viaBonte: Çiçek Sepeti'nin kurucusundan kozmetik dikeyi
E-Ticaret

viaBonte: Çiçek Sepeti'nin kurucusundan kozmetik dikeyi

E-ticaret sektörünün yakından tanıdığı kişilerden biri olan Çiçek Sepeti'nin kurucusu Emre Aydın, yeni bir girişimle dikkatleri çekmeye hazırlanıyor. viaBonte adındaki yeni girişim, kullanıcılara indirimli parfüm ve kozmetik ürünleri sunuyor.

Diket e-ticaret sitesi viaBonte, ticaret hayatına parfüm satışıyla adım atıyor. Ancak Emre Aydın'dan aldığımız bilgilere göre kişisel bakım ve makyaj ürünleri gibi farklı kategorilerde ürünlerin de satışına kısa zaman sonra başlanacak.

Pazara sessiz sedasız giriş yapan sitede, kozmetik sektöründe büyük markaların hemen hemen hepsi bulunuyor. Satılan parfümlerin fiyatlarına baktığımızdaysa ilk fiyatlarından yaklaşık yüzde 50 oranında indirimler olduğunu görüyoruz.

 

Girişimi ilk duyduğumuzda, aklımıza viaBonte ortaklarının arasında kimler olduğu sorusuydu. Emre Aydın'dan aldığımız bilgilere göre viaBonte.com bir Çiçek Sepeti girişimi ve operasyon Çiçek Sepeti bünyesinde yürütülüyor. Yani viaBonte'u ortakları arasında 2011 yılı Aralık ayında Çiçek Sepetine yatırım yapan Amazon.com ve Hummingbird Ventures gibi şirketler bulunuyor.

Gelelim işin rekabet boyutuna, Emre Aydın gelecekle ilgili planlarını şu şekilde ifade ediyor: "viaBonte ile Türk halkının kozmetik ve kişisel bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında akla gelen ilk marka olmayı hedefliyoruz. Gelecek dönemde ürün çeşitliliğimizi de arttırarak, kişisel bakım ve makyaj ürün kategorilerinde de kaliteyi uygun fiyatlarla kullanıcılarımıza sunmak istiyoruz."

viaBonte'un rakiplerine baktığımızdaysa sıkı bir rekabet içine gireceğini söyleyebiliriz. Balerin.com ve MissPera gibi kozmetik kategorisinde bulunan e-ticaret şirketleri viaBonte'yi zorlayacak cinsten. Öte yandan tüm kategorilerde klasik e-ticaret yapan şirketler de kozmetik ürünleri satıyor. Bu sitelerin ürünlere yaptıkları indirimler tartışılabilir, ama sonuçta bu siteler de pazardan pay alıyor. Bu yüzden viaBonte'un rakipleri arasında sayabiliriz.

Arkasına e-ticaret sektöründeki tecrübeli isimleri alan viaBonte, rekabetin sıkı olduğu pazarda kendine bir yer edinebilecek mi gelecekte göreceğiz. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki viaBonte kozmetik müşterilerine yeni bir alternatif olacak.

Yorumlar (17)
 1. Daha kötü logo, renk, icon seçimleri yapılamazdı heralde.

  1. Yusuf Ethem Yusuf Ethem

   Ben yazdığımda fiyat bu değildi.Bu yorumdan sonra fiyatta indirim yapmışlar:) Sosyal medyanın dişe dokunur bir faydası oluyormuş gerçekten.

   Şimdi oldu. Başarılar...

  2. evet. aynen. dikkat edelim webrazzi lütfen

  3. parfum.com.tr ile kıyasla fiyatları

 2. site iyi guzel hos da, alan adini hangi kriterlere gore secmis acaba ? bir yabanci kelime almis da akla saklamak zor gibi

  1. Lorrem dediğin gibi bu domain akılda kalmasını bırak sahibi olsan bile unutursun :)) bu konuda en güzel domain "Parfum.com.tr" .. süper ötesi bi isim işte bu domain türkiye nin parfüm ve güzellik ihtiyacları için kafa proje olabilir.

 3. hayırlı uğurlu olsun Emre bey e gerçekten şuanda çok iyi durumda olan iki büyük siteye yetişmek ve geçmek zorunda.Bakalım nasıl ilerleyecek

 4. fiyatlar çok pahalı

  birkaç ürün karşılaştırdım, rakip sitelere oranla %40 a yakın yukarıda olan fiyatlar var.

 5. emre nin dediği gibi türk halkının kozmetik ve kişisel bakım ihtiyaçlarını karşılanma gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Bu fiyatlarla ancak elit kesime hitap edebilirler. Ben bu fiyata kozmetik falan almam.

  1. Özgür Özgür

   etiler halkına çözüm olacağı kesin

 6. Mustafa Bulut Mustafa Bulut

  internet de çiçek fiyatları 15 TL düşünce çiçek sepeti de çiçek satmayı bırakmış kayıtlı musterilere ne satılabilir mantığıyla kurulmuş bir site

 7. İndirimli hali buysa gerisini düşünemiyorum.

 8. yorumlarda yer alan tasarım, kullanım kolaylığı ya da fiyat sadece bizler için önemli.

  "ay çiçek sepetinin kuran adamlar var ya bi site kurmuşlar çok hoş. hemen girip 3 parfum aldım. e adamlar biliyo işi canııımm" diyenler için önemli olmadığından kurucular bu sizin saydıklarınızı düşünmemişlerdir.

 9. peki bayan parfüm nedir? kadın'a ne oldu?

 10. Yusufcan Öztürk Yusufcan Öztürk

  Bazı arkadaşlar çok içerlenmiş. Sırf ÇiçekSepeti'nin kurucusu olması hasebiyle zaten kimse tutupta buradan alışveriş yapmayacak. Bunda herkes hem fikir. Ama fahiş fiyatları, kötü tasarımı, boğucu renkleri ve üzerinde 10 dakika düşünüldükten sonra kolay okunur mu kolay anlaşılır mı akılda kalır mı diye hiç düşünülmeden koyulmuş ismi yüzünden tercih sebebi olmayabilir ki bu daha olası bir ihtimal

 11. Online Kozmetik sektöründe neden bu kadar çok oyuncu var tam olarak anlayamıyorum, üstelik kişi başı kozmetik tüketimi Türkiye'de hala çok düşük seviyelerde..

  Öyle sanıyorum ki zamanla bu sektörde birleşmeler yaşanacak