paylaşılabilir sohbetler ve konuşmalar için geri bildirim gibi özellikler yer alıyor. 

Grok'un hicveden mizahi bir yaklaşıma kavuştuğu eğlence modu, aracın adeta yeni bir persona ile daha ilgi çekici konuşmalar yapabilmesini sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar, çoklu görev tamamlama ile aynı pencerede Grok ile birden fazla görüşme yapabilirken, paylaşılabilir sohbetler kapsamında bu görüşmeleri bir bağlantı aracılığıyla platform dışında paylaşabilecek.

Son olarak kullanıcılar xAI'a bireysel görüşmelerin kalitesi hakkında ayrıntılı geri bildirim sağlayarak şirketin Grok'u zaman içinde geliştirmesine imkan tanıyacak.

Grok'a nasıl erişebilirsiniz?

Kullanıcılar şu an için Grok'un web sitesi üzerinden bekleme listesine kaydolabiliyor. Yazının başında da belirttiğimiz üzere Grok'u kullanabilmek için Premium aboneliği gerekmekte. Premium aboneleri, bu hafta içinde sohbet robotuna erişebilecek. Elon Musk'ın belirttiğine göre; erişimi kullanıcının abonelik için kaydolduğu zamana göre önceliklendirerek açıyorlar. 

Buna ek olarak Elon Musk, X'e özel bir Grok sekmesi getirmeyi planlıyor. Bu sayede ilk kullanıcıların kolayca yapay zeka asistanıyla sohbet edebileceği düşünülüyor. Ayrıca bu değişikliğin, platformdaki kullanıcı etkileşimini artırması bekleniyor. Bununla beraber, ürünü ne zaman tüm kullanıcılara açabileceği ise belirsizliğini koruyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.