Cognition'dan yeni yapay zeka yazılım mühendisi: Devin

Devin, otonom olarak tüm yazılım mühendisliği görevlerini tamamlamanın ötesinde kendi yapay zeka modellerini de eğitebiliyor.
Cognition'dan yeni yapay zeka yazılım mühendisi: Devin

Üretimsel yapay zeka girişimi Cognition, yeni yapay zeka yazılım mühendisi Devin'i tanıttı. Devin, yazılım odaklı yapay zeka asistanı GitHub Copilot'ın yeteneklerini bir adım ileri taşıyor. Devin, otonom olarak tüm yazılım mühendisliği görevlerini tamamlamanın ötesinde kendi yapay zeka modellerini de eğitebiliyor. Böyle bakıldığında Devin'i yapay zeka destekli bir asistandan çok kendi başına çalışabilen bir yapay zeka ürünü olarak tanımlayabiliriz. 

Devin, kendi terminaline, kod editörüne ve tarayıcısına sahip. Başlangıçta verdiğiniz komutları yerine getirebilmek için detaylı bir plan yapan Devin, sonrasında belirlediği planı adım adım uyguluyor. Kod yazma ve veri araştırma görevlerini kolayca yerine getirebilen Devin, karşılaştığı hataları (bug) da çözebilme (debug) yeteneğiyle öne çıkıyor. Bu noktada aracın, komutları yerine getirmek için ihtiyacı olan bilgiye kendi tarayıcısı ile internette aramalar yaparak erişebildiğini belirtelim. 

Devin, kendi kodunu yazabiliyor, koddaki hataları düzeltebiliyor ve kodu test edebiliyor. Aynı zamanda araç, ilerlemesini gerçek zamanlı olarak raporlayabiliyor. Böylece kullanıcılar, aracın kaydettiği ilerleme hakkında düzenli olarak bilgi edinebiliyor. Kullanıcılar, süreçte yanlış atılan adımlar olduğunu görürse, sohbet kutusuna başka bir komut ekleyebiliyor. Bu sayede kullanıcılar, Devin'den söz konusu yanlışı düzeltmesini isteyebiliyor.

Devin şimdilik yalnızca özel önizleme aşamasında. Devin'i merak edenler, aracı denemek için e-posta yoluyla Cognition'a başvurabilir. Ürün, piyasaya sürülmesiyle geliştirici ekiplerindeki istihdamda önemli bir değişim yaratabilir. Örneğin, mühendislik ekipleri belirli projeleri Devin'e devredebilir. Devin'e erişim elde eden Bloomberg yazarı Ashley Vance'in aktardıklarına göre Devin, 20 dakika içinde Pong benzeri bir oyun ve bir web sitesi oluşturdu. Aracın daha karmaşık görevleri yerine getirmesi ise daha fazla zaman alıyor. Kısacası yapay zeka ile değişen iş gücüne yazılım departmanlarının da katılacağını söylemek mümkün. 

Devin diğer kod üretimi konusunda diğer yapay zeka asistanlarıyla karşılaştırdığında yüzde 13,86'lık performansı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Şirketin belirttiğine göre, görevlerin tamamlanması için diğer asistanlara ne yapılacağı komutlar aracılığıyla belirtilirken, Devin, süreci tamamen bağımsız bir şekilde yönetiyor. Geçtiğimiz ay GitHub, kurumsal şirketler için yapay zeka asistanı GitHub Copilot Enterprise'ı kullanıma açmıştı. Ortaya çıkan tabloda GitHub'ın Devin ile rekabet edebilmek adına yeni ürün ve araçlarla gündeme gelmesi gerekecek. 

Son olarak Cognition'ın Peter Thiel'in Founders Fund'ı liderliğinde gerçekleşen A serisi yatırım turunda 21 milyon dolar yatırım aldığını belirtelim. Girişim, şu anda kapasitesini genişletmek ve Devin için daha fazla kullanıcıya erken erişim sağlamak istiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.