Buse Terim ile moda blogu üzerine konuştuk
E-Ticaret

Buse Terim ile moda blogu üzerine konuştuk

Bloglar yıllardır hayatımızda ve artık bloglarını birincil işleri yapan bloggerlarla sık sık karşılaşıyoruz. Buse Terim de onlardan.

Henüz üniversite öğrencisiyken başladığı blog  macerasına şu anda profesyonel bir şekilde devam eden Buse Terim'le şu anda tek odağı olan, birincil işi kabul ettiği buseterim.com.tr'yi, moda bloglarını ve gelecek planlarını konuştuk.

Yaptığımız röportajda Buse Terim aynı zamanda gelecek planları arasında e-ticaret'in de yer aldığını söyledi. Şimdi yaptığımız röportajla siz Webrazzi okurlarını baş başa bırakıyorum:

Sami Eyidilli: Merhaba Buse, eğitimini Moda Pazarlama ve Yöneticiliği bölümünde aldın ve orada dünyaca ünlü markalarda çalışma fırsatı buldun. Türkiye'ye dönüşün, burada Türkçe bir moda blogu açma fikri nasıl çıktı ortaya bizlerle paylaşır mısın?

Buse Terim: Daha üniversitede okurken blogumu açmıştım ve o zamanda dili yine Türkçeydi. Türkiye'ye döndüğümde aldığım olumlu tepkileri görünce blogumu devam ettirmeye karar verdim. Geçen Nisan ayında daha da profesyonel bir web sitesi haline getirdik. Şu anda sitemizin ana dili Türkçe ama aynı zamanda İngilizce seçeneği de var.

Sami: Moda blogunla çıktığın yolda şu anda kendi adını taşıyan bir marka yarattığını görmek mümkün. Bu marka için nasıl bir ekip çalışıyor, yoksa tüm iş senin omzunda mı? Biraz bahsedebilir misin günlük akıştaki işlerinden?

Buse: Bu marka için benimle birlikte çalışan 3 kişi daha var. Ekibimiz Marka Müdürü, Kreatif Direktör ve Grafik Tasarımcısından oluşuyor.. Yaptığımız işlerin aksamadan başarıyla bitebiliyor olması ekip başarısında yatıyor . Her hafta başında toplanıp hafta boyunca yazacağımız konulara karar veriyoruz. Yazılarımızda o haftaki durumları göz önünde bulundurmaya çalışıyoruz. Örneğin kış sezonuna geçerken kış trendlerini ele alıyoruz veya yılbaşı döneminde yılbaşı akşamı giyilebilecek öneriler, saç stilleri, makyajlar öneriyoruz. Bir de kendin yap projelerimiz var. Her hafta farklı bir şey yapmaya çalışıyoruz. Haftamız genelde toplantılar, çekimler, yeni konseptler yaratarak geçiyor. Beraber çok keyifle ve eğlenerek çalışan bir ekibiz, benim için en önemlisi de bu.

Sami: Biraz da açtığın beauty pop-up store'lara getirmek istiyorum konuyu. Bildiğim kadarıyla kozmetik ithalatı konusunda ülkemizde bazı kısıtlamalar var. Ancak sen takipçilerini dünyaca ünlü markalarla buluşturuyor ve özel indirimler sağlıyorsun. Nereden geldi bu fikir aklına? İleride moda blogundan sonra bir e-ticaret girişimine imza atabilir misin?

Buse: Aslında bu fikir geçtiğimiz sene Haziran ayında ortaya çıktı. O zamanki pop-up store bakım ürünleriyle değil kıyafet, aksesuar, ve ayakkabı ürünleri satışı üzerineydi. Ayrıca mağazada benim gardrobumdan seçtiğim ikinci el ürünler de satıldı ve çok ilgi gördü. Bu ilgi ve talebi gördükten sonra biz de bunu ekipçe bir kez daha tekrarlamaya karar verdik. Aynısını yapmak yerine daha farklı bir konsept yaratalım istedik. Benimde kullanmaktan keyif duyduğum ünlü bakım markalarıyla bir araya geldik ve Buse's Beauty Pop up Store'u yarattık. Ben aslında şu anda bile kendi sitemin içerisinde ufak ufak e-ticaret'e başlamak istiyorum.

