AT&T'den video arama motoru, VideoCrawler

AT&T ekonomik krizin kazananı olma yolunda hızla ilerliyor. Geçtigimiz haftalarda gerçekleştirdiği alımlardan sonra, şirket bu hafta da yeni bir pazara girerek video arama motoru, VideoCrawler'ı kullanıma açtı. VideoCrawler aralarında Hulu, YouTube, MySpace Video, Google Video ve Blip.Tv gibi büyük video platformlarının ve SlideShare'in bulunduğu 1600 sitede video ve slide show arama özelliğine sahip. Pazardaki rakiplerine göre, VideoCrawler, özelleşme seçenekleri ve kolay kullanımıyla öne çıkan bir servis gibi görünüyor.

VideoCrawler'ın dikkat çeken ilk özelliği, iGoogle ve benzeri açılış sayfalarında görmeye alıştığımız, arayüzü yeniden düzenlemeye olanak sağlaması. Bunun yanında servis, kullanıcılara değişik platformlarda buldukları videoları bir araya getirip, bunları tek bir video derlemesi olarak sosyal ağlar üzerinden paylaşmalarına da olanak sağlıyor. Ayrıca, VideoCrawler gelişmiş arama seçenekleri ile yapılan aramaları kaynağa ve türe göre filtreleme özellikleri de sunmakta.

Video platformlarının sayılarının hızla artmasıyla, video aramak, saklamak ve derlemek her geçen gün daha da zorlaşmakta. Bu açıdan AT&T'nin yeni açılımının video arama pazarında beklenen teknolojik gelişmeleri hızlandıracağını düşünüyorum. Video arama pazarında öne çıkan diğer şirketlerin başında 2007 yılında Londra borsasında halka arz olan Blinkx geliyor. Blinkx konuşma tanıma teknolojilerini video aramalarında kullanmaya başlayan ilk şirket. Blinkx'in yanında bu pazarda öne çıkan diğer bir şirket ise AOL'in girişimi Truveo.

VideoCrawler'ın gittikçe kalabalıklaşan video arama pazarında neler yapabileceğini zaman gösterecek. Fakat, SlideShare arama özelliğinin eklenmiş olması servisin sadece video aramasından çok bir sosyal medya arama motoruna dönüşmeyi amaçladığını gösteriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.