Yeni bir sosyal e-ticaret örneği: StilSOS.com

Yeni bir sosyal e-ticaret örneği: StilSOS.com

Sosyal e-ticaret konusu son dönemin en sıcak konularından. Buradaki en büyük soru işareti bunun pinterest veya fancy gibi örnekler ile mi yoksa e-ticaret sitelerinin daha farklı bir bakış açısı ile mi başarı yakalayacağı.

Bunu tabi ki zaman gösterecek fakat örnekler gelmeye başladı. Reyhan Baylan da sosyal e-ticaret'e adım atanlardan. Reyhan Baylan'a StilSOS'u sorduk.

Serkan Ünsal: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Reyhan Baylan: 1999 yılında Istanbul’da Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Amerika’da 10 sene yaşadım. 2003 yılında Johns Hopkins Universitesinde Matematik Mühendisliği ve Ekonomi üzerine çift anadal bitirdikten sonra kariyerime New York’ta Wall Street’te bankacı olarak atıldım. Lehman Brothers’da 2003-2007 seneleri arasında 2 sene analyst 2 sene de associate olarak görev aldıktan sonra New York Columbia Universitesinde MBA derecesi alıp 2009 yılında Türkiye’ye geri dönüş yaptım.

Türkiye’de Boyner Holding’de İş Geliştirme ve Strateji Uzmanı olarak Morhipo projesinin geliştirilmesi gibi birçok projede yeraldım. Perakende sektöründeki bu tecrübeden sonra Groupon Türkiye’de Direktorluk ve Limango Türkiye’de İş Geliştirme Müdürlüğü yaptım.  Eskiden beri hep girişimci olmak istiyordum ve doğru zamanda dogru projeyi bulmak icin firsat kolluyordum. StilSOS ile müthiş heyecanlı bir projeyi çok ciddi büyüme potansiyeli olan bir sektor ve pazarda hayata geçirdiğimi düşünüyorum.

S.Ü: StilSOS hakkında bilgi verebilir misiniz?

Reyhan Baylan: StilSOS Turkiye’de internet uzerinden sezon ürünü satan sitelerin içeriğini birarada sergileyen bir moda vitrini ve ayrıca Türkiye’nin ilk kapsamlı sosyal alişveriş platformudur. StilSOS’un maksadı kullanıcısına internette bulabileceği tüm ürünleri kolayca bulabileceği ve stil odaklı bir mecradan sunar. Kullanıcılar StilSOS ile akıllarındaki kombinleri yaratabilir, bu kombinler hakkında başka kullanıcılardan fikir alabilir ve tarzını beğendiği marka ve mağazaları takip edebilir.

S.Ü: Hangi sorunu çözüyorsunuz ?

Reyhan Baylan: Internette bir ürün ararken birçok siteye teker teker girip çogu zaman da kampanyaları teker teker incelemek zorunda kalma sorununu çözuyoruz. Ayrıca bu sorunu çözerken kullanıcılarımıza keyif alabilecekleri ve alışkanlığa dönüştürebilecekleri kombin yaratmak, takip etmek ve satın alınabilir moda içeriği gibi bazi özellikler de sunuyoruz.

S.Ü: Gelir modeliniz nedir?

Reyhan Baylan: Gelir modelimiz komisyon üzerinedir. StilSOS kullanicilarini üzerine bastıkları ürünün satıldığı e-ticaret sitesine yönlendirir. Yönlendirdiği tüm siteler ile işbirligi halindedir ve bu yönlendirme ve alışveriş’ten bir komisyon bedeli alır.

S.Ü: Girişiminiz şu anda hangi aşamada?

Reyhan Baylan: Girişimimiz 28 Eylul’de hayata geçti ve sitemiz yayına girdi. Sistemimizde şimdiden 90,000 ürün ve 1,500’e yakın marka mevcut. Şu an işbirligi yaptığımız firmalar hızla çoğalıyor ve yayına girdiğimizden beri StilSOS kullanıcıları da her geçen gün hızla artıyor.

S.Ü: Gelecekle ilgili planlarınız hedefleriniz nelerdir?

Reyhan Baylan: Gelecekte gerçekleştirmek istediğimiz birçok yenilik ve geliştirme var. Bunları sırayla hayata geçirmek icin sabırsızlanıyoruz. Temel hedefimiz Türkiye’de internetten moda ve stile dair alişveris yapmak isteyen bir kişi için ilk durak olmak. Ayrıca markaları ve mağazaları kullanıcıları ile birleştirmek ve moda hakkında fikrine saygı duyulan ve tarzı beğenilen tasarımcıları ve kişileri takipçileri ile buluşturmak.

Kişisel olarak ben projeyi beğendim, girişim kısırlığı çektiğimiz son bir iki ayda StilSOS'un çok öne çıkacağını düşünüyorum. Takipçi mekanizması, kombin yaratma araçları oldukça başarılı. Yakın zamanda yatırım alırsa çok şaşırmayız sanırım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.