OZN'nin e-ticaret yapılanması Bitir.com ile güçleniyor
E-Ticaret

OZN'nin e-ticaret yapılanması Bitir.com ile güçleniyor

2007 yılında ReklamStore.com ile internet girişimciliğine soyunan Ali ve Şencan Özen'in 2010 sonunda Evim.net ile e-ticarete adım attığını hatırlarsınız. Evim.net'in ardından Aksesu.com'u açan (ve kısa süre sonra kapatan) OZN Medya, Bebekbezi.com ve Mobilyalar.com'u hizmete sunmuştu. Şimdi ise yeni bir girişim ve yeni bir kimlikle yeniden karşımızda.

Öncelikle Özen Kardeşler'in tüm hizmetlerini OZN Elektronik Ticaret adı altında yeniden yapılandırdığını paylaşalım. Bu yenilikle birlikte e-ticaret siteleri arasında tek sepet uygulamasına başlanmış ve Bitir.com da bu sistemin yeni parçası olmuş.

Bitir.com, Ali Özen'den aldığımız bilgiye göre 'satın alması keyifli olmayan gündelik tüketim ürünlerine' odaklanıyor. Şimdilik temizlik ürünlerine odaklı görünse de yakında gıda ürünlerine de girecek ve marketlere rakip olacak.

Bu yıl ki E-ticaret'12 toplantımızın konuğu Ali Özen, Bebekbezi.com'da ilk 2 ayda aylık 100 bin dolar kazanca ulaştıklarını söylemişti. Özen bu yeni işte de yüz milyon dolarlara ulaşacak bir potansiyel gördüklerini söylüyor ama bu işin de düşük marjlı olduğunu ve aksi takdirde yürümeyeceğini aktarıyor.

Amiral gemisi Evim.net

Diğer girişimlere dönecek olursak, OZN'nin amiral gemisi konumundaki Evim.net 1,2 milyon üye ile yoluna devam ediyor ve OZN e-ticaret ekosisteminin yüzde 70'inden fazlasını (Reklamstore buna dahil değil) taşıyor. 23 Ağustos'ta açılan ortak sepet uygulaması da OZN'nin tek noktadan dağıtım yapmasının bir artısı olarak iyi geri dönüşler almaya başlamış ve müşteri memnuniyeti tarafında hedefleri yükseltmiş.

Ali Özen, E-ticaret'12'de de pazarlama bütçelerinin oldukça düşük olduğunu açıklamıştı ve bu oranı daha da düşürmek istediklerini aktarıyor. Özen Kardeşlerin kafalarında bir iki yeni dikey sitenin daha olduğunu öğrenince bu konuda da gereken bilgiyi almadan edemedik. :)

Yeni bir girişim yolda

Giderek büyüyen Evim.net ve kardeşlerine baktığımızda ilk aklımıza gelen Amazon'un satın aldığı Soap.com ailesi ki bunlara sonradan oyuncak satışına odaklanan Yoyo.com da katılmıştı. Dolayısıyla OZN'nin bu alandaki açılımını sorduk ve şimdilik evcil hayvan ürünleri konusunda bir adım atmadıklarını, makyaj ürünleri tarafını bitir.com'a ekleyebileceklerini öğrendik. Oyuncak tarafını ise OZN'nin ayrıca açmayı planladığı bir kategori olduğunu öğrendik.

Son yıllara baktığımızda OZN'nin e-ticaretteki dalgalanmalardan etkilenmeyen ve isabetli dikey açılımlarla yaptığını söyleyebiliriz. Keza Reklamstore tarafının özellikle iş ortaklığı tarafında büyüdüğü de öğrendik. Kısacası OZN'nin Türkiye pazarına kafasını uzatan Amazon.com ve potansiyel yatırımcıların dikkatini çekmesi muhtemel ama söz konusu kategorilerde fiziksel pazarın çok küçük bir parçasının internete taşındığı da bir gerçek. Bakalım önümüzdeki dönem OZN için neler getirecek...

Yorumlar (20)
 1. iste Samwer brothers'in turkiye'de olmamasini hissetirmeyecek Ozen Kardesler ! Basarilar

  1. Osman K. Osman K.

   Ne alaka ?

