GitHub'dan proje başlatmaya yardımcı olan yapay zeka aracı: GitHub Copilot Workspace

GitHub Copilot Workspace geliştiricilerin hem kodu okumak hem de bir projeye nasıl başlayacaklarını bulmak için harcadıkları zamanı azaltmaya odaklanıyor. 
GitHub'dan proje başlatmaya yardımcı olan yapay zeka aracı: GitHub Copilot Workspace

2023 yılının Mart ayında hayatımıza giren GPT-4 destekli GitHub Copilot, kod tamamlamanın ötesinde geliştirme süreçlerinin başından sonuna kadar tüm adımlarında geliştiricilere destek olmayı hedefliyor. Şirket, duyurduğu yeni GitHub Copilot Workspace hizmeti ile geliştiricilerin hem kodu okumak hem de bir projeye nasıl başlayacaklarını bulmak için harcadıkları zamanı azaltmaya odaklanıyor. 

Geliştiriciler, Workspace'in teknik önizlemesine bekleme listesi üzerinden erişebilecek. GitHub Copilot Workspace'in önizleme sürümünden çıktıktan sonra GitHub Copilot platformuna entegre edilmesi planlanıyor. GitHub'ın blog gönderisinde paylaştığı bilgilere göre; Copilot Workspace, ayrıca GitHub depolarına (repository) veya kütüphanelerine entegre edilecek.

GitHub Copilot Workspace nasıl çalışıyor? 

Kullanıcılar, Copilot Workspace'e istemler aracılığıyla ilgili proje kapsamında ne yapmak istediklerini aktarabilecek. Copilot Workspace ise projeye nasıl başlanacağına dair öneriler sunarken, süreçte izlenmesi gereken yolları adım adım anlatacak. Buna ek olarak kullanıcıların önerileri düzenleyebileceğini belirtelim.

Ayrıca kullanıcılar, önerilerden memnun oldukları takdirde önerilen kodu çalıştırabilirken, kodu tamamlamaya yardımcı olması için Copilot'tan da faydalanabilir. Bu sayede hedeflenen proje kolayca tamamlanabilir.

GitHub Next başkanı Jonathan Carter'ın aktardıklarına göre; geliştiriciler Github Copilot'ın projenin ortalarında faydalı olduğunu ancak projeye başlarken o kadar da yararlı olmadığını dile getirdi. Copilot Workspace'in bu probleme bir çözüm niteliği taşını söyleyebiliriz. Copilot Workspace, kod tabanını tarayabildiği ve dokümantasyonları insanlardan daha hızlı anlayabildiği için eski kodların gözden geçirilmesinde geliştiricilere fayda sağlıyor. 

GitHub Copilot Workspace'in öne çıkan özellikleri

GitHub Copilot Workspace dört temel özelliği ile öne çıkıyor. Bu özellikler; tüm seviyelerde düzenlenebilirlik, güvenli port yönlendirme özelliğine sahip entegre bir terminal, ekip çalışmasına dayalı işlevsellik ve optimize edilmiş bir mobil deneyim olarak karşımıza çıkıyor. 

Özellikler kapsamında geliştiriciler GitHub Copilot Workspace üzerinden terminale erişebilirken, yapay zeka tarafından sunulan öneriler her aşamada düzenlenebilecek. Aynı şekilde birden fazla geliştirici aynı proje üzerinde ortaklaşa çalışabilecek. Geliştiriciler, GitHub Copilot Workspace'e akıllı telefonları üzerinden de erişebilecek. 

Github Copilot, bir süredir ciddi bir rekabetle karşı karşıya. Şimdiye kadar bu anlamda Meta'nın kod üretimine odaklanan yapay zeka modeli Code Llama, Stability AI'ın kod tamamlamaya odaklanan yapay zeka modeli Stable Code 3B ilk akla gelenler arasında bulunmaktaydı. Cognition'ın yeni yapay zeka yazılım mühendisi Devin ise inceleyenlerin aklını başından alacak nitelikte. Yakın zamanda B serisi yatırım turunda 977 milyon dolar değerleme üzerinden 227 milyon dolar yatırım alan yapay zeka kodlama asistanı Augment Inc, GitHub'ın yeni rakipleri arasında yer almaya hazırlanıyor. 

Tüm bunlara rağmen Github, kurumsal şirketler için yapay zeka asistanı GitHub Copilot Enterprise ve güvenlik açıklarını otomatik olarak bulup düzelten yapay zeka özelliği Code Scanning Autofix ile yerini sağlamlaştırmaya kararlı. Görünen o ki; GitHub Copilot Workspace de bu çabanın bir ürünü.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.