Digg Yenilendi!
Arama
Yenilikler

Digg Yenilendi!

Digg, Web 2.0 kavramıyla özdeşleşmiş sitelerden bir tanesiydi. 2004 yılında ilk çıktığında delicious ile birlikte link paylaşım sitesi olarak milyonların ilgisini çekti ve bizde de pek çok klonunun çıkmasına sebep oldu.

Trafiği artarken yenilikçiliğini parça parça yitiren Digg, bir süredir 4. versiyonunu hazırlıyordu. Benim gibi birçok okuyucumuzun da yabancı bloglardan edindiği davetiyelerle yeni Digg’i bir süredir denediğini tahmin ediyorum. Bugün ise yeni Digg tüm dünyada aynı anda yayına girdi.

Yeni Digg’in en büyük yeniliği Twitter’dan alıştığımız “Takip Et” olayını getiriyor olması. Artık Digg’deki her profil her internet sitesi bir kaynak olarak izlenebiliyor ve bu şekilde kullanıcılar sadece takip ettikleri profillerin digglediği veya paylaştığı içerikleri görebiliyor.

Yeni haliyle Facebook’taki “Haber Kaynaklarına” bir hayli benzeyen serviste, eski Digg’i tercih edebilecek olan kullanıcılarda unutulmamış. Kullanıcılar halen klasik en çok digglenen haberler listesine ulaşılabiliyor ancak site açıldığında standart olarak özelleştirilmiş “My News” listesi görüntüleniyor.

Türk internetinde de bir dönem esen Sosyal İmleme sitesi rüzgarları epeydir dinmiş durumda. Mynet’in Yumiyum’u satın almasıyla umutların arttığı sektörün bu alanı, şu günlerde ne yazık ki terk edilmiş bir halde. Oyyla, Tusul, 100puan ve Linkibol gibi zamanının popüler siteleri yayın hayatlarını halen sürdürselerde kullanıcı ilgisinden yoksunlar.

Digg ana yapısında yaptığı bu değişikliğin sonuçunda nasıl geri dönüşler alacak açıkcası merak ediyoruz. Yalnız dikkatimizi çeken bir nokta var ki Digg son yaptığı değişiklikle Facebook’a biraz benzerken aslında, Facebook web sayfaları için çıkardığı Like düğmeleriyle Digg’de çok eskiden beri olan beğeni sayma işinden farklı birşey yapmıyor.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (9)
 1. Mustafa Namoğlu dedi ki:

  Çok beğendim. Kullanılabilir ve kullanıcı dostu bir site daha da iyi olmuş.

 2. Erdal Gökhan dedi ki:

  renkler bile facebookla birebir aynı. facebook "www.like.com" diye proje yapsa birebir digg ile aynı olur.
  bu kadar mı facebook taklit edilir kardeşim 🙂 bence facebook digg i satın almalı ve like yerine digg etmeliyiz.

 3. Cihad dedi ki:

  Digg'i severim. Popülerliğini yitirmesinden dolayı üzülüyordum. Yenilikler inşallah pazarda onu Twitter'ın, Facebook'un önüne geçirir.

 4. tyler78 dedi ki:

  Fazla bug var. Zamanla düzeleceğini umuyorum.
  Bence olmasa daha iyi olurdu.

 5. Demir dedi ki:

  Google'ın yeni algoritmasıyla biz blog yazarları için daha da önem kazanan sosyal medya sitelerinin böyle özellikler geliştirmesi olumlu bir gelişme.

 6. Tayfun Yaşar dedi ki:

  digg.com'un drupal altyapısını kullandığını da verseydiniz çok güzel olurdu. Türkiye'de pek tanınmıyor.

 7. lyoness dedi ki:

  Yeni Digg’in en büyük yeniliği Twitter’dan alıştığımız “Takip Et” olayını getiriyor olması gerçekten de çok güzel bir yenilik ama dediğiniz gibi eski popülaritesini malesef yitiriyor , güzel bir yazı olmuş.

Bir Yorum Yazın