  2. Maşallah Özen kardeşlerin tüm girişleri webrazzi'de haber olmuş.

 2. Tasarim cok basarisiz malesef. Yenilikci ve güzel bisey yapmaya calismislar ama olmamis. Ayrica pek tutacagini düsünmüyorum çünkü satmaya calistiklari ürünler, "acil" lazim ürünlerdir. "cif bitmek üzere, dur internetten siparis vereyimde gelsin." düsüncesinde bir ev hanimi kitlesi var mi?! "Cif bitti, hemen bi kosu 50m ötedeki bakkaldan veya marketten alayim." daha mantikli geliyor.

  Logodaki "b"nin icindeki damlayi ortalasaydiniz da o kadarcok göze batmasaymis keske. Sanki olmamasi gereken yerde duruyor.

  1. Ahmet Topcu Ahmet Topcu

   Bu yorumdan sonra kapatırlar herhalde. Detaylı açıklamanız ve örneklerle zenginleştirdiğiniz fikriniz ile firmanın hiç düşünmediği noktalara ışık tuttunuz.

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   Hedef kitlesinin ev hanımları olduğunu nereden çıkarttınız? Zira ben 4 tane litrelik süt + 10 kilo çamaşır tozu ve yarım kiloluk yumuşatıcıyı marketten alıp evime taşımak istemiyorum. siparişi bugün eriyorum, yarın geliyor.

   Tasarım yeterli bence. Renk seçimine biraz el atmalılar. Menü yazıları çok açık mavi. Logodaki b de gerçekten komik. Ortalansa daha iyi olur

   1. Aydın Aydın

    evim.net den bahsediyorsun 1 ayda gelirse öp başına koy

 3. tasarimda mi problem yoksa benim makinada mi?

  1. websense den dolayiymis :))

 4. Bu tür ürünleri satan sitelerin artması güzel. Hatta siteler içeriklerini değiştirip bu ürünleri ekliyorlar hepsiburada.com gibi. Market ürünlerinde fiyat ve kalite açısından çok rekabetçi olan www.stokta.com ile şimdilik rahatça işimi görüyorum. Bu durum biz tüketicilere yarıyor:)

  1. arkadaşlar benzer bir dikey e-ticaret projemiz önümüzdeki hafta yayına başlıyor. çay ve kahve fırsatları sunan bir sistem olarak tasarlanıyor. www.cayupanya.com bir çok markanın çaylarını %40 'a varan indirimlerle sitemizde bulabileceksiniz. üstelik 5 kilo çay alana kargoda bedava olacak yani 1 kilosu ve daha da fazlası bedavaya gelmiş olacak. sizce bu proje nasıl olur değerli yorumlarınızı bekliyorum.

   1. Okan Bettaş Okan Bettaş

    Enes Bey online olduğunuzda Mail adresime açılış kampanyanızı ve bizim ziyaretçilerimize özel indirim kuponu kodu ile güzel bir kampanyayı yollarsanız memnuniyetle sayfamızdan yayınlarız.

    email adresim : [email protected]

 5. Nejat Yakup Nejat Yakup

  Öncelikle hayırlı olsun. Gayet güzel ve kullanışlı bir tasarım olmuş. Fakat ürün inceleme sayfasında "Gönderim ve İade" sekmesine tıklanınca sadece sayfa yenileniyor. Gönderim ve iade hakkında bilgi gelmiyor. Firefox 14.0.1 kullanıyorum.

 6. Ali Bulut Ali Bulut

  Domain seçimleri gayet başarılı, domainlere ciddi para vermişlerdir ama iyi de getirisi olmuştur.

 7. Doruk Tekin Doruk Tekin

  Çok önemli ve bilinen bir pazarlama kuralını dikkate almamışlar: "Eğer perakende sektöründeysen hiçbir şeyi paket halinde satma. Sattığın ürünleri olabildiğince birbirinden ayır ve öyle pazarla." Paket satışlar sadece hizmet sektöründe işe yarar. Perakende sektöründe ramazan paketleri dışında kaç tane paket satış bulabileceksiniz hadi bir düşünün? Paket satışı şunu alana şu hediye şeklinde çözerler. Hiçbir zaman 5 ürünü paketleyip tek fiyatlama yapmazlar. İş online olduğu için farklı olduğunu düşünebilirsiniz ama aslında oyunun kuralları aynıdır. Kısaca tek sepet uygulamasından acilen vazgeçmeliler. Orta vadede bütün sistemlerini etkileyebilecek kadar büyük bir yanlış.