Sami: Moda blogları konusunda düşüncelerin neler? Yerli ve yabancı moda bloglarını takip ettiğine eminim. Sence Türkiye'deki moda bloglarının dünyadaki yeri nasıl? Bu konuda blogger'larımız iyi mi sence?

Buse: Moda blogları herkesin kabullenmeye başladığı bir meslek haline geliyor yavaş yavaş. Yurtdışında moda blogları artık çok iyi oturdu ve oradaki bloggerlar bloglarından gerçekten çok ciddi paralar kazanıyor. Türkiye'de bu algı henüz daha tam anlamıyla oturmadı o yüzden biraz daha zamana ihtiyacımız var bence. Türkiye'de blog yazmayı tutkuyla ve severek yapan bütün bloggerlarımız çok başarılılar. Blog yazmak dışarıdan bakıldığı zaman çok basit gözükebilir ama gerçekten zaman, fikir ve emek gerektiren bir iş.

Sami: Blogger olmanın bir meslek olup olamayacağı bugüne dek çokça tartışıldı. Senin bu konuda fikirlerin neler? Gerçekten ticari bir modele çevirip sadece blogger olarak hayat sürdürülebilir mi?

Buse: Bloggerlığın bir meslek olduğunu, ve bunun da yalnızca moda alanıyla sınırlandırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bloglar medyada eşi benzeri görülmemiş bir devrim yarattı. Benim de önümde uzun bir yol, çok hayallerim, hedeflerim var. Bilişim Teknolojileri Zirvesi kapsamında düzenlenen Sosyal Medya Ödülleri’nde aldığım en aktif blog yazarı ödülü bana işimi doğru ve en iyi şekilde yaptığımı gösteren bir işaret oldu. Açıkçası tek bir hedef belirleyip, diğer şeyleri ıskalamak istemem. Ama tabii ki önüme koyduğum hedeflerim, projelerim var.

Sami: Şu ana dek ciddi bir yol kat etmiş gözüküyorsun ve ben de merak ediyorum, gelecekte takipçilerini neler bekliyor? Yaratığın markaya özel tasarımlar gelecek mi, kendin tasarımlar yapıyor musun?

Buse: Şu anda markalar ve özel projeler için tasarımlar yaptım ve çok olumlu tepkiler aldım. 250 bine ulaşmış tekil ziyaretçi sayım var. Gelecekte de takipçilerimi her gün çok daha iyiye giden bir internet sitesi, yapılmamışları yapan bir marka ve daha güçlü bir Buse Terim bekliyor. Her gün daha iyi, daha yeni, daha güzel ne yapabilirim diye düşünerek başlıyorum günlerime. Hayal ettigim hiç bir şeyden korkmuyorum tam tersi üstüne gidip hayallerimin benden korkmasını sağlıyorum.

Sami: Röportaj için çok teşekkürler, takipçilerine ya da bloguna ilk kez girecek ziyaretçilere bir şeyler söylemek ister misin?

Buse: Takipçilerime bugüne kadar olan destekleri icin teşekkür ediyorum ve onları çok seviyorum :) Bizleri yeni keşfedecek olan takipçilerimize ise keyif alacakları ve kendilerine bir şeyler katacakları eğlenceli bir dünya onları bekliyor diyebilirim.

Yorumlar (29)
 1. Bloggerlık ve meslek ? :)

  1. Webrazzi de bir blog.

  2. Emre Arslan Emre Arslan

   Yeni çağ internet girişimleri arasında en başlarında yer alabilir blogerlık.Küçük ve sınırlı düşünmemek gerek. :)

   İnternet'te kazanç sağlayabileceğin binlerce malzeme var. :)

 2. Nicola Yigit Nicola Yigit

  Bir startup blogunda en basitinden bir blog tanıtımı gözümde webrazzi'nin değerini düşürdü, hiç beklemezdim. Türkiye' de başka startup başka haber yok mu?

 3. Buse terim röportajı ne alaka yahu?

 4. Moda kriz tanimiyor

  1. Aynen, modada kriz olmaz. Hanımlar para olmasa da kıyıda köşe de olanlarla yine kendilerini donatır, modaya uymaktan geri kalmaz. Bence moda blogları son yılların en favori blogları haline geldi.

