Facebook'ta Skype Destekli Görüntülü Sohbet Başladı
VoIP

Facebook'ta Skype Destekli Görüntülü Sohbet Başladı

Facebook Skype, görüntülü aramaFacebook 'un Seattle'daki büyük çalışması ortaya çıktı. Facebook, HTML5 tabanlı yeni arayüz söylentilerini haksız çıkararak sonradan dile getirilen Facebook'ta Skype destekli video sohbet özelliğini başlattı. (detay)

Skype ile süregelen işbirliğini görüntülü görüşmeye taşıyan Facebook,  bu yenilik için bir kaç ay harcamış. Daha önce Skype'tan Facebook'a erişim izni veren sosyal ağ, bu kez ters bir hamle ile Skype'ın görüntülü görüşme özelliğini Facebook'a taşımış oldu, sadece sesli görüşme için ise henüz bir bilgi yok.

Facebook, Skype, görüntülü arama

Facebook, görüntülü arama ile birlikte sohbet uygulamasını da geliştirmiş. Artık en çok mesajlaşılan arkadaşları üst sıralarda gösterecek olan Facebook, birden fazla kişiyle mesajlaşmayı da (sohbete arkadaş eklemeyi) mümkün kılmış.

Facebook'ta nasıl görüntülü arama yapacaksınız?

Facebook'ta görüntülü arama yapmak için öncelikle Facebook.com/videocalling sayfasından servisi aktif ediyorsunuz. Konuşmak istediğiniz kişinin sohbet penceresini açtıktan sonra pencerenin sağ üst kısmındaki video ikonuna tıklamanız yeterli. İlk aramada küçük bir eklentiyi (FacebookVideoCallSetup.exe adlı) bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor. Görüntülü konuşma yapacağınız kişi de aynı işlemleri yaptıktan sonra konuşmaya başlıyorsunuz.

Facebook, Skype, görüntülü görüşme

Yaptığım kısa denemede başarılı bir görüşme sağladım ancak karşı tarafta kamera olup olmadığı gösterilmediği için bir kaç kişiyi mesajla yoklamam gerekti. Elbette zaman içinde bu ayrıntı giderilecektir ve görüntülü sohbetler Facebook'un önemli özelliklerinden biri olacaktır.

Facebook, Skype, görüntülü görüşme

Rakipler ..

Facebook görüntülü görüşmeye adım atarak (küçük servisler bir yana) Google ve Apple yeniden karşı karşıya geldi. Google'ın Gtalk'ta sunduğu hizmete birebir rakip olan olan Facebook, işi mobile taşıması durumunda da Apple'ın Facetime özelliğine karşı durabilir. Skype'ın yeni iPhone uygulaması bu alanda ilk adımı atmıştı. Google+'ta sunulan Hangout özelliği birebir görüntülü görüşme sağlamadığı için ayrıca üzerinde durmaya gerek duymuyorum. Aksine Google'ın Hangout'u tekil konuşma özelliğine indirgemesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer yandan bu yenilik Live Messenger ve Skype'ın sahibi olan Microsoft için de bir dönüm noktası. Facebook, hem Live Messenger hem de Skype üzerindeki görüntülü konuşmalardan pay alacak ve dün Mark Zuckerberg'in ağzından 750 milyon üyesi olduğu resmiyet kazanan sosyal ağ bu alanda ipi göğüslemeye başlayacak. Microsoft'un Skype ile Live Messenger ikilisini nasıl konumlandıracağını ise zaman gösterecek. Facebook'un sadece sesli aramayı devreye alması ise işleri karıştıran son nokta olacak...

Yorumlar (24)
 1. Mustafa Akülker Mustafa Akülker

  bu bildiğimiz msn görüntülü konuşma bence googleın toplu görüşmesini geçemez.

 2. Fırat eğer skype'ı microsoft idare ediyorsa skypeın yakın zamanda ve ya sık-sık çökeceyini bekliyorum :)

 3. Ornegin hayran sayfalasi olanlar coklu video konferans verebilirler ise google + ya kimsenin ihtiyac duyacagini sanmiyorum. Google her ne kadar cok guclu olsa da sosyal ag denince kral facebook olarak kalacak gibi..

 4. Bahadir Bahadir

  FacebookVideoCallSetup.exe virüslerinden geçilmez artık...

