Sosyal ticaret girişimi StilSOS kapandı! [Güncellendi]
E-Ticaret

Sosyal ticaret girişimi StilSOS kapandı! [Güncellendi]

Açıldığı günden beri ekosistemde çokça konuşulan StilSOS ne yazık ki dün itibariyle kapandı. Cumartesi gecesinden itibaren kapalı olduğunu öğrendiğimiz StilSOS ile ilgili sitenin kurucusu Reyhan Baylan'da haberi doğrulayarak açıklamalarda bulundu.

Yılbaşında Galata iş meleklerinden 230 bin dolarlık bir yatırım alan StilSOS, sosyal ticaret alanında öne çıkan girişimlerden birisiydi.

E-ticaret'in artan hacmi ile birlikte ekosistemde ürünleri toplayan ve kullanıcılara katma değer sunan girişim ihtiyacı doğmuştu. Bu ihtiyaçla geçtiğimiz yıl ülkemizde bukombinModaSornetmoda ve StilGiyin'in de aralarında bulunduğu yeni girişimler çıkarken yurt dışından Shoppala da segmentte yerini aldı.

stilsos-kapali-ekran-goruntusu Şu anda StilSOS anasayfası

Ülkemizde erken vedanın yaşandığı segment, ABD'de büyümesini sürdüyor. E-ticaret sitelerinin ürünleri toplayarak internet kullanıcılarının ürünlerle daha fazla vakit geçirmesine ve satın almaya giden yolda önemli bir katkı sunan sosyal ticaret siteleri gözde girişimler arasında. Özellikle Polyvore, Pinterest gibi başarılı örneklerin yanına Wanelo gibi yeni girişimlerin ABD pazarında başarılı büyümelerini devam ettirmesi segmentin ülkemiz açısından potansiyelini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Sektörün önemli isimlerinin desteklerini alan ve bir süredir siteyi satmaya çalıştıkları yönünde duyumlar aldığımız StilSOS, ne yazık ki bu yola devam edemedi. E-ticaret alanında son zamanlarda artık alışmaya başladığımız kapanma haberlerine ne yazık ki bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Sitenin kurucu Reyhan Baylan ile az önce görüştüm kendisi ilk tur yatırım ile ile birlikte önemli bir büyüme yakaladıklarını ama kırılma noktası için büyümenin yeterli kalmadığını belirtti. Özellikle iş modeli gelir ortaklığı üzerine olduğu için üye başı gelirin düşük olduğunu ve karlılığın üye sayısının artması ile sağlanacağı görüşünü paylaştı. Pazarlama faaliyetlerini daha da artırmak için yeni tur yatırım görüşmelerini yaptıklarını ama karşılıklı olarak olumlu sonuçlanmadığı için siteyi kapatma kararı verdiğini açıkladı.

Yorumlar (25)
 1. Hala Google adwords'lerinin devam etmesi de ilginç bir ayrıntı olmuş.

  1. Ben de farkettim.Ayrıca bir veda yazısı da yazmamışlar direk hostingi kapatmışlar/Parasını ödememişler..

   Yaptıkları Türkiye şartlarında zor tabi..Bir çok kişi bu işlerde süper para var zannediyor(Var tabi ama bu düşünceye sahip olanların %5 ine var)..

   Yoldan birini çevirin bir e-ticaret sitesine 100 kişi girse kaç tanesi alışveriş yapar deyin en kötüsü 30 der..Eticaret sitesi açanların bile çoğu böyle olduğunu zannedip açıyorlar.Halbuki iyimser oranların bile %2 %3 olduğunu bilseler..

   Üyelik başına verilen ücret az demişler haklılar ama firmalarında üyelerden kazandıkları da çok değil.Onların da %90 ı zarar ediyor.

 2. Haberde ismi geçen yatırım şirketi, hani bu konuda çok profesoneldi, öngörülüydü. Hani herşey maddi yatırım değil biz tecrübe, know how ve networkümüzü de girişimcinin hizmetine sunuyoruz diyorlardı. Ne oldu ? Bu tür haberler bu yatırımcıların da zaafiyetlerini gözler önüne seriyor.

