Turkcell Fizy'yi Kullanıcı İçeriklerine Açıyor
Mobil

Turkcell Fizy'yi Kullanıcı İçeriklerine Açıyor

Bugün yapılan Turkcell T20 tanıtımında konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar, Turkcell uygulamalarının ve servislerinin geleceğinden bahsederken Fizy'ye de değindi. Geleceği merak uyandıran Fizy, Cenk Bayrakdar'ın aktardığına göre kullanıcı içerikleriyle zenginleşecek ve Fizy'den müzik indirilebilecek.

Fizy'nin herkes tarafından kullanılabilir sistemini koruyacağını aktaran Bayrakdar, bir yandan da geliştirmelerin yapıldığını da ifade etti. Bu geliştirmelerden biri Fizy'yi kullanıcıların ürettiği içeriklerlerle (UGC, user generated content) daha interaktif bir boyuta taşıyacak. Değişimler uygulamaya konulduğunda kullanıcılar, Fizy'ye kendi içeriklerini muhtemelen hem webden ve hem de mobilden gönderebilecek.

Daha önce kullanıcıların gönderdiği videoları reklam filmine taşıyan ve GncTrkcll ile gençlere yönelik benzer kampanyalar düzenleyen Turkcell'in, Fizy'ye video gönderimini yönetmesi pek zor değil gibi. Veri trafiğini arttıracak bu yeniliğin Turkcell'in karlılığını etkileyeceğine de şüphe yok.

Cenk Bayraktar'ın Fizy için bahsettiğini bir diğer yenilik de Turkcell kullanıcılarının Fizy'den müzik indirebilecek olması oldu. Online müzik satışını GncPlay'den yürüten Turkcell'in burada da Fizy'nin popüleritesinden faydalanmaması için bir sebep yok.

T20 ile kendi kullanıcılarına bir adım daha yaklaşan Turkcell'in artık Fizy'yi kendi markası altında konumlandırmaya başladığını görüyoruz fakat bu dönüşümün Fizy'yi genel çerçevesinden saptırmaması gerektiği de bir o kadar açık. %70'i Turkcell tarafından satın alınan Fizy'nin tam anlamıyla Turkcell kullanıcılarına özgü bir servise dönüşmesini çok olası değil, sonuçta internetin doğasına aykırı tutumların başarısızlıkla sonuçlandığını gayet iyi biliyoruz.

Yorumlar (7)
 1. Mükemmel bir haber indirmek okadar önemli değil kaliteli dinleyebilelim oda yeterli arkasında turkcell olmasıda bunun garantisi.

 2. Grupdavetiye Grupdavetiye

  amatör ruhu seviyorduk fizy'de..

  Şimdi Turkcell alınca ne amator ruh kalacak ne reklamsız muzik keyfi. Tebrikler turkcell bu iside berbat etmen yakındır.

 3. Yaşar Acar Yaşar Acar

  Turkcellin bugüne kadar ilk defa online ortamda doğru bir iş yaptığını gördüm o da fizy ;) kıymetini bilsinler, kullanıcıları üzmesinler.

 4. Samet Değerli Samet Değerli

  Turkcell akıllıysa Fizy'nin iç işlerine karışmaz ve yönetimi yapan kişilere bırakır. Amatör ruhu giderse Fizy biter. Gelecek, olacak diye açıklama yapmak pek iyi olmaz diye düşünüyorum.

 5. fizy müyap yüzünden yaşanan kesinti döneminden sonra zaten çok soğuk gelmişti,bu da üzerinde tuz biber oldu gibi.

 6. Turkcell bu servisi sadece Turkcell kullanıcılarının faydalanabileceği bir hale getirirse, servisin alternatifleri çoğalacak ve insanlar alternatiflere yönelecektir.

 7. Nazif Sezer Nazif Sezer

  Malesef ülkemizde bilişim sektöründe fikir çok fazla ancak bu fikirlere destek olup onlara yön veren insan sayısı çok az. Bu konuda Turkcell'i tebrik etmek lazım. Ancak Turkcell bu işte çabucak kar sağlamak için fizy i reklamla doldurursa fizy projesi ters teper Social Network filminde de napster'ın kurucusu sean parker'ı canlandıran justin timberlake'in filmin bir sahnesinde dediği gibi " Reklam kullanıcıyı sıkar, eğlenceli bi sitede reklam vermek üniversite kampüsünde parti verip partinin 11 de biteceğini söylemekle aynı şeydir. " Eğer Turkcell bu hizmeti tamamen Turkcell'e has bi uygulamaya çevirecekse de ki sanmam bu iş yine yatar. Fizy'nin %70 'inin satılması ise bana plak şirketlerine tazminat ödemek için napster'ın hisselerinin satılmasına benzer geldi bu duruma da yine aynı filmdeki aynı sahnedeki aynı karakterin bi sözüyle yorum yapacak olursak " bu iş çalıntı arabayla arabanın içindeki benzini satarak gitmeye benzer "