Kombin yapma üzerine odaklanan Netmoda.com giyim ürünlerini bir araya getiriyor
E-Ticaret

Kombin yapma üzerine odaklanan Netmoda.com giyim ürünlerini bir araya getiriyor

Giyim ve aksesuar kategorisinde yer alan 'aggregator' nam-ı diğer 'toplayıcı' siteler arasındaki rekabet, fark yaratma yarışını da beraberinde getiriyor. Bu yazıda paylaşacağımız Netmoda.com, fark yaratan özellikleriyle dikkat çekiyor.

NetModa.com, giyim ve aksesuar kategorisinde yer alan farklı e-ticaret sitelerindeki ürünleri bir araya getiriyor. Ancak bir farkla; kullanıcılar farklı sitelerdeki ürünleri NetModa.com üzerinden kombin yapabiliyor.

Haziran ayında Ahmet Buğra Ferah, Tolga Önal ve Fatih Yılmaz tarafından kurulan proje, Kasım ayında açıldı. Söz konusu toplayıcı bir site olunca anlaşmalı olan site ve ürün sayısı önem kazanıyor. Netmoda.com, toplama işini şu anda yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplamda 30 binden fazla ürün ve 40'tan fazla e-ticaret sitesiyle anlaşarak yapmış durumda. E-ticaret sitelerine örnek vermek gerekirse, Mango, Morhipo, Lidyana ve Gittigidiyor gibi markaları sayabiliriz.

Sürükle-bırak ile kombin yapılabiliyor

NetModa.com'u bir adım öne çıkarabilecek olan 'kombin yap' özelliğine değinmek istiyoruz. Kombin yapma özelliği yazının başında belirttiğimiz gibi farklı e-ticaret sitelerinden toplanan ürünleri bir araya getiriyor. Sürükle-bırak ile kullanılabilen bu özellikle ile 25 farklı kategorideki ürün kombin yapılabiliyor. Tek sayfa üzerinde birden fazla kombin yapmanın da mümkün olduğunu parantez içinde paylaşalım.

Kombin yap özelliğinde sadece sürükle-bırak özelliği bulunmuyor. Sağ kısımda bulunan kırpma, kesme, döndürme ve kopyalama seçenekleri, kullanıcıların kombin yapmalarını kolaylaştıracak cinsten.

Arama motoruyla kombin yapılabiliyor

Öte yandan sitedeki arama motorunun iddialı olduğunu da sözlerimize ekleyelim. Renk, kategori ve marka olarak yazılan kelimelere başarılı sonuçlar görüntüleyen arama motoru, kombin yap özelliğinde de kullanılabiliyor. Bu bölümde bulunan filtreleme özelliği ile markalara, ürünlere, stillere, renklere ve ücrete göre kategorilendirmek mümkün. Sitenin kurucularından Fatih Yılmaz'dan aldığımız bilgilere göre filtreleme bölümü günlük 1500-2500 ürün artışla şu anda 30 binden fazla ürüne ulaşmış durumda.

Netmoda.com'un gelir modeliyse hemen hemen tüm toplayıcı sitede olduğu gibi affiliate modele dayanıyor. Ancak her şirketin komisyon oranı değiştiği için Netmoda.com'un çalıştığı komisyon oranlarını paylaşamıyoruz.

Günlük tekil ziyaretçi sayısı 7 bin

Gelelim rakamlara. Netmoda.com yaklaşık bir ay önce açılan bir site için hiç de kötü olmayan ziyaretçi rakamlarını yakalamış durumda. Aldığımız bilgilere göre şu anda sitenin 7 bin günlük tekil ziyaretçisi bulunuyor. Bu rakam geçen hafta ise yaklaşık 4 bin civarındaymış.

Uluslararası pazarları hedeflediklerini ifade eden Fatih Yılmaz, "Teknolojinin getirilerine uygun olarak en iyi kullanıcı deneyimini ve memnuniyetini sağlamak istiyoruz. Bunun için de onlara trendleri keşfetme, tanımlama ve paylaşma olanağı veriyoruz. Sitemizi sürekli olarak sonraki aşamalara taşımak ve uluslararası standarda taşımak istiyoruz" diyor.