  1. Problogger443 Problogger443

   Çok doğru söylemişsiniz.

  2. Klimanj Klimanj

   Hocam, o koca bir yalan.

   Bu ülkede kendini melak yatırımcı diye lanse edip o kadar fazla proje batıran adam var ki...Bu neredeyse rutin bir iş haline geldi. Yüzlerce girişimin hangisine neyine desteğini vereceksin. Yapabildiğin para yardımı bile 200 bin dolar civarında. Ama katılımcılara ve söylemlere bak, sanırsın 10 milyon dolar destek veriyorlar...

   Networkümüzle destek vereceğini olayını ise hiç sorma hocam. Bu memlekette o tam bir fiyasko...

  3. Yatırım öncesi yapılan görüşmelerin video kayıtları olsaydı, güzel bir belgesel olurdu. En iyi komedi belgeseli dalında Oscar adayım olurdu. İyi eğlenirdik.

   230 bin dolarla ne olmasını bekliyorlardı gerçekten merak ediyorum.

   Not: Bu mesaj Reyhan Baylan'a ithaf edilmemiştir. Kendisine sağlık olsun diğerek, hayatta başarılar diliyorum.

 3. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  Türkiye de e-ticaret bilinci tam olarak yerine oturmadı.E-ticaret hacmi genişleyebilir ama yol alınması gereken çok şey var daha...

 4. AdWords kampanyalarınıda kapatsalarmış iyiymiş.

 5. İlk başta şaşırdım,

  Ancak yanlış bir karar olduğunu düşünüyorum. Agresif olarak saldırmak yerine adım adım ilerlemek daha iyi olur idi.

  Gelir modellerini sadece CPA üzerine kurmaları hatalıydı neyse Şerafetin :) Hayırlısı kardeşim.

  Reyhan çok güzel iş çıkardınız ama olmadı bu şimdi :|

 6. Açıldıklarında bu iş tutmaz diye yorum yapmıştık herkes üzerimize atladı hep olumsuz yorum yapıyorsunuz diye. Geçmiş olsun.

 7. Sektörün en büyük eksiği güvensizlik ve haksız rekabet, bu ülkenin geneli için geçerli, sanal veya bilinen ticaret diye ayrılamaz. Bir d grubunun alımıyla, gariban e-ticaret sitesinin alımı aynı olmadığı gibi, kar marjları da tartışılamaz. Bu işin en büyük boyutu tabiiki reklam ve bilinirlikten geçiyor, bir de sebat gerekiyor. Malesef ki, yurdum da birçok kullanıcı e-ticaret i kolay veya açarım ne olacak kendini götürür sanıyor, ya da onlar yapamamıştır ben farklı yapacağım diyor, ama sonuç hüsran. Kargo firmalarıyla anlaşmanızı ona göre yapmalısınız, reklamınızı ona göre yapmalısınız, alımdan ona göre fiyat kırabilmelisiniz, bunun için de "ne satılır"ı iyi analiz etmeniz gerekir, ucuz diye her ürüne giremezsiniz, gibi gibi daha görünmeyen e-ticaretin birçok satırbaşlığı var. Neyse konu dağıldı, dertler hep aynı, sonuca gelecek olursak bir iş modeli için 1 yıl zaman biçmek biraz kendine ve işe hainlik olur diye düşünüyorum. Her ne olursa olsun en başından iyi hesaplayıp peşinden sebat gerekli, manavdan müteahhit olan bir ülkede daha ne beklenebilir ki?

 8. Bu tür projeleri kapatmak yerine daha küçük birimlere devretmek gibi bir şey olabilir mi diye düşünüyorum. Boş zamanı olan bir kaç kişi talip olur ve projeye devam edebilir. Kaybedecek bir şey de olmaz. Proje ve konsepti gayet güzel, belki farklı bir yapıya dönüştürülebilir.