 5. Bu röpartajı eleştiren arkadaşlar kısmen haklı olsalar da Webrazzi'nin bu konuda yanlış yaptığını düşünmüyorum.

  Webrazzi bu röportajla önemli bir konuyu gündeme getirdi aslında. Bloggerlık gerçekten bir meslek olabilir mi? Yoksa yanında başka bir markaya ihtiyaç duyarak mı yola çıkılmalı?

  Bence Buse Terim'in kullandığı en büyük marka moda markalarından ziyade Fatih Terim'in markasıdır. Bunun yanında moda konusunda almış olduğu eğitim ve sonrasında aynı yolda devam etmesi de tutarlı bir davranıştır.

  Bence Buse Terim başarısı startuplar için önemli bir ayrıntıyı içeriyor.

  Her şey teknik değil, pazarlama, markalaşma, ünlü markalarla birlikte çalışma, sosyal medyayı etkin kullanma gibi dersler içeriyor.

  Buse Terim hakkında yapabileceğim en büyük eleştiri Modayı bayanlardan ibaret görmesidir. Kendi twitterında da sürekli bayan ürünlerini öne çıkartıyor. Sanki erkeklerin hiç zevki yokmuş gibi :)

  Tamam anladık Steve Jobs ve Mark Zuckerberg Amerikan dergileri tarafından en zevksiz giyinenler olarak seçildiler ama erkek milleti onlardan ibaret değil. :)

  Yeni startuplar için erkek modası bence keşfedilmeyi bekleyen yeni bir alan.

  Söz konusu bloggerlık mesleği ise Fatih Terim gibi isimleri yanına almadan olmuyor işte. İnsanlar ilk önce isme sonra içeriğe bakıyorlar.

 6. ekip kurulmuş, içerik güncel tutuluyor. sırf adı blog diye küçümsemek neden ey hiç bir şeyden memnun kalmayan webrazzi okurları.

  e-ticaret sitesi konu olur, beğenmezseniz.

  büyük şirketler hakkında yazılır torpil dersiniz.

  yeni bir girişimi yayınlarlar hıh bu ne allah aşkına ifadesini takınırsınız

  türkiyenin taşı toprağı twitter, facebook gibi girişimlerle dolu da bu adamlar mı yazmıyor?

  bloggerlık dünyada 10 yıldır meslek olarak kabul ediliyor, her şeyi çok bilen sizler öyle şey mi olur ya diye yadırgıyorsunuz. e kpss'ye girin o zaman.

  tek istediğiniz sizin burç siteleriniz hakkında yazılması değil mi?

  1. Yusuf Turan Yusuf Turan

   Klavyene sağlık üstad! :)

   Yok ki şöyle binlerce beğen tuşu yanyana hepsine tek tek tıklayayım.

  2. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Teşhis: Kronik Muhafetizm

   Tedavi: Prozac

   1. Nurettin Bacanak Nurettin Bacanak

    Kronik muhalefetizm olmasın :-)

 7. Gökalp Gökalp

  Banane arkadaş buse terim'den, ben her zaman webrazzi'nin 'web' tarafının ağırlıkta olmasını isterim 'razzi' tarafının değil. Teknoloji sitesinin böyle haberleri koyması benim gücüme gidiyor yahu.

  1. Aslında bu yazı hem web hem de razzi tarafıyla ilgili. Sonuçta bir blogdan bahsediyoruz tamamen fiziksel dünyadan bir konu içermiyor bu yazı.Webrazzi'de daha önce de bloglara yer vermiştik.

   Webrazzi'nin tek içerik konusu teknoloji veya girişimler değil. Online dünyada olan herşey ilgimizi çekiyor ve değer gördüğümüzde yer verebiliyoruz. Sadece siyah ve beyaz olarak düşünmemek lazım. Webrazzi'de bir blog, benzer bir mecrada incelememizi okusanız rahatsız olur musunuz?

 8. Mahmut Abi Mahmut Abi

  Bir Adanalı olarak Buse Terim'e varsa başarılarının devamını diliyorum.

  Webrazzi'ye de yaptığı bu eşsiz startup girişimi haberi için ayrıca teşekkür ediyorum.

  Vizyonum genişledi inanır mısınız.

 9. Hüseyin Ergin Hüseyin Ergin

  Genel olarak Webrazzi'ye yapılan eleştirileri hatta hadd aşan yorumları gereksiz buluyorum ama bu defa diyecek birşey yok.

  2010-2012 arası yani 2 yıldır mı blogger?

