Google Şimdi de Voip'e Adım Attı; Gmail Aramalar
VoIP

Google Şimdi de Voip'e Adım Attı; Gmail Aramalar

Gmail'de kısa süre önce bazı değişiklikler yapan ve kişiler bölümünü güncelleyerek üst kısma taşıyan Google, bu defa Gmail'e sınırları kaldıran bir özellik eklediğini açıkladı. Açıklamaya göre önceleri sadece metin tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulaması olan ve ardından sesli ve görüntülü konuşma eklenen Gmail Sohbet uygulaması artık telefon aramaları için kullanılabilecek.

Gmail Aramalar olarak adlandırılan yeni hizmet şimdilik Amerika ve Kanada'da aktif durumda. Google diğer bölgeler ve Google Apps hesaplarını kısa süre içinde sisteme dahil etmek için de çalışıyor. Web tabanlı sunulan özelliğin Gtalk'a eklenmesi ise şimdilik düşünülmüyor.

Yıl sonuna kadar Amerika ve Kanada'da ücretsiz olarak kullanılabilecek servis yurtdışı aramalarına da imkan tanıyor. Dakikası 2,1 cente varan düşük ücretler ile mobil ve sabih hatlar aranabiliyor.  Örneğin Türkiye'deki sabit hatlar dakikası 0,03 dolar ücretle, mobil hatlar ise dakika ücreti 0,18 dolardan aranabiliyor. Bu ücretleri 'her an' değiştirme hakkını da saklı tutan Google son atağı ile Skype'a da rakip oluyor.

Techcrunch'tan Michael Arrington'ın test ettiği özellik kullanılabilir görünüyor ve Google'ın Tweet'i de bunu doğruluyor. Verilen bilgiye göre yeni özellik hizmete sunulduktan sonra 24 saat içinde 1 Milyon civarında arama gerçekleştirilmiş.

Arama yapmak için bir ön şart aramayan Google, Gmail üzerinde arama kabul etmek için ise en az bir yurtdışı araması yapılmasını dolayısıyla kredi yüklemesi yapılmasını istiyor. Eric Schmidt'in geçmiş açıklamaları hatırlandığında ise kişisel gizlilik konusunda Amerikan yasalarına tabi olan Google'ın konumunu düşünürsek bu servis ile ilerleyen zamanda çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğini düşünebiliriz. Bu konuda kaygı duymayanların ise şimdiden  telefon numaralarını güncellemeye başlaması yerinde bir karar olur.

Yorumlar (8)
 1. Tamamen araştırma yapmadan yazıyor ve soruyorum. Google bu uygulamayı geliştirmek yerine Skype'ı alamaz mıydı? Bu servisi kullanacağıma (Türkiye'yi aramak 0,03/dk) Skype'tan ücretsiz faydalanırım. ? Esprisi nerede ben çözemedim.Çözen beri gelsin.

 2. ne yaparsa yapsınlar gmail kullanışlı bi hale getirilmedikçe google boşa yatırım yapacaktır bu gmaile halbuki şöyle sade kullanışlı bi masaüstü uygulaması olsa cayır cayır millet kullanıcak ama dinneyen yokki:D

  1. gmail, gears kurulu iken 2 sn de açılıyor ve live mail açılırken çay koyuyorum fırat. cayır cayır :)

 3. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Google'ın birçok alanda yatırım yapması, son kullanıcı için firma rekabetlerinden kaynaklanan bir yarar sağlıyor. Başka bir açıdan bakarsak, tekel olmaya giden bir google var.

 4. Gold Jel Gold Jel

  VOIP teknolojisi çok uygun ama konuşmalarda kesintiler kopmalar felan oluyor. Sanırım TR altyapısı daha bu teknolojiyi kaldıracak kadar iyi değil. Telekom biraz altyapıyı geliştirse ve fiyatları dünya standartlarına çekse süper olur. Bu arada Google bunu bize 5 yıl sonra sürer.

 5. google unda girmedigi iş kalmadı gibi.

 6. Gmail'in kullanışsız olduğunu söyleyen arkadaşım hangi e-posta servisini kullandığınızı çok merak ediyorum.

  Servis mantıklı bence de, lakin Google'ın her şeyi browser üzerinden halletme arzusu (ki bence de çok kullanışlı oluyor) son kullanıcı tarafından pek anlaşılmış sayılmaz. Millet hala masaüstü programlar arıyor. Mesela GMaps'te yapabileceği iş için GEarth indiriyor insanlar. :)

 7. uygulamanın içeriğinde yapılan işlem BTK regülasyonuna ter diye Google Mısır üzerinden bir firma ile Türkiye piyasasına telekom firması olarak girmeyi hedeflemiş. detayları gunhan.net adresinden alabilirsiniz.