  Bunca emeği birden kapatmak hiç hoş değil. Operasyon maliyeti sıfırlanır (insan kaynağı-reklam-minimum zaman)

  Aslında düşen projeleri ayağa kaldırma gibi bir iş mantığı olabilirmiş.

  Talibim.

 9. Yazık olmuş...

  Türkiye'de çok iyi bütçeler olmadığı sürece uygulamadadaki hatalar kompanse edilemiyor ne yazık ki.

  Birkaç milyon dolar ve sağlam ortaklar (yatırım toplantısında uçuk finansal tahminleri inandırıcı kılan karakterler) olmadığı sürece başarı şansı çok düşük.

  Umarım birçok yatırımda olduğu gibi olan girişimcilere olmamıştır.

 10. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  Reyhan hanım haftaya çok kötü bir haberle başladım kendi firmam kapanmış gibi üzüldüm.

  Yeni projelerinizde başarılar dilerim.

 11. Yurdun gerçekleri; bir çorap aldınız 2tl, fiyat koydunuz 4tl, akakceye cimriye adwords e ilan verdiniz, her tık başı 0,10tl gitti, 10 kişi çorabınıza baktı, çorabın maliyeti 3 lira oldu, 10. kişi aldı diyelim, kargo parası en az 3,50tl, aktif kullanımda 2tl ye de düşer, aktif değilse 10liraları da bulabilir, kim 4tl lik çorap için 3,5tl kargo öder, yada kargo içindeyse 2,50tl cepten zarar ettiniz bile, iki sokak aşağıdaki çorapçıdan 3tl ye almak varken, hadi onu buldunuz, 1tl karla günde kaç çorap satarsanız, maliyetlerinizi kurtarabilirsiniz? İşte Türkiye e-ticaret gerçeği.

  E-ticaret emek ister organizasyon ister, en önemlisi nakit alım gücü ister. Param yok, gönlüm var demek işi çözmez, siparişi alırım, tedarik ederim satarım da çözmez, çünkü aldığınız siparişin fiyat artışıyla tedariğinde birçok bilinen firma gibi "tedarik edemedik" konumuna düşmekten kurtulamazsınız. Sonuca bağlayalım, Türkiye bu ekonomik sıkıntılar ve alım gücü yoksunluğunda olduğu sürece, e-ticaret yapmak hiç akıl karı değil, çünkü emeğin karşılığı malesef yok. Kapanan firmaların çoğalması kaçınılmaz bir gerçektir.

  1. Çorap-adwords-fiyat karşılaştırma ile ilerlenmesi durumunda tabiki başarı şansı yok.

  2. Jonathan Jonathan

   Corapla bir yere varamayacagimizi anlayinca hemen rotayi ince coraba cevirdik,victoria`s diye bir sirket kurduk sayenizde oldukca guzel kazaniyoruz. :) Yazini okurken bile yoruldum hesabindan…senin gibi dusunen insanlar ile ancak kuzey kore olunur.devlet urete biz yiyek

 12. E-ticaret girişimlerinin kapanması tabiki üzücü. Ancak her iş dalı gibi e-ticaret ve internet girişimlerinin de hepsinin başarılı olması diye bir kural yok.

  Önemli olan sektöre zarar vermeden bu denemelerin yapılmış olması. İş modeli oturmamış, veya kendilerini tatmin edecek kadar bir büyüklüğe ulaşmamış olabilir. Bu ne ekibin ne de yatırımcının başarısızlığı anlamına gelir. Bir girişimi başlatmak kadar sonlandırmak da yürek ister.

  Bu sebeple StilSOS ekibi ve onun yatırım ekibini doğru bir denemeyi gerçekleştirdikleri ve zamanı gelince de cesur bir şekilde "buraya kadar" diyebildikleri için tebrik ediyorum.