  1. Celalettin Konuk Celalettin Konuk

   Haklısınız, Migros'a girdiğimizde aynı sepete hiç koymayız tüketici olarak. Migros'a et için ayrı, deterjan için ayrı, bebek ürünleri için ayrı, oyuncak için ayrı gideriz. O metal sepete hiç farklı ürünleri karıştırmayız. Çok iyi bir analiz. Hele ikea, nevresim ve bıçak bir de mobilya sonra da bardak. Tüh tüh tüh.

   Bahsettiğiniz Pazarlama Kuralı ile ilgili detaylı bilgi alabileceğimiz kaynakları paylaşır mısınız?

  2. Celalettin Konuk Celalettin Konuk

   Ayrıca ben silahlı bir adam göremedim sitede. Karıştır karıştır paketlemek zorundasın diyen. Sanırım izin veriyorlar bir tane ürün alıp çıkmamıza.

   1. Doruk Tekin Doruk Tekin

    Analizimi yanlış algılamışsınız. Sorun ürünlerin tek sepette toplanması değil, farklı markalara sahip farklı mağaza ürünlerinin tek sepette toplanması. Tekstilden örnek vereyim; bir AVM düşünün içinde ayrı ayrı Adidas, Prada ve Sarar mağazaları var. Size diyorlar ki Sarar'dan aldığınız bir ürünü gidip Adidas mağazasında ödeyebilirsiniz ya da gidip istediğiniz mağazalardan ürünleri alın, en son AVM çıkışında tek bir noktada hepsini ödeyebilirsiniz diyorlar. Bu teknik olarak kolaylıkla uygulanabilir olmasına rağmen neden uygulanmıyorsa işte OZN'nin uygulaması da bu yüzden uygulanmamalı. Bunu pazarlama bilmeyen birine anlatsanız "aa ne güzel keşke öyle bir şey olsa AVM'lerde" diyebilir ama işte bu yüzden pazarlama diye çok önemli bir işletme dalı var, bu yüzden pazarlama "uzmanları" var. Eğer bu tür hatalar yaparsanız markanızı konumlandıramazsınız. Zaten bu illegaldir gibi bir şey demiyorum. Yapılırsa hata olur diyorum, yapılmış hata olmuş. İkinci yorumunuza gelirsek; bakın işletmenize getirdiğiniz her yenilik ya da sunduğunuz her yeni servis firmanıza katkı sağlamaz. Artık "basitlik" teknolojiden bilime, işletmelerden pazarlamaya kadar her alanda birinci sırada. Siz yeni bir servis sunduk, yeni bir kolaylık getirdik ne güzel işte müşteriler daha ne istiyor diye düşünürken insanların kafasını karıştırırsanız kaş yapayım derken göz çıkarmış olursunuz ki OZN de tam olarak bunu yapmış. Bu konuda Türk GSM firmalarını da örnek verebilirim. Şuan hepsinin yüz milyonlarca dolarlık pazarlama departmanları; biz bu kampanyaları, servisleri nasıl basitleştiririzin dışında başka bir şey düşünemiyor durumdalar. Son olarak anlattığım onca şeyi özetlersem "Farklı markalar yaratacaksanız hepsini ayrı pazarlamak durumundasınız paket pazarlama yapamazsınız, paket yapacaksanız da farklı markalar oluşturmamalısınız." Kaynak içinse; anlattığım şeylerin hemen hemen hepsi satış geliştirme üzerinden konumlandırma temelli. Positioning için Jack Trout okuyabilirsiniz, babası odur.

 8. Yusuf Ethem Yusuf Ethem

  ...ve kapandı

  1. Serdar Serdar

   şu an hepsi kapalı tek domain e giidyor ama sitelerin alt yapısı bir ara magento ve multı shopmuş doğru mu?