Çiçek Sepeti 2012'de 2.6 milyon sipariş aldı [İnfografik]
E-Ticaret

Çiçek Sepeti 2012'de 2.6 milyon sipariş aldı [İnfografik]

Yeni yıla girerken CicekSepeti.com da 2012'nin bir özetini çıkarmış. Fiziksel mağazaların dağıtım gücünü internetin kolaylıklarıyla birleştiren girişim için iyi bir yılın geride kaldığını söyleyebiliriz. 2013 hedefleri ise daha iyi bir yılın başlangıcına işaret ediyor.

Amazon ve HummingBird Ventures ortaklıklarına sahip Çiçek Sepeti, 2012’de 2.6 milyon sipariş almış. Çiçek Sepeti'nin çalışan sayısı 200'e ulaşırken, iş ortağı çiçekçi sayısı 300'ü geçmiş. Bu çiçekçilerin çalışanlarını hesaba katacak olursak Çiçek Sepeti'nin hizmet ağına 1500 kişi daha eklenmiş oluyor.

Ciceksiparisi.com olarak 2001 yılında kurulan ve 2006 yılından itibaren faaliyet gösteren girişim bu yıl 100 kamyonu doldurup taşıracak kadar çiçek göndermiş. Sipariş teslimi için de tam 3 milyon kilometre yol yapmış.

En çok hediye sevgillilere

Aşağıdaki infografiğe göre en çok hediye gönderilen özel gün 14 Şubat Sevgililer Günü (% 36) olmuş. Onu Anneler Günü (% 33) takip etmiş. Hediyelerin yüzde 90'ı kadınlara, yüzde 10'u da erkeklere gönderilmiş. Doğum günlerinde kek ve kurabiyeler, yıldönümlerinde çiçekler, geçmiş olsun temennilerinde meyve sepetleri en çok gönderilen ürünler olmuş.

Bünyesindeki farklı e-ticaret siteleriyle büyümek isteyen Çiçek Sepeti,  artık sadece ‘çiçek’ değil ‘hediye’ dendiğinde de akla ilk gelen e-ticaret firması haline geldiğini söylüyor. Elbette kullanıcı tarafındaki algı bizim için o kadar net değil ama Ciceksepeti.com'un artan ürün çeşidine ek olarak Bright E- Ventures Corporation’ın yeni markası olan takı ve kozmetik dikeyi Mizu.com (eski adı Viabonte) ve alternatif hediye sitesi Magic Gift'in bu yönde bir algıyı tetiklediğini düşünmek zor değil.

Dalgalanan Türkiye e-ticaret pazarı için 2013 yılı Amazon ve Çiçeksepeti'ni nereye taşıyacak bilmiyoruz ama ÇiçekSepeti'nin Ciceksepetidukkan.com'un YemekSepeti'nin irmik.com'u gibi karlı bir operasyon olacağını tahmin ediyorum.

ciceksepeti infografik

Yorumlar (8)
 1. Çiçeksepeti sipariş almasına alıyor ama iletişim konusunda ciddi eksikleri var. Aldığı siparişlerle hizmetin doğru orantıda ilerlemesi gerekirken hala aynı yerde sayıyorlar.

  Özellikle özel günlerde için ciceksepeti'ni seçerseniz onlar bu duruma sizi mağdur etmemek için çalışmak yerine özel gün bahanesiyle sizi inadına mağdur duruma düşürebilirler.

  1. Ali Akcan Ali Akcan

   Çok doğru ve yerinde bir yorum yapmışsınız.

   14 Şubat'ta birebir bu mağduriyeti yaşamış biriyim. Bir şikayet sitesinde mağduriyetim (belgeleriyle) kayıtlıdır. Aslında o sitede ciceksepeti ile ilgili çok fazla şikayet var.

