GPT-4 destekli yeni Github Copilot neler sunuyor?

Copilot, yazılı ve sesli sohbet desteği de sunarken, kod editörlerinin içinden ChatGPT benzeri bir deneyime erişilmesini sağlayacak.
GPT-4 destekli yeni Github Copilot neler sunuyor?

GitHub ve OpenAI'ın kendi kodunu oluşturabilen yapay zeka aracı Copilot'ı ürettiğini sizlere daha önce aktarmıştık. Söz konusu Copilot projesinin Microsoft'un OpenAI yatırımının ilk meyvesi olduğunu da hatırlatalım. Bildiğiniz üzere GitHub'ın da sahibi olan Microsoft, 2019 yılının temmuz ayında OpenAI'a 1 milyar dolar yatırım yapmıştı. Şirket OpenAI ile anlaşmasını bu sene 10 milyar dolar ile genişletmişti.

Github, Copilot sisteminin OpenAI'on GPT-4 modeliyle entegre olduğunu açıkladı. Böylece yapay zeka aracı, yazılı ve sesli sohbet desteği de sunarken, kod editörlerinin içinden ChatGPT benzeri bir deneyime erişilebilecek. Örneğin, chatbot, kodu tanıyarak açıklayabilirken, değişiklikler ya da bug düzeltmeleri önerebilecek. 

Şimdiye kadar Copilot, bıraktığı yorumlarla temel düzeyde otomatik tamamlama ve kodlama yapmaktaydı. Bu yeni versiyon ise Microsoft'un Microsoft 365 uygulamaları için yayına aldığı yeni Copilot gibi gerçek bir kodlama asistanı olarak öne çıkıyor. 

Copilot bu yeni versiyonu ile kodu analiz ederek güvenlik açıklarını size gösterebilir. Aynı şekilde bir kod bloğunun nasıl çalıştığını açıklarken, bazı bölümleri yeniden yazmaya destek olabilir. Eğer başkasının yazdığı kodu ilk defa inceliyorsanız, Copilot, eklediği yorumlarla size yol gösterebilir.

Bunlara ek olarak GitHub Copilot, entegre geliştirme ortamınızın (IDE) yanında yer alabilir. Copilot'ın entegre geliştirme ortamınızı tamamen görüntülemesi, editöre yazdıklarınıza da hakim olmasını sağlıyor. Böylece Copilot'ın sunduğu önerilerle daha verimli bir şekilde kodlama yapmanız mümkün hale geliyor. 

Şu an için Copilot'ın tasarımsal olarak konumlandığı yer, Microsoft Edge'deki Bing sohbetini andırıyor. Ancak ilerleyen dönemde Copilot'ın başka yerlerde de görünmesi planlanıyor. GitHub CEO'su Thomas Dohmke'nin aktardıklarına göre, geliştiricilerin kodun içinden doğrudan sohbet edebilecekleri bir arayüz üzerinde de çalışılıyor. 

Ayrıca sesli komutlar kapsamında kod yazımı da destekleniyor. Bu bağlamda “Hey, GitHub!” fonksiyonu, yapay zeka destekli sohbet sistemine entegre ediliyor. Kısacası kod yazmak için bilgisayar başına geçip Copilot'a sesli komut vermeniz yeterli olabilir. 

GitHub, CoPilot için birbirinden farklı yapay zeka modelleri kullanıyor. Eğer hızlı bir model istiyorsanız, Codex gibi daha küçük bir modelle çalışmanız söz konusu, ancak daha doğru sonuçlara erişmek istiyorsanız GPT-4 ile ilerlemeniz gerekiyor. 

Güncelleme kapsamında Copilot'ın kod dokümantasyonu konusunda yapay zeka destekli yanıtlar üreteceğini belirtelim. Bu yanıtlar React, Azure docs ve MDN için üretilebilecek. Bundan böyle GitHub Copilot, Github'ın pull requests kısmında da kendini gösterecek. Bu alanda yapay zeka destekli açıklamalar hazırlayan Copilot, etiketlemeleri de otomatik olarak gerçekleştirecek. Yine de geliştiriciler yapay zeka tarafından hazırlanan açıklama ve etiketleri inceleyerek düzenleyebilecek. 

Son olarak Copilot'ın entegre geliştirme ortamının yanı sıra komut satırı arayüzüne de eklendiğini belirtelim. Copilot komutları yazmaya ve çalıştırmaya destek olacak. 

Yeni Copilot sistemi ilk olarak yalnızca Microsoft'un Visual Studio ve Visual Studio Code uygulamalarında teknik önizleme esnasında kullanılabilecek. Github ilerleyen dönemde ise sistemin diğer IDE'lerde de kullanılmasını sağlayacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.