 5. google+ çıktıktan sonr bu tarz çıkışlar beklesemde hizmetlerini ağır ve emin adımlarla açan facebook' tan bu kadar çabuk bir şey beklemiyordum.

 6. Daha bu sabah denediğim Facebook görüntülü sohbeti başarılı bulmakla birlikte sohbetin konferans şeklinde yapılamamasını Google+ karşısında büyük bir dezavantaj olarak görüyorum. Fakat şunu da eklemeliyim ki Google+da ki ses/görüntü kalitesini Skype gücüyle Facebook şu anda geçmiş gibi.

  Ben önümüzdeki bir kaç hafta içinde bu köklü değişikliklerde sıkı bir denetim ve güncellemeyle birlikte daha iyi hale getirileceğini düşünüyorum. Benim için "Sosyal Medya" gerçek kimliğini kazanmaya başladı.

  1. Abdulhalik Çimen Abdulhalik Çimen

   benim anlamadığım bunca hizmet bedava mı? Skype Kullanım Şartlarını okuduğunuzda sadece 1.2 Yazılımla ücretsiz olarak kullanılabilen özellikler ve ürünler (yalnızca deneme amaçlı ücretsiz kullanılabilen ürünler ve özellikler hariç) (“Ücretsiz Ürünler”) Skype Software Sàrl tarafından sağlanır. bu ne demek. benim bilgisayarıma Skype Software Sàrl mı yükledim yoksa başka bir şey mi? çünkü bizler teknoloji özürlüyüz benim yaşım 58 fazla bu işlerden anlamam. yanıtlarsanız sevinirim. selamlar.

 7. Güzelsesli Güzelsesli

  facenin el atmadağı bişi kaldımı, yakında arama motoruda eder kendine :)

 8. acaba ıphone'ler de sorunsuz kullanabilirmiyiz bu uygulamayı

 9. Duhan Sevinç Duhan Sevinç

  benim açılmıyo daha sonra tekrar deneyin diyor nasıl olcak bu

 10. Maraz Mehmet Maraz Mehmet

  i bence güzel olur

 11. Yasemin Yasemin

  faceboook görüntülü konuşma ücretlimi acaba

 12. Mahmut Mahmut

  arkdaşlar yükle diyorm calıştır sonra yükleniyor ama görüntülü konşamıyorum neden ?

 13. video arama olmuyor.... her seferde kur diyor. birisi yardım etsin bana.

  1. aynı sorun bendede var halletnmi sen

 14. Ben cam isteğini yolluyorum açılıyor. fakan ben onu görüyorum o beni göremiyor. ses de gidiyor. benim tek sıkıntım beni karşımdaki göremiyor. daha önce görebiliyordu ben pc değistirince göremez oldu

  1. Mülteci Mülteci

   selam ' serkan kardesim arama yapdıgın zaman karsındaki

   kisiyi görbiliyosan ve sıkıntı senin görüntüdeyse yapacagın tek sey

   cam ayarlarını kontrol etmen sıkıntı senin pc de..

 15. İbrahim İbrahim

  Merhabalar bu güzel bi gelişme fakat ücretsiz olması aklıma takıldı.. Msn gibi birşey olacak fakat ücretsiz olunca görüntüler izlenebilecek hale mi gelecek? Yani arkadaşınızla kameralı görüşme olur üçüncü bi şahıs sizi izleyebilecek mi ya da kayıt altına alabilicek mi? Cevabı biliyorsanız mail adresime gönderirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

 16. merhaba benim facebookta sohbet gözükmüyo sadece unlem çıkıyo ve servis yok diyo onu nasıl çözebilirim

  1. Sırdaş Sırdaş

   Geçmiş olsun kaydını sılmısler ya da facenı Çalmışlar -Sırdaş

   Anıl işin zor

 17. geçen gün görüntülü görüşme yapamıyordum. kameram ile ilgili bir sorun varmıs. Bende 11820 teknoloji destek hattını aradığımda öğrendim. Saolsunlar yardımcı oldular.

 18. gerçekten facebook bu işte baya ilerledi ilerde paralı yapmasa güzel olacak

 19. Gitgide büyüyor bu face artık nereye gidecek sonu merak ediyorum.

 20. Arkadaşlar görüntülü sohbet ücretli mi arkadaşımla konuşacağım Ama onun bağlantısı kotalı yani rahat görüşemiyoruz lütfen bilgi verin.