Sektör Güneşi Gördü: Amazon Zappos'u Satın Aldı
E-Ticaret

Sektör Güneşi Gördü: Amazon Zappos'u Satın Aldı

zappos-logoBaşlangıçta sadece ayakkabılara odaklı olan ancak bir süre sonra farklı giyim ve aksesuar ürünlerini de bünyesine dahil eden Amerika merkezli popüler e-ticaret sitesi Zappos.com dünyanın en büyük online mağazası Amazon tarafından satın alındı. Özel olarak önem verdiği müşteri hizmetleri ile fark yaratan Zappos'un Amazon tarafından yaklaşık $807 milyon değerlemeden hisse karşılığı satın alınması hepimize olduğu kadar sanıyorum ki sektöre de derin bir rahatlama nefesi aldırdı.

Bir süredir VC dünyasında hareketlenme seziyor olsak da, genel olarak bu boyutta şirketler tarafından bu seviyede gerçekleşen satın almaları özlemiştik. Özellikle bu satın almanın e-ticaret dünyasında gerçekleşmesi de ayrıca bir ümitlenme sebebi diyebilirim.

Zappos kurulduğu günden bu yana şirket kültüründe müşteri memnuniyetini baz alan bir şirketti. Bu şekilde yarattığı değer ve fark sayesinde de popülaritesini artırmıştı. Bugüne kadar toplam $62.2 milyon yatırım almış olan şirketin en büyük yatırımcısı ise zamanında YouTube'un de ilk yatırımcısı olan Sequoia Capital'dı.

Gerçekleşen satın alma ile sektörün yeni bir heyecan duyması ve tekrar hareket başladı hissine kapılmasının yanında, girişimlerin büyük ölçüde oksijen ihtiyacını karşılayan Sequoia Capital'ın da keyiflendiğini tahmin ediyorum.

Yorumlar (3)
  1. böyle satın almalar duymak ekonomik açıdan heyecan verici. bir oyun gibi alıp satmak ama malesef ülkemizde hala elle tutulur bir alım satım ortamı yok. yatırım yapmak isteyen girişimcilerin küçük projelere minik de olsa para yatırsalar türk internet sektörü biraz olsun kıpırdar. sektörde dönen bir para olmadığı için de bizler o heyecanı hala duyamıyoruz.

  2. Egitisim Kariyer Enstitusu Egitisim Kariyer Enstitusu

    Yönetim kimde kalacak bunun hakkında bir bilgi var mı?

  3. Tony Hsieh'in açıklamasına göre yönetim değişmeyecekmiş.

    Sektörümüz için güzel bir haber. Umarım Amazon'un maddi gücü ve zappos'un ticaret yapısı birbirinden güç kazanır.