CloudArena, Aslanoba Capital ve 212'den 1.5 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

CloudArena, Aslanoba Capital ve 212'den 1.5 milyon dolar yatırım aldı

cloudarena_logoCloudArena, Aslanoba Capital ve eski yatırımcısı 212'den 1.5 milyon dolar yatırım aldı. Aslanoba Capital ve 212'nin birlikte katıldıkları tur kapsamında aldığımız duyumlara göre 1.2 milyon dolar Aslanoba Capital ve 300 bin dolarlık fon da 212′den sağlanmış.

Konaklama tesislerinin offline'dan online'a geçmesini ve yabancı kanallardan da rezervasyon alabilmesini sağlayan HotelRunner ürünleriyle geçen ay 1000 tesisi geçen şirket (şu anda 1250) aldığı bu yatırımla hızlı büyümesini sürdürmeyi amaçlıyor.

Yatırım haberleri bir süredir kulağımıza gelen şirketin yaptığı resmi açıklamada alınan yatırımın ağırlıklı olarak yine ürün geliştirmeye harcanacağı bilgisi paylaşılmış. Bu çerçevede yeni çalışanları ekibe dahil edecek olan CloudArena, bültende ilginç şekilde şirket satın alması yapabileceğine de yer vermiş. Sistemini Rails üzerine kuran şirketin bir yetenek satın alımı yapması mümkün olabilir. 

cloudarena-yatirim

Ali Beklen, Arden Agopyan ve Tolga Yalçınkaya tarafından 2011'in son çeyreğinde kurulan CloudArena, ilk olarak adını düzenlediği RailsArena ile duyurmuştu. Sonrasında 212'den tohum yatırımını alan şirket HotelRunner isimli servisini çıkarmıştı.

hotelrunner-logoButik, apart, pansiyon, bağımsız otel, motel ve kısa dönem kiralık daireler için sağladığı sistemle kısa sürede tesislerin internete taşınmasını sağlayan şirket, geçtiğimiz altı ayda oldukça ilgi görmüş. Altı ay gibi bir sürede sisteme kayıtlı 1250 tesise ulaşan HotelRunner'ın ardından şirket geçen ay turizm acentaları için olan servisi OtaMagic'in özel beta sürümünü sessizce yayına almıştı.

212 ve Aslanoba Capital'in HemenKiralık'ın ardından bu ikinci ortak yatırımı yapmaları oldukça sevindirici bir gelişme. Webrazzi konferanslarında çeşitli konuşmacılarımızın dile getirdiği tohum yatırımın ardından girişimlerin ihtiyacı olan ikinci tur yatırımların bu gibi ortaklıklarla sağlanmaya başlaması sektörel olarak çok olumlu gelişmeler. Hatırlarsanız 212, benzer bir ortak yatırımı da EBRD ve Simile Venture Partners ile Evim.net'e yapmıştı.

Türkiye internet pazarının farklı projelerinden biri olan CloudArena'nın şimdiye kadar aldığı yolu görünce bu yatırımla birlikte çok daha hızlı büyüyeceklerini tahmin etmek zor değil.

Yorumlar (14)
 1. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Gün geçmiyor ki Aslanoba bir yatırım daha yapmasın :). İnternet girişimlerine bu şekilde destek veren bir firma görmek bence güzel. Benimde yatırım almak istediğim bir projem var. Aslında bu tip fikirleri değerlendirmek için de bir site kursalar ve beğendiklerine yatırım da bulunsalar güzel olabilir.

  Başarılar.

 2. Evet şimdi günün 2. yatırımını bekliyoruz.. :)

 3. Alp Kara Alp Kara

  Aslanobadan mantıklı bir yatırım kararı. Bence bir kaç sene içeresinde global çapta Türk Startupı olarak görebileceğimiz projelerden biri.

 4. Hüseyin Hüseyin

  Daha önce de yazmıştım, yine söylüyorum . Sn. Aslanoba 1.000.000 TL yatırım yapsın projelerimden birine %20 - %30 'la milyoner olalım :)

  1. Hasan Bey'den yatırım almak için keyifli sözler yazan arkadaşları sevgiyle izliyorum.

   Gördüğüm kadarı ile Hasan Bey şu ana kadar,içinde sadece kendisinin olduğu bir yatırım yapmadı.Öyle ya da böyle,ya bir klona ya da bir tur yatırım almış firmalara girdi.Bunu kendini sağlama alma şeklinde görüyorum ve anlayışla karşılıyorum.

   Neticede şirket yeniden değerleniyor ve yeni yatırımcılara "gel gel" yapılıyor. Tabii, bu ödenen paraların neredeyse tamamının şirkete aktarıldığına ve çeşitli sözleşmelere bağlandığına inanıyorum.(ilk çıkış hakkı,verilen paranın borç verilmesi gibi, drag hakkı vs gibi.)

   Eğer piyasada iş yapacak gerçek bir fikriniz varsa angellerin veya venturelerin doğru kanallar olmadığını hatırlatmak isterim.Neticede onların ilgilendikleri borsada hisse senedi taşımak gibidir, kimse şirkete ortak olmak için hisse almaz. 1 lot bile alan,nasıl elden çıkarabilirim diye fırsat kollar.Buna da öyle bakılması lazım.

