Amazon'dan Dikey E-Ticarete Yarım Milyar Dolar Daha

Amazon'dan Dikey E-Ticarete Yarım Milyar Dolar Daha

Diapers - AmazonE-ticaretin lider isimlerinden Amazon Zappos'u satın almasının ardından 2. en büyük satın almasını yine dikey bir sanal mağazaya yatırıyor. Bebek bezi ve bebek ürünleri üzerine kurulu Diapers.com'a göz diken Amazon 78.5 milyon dolar yatırım alan girişimin sahibi olan şirkete tam 540 milyon dolar ödeyecek.

Facebook ve Admob gibi Accel Ventures'dan yatırım alan Diapers'ı Amerika'nın E-bebek.com'u olarak düşünebiliriz. E-bebek.com'dan çok daha genç olan Diapers kendi işine odaklanarak müşteri memnuniyetini üst düzeyde tutan Zappos'tan daha fazla yatırım almayı başarmış bir girişim. Aldığı yatırımları yine kendi alanında Soap.com ve Beautybar.com'a yatıran Diapers.com'un sahibi Quidsi, Zappos gibi dikey e-ticaretin önemini gözler önüne seriyor.

Amazon'a yarım milyar dolara malolan Diapers'ın başarısı yeni keşfedilmiş değil. Daha önce de Amazon'dan teklif aldığı söylenen Diapers, Wal Mart'tan da bir satın alma teklifi almış. Bu teklifleri geri çeviren şirket şüphesiz ki doğru bir kararla değerini yükseltmiş. 2005'te kurulan girişimin daha fazla büyümesine seyirci kalamayan Amazon da doğru zamanda adım atmış.

Her zaman eksikliği çekilen dikey servislerin başarısı ülkemizde henüz ciddi bir satın almanın kapısını açmış olmasa da önümüzdeki yıla umutla baktığımızı söyleyebiliriz.

Son olarak yakın zamanda Diapers.com gibi bir başlangıç örneği göstererek sadece bebek bezi alanına odaklı bir girişimin pazarda yerini alacağını da bu fırsatla paylaşmış olalım. BebekBezi.com üzerinden yayına başlayacağını öğrendiğimiz servisin ne zaman piyasaya sürüleceği yönünde kesin bir bilgimiz yok. Ancak WhoIs kayıtlarından da görebileceğiniz gibi Reklamstore'un kurucularından olan Ali Özen'in yakın zamanda satın aldığı alan adını tamamen bu modele yönelik olarak planladığını biliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.