Toplayıcı siteler arasındaki rekabet artarken farklı özellikler fark yaratıyor. Netmoda.com'daki kombin yap özelliği de rakiplerine fark yaratabilecek cinsten. Bu rekabet ortamı şüphesiz fark yaratan birçok yeni toplayıcı sitenin yaratılmasını sağlayacak.

Yorumlar (23)
 1. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  Son moda da bu oldu.

  Ne diyelim hayırlısı olsun.

 2. Bu yapılar için hazır bir yazılım mı var nedir, sayıları hızla artmaya başladı.

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhabalar Bülent bey,

   netmoda.com kurucu ortağıyım ve aynı zamanda yazılım ve ürün geliştirme yönetimini yapıyorum.

   Kombin yap kısmı tamamen sıfırdan üretilmiş bir uygulamadır ve kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına göre yazılmıştır. Şu an henüz en basic versiyonunda olan bu uygulama ileriki zamanda çok daha geniş ve özel fonksiyonlara sahip olacak. Kullanıcı deneyimi, geliştirilebilme , kapasite yönetimi, ölçülebilirlik ve hız anlamında en iyi sonuçları alabilmek için kendi yazılımımızı tercih ettik.

   Eğer daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız http://netmoda.com/hakkinda/iletisim 'dan mesaj atabilirsiniz.

   Syglr

   Tolga Önal

   1. Seyfettin Seyfettin

    "Şu an henüz en basic versiyonunda olan bu uygulama" şeklinde bir açıklama var. Güzel dilimizi kirletmeyelim lütfen. Teşekkürler.

 3. Scroll aşağıya çekildikce yeni kombinler yüklendiği için Footer'da bulunan menulere ve bülten kayıt formuna ulaşılamıyor. Böyle bir site için mail listeleri önemlidir diye düşünüyorum, çok önemli işler yaparken basit fonksiyonları atlamamak lazım.

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhaba Mehmet Bey,

   Sağ aşağıda siyah bir 'Hakkımızda' butonu var, tıklarsanız footer sabit kalacaktır.

   Kolaylaştırmak için bu linke http://netmoda.com/profilim/ayarlar#footerAnchor tıklayabilirsiniz.

   Saygılarımla

   Tolga Önal

 4. Site tamamen bayanlara yönelik neden bir ayırım yapmışlar anlamadım.

  Ayırım yaptıklarından da bahsetmemişler.

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhaba Gökhan Bey,

   aşağıda belirttiğim gibi Stratejik olarak bayanlar ile çok daha etkili ve viral bir topluluk oluşturabileceğimize inanıyoruz.

   Katılıyorum, sitemizde sadece bayanlara yönelik olduğunu belirten bir bilgi verilmesi gerekir.

   Saygılarımla

   Tolga Önal

 5. Ebru Savur Ebru Savur

  Ooooo bu kombine rakip geldi. Zira ürünlerini kullandıkları sitelere hiçbir conversion rate sıfır olan trafik yaratan siteler bunlar. Muhtemelen tıklamadan ve satıştan para almayı hedefliyor ancak satın alma gücü yüksek trafik sağlamıyor bu siteler. Türkiyenin polyvore 'u olmaya çalışıyorlar.

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhaba Ebru Hanım,

   Gelir modelimiz ile alakalı bir çok detayı kaçırmış bulunuyorsunuz. Biz reklamverenlere yönledirmeyi yapıyoruz, tamamiyle track edilmiş durumda ama affiliate codeları saklamış şekilde ki 'afflilate robbery' oluşmaması için. Aynı zamanda skimlinks isimli yöntem ile çalışıyoruz. Rakamları paylaşmam doğru olmaz ama dilerseniz gelen kullanıcıların ne kadar conversion getirdiklerini sizinle bir görüşmede paylaşabilirim. Elbette bazı sitelere conversion getirmeme sıkıntısı da conversion ile alakalı değil, reklamverenlerin teknik entegrasyonu önemsemedikleri için. Bence genel olarak bardağın dolu tarafından bakmak gerekiyor. Unutmayalım ki her ne kadar büyüme oranı iyi olsada, Türkiye nin internet piyasasının daha gidecek uzun bir yolu var, affiliate marketing' in de aynı şekilde.

   Linkedİn de ekledim sizi.