 13. Bu haberi en az 4-5 kez tıkladım yorumları ve kaç yorum olduğunu merak ettiğim için.. beyaz, siyah yada gri yorumlar..Genel olarak gözlemlediğim bir girişim kurulduğunda yorum sayısı X iken kapandığında 10X. Kurulduktan sonra arasıra haber oluyorsa yorum sayısı nerdeyse yok denecek kadar az :)

  1. Bu arkadaşa biri + rep versin adam haklı beyler :) Millet olarak içten içe çok seviyoruz batanları..

   1. Millet ders almaya çalışıyor , nerede hata yapıldı konusu çok daha heyecan verici. Nerede hata yapılmış olabilir sorusu için kafayı çalıştırınca haliyle daha fazla yorum geliyor.

 14. Bekir Oturakçi Bekir Oturakçi

  Sosyal ticaret alanında öne çıkan bir proje olmasından ötürü elde ettiği potansiyeli, iş planlarını biraz daha modifiye ederek yola devam edebilirdi, belki de farklı bir isim ve kadro ile edeceklerdir. :)

 15. 230 bin dolar böyle bir girişim için çok az. Kopya girişim için 1.5-2 milyon TL toplanmadıkça 2-3 sene proje üstüne çalışılmadıkça geri dönüş olmaz. Melek yatırımcılar bunu da düşünselerdi keşke. Böyle bir proje için adwords'e para vermeyi, reklama para akıtmayı mantıklı bulmuyorum, facebook öyle mi büyüdü? Sosyal ağlar reklamla büyümez. Ağ etkisiyle büyümesi gereken bir firmasınız, hani millete doğrudan ürün satan bir yer olsanız, dışarıdaki adama gücünüzü göstermek ve güven vermek zorunda olsanız reklama para yatırın derdim ama sosyal ağ firması reklama para yatırmamalı. Batmış bir firmanın reklamının devam etmesi de bu alanda zayıf kaldığını gösteriyor. Melek yatırımcılar için söyleyeceğim , inanıyorsanız daha fazla süreler için destekleyin , tohum yatırım fikri denemek içindir, denenmemiş şeyler için yapılır ve riskli yatırım modelidir. Bu yatırım deneme ürüne değil kopya bir ürüne yapılmış, kişiye ve ekibe para yatırılmış. Denenmiş bir fikrin oturması ,süreçten sağlıklı çıkması ve aradan sıyrılması için inandığın ekibi uzun süreç için destekleyeceksin.

  Bir çok yatırım firması var ama en kötü yatırımlar hep Galata Melek Yatırımcılarından geliyor o da ayrı konu tabii ki.

  1. Doğru bir değerlendirmede bulunmuşsunuz. Bir kere öyle 200-300 bin liralarla yatırım yapalım devirleri geçti. Galata melekleri veya Sultanhamam meleği de olsanız artık doğru düzgün paralardan ve daha uzun sürelerden sözetmeniz gerekiyor. Sizin de belirttiğiniz gibi bu arkadaşların yatırımlarından dişe dokunur birşey çıkmadı bugüne kadar, açıkçası böyle giderlerse de çıkması da pek mümkün görünmüyor. Webrazzi konferansında verilen bilgiyi referans alırsak 40 kişi biraraya gelip bu grubu kurmuşlar ve hep beraber yatırım yapıyorlar, o yatırımların tutarları da 200.000 liralar dolaylarında. Yani adam başı 5.000 lirayla internet girişimi destekliyorlar, yatırım yapıyorlar. Anlayacağınız elleri ceplerine de gitmiyor ama ortada sürekli bir Galata Melekleri lafı dolanıp duruyor. Dostlar alışverişte görsün mantığıyla PR çalışması ve piyasadan yeni girişimlerle ilgili bilgi toplama dışında bir çalışma öngörülmüyor herhalde. Buraya gitmeyi düşünenler de planını buna göre yapsın, zaman ve emeğini boşa harcamasın.

 16. Markagez.com Markagez.com

  Stilsos sektöre erken giriş yapıp, erken çıkış yapan bir firma oldu, keşke biraz daha dayanabilseydi diyorum