Google görüntülü konuşmayı Gmail'e getirdi

Google görüntülü konuşmayı Gmail'e getirdi

Google, mail servisi Gmail'i rakiplerinin önüne taşımak için hamlelerini birbiri ardına sıralıyor. Bugün itibariyle Gmail üzerinden görüntülü konuşma sistemi devreye girdi. Görüntülü iletişim için tek yapılması gereken internet tarayıcısına küçük bir eklenti kurmak. Eklenti kurulduktan sonra Gmail hesabının sol menüsünde bulunan "Sohbet" bölümünden konuşmak istediğimiz kişinin üzerine gelip, açılan menüden "Video ve Daha Fazlası" sekmesinden videolu veya sesli konuşmayı başlatabiliyoruz.

Görüntülü konuşma işlemi internet tarayıcısı üzerinden yapıldığı için işletim sistemi ayırt etmeksizin çalışıyor. Belli başlı internet tarayıcıları için eklenti mevcut. Firefox, Internet Explorer, Safari ve tabi ki Chrome.

Google blogundaki açıklamaya göre görüntülü konuşma özelliği İsveç ve Amerika'daki Google ofislerinin ortak çalışması sonucu ortaya çıkmış. Google Nisan 2007'de İsveç merkezli videolu e-meeting start up'ı Marratech'i satın alığından beri bu iş üzerinde çalıştırıyordu büyük ihtimalle.

Garip olan ise Google'un masaüstü chat programı Google Talk'ta herhangi bir video özelliğinin bulunmaması. Google'un hayata geçirdiği, basit internet tarayıcısı üzerinden görüntülü iletişim kurmak, başta Skype olmak üzere bu konseptte hizmet veren bütün şirketleri etkileyecektir.

Google köşesinden verebileceğimiz bir diğer haber ise Google Reader'a eklenen otomatik çeviri özelliği. Google, Translate ile elde ettiği becerisini birer birer diğer ürünlerine entegre ediyor. Türkiye'de de çok popüler olan Google Reader'a eklenen otomatik çeviri özelliğiyle farklı dillerdeki sitelerin RSS beslemelerini kolayca İngilizce'ye veya başka bir dile çevirerek okuma imkanı veriyor. Ne yazık ki Google hala Türkçe'yi çeviri dilleri arasına eklemedi. Yani bu özellik bizim için çok bir anlam ifade etmeyecek. Japonca veya Çince internet sitelerini takip ediyorsanız tabi büyük kolaylık sağlayacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.