   Saygılarımla

   Tolga Önal

   1. Tuğrul Yakay Tuğrul Yakay

    Tolga Bey; beni de linked-in'de ekler misiniz? Bayanlara bir pozitif ayrımcılık olmasın.

 6. Berk Altunkılıç Berk Altunkılıç

  Gerçekten böyle şeyler moda oldu hayırlısı olsun bakalım bu ne kadar sürecek ?

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhaba Berk Bey,

   netmoda henüz yeni bir girişim. Hedefimiz Türkiye'nin önde giden online platformları arasına girmektir. Bunun da birkaç ay içerisinde olmayacağını iyi biliyoruz. Planları buna göre yaptık.

   Saygılarımla

   Tolga Önal

 7. Tebrik ediyorum, siteye tam ihtiyacım olan fonksiyon eklenmiş. Tavsiye et bölümü tam aradığım şey. Bunu benzer bir baska sayfaya oneri olarak gondermistim ama cevap bile verememişlerdi.

 8. neden yalnızca kadınlar için kombin yapılıyor? erkek bölümünü göremedim?

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhabalar Kys,

   Stratejik olarak bayanlar ile çok daha etkili ve viral bir topluluk oluşturabileceğimize inanıyoruz.

   Gelecekte erkekler için de bölümlerimiz olacaktır.

   Saygılar

   Tolga Önal

 9. Polyvore.com kombin sayfası arayüzü ve teknolojisi ile aynı. Javascript kodlarını incelerseniz sanki biraz da ilham alınmış. Ne diyelim let's clone:)

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhaba Doruk Bey,

   Ne mutlu bize eğer Polyvore' un teknolojisi ile aynı seviyeye gelebildiysek :).

   İlhamı kesinlikle bir çok siteden alıyoruz, ama 1:1 kopyalamayı da istemiyoruz. Dilerseniz üye profiline bir göz atın, çok farklı bir arayüzü ve fonksiyonlar bulunmakta. İnovasyon elbette internet piyasasının bir gerçeğidir, ancak Execution tarafını atlamamak gerekiyor. Var olan ve başarılı olan yöntemlerden kaçmamak gerekir, ama aynı zamanda üstüne katacak fikirler ve yenilikler olması gerekiyor, biz bunu yapıyoruz. Sitemizi incelerseniz sırf üye kısmında değil, bir çok yerde kendimize öz olan kısımları görecekseniz.

   Saygılarımla

   Tolga Önal

 10. Sosyalist Sosyalist

  Bence Yakın gelecekte bunlara ihtiyac kalmıcak, ben isterim herkes para kazansın ama şu bir sene içinde takip ediyorum cok sekilde e-network de artış oldu bu hiçde hoş birşey deyil tam tersi düşük ve anormal olmaya basladı..

 11. Yorumcu Yorumcu

  orjinal sitelerdeki resimlerin kesilmis halleri mevcut sitede. bunlari teker teker elle mi yapiyosunuz? (gerci genelde urunlerin sadece arkaplanlari beyaz,seffaf degil) hayir, image processing uzerine phd'si olan bir arkadas goremedim ondan soruyorum.

  1. Tolga Önal Tolga Önal

   Merhabalar,

   İmage processing alanında tecrübeli yazılımcılarımız var. Tamamen otomatik ve sisteme entegre çalışıyor. Elbette hatalı görseller olacaktır, ama optimizasyon sürecinde hataları minimize etmeye çalışıyoruz.

   Saygılar

   Tolga Önal

 12. Ali Rıza Ali Rıza

  Bu tip internet siteleriyle ilgili ayrıntılı teknik bilgim olmamasına rağmen gayet başarılı bir siteye benziyor.Umarım başarılı olurlar.Ülkemizde genç girişimcilerin bu tip çalışmaları beni gururlandırıyor.Sitenin gayet kolay bir kullanımı var,kullanıcıyı yormayan bir yapıya sahip.Başarılar dilerim

 13. Bu tarz kombin siteleri oldukça büyük potansiyele sahip. Sitemizde benzer çalışmalara yer verdik ve iyi geri dönüşler aldık. Ancak bu sitenin o zamanki raporlarla karşılaştırıldığında başarısının sürekliliğini koruyamadığını görüyorum. Üzücü.