IBM'den Linux'a 1 milyar dolarlık destek!
Yazılım

IBM'den Linux'a 1 milyar dolarlık destek!

Dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan IBM, açık kaynak kodlu ve ücretsiz olarak dağıtılan bir işletim sistemi olan Linux'a 1 milyar dolar değerinde destek vereceğini duyurdu.

Linux, IBM'in çalışma alanları içinde bulunan sunucu, bulut bilişim ve big data (büyük veri) gibi konularda oldukça aktif bir şekilde kullanılıyor. Açık kaynak kodlu olan ve ücretsiz olarak dağıtılan/kullanılan işletim sistemi hem bireysel kullanım tarafında hem de sunucu yönetiminde oldukça yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Ayrıca Android'in de Linux üzerine inşa edildiğini belirtelim.

Söz konusu 1 milyar dolar değerindeki destek, geçmişinde aralarında Java'nın da bulunduğu bir takım yazılımları destekleyen şirketin Linux'a ilk maddi katkısı değil. 2000'li yılların başında da IBM Linux'a yine 1 milyar dolar değerinde bir yardımda bulunmuştu. IBM yapmış olduğu açıklamada Linux ve etrafındaki projelere 4 ile 5 sene içinde 1 milyar dolar yardım yapacağını duyurdu.

1 milyar dolarlık destekle ilgili Linux Foundation yöneticilerinden Jim Zemlin, 2000 yılında IBM'den gelen 1 milyar dolarlık katkının çok güzel sonuçlar verdiğini ve yine benzer bir etki beklediklerini söyledi.

Linux'u birçok açıdan bakacak olursak Microsoft'un rakibi olarak görebiliriz. Yani IBM aldığı bu kararla birlikte Linux'un Microsoft karşısında çok daha fazla güçlenmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca kendi ürettiği donanım ve servislerde de Linux'u fazlasıyla kullanan ABD'li şirket, bir anlamda kendi teknolojik altyapısı için de doğru bir adım atmış oldu.

Yorumlar (7)
 1. Muhammed Er Muhammed Er

  IBM yıllardır GNU/Linux'e zaten destek veriyor. Sadece maddi olarak değil, geliştirdiği donanımların sürücü(driver) kaynak kodları Linux çekirdeğe ekliyor. Aynı zamanda IBM'de çalışan bir çok yazılımcı açık kaynağa gönül vermiş kişilerden oluşuyor.

 2. Batuhan Ay Batuhan Ay

  Çok iyi bir haber. Umarım Windows uyumlu çoğu oyun ve program bu destekle düzelir diye düşünüyorum. Ki eğer bu parayı çok iyi değerlendirirlerse Windows tarihe bile karışabilir. Linux'un tek eksiği program ve oyun eksiği.

  1. Enver Gökmen Enver Gökmen

   ibm son kullanıcı tarafında neredeyse yere sahip olmadığı için ancak işletmeler veya sunucu seviyesinde fayda elde eder. gerçekten yeni vizyon, kimlik ve özelliklerle sempati yaratmadan iş alanı dışında popüler olması çok zor. bunun örneğini en iyi android'de gördük. android yaptıysa desktop'da nedne olmasın. Ama sanırım ibm amacı desktop ve son kullanıcılar değil.

 3. IBM burada kesinlikle Linux un sunucu tarafına yatırım yapıyor. Linux masaüstüne uygun bir işletim sistemi değil, olamadı da. En büyük sorun geri uyumluluk. Miguel de Icaza nın şu yazısını okumanızı tavsiye ederim: http://tirania.org/blog/archive/2012/Aug-29.html

  Linux e server ve compact cihazlarda başarılar

  1. Masaüstüne uygun değil mi? Komik olma :)))

   2000' li yıllarda değiliz yaklaşık 10 senedir kulanıyorum bir eksiğini görmedim. 10 sene önce tırmalıyorduk kurulumlar için eyvallah ama şu an o dediklerin geçerli değil...

 4. yaklaşık 6 aydır linux mint kullanıyorum. Windows'u sildim makinadan. Gayet iyi.

 5. Sinan Islekdemir Sinan Islekdemir

  IBM in aldigi bu karar saniyorum ozellikle cekirdek tarafinda buyuk yenilikler gormemizi saglayacaktir, bununla birlikte aslinda cekirdege kadar uzanan yolda, masaustu bilgisayarlardaki uyumluluk ve donanim suruculeri meselelerini de cozmesi umidimiz. Masaustu kullanicilarina sanirim ilk sac bas yolduran mesele bazi donanimlarin kurulumlarinin ileri seviye linux bilgisi gerektirmesi.

  En son windows un yuzunu gordugumde XPnin yeni piyasaya ciktigi yillardi. Linux masaustu uygulamalarnin windows'tan kafasini kaldirip soyle bir goz atmak isteyenlerin kullanici aliskanliklariyla ayni mantikta islemedigini kabul ediyorum ancak tek yolun windows olmadigini da belirtmekte fayda var. Aslinda bir sistemden neler beklediginiz sorusu onemli. Windows kullanicilarinin buyuk cogunlugunun oyun meraki windows'u bu noktada halen guclu tutuyor olmasina karsin steam gibi platformlarda linux uyumlu dagitimlari gormek bu konuda yavas yavas umitlenmemizi sagliyor. Umarim IBM gibi pek cok destekci bulabilir Linux Foundation