  Bugüne kadar yapılan diğer blogger/blog tanıtımlarını kaçırmışım ben.

  1. Blog ve Bloglar isimli iki kategorimiz bulunuyor. Bir tanesi eski blograzzi postlarını içeriyor ancak en yakın zamanda iki kategoriyi birleştirip daha çok bloglara yer vermeye çalışacağız. Linkten diğer blog/blogger tanıtımlarına ulaşabilirsiniz.

   https://webrazzi.com/kategori/blog/ ve https://webrazzi.com/kategori/bloglar/

 10. Startup diye önümüze sürdüğünüz şey bir blog değil öyle değil mi? Çünkü Webrazzi yöneticileri startup'ın ne olduğunu benden iyi bilir diye düşünüyorum.

  1. Startup diye değil bir blog/blogger olarak yer verdik. Sadece startuplara yer vermiyoruz çok farklı konulara da yer verebiliyoruz.

 11. Keşke sorulardan biri de "Soyadınızın yaptığınız işe etkisi nedir?" olsaymış..

 12. Moda eğitimi almış, işini ekibiyle iyi yapan, blog yazarlığını meslek edinmiş, baba parasıyla yaşamayı değil de baba şöhretini paraya çevirmeyi seçmiş bir profil var karşınızda.

  Basit blog dediğiniz tekil 250.000 hit alıyor. Hala basit olduğunu mu düşünüyorsunuz?

  Siz hiç blogunuzda tekil 250.000 hit gördünüz mü?

  1. Rıza Mahlas Rıza Mahlas

   Webrazzi'nin günlük tekili kaç ya?

   Söylesin biri de bir kıyaslayalım, he?

   1. Webrazzi ile Buse Terimi kıyaslama ihtiyacı neden duydun?

    Komik olmayın Allah aşkına.

 13. Engin Murat Engin Murat

  Bugün dünyanın en iyi ve kaliteli aynı zamanda özgün içerik projeleri veya startupları diyelim blog ve içerik sistemleri üzerinde çalışıyor.Blog sistemi zaten kendini artık tamamen içerik sistemine çevirmiş durumda.Örnek olarak About.com da 15 yıldır bir blog sistemi fakat önemsiz gördüğünüz bu sistem 400 - 500 milyon dolar edebiliyor.Burada önemli olan blog değil içerisindeki özgün içerik ve fikirlerdir.Buse terim de bunu başarmış sanırım.Başarı konusu budur ve bence haber değeri taşımaktadır.

  saygılarımla...

 14. Sanırsam beyaz show'a çıkmıştı. Aslında blogun içerikleri güzel ancak, şöhret tarafı biraz daha ağır basıyor. Şöhret kanalın varsa bu tarzdaki girişimler bence yapılabilecek en iyi seçim. Tabi burada yapan şahsın iş bilgi ve tutkusunu es geçmemek lazım.

 15. Burda yapılan eleştirilerde haklı övgülerde :) yani herikisinde hak veriyorum.

  Blog bölümüne gelecek olursak site gayet başarılı özgün ve kendine has bilgisi var ise bunu iyi kullanmış..iyi tarafı bence bu kadar..

  Bu yazının burada olmamasını isteyen arkadaşlarıda anlıyorum :) blog özgün içerik iyi ama dediğim gibi sadece blog blog yani bu bir blog heralde karşı çıkanlar fenerbahçeli :) yani sert açıklamaları yapan arkadaşlar yapacak tabi sonuçta kendi fikirleri düşünceleri :)

  Birde para varsa her iş yapılır önemli olan sıfırdan başlamak yani sonuçta karşı bakkalın kızı değil imparatorun kızı :)

  webrazzi bizide gör :)

 16. Ahmet Senocak Ahmet Senocak

  haydi her şeyi geçelim, tasarımdan modadan vs. bahsedilen bir blog a söz konusu. kendilerini bu işin erbabı da görecektir bunlar yakında.

  logo ya fena halde takmış durumdayım. yalan rüzgarı (the young and the restless) çağrışım yaptı bende logolarını görür görmez...

 17. Moda Pera Moda Pera

  Keyifli bir yazı , teşekkürler.

 18. Candymendi Candymendi

  Bir moda blogu olarak gayet başarılı bir başlangıç yapmışlar bence. Son yıllarda zaten moda sektörü epey yol aldı ve daha da ilerleyecek.