YORUMLAR (45)

 1. Görsel boyutlandırarak sitenizi hızlandırmaya yarayan araç Piio

  Sanırım wordpress için ayrı bir plugin yok. Sadece api entegrasyonu ile çalışıyor.

  1. Producthunt'da kurucular plugin'in beta aşamasında olduğunu ve kendileriyle iletişime geçenlerle beta versiyonunun paylaşabileceklerini belirtmişlerdi. Dilerseniz iletişime geçerek talepte bulunabilirsiniz.

 2. Google, canlı destek özelliği de bulunan daha ucuz depolama hizmeti olan Google One'ı duyurdu

  Kendi sayfalarında " 2 TB'tan büyük planların fiyatlarında ise değişiklik olmayacaktır." yazıyor. 9.99$ olacağını belirtmiyor.

  1. Haklısınız, yanlış paylaşmışım. Hemen düzeltiyoruz.

 3. AWS, IoT 1-Click uygulamasıyla AWS Lambda fonksiyonlarına kod yazmadan ulaşın

  Programlama bilgisi gerektirmiyor diyorsunuz da lambda fonksiyonunu kim yazacak ??

  1. Uygulama içerisinde hazır bulunan Lambda fonksiyonlarını kullanabiliyorsunuz. Bu uygulamanın amaçlarından biri Lambda fonksiyonlarını hazır, kullanılabilir şekilde sunmak diyebiliriz.

 4. Instagram sahte takipçi satın almaya mı yönlendiriyor?

  Bu mantıkta düşünürsek eğer, instagram insanları onaylı profil olmaya mı yönlendiriyor başlığını atalım ? Her uygulamada ve sistemde olduğu gibi instagram'da da bu tarz özellikler için belirli şartlar aranıyor, bu instagramın yönlendirmesi değil toplumumuzun yıllardan bu yana gelen kendini ve hizmet verdiği kişiyi kandırma psikolojisi, bunu instagrama bağlamak biraz komik olmuş.

  1. Katılmıyorum, Instagram gibi büyük bir platform çok rahat bir şekilde takipçi sayısı gibi önemsiz bir kıstastan çıkararak daha kompleks bir yapıya dönüştürebilirdi. Benim burada dikkat çekmeye çalıştığım nokta çok daha farklı bir şekilde yapılabilir olmasıydı.

 5. Online işinizi kurarken ihtiyacınız olacak ücretsiz araçlar dizini: NoCode

  Site çok hoşuma gitti. Acaba stock videoları Youtube kanallarımızda kullansak telif ile alakalı bir sorun yaşar mıyız?

  1. Kullanacağınız stok video sitesinin kendi politikalarına bakmanız gerekiyor. Muhtemelen problem olmaz ama Youtube kanallarından para kazanılabildiği için "ticari olarak kullanılmaz" dedikleri videolar belki sorun yaratabilir. Kullanacağınız videoların yayınlandığı sitelere iletişim bölümünden ulaşarak daha net bir cevaba ulaşabilirsiniz.

 6. Uzaktan çalışmak gerçekten yaygınlaşacak mı?

  Açıkcası bir X kuşağı yöneticisi ve çalışanı olarak "uzaktan çalışma modeli"ne karşıyım. Baştan verimli gibi gözüse de aslında sonuç/getiri oranı ne ona bakılmalı! IBM, Bank of America ve Yahoo gibi firmalar "sonucu/getiri" oranını (verimlilik) iyi değerlendirmiş olacaklar ki bir çok departmanlarını eski sisteme döndürdüler.

  (Tersi araştırmalar da var; değineceğim.)

  Ofis ortamında verimli olunamıyorsa bu ofise gelinip/gidildiği için değil, ofis ortamında ki verimliliği sabote eden etkenlerde yatıyor olsa gerek;

  - Çok fazla çalışan sayısı,

  - açık/kapalı ofis mantığı,

  - ışıklandırma,

  - mobbing,

  - Atmosfer

  - Diğer çalışanlar tarafından rahatsız edilmek,

  - Spor/aktivite imkanlarının olmaması

  listeyi uzatabiliriz...

  Ama belki de en büyük etken makalede de belirtildiği üzere "trafik" sorunu!

  2015 yılında Flex jobs https://www.flexjobs.com/blog/post/survey-76-avoid-the-office-important-tasks/) 2600 kişinin katıldığı bir anket düzenledi. Bu anketin sonucuna göre katılanların %14'ü "ofiste verimli olabildiklerini" ama bunun iş saatleri dışında yani ofiste kimsenin olmadığı zamanlarda olduğunu belirtmişler. %12'si ise halka açık yerler veya kafe/kütüphane gibi yerlerde keyfim daha yerinde demiş... %24’ü ise en iyi verimi "çalışma saatleri içinde" verdiklerini belirtmişler. Ve gelelim geriye kalan %50 ezici çoğunluğa; ankete katılanların %50'si "evde çok iyi çalıştıklarını" söylemişler.

  "Ofis ortamı çalışmak için neden kötü bir yer?" sorusuna ise çok farklı cevaplar verilmiş;

  Bir çoğu yukarıda ki maddelerde de belirttiğim gibi çalışma arkadaşlarını sorumlu tutmuş ve atmosferin çok dikkat dağıtıcı olduğunu söylemiş. Mevcut işini ofis dışında yapabilme olanağına karşılık "kazancından %10 veya 20 arası bir kesintiye" olumlu bakanların oranı ise %50!

  Sonuç olarak ofis içinde veya dışında çalışmak artı/eksileri olan bir konu...