 2. Mehmet Sağır Mehmet Sağır

  %90 bayanlara hediye gönderilmesini görünce güldüm ama sonra düşündüm bende hep bayanlara göndermişim :)

 3. Selcuk Celik Selcuk Celik

  2 yıl once beni 2 kez arka arkaya magdur edince artik almiyorum. Genel Mudure kadar ulastim ama olmadi. istenine sekilde cicegi gondermediler arkasindan bir daha yanlis zamanda ve yanlis cicek gidince olmadi dedim. Kredim vardi ve 444cicek ile birlesince orada bizim kredi yok oldu. Bir daha da geri gelmedi. Eski alimlar da yok oldu. istedigin kadar ciro yap olmayinca olmuyor...

 4. Ben bunu bir başarı değil, başarısızlık olarak görüyorum. Bana göre 2.6 milyon, Çiçek Sepeti'nin yalnızca kullanıcı sayısı olmalıydı. Daha da önemlisi, 2.6 milyon üyenin her biri yılda 2-3 kez Çiçek Sepeti'nden çiçek göndermeliydi. Çiçek Sepeti'nden uzun süre sonra kurulan ve şu anda sektörlerinde lider konumda olan E-Ticaret sitelerinin üye sayılarına bakılırsa, demek istediğim anlaşılır sanırım.

  Bence ortada ciddi bir sorun var ve bu sorun Çiçek Sepeti'nin hizmet anlayışında yatıyor. Hakkında olumlu yoruma nadir olarak rastlıyorum. Buna karşılık okuduğum olumsuz yorumların ardı arkası kesilmiyor.

  Altın soruyu soruyorum: 2.6 milyon sipariş kaç kullanıcıdan?

 5. Satışlar güzel ama müşteri memnuniyeti ile ilgili infografik ne zaman yayınlanacak? Amazon'dan yatırım almışlar ama müşteri memnuniyeti konusunda sınıfta kaldılar. Çiçeksepeti'nden paranızın iade edilmediğini biliyor musunuz? Sözleşmeleri tek taraflı ve tüketiciyi korumadığı gibi yasal olmayan, mesafeli bir satış sözleşmesi imzalatıyorlar. Benim sipariş verdiğim ürün teslim edilmedi. Ücretin iadesini istediğimde hiçbir cevap alamdım ve insanı resmen süründürüyorlar. Bu arada o kadar departmanlar birbirinde kopuk ki ısrarla memnuniye anketi gönderiyorlar. Müşteri memnuniyeti ağızlarında klişe bir söz, tekrarlayıp duruyorlar ama uygulama sıfır. Yıl 2001, Amazon'dan 3 kitap siparişi verdim. Normalde 2-4 hafta içinde teslim edilmesi gerekiyordu fakat 6. hafta içinde kitaplar ortada yoktu. Amazon'a yazdım, yeniden gönderim yaptılar ve kitaplar üç (3) gün sonra Fedex ile kapıma geldi. 12 yıl önce dünyanın diğer ucundaki Amazon'un müşteri memnuniyeti anlayışı bu 2013 yılında Amazon'un iştiraki olan Çiçek Sepeti'nin durumu maalesef budur. Başarı kriteri sadece çok iyi pazarlama ve satış yapmaktan ibaret olmamalı. Ülkemizde para kazanmak ne kadar kolaymış.

 6. Bakara Çiçek Bakara Çiçek

  Yorumlara katılmamak mümkün değil. Çiçek sepeti gibi muhteşem bir organizasyon malesef özel günlerde talebe yeterli ve sağlıklı cevap veremiyor.

  Ancak sektörünün öncüsü ve benzeri bir yapıyı bölgesel olarak kurmamızda bize yol gösterici olmuştur.

  Teşekkür ediyoruz.

 7. Erdinç Erdinç

  ben ciceksepeti.com dan siparis verdim cikolataları erimişti ve çikolata kalitesi ulaşımı kötüydü. cikolataburda.com sitesinden ürün aldım adamlar sadece çikolata üzerine MBA yapmış resmen herşeyleri güzel yalnız bayileşmek istemiyorlar.