Google Şimdi de Voip'e Adım Attı; Gmail Aramalar

Google Şimdi de Voip'e Adım Attı; Gmail Aramalar

Gmail'de kısa süre önce bazı değişiklikler yapan ve kişiler bölümünü güncelleyerek üst kısma taşıyan Google, bu defa Gmail'e sınırları kaldıran bir özellik eklediğini açıkladı. Açıklamaya göre önceleri sadece metin tabanlı bir anlık mesajlaşma uygulaması olan ve ardından sesli ve görüntülü konuşma eklenen Gmail Sohbet uygulaması artık telefon aramaları için kullanılabilecek.

Gmail Aramalar olarak adlandırılan yeni hizmet şimdilik Amerika ve Kanada'da aktif durumda. Google diğer bölgeler ve Google Apps hesaplarını kısa süre içinde sisteme dahil etmek için de çalışıyor. Web tabanlı sunulan özelliğin Gtalk'a eklenmesi ise şimdilik düşünülmüyor.

Yıl sonuna kadar Amerika ve Kanada'da ücretsiz olarak kullanılabilecek servis yurtdışı aramalarına da imkan tanıyor. Dakikası 2,1 cente varan düşük ücretler ile mobil ve sabih hatlar aranabiliyor.  Örneğin Türkiye'deki sabit hatlar dakikası 0,03 dolar ücretle, mobil hatlar ise dakika ücreti 0,18 dolardan aranabiliyor. Bu ücretleri 'her an' değiştirme hakkını da saklı tutan Google son atağı ile Skype'a da rakip oluyor.

Techcrunch'tan Michael Arrington'ın test ettiği özellik kullanılabilir görünüyor ve Google'ın Tweet'i de bunu doğruluyor. Verilen bilgiye göre yeni özellik hizmete sunulduktan sonra 24 saat içinde 1 Milyon civarında arama gerçekleştirilmiş.

Arama yapmak için bir ön şart aramayan Google, Gmail üzerinde arama kabul etmek için ise en az bir yurtdışı araması yapılmasını dolayısıyla kredi yüklemesi yapılmasını istiyor. Eric Schmidt'in geçmiş açıklamaları hatırlandığında ise kişisel gizlilik konusunda Amerikan yasalarına tabi olan Google'ın konumunu düşünürsek bu servis ile ilerleyen zamanda çeşitli sorunlarla karşılaşabileceğini düşünebiliriz. Bu konuda kaygı duymayanların ise şimdiden  telefon numaralarını güncellemeye başlaması yerinde bir karar olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.