Moda arama motorlarına Almanya'dan yeni oyuncu: Shoppala.com

Moda arama motorlarına Almanya'dan yeni oyuncu: Shoppala.com

shoppala logoE-ticaretin artan rakamları yeni oyuncuları, yeni oyuncular ise e-ticarete daha fazla geri dönüşümü beraberinde getiriyor. Ülkemizin moda arama motoru yayıncılarına bir yenisi de Almanya'da LadenZeile, Avrupa'nın 14  ayrı ülkesinde Shopalike ismi ile hizmet veren Visual-Meta'dan geldi.

Almanya'nın internet devlerinden Axel Springer'ın sahip olduğu Berlin merkezli Visual-Meta'nın 130 çalışanı bulunuyor. Visual-Meta tarafından Türkiye'de 2012 sonunda kurulan Shoppala.com olarak hizmet vermeye başlayan girişim ile Türkiye operasyonlarını, ülkemiz affiliate (gelir ortaklığı) pazarını konuştuk.

Visual-Meta'nın kurucusu Robert M. Maier, pazara girerken dikkate aldığı faktörleri; pazar büyüklüğü, internet penetrasyonu, online alışveriş yapan kullanıcı sayısı ve tüm bu parametrelerde son yıllardaki artış oranı olarak sıraladıklarını belirtiyor. Birçok Avrupa ülkesinin aksine ekonomisi her yıl yüksek büyüme oranları gösterdiğini dile getirip bunun kendilerini Türkiye’de başarılı ve sürdürülebilir bir iş kurma konusunda Visual-Meta'yı emin hale getirdiğini söylüyor.

Shoppala ekran görüntüsü

Ülkemizde son zamanlarda moda arama motoru segmentine yeni oyuncuların dahil olması internetten alışveriş yapanlar için daha fazla seçenek sunuyor. Arama motorları arasında kullanıcısına en fazla değer veren, doğru bilgiyi anlık sunabilen önde olacaktır. Shoppala.com'un bu yönde yurt dışı tecrübesi ile yenilikleri de beraberinde getireceği şimdiden söylemek mümkün. Moda arama motorları arasında mobil uygulamayı sunan Shoppala.com web sitesinin yanı sıra, Android ve iOS uygulamalarıyla da kullanıcılara ulaşıyor.

Tasarım ve Bilgi Akışı

Ürün arama motorlarının önceliği farklı e-ticaret sitelerinden doğru bilgiyi anlık sağlamak geliyor. Ardından kullanım kolaylığı ile e-ticaret sitesine yönlendirme yapabilecek bir tasarım. Shoppala özellikle fiyat, renk,  marka bilgisinin yanında, desen, malzeme, gibi detayları sunarak kullanıcının aradığı ürünü bulmasını kolaylaştırıyor. Filtremenin solda yer aldığı basit ve kullanışlı tasarımı olan sitenin daha da kullanışlı hale geleceğinin müjdesini verebiliriz. Yıl sonunda yeni tasarıma geçecek Shoppala.com'un yeni tasarımı ürün görünümünü daha da kolaylaştırmış.

shoppala yeni tasarım

Türkiye'de Affiliate Sektörü

Arama motorlarının gelir modeli gelir ortaklığı (affiliate) üzerine kurgulu. Kısaca yönlendirdikleri satıştan değişen yüzdelerde komisyon alıyorlar. 15 ülkede var olan Visual-Meta ülke müdürü Arda Engin Çakmak Almanya ve Türkiye’yi karşılaştırdıklarında Affiliate ağlar yönüyle iki ülke arasında çok büyük farklılıklar bulunmadığını belirtiyor. Türkiye affiliate sektörünün Avrupa ülkelerine nazaran eksiğinin Türkiye’de veri sağlayıcı (feed provider) firmalarının az olduğunu belirtip bilgi akışı için entegrasyon süreçlerinin biraz daha sancılı ve uzun sürdüğünü söylüyor.

Ülkemizde e-ticaretin artan hacmi ile internet ekosisteminin eksik olan parçaları yavaş yavaş tamamlanıyor. Önümüzde ki dönemde veri sağlayıcıları artması ve e-ticaret şirketlerinin yayıncılarla entegrasyonunu kolaylaştırması ile başka hangi oyuncuların dahil olacağını birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.