   Umarım, işin içindeki girişimci arkadaşlar- ki aynı zamanda işin işçisi olan arkadaşlarımız bunlar- kazançlı ve başarılı işler çıkarırlar.

   Neticede bir melek gelir, biri çıkar. Melek var, melek var.Bankalar uzun vadeli proje fonlama yapsalar herşey çok daha güzel olurdu ya, maalesef böyle bir şey de yok. Herkese bol şans diliyorum.

   İşe gelince, sebat ederseniz kazanıyorsunuz. Elbette ilk 3 yıl dayanmak önemli,orada resmen ananız ağlıyor işi öğrenene kadar ama sonrası rahatlıyorsunuz.Çünkü herşeyini öğrenmiş oluyorsunuz,yanınızda kimse olmasa bile yürüyorsunuz. Misal eskiden 100 bin TL bizim için dünya para iken, şimdi 3.yıl sonunda tek bir kontratımıza bakıyor. Bir müşterinin nazını çekmek olağan bir durum iken, gün geçtikçe kurumsallaşıyor, daha kaliteli bir kesimle muhatap oluyorsunuz.

   Olur yani, dert etmeyin. Amaç da milyoner olmak olmasın, başarılı olun, gerisi gelir zaten.

   Rastgele.

   1. Hüseyin Hüseyin

    Çok haklısınız, dediklerinize katılıyorum. Bu ara popüler olduğundan yazdığım bir şeydi. Yoksa bende özellikle başlangıçta çok fazla melek yatırımcı taraftarı değilim. Dediğiniz gibi öncelikli amaç milyoner olmak değil, başarılı olmak . Başarı zaten sonrasında maddiyatı getirecektir.

   2. Umut Bey, Yazınızı büyük bir zevkle okudum. Tecrübelerinizden faydalanmak için bir iki konuda danışmak isterim. [email protected] mail adresinden benimle iletişime geçme şansınız olursa sevinirim.

 5. Fatih Çetin Fatih Çetin

  http://www.aslanobabizeyatirimyapsana.com diye site mi açsak arkadaşlar :)

 6. Hayırlı olsun diyorum, Hasan Bey yine hızına yetişmek mümkün değil...

 7. Aslanoba, 212 ile fazla içli dışlı mı oluyor ne. Hatta biraz kötü düşünmeye başlarsam, 212'nin elindeki portföyü yavaş yavaş Aslanoba'ya itelemeye çalıştığını düşünmeye başlamak için yeterli sebepler de oluşmaya başladı.

  1. Mehmetcan Mehmetcan

   Asıl etohum kendini iteledi bence Hasan'a :)

   212 de kesin itelemeye calisiyordur portfoyun kalanını ama bu yatırım cok akıllıca olmus. 212'nin tek duzgun ve gelecegi parlak olan sirketine girmis Aslanoba...

   1. Hasan Aslanoba'nın geçmişini bilen varmı yada araştıran? Bir kere itelemiş vb kelimeler bence çok saçma ve abes! Hasan Bey, bir kere okadar saçma sapan ürünlere yatırım yapacak kadar körmü ? Her zaman medyada ürünlerin güzel ve makyajlı kısmı lansman edilir.Hasan Bey yatırım yaptığı şirket sahipleri başta olmak üzere sözleşmede sizce hicmi kendini sağlama almıyor ?

    Yapmayın arkadaşlar, monitör arkasından klavye tuşlarına basmak çok kolay, önemli olan bir proje üretip elinizi taşın altına koymak, işin sıkıntısını sitresini çekmek ve Hasan Bey gibi kişilerden yatırım almak zordur!

    Girişimde bulunan tüm girişimcilere eline sağlık , yatırımcılarada bol kazançlar dilerim...

   2. Okan Bey ve Mehmetcan Bey,

    İkiniz de haklısınız. Şu an piyasada bu işi bilen, okuyan (hatta bilirsiniz önemli kısmı yurtdışında eğitim almış o arkadaşların) insanlar da aynı şeyi düşünüyorlar.

    Bir ağ'a girdiğini ve bu ağdan çıkamadığını söylüyorlar.E bu da doğal, Ağ dediğin zaten Network:)

    Hasan Bey ve ekibinin iyice incelemeden yatırım yapacağına da inanmıyorum.Ha, bazı işleri göremeyebilir, bazı işlerde geleceği göremeyebilir vs. Doğal.Ancak benim de hissiyatım, daha önce de belirttiğim gibi kendini öyle ya da böyle ispatlamış işlere yatırım yaptığı. Tutar tutmaz Allah bilir, neticede bu ticaret.

    Ancak, Aslanoba'nın yaptığı yatırımların rutin VC mantığından farkı yok.Bunu çok büyütmeye de gerek yok. 212 vb eğer satabiliyorsa oh ne ala, arkadaşları sadece tebrik etmek gerekir.

    Umarım başarılı olur.(lar)