  Trafik halen tüm sorunların babası! Dünyanın en büyük sorunu! İşe geliş gidişlerde insanlara esneklik sunulması, sabahları işe yetişme stresinin azaltılması, ofisi bir korku tüneli algısından hızla uzaklaştıracaktır kanaatindeyim...

  Daha da ötesi insanlara bir evden çıkıp başka bir eve geriyormuş hissi uyandırıldığında uzaktan çalışıp çalışmamanın da bir anlamı kalmayacaktır kanısındayım... Çünkü insan sosyal bir varlık. Home Office çalışmak bir süre sonra motivasyonu da düşürebilir. Kimbilir...

  "Y" jenerasyonunun "hayatını yaşama" algısı belki de bugünün iş dünyasının en büyük problemi. Herkes hayatını yaşamak ister ama bu kazanmadan mümkün değildir. "Y" jenerasyonu günübirlik kazanmak ve bunu o gün tüketmek peşinde! Çok çabuk iş değiştirebilme potansiyeline sahipler. Evet çok zekiler ve bir işi yapma konusunda bir çok kestirme yolları var ama günün sonunda işlerini yaptıkları kuruma ne kadar verimli olabildiklerini ve o kuruma ne kattıklarını da çek etmeliler.

  Güzel bir makaleydi kendi adıma teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  1. Değerli katkılar için ben de çok teşekkür ediyorum. X kuşağı bakış açısını görebilmemiz açısından değerli bir yorum. Dediğiniz gibi en büyük problem ve kayıp şu anda trafik gibi ve gerçekten de ofis ortamı ve iş arkadaşları da çok etkiliyor performansı. İlerleyen dönemlerde bu konuda daha geniş ve detaylı araştırmalara sahip olacağız diye umuyorum. Uzaktan çalışma işini başaran şirketlerin başarı sırrı ne, başaramayanların sorunu ne görebileceğiz diye düşünüyorum.

 7. Uzaktan çalışmak gerçekten yaygınlaşacak mı?
  Imdat Beşikci Imdat Beşikci

  Ben, X kuşağı olarak (1972 doğumluyum) uzaktan çalışmanın daha verimli olacağını düşünüyorum, ofis ortamında özellikle de kalabalık ofislerde (ofisin kalabalık olmasının iletişimi arttırmadığını da öğrenmiş olduk) dikkatin çok çabuk dağıldığını, işlerin yavaşladığını gördük. Hatta işlerim çok yoğunlaştığında akşamları yada hafta sonları ofiste tek başıma çalışarak, çok daha fazla iş yapabildiğimi de biliyorum.

  Son zamanlarda yaygınlaşan, web üzerinden çalışan yani online programların (flock, quip, Cubicl) bu konuda ve bu amaca çok iyi hizmet edeceğini düşünüyorum.

  Yazınızda belirttiğiniz gibi kimler bu işlere uygun?, hangi birimler dışarıdan çalışmalı? bu tam bir muamma, patronların çoğunluğunun (hepsinin değil) X kuşağı olduğunu düşünürsek yakın zamanda pek de mümkün değil, çünkü ne olursa olsun sabah gel, akşam git mantığı hala baskın. Kişilere birden fazla iş verip aynı maaşa çalışmaya zorlayan çok şirket biliyorum.

  Eğer şirketler bunu benimsiyorsa yada denemek istiyorsa, hangi birimlerin dışarıdan çalışacağına karar verip, o birimlerin birer çalışanını (belki de aylık dönüşümlü) dışarıdan çalıştırarak deneyimleyebilir, eğer verim alınabilirse birimin o görevdeki çalışanlarını sürekli dışarıdan (ev, cafe vs) çalıştırmaya başlayabilir.

  1. Dönüşümlü olarak deneyler yapılması konusu bir çözüm olabilir. İlerleyen dönemlerde bu alanda daha fazla çalışma göreceğimizi düşünüyorum. Özellikle yabancı büyük şirketler deneyimlerini de paylaşarak örnek oluşturabilirler. Belki de Türkiye'den iyi senaryolar görürüz.

 8. Elektrikli otomobil üreticisi Nio, yeni yatırım turunda 1 milyar dolar topladı
  Emir Güçlü Emir Güçlü

  1B yatırım yapıp 5B olarak değerlendi ise yatırım yapan taraf firmanın %20'sine sahip olmuş demektir. Yanlış aktarılmasın.

  1. Uyarı için teşekkürler. Düzeltildi.

 9. Sosyal medya görsellerinizi hazırlayabileceğiniz ücretsiz ve kolay tasarım aracı: Crello

  Selamlar, "tamamen ücretsiz" ifadesi, Canva'da bazı özellikleri kullanmak için ücret ödemeniz gerektiği halde bu üründe herhangi bir ücret ödemeniz gerekmediğine dikkat çekmek için kullanılmıştı. Yani oyun içinde satınalma yapabildiğiniz bir oyunun ücretsiz olması gibi. Faka yanlış anlaşılmalara neden olduğu için o tabiri düzenliyorum şimdi.

  Yorumlar için teşekkürler.

 10. Sosyal medya görsellerinizi hazırlayabileceğiniz ücretsiz ve kolay tasarım aracı: Crello
  Ali Ok Ali Ok

  Haber yanlış bilgi içeriyor. Görsellerin büyük çoğunluğu ücretli. (0.99 $) Canva daha iyi bence.

  1. Selamlar Ali, yazıda da belirttiğimiz gibi 11.000'den fazla ücretsiz materyal bulunuyor. 65 milyon görsel arşivi karşısında çoğunluğunun ücretli olmuş olması doğal. Cavna'nın daha iyi olup olmadığı tabi ki kişisel bir görüş fakat yazının "yanlış bilgi" içerdiğini söylemek pek doğru olmayacaktır.