Haydi startup diyeceklere tavsiyeler
Genel

Haydi startup diyeceklere tavsiyeler

Yurt dışında ve Türkiye'de başarılı bir fikre oturtulan bir startup'ın kendi kendini kolay pazarlaması için en önemli şey işin kendi kendini bir kaç sade cümlede anlatabilmesi ya da ana sayfadaki net yönlendirmeyle bir an önce sonuca gidilmesidir. (Bu cümle çok uzun ve hatalı olurdu bir startup özeti için mesela, çok uzun ve virgül eksik.)

Birer güzel örnek vererek yeni girişimler için üstünde durulmasını tavsiye ettiğim sadeliği vurgulayacağım. Zaten VC görüşmelerinde de zamanın ne kadar önemli olduğu dillendirilirken temelde yatan problem de işin kendi kendini anlatabilmesidir her zaman.

İlk örnek startup Forvo.

Uzun bilgi: "the pronunciation guide - All the words in the world pronounced by native speakers // telaffuz rehberi - yerel konuşmacılar tarafından seslendirilen dünyadaki bütün kelimeler"

Üç aşama var. Kelime ekle, Telaffuz et, Dinle&Öğren

Tanım, tasarım ve ana sayfa içeriğinde gereksiz hiç bir ayrıntı yok. Dolu ama sade bir sayfa. Sonuç: http://www.forvo.com/word/tomato Tek kelimeyle domates!

Fikir dünyayı kurtarır mı? Bence kurtarabilir. Geliştirilmeye çok açık bir proje. (Sadece fikirler değil, insanlar dünyayı kurtarır, kurtarmıştır.)

İkinci örnek TinyPaste.

Twitter'ın 140 karakter devriminden sonra uzun metinlerin paylaşılması konusunda bir duraklama dönemi yaşanıyor. Mail grupları, forward mailler kullanılan yollardan birisi. Fakat TinyPaste microblogging trendini uzun metinlerle kavuşturuyor. Aslında mantık çok basit ve sonuç "abi bu nasıl aklıma gelmedi, TinyURL mantığı işte" durumu. Nasıl ama? (http://tinypaste.com/f5810)

Boş bir anasayfa, sadece işlevini yapan bir arayüz. Bir adet de Firefox eklentisi. Daha ne olsun? Twitter'da paylaşılma yüzdesi TinyURL'yi yakalar mı, başka yerlerde kullanım alışkanlığı kazanılır mı zaman gösterir.

Dünyayı kurtarır mı? Kurtarmaz, ama bir zaman sonra bağımlılık yapar. Bağımlılık yapan diğer herşey gibi...

Yorumlar (5)
 1. Tuğca Eker Tuğca Eker

  Biz (Türk Milleti) kendimizi gösterip hemen küfür eklemeye başlamışız. :D http://www.forvo.com/languages-pronunciations/tr/

 2. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Erhan, kesinlikle haklısın. İşlevini yapan bir arayüz ve bir eklenti-api-gadget...

 3. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Malesef @Tuğca bende ilk girdiğim gibi Türkçe kısmında bunu gördüm.

  bknz. bir girişim daha giremeden nasıl bitirilir. :)

  Onun dışında Erhan güzel bir yazı olmuş fakat girişimin kitleye ne şekilde hizmet vereceği onun dışında gelir modelininde önceden planlanabilir olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Tinyurl'nin bu kadar hit almasına karşı geliri konusunda bir paylaşımı var mı? Bilen varsa merakımı giderir ve bu servislere olan inancımı sağlarsa çok memnun olurum. :)

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Can Erdoğan: http://blogs.zdnet.com/Berlind/?p=200 "Making long URLs usable! More than 28 million of them. Over 675 million hits/month. - TinyURL.com: The next YouTube? Perhaps not $1.6B’s worth, but…"

  Çok güzel bir sohbet var burada. Herkesin gelir modelleri konusunda sancıları var. Tinyurl'de sadece bunlardan biri.

  Arkasındaki şirket fazla kaygısı olmadan yıllardır bu işi geliştirmiş, tshirt'çülermiş hatta sanırım.

  URL kirliliği sayesinde büyüyecekleri ve ayakta kalacakları açık.

  Sadece ARGE yatırımı bile yapılabilir, yeni bir gelir modeli için. Yapmayanların eksikliğidir...

  Duyar, yazarız sanırım bir gün.

  (not: geç kalmışım yorum için.)

 5. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Erhan açıkcası bugün biraz daha geniş bir perspektiften düşünebiliyorum nedense ve açıkcası tinyurl yapısına gayet uygun reklam çözümleri üretilebilir aslında.

  Teşekkürler Erhan cevabın için.