90 Saniye'de anlatıyoruz: NFT nedir?

 90 Saniye'de "NFT nedir?" sorusunu yanıtlıyoruz.
90 Saniye'de anlatıyoruz: NFT nedir?

Kısa içerik formatımız 90 Saniye'de "NFT nedir?" sorusunu yanıtlıyoruz. Yazıyı okumaya başlamadan önce Web3 hakkında daha fazla bilgi edinmek için "Web3 Nedir?" , "Web3 Sözlüğü", "Web3'e nereden başlamalı?", "Akıllı sözleşmeler nasıl çalışır?" ve "AR, VR ve metaverse nedir?başlıklı bölümleri inceleyebilirsiniz.

Non-Fungible Token (NFT), bir kripto para türüdür ve benzersiz varlıkları temsil etmek için kullanılır. Farklı kripto para birimlerinin aksine, her bir NFT benzersiz bir dijital varlığı temsil eder ve içeriği değiştirilemez. NFT'ler, blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulur ve depolanır. Bu sayede, NFT'lerin benzersizliği, sahipliği ve geçmişi takip edilebilir hale gelir.

NFT’ler, eşsiz ürünlerin tokena dönüştürülmesinde kullanılır. Bu eşsiz ürünler, dijital bir sanat eseri, oyunda kullanılan dijital varlıklar ya da emlak gibi fiziksel bir varlık olabilir. Bu noktada NFT'lerin, varlıkların dijital temsilleri olarak konumlandığını söyleyebiliriz. 

Blok zincirinde tutulan NFT’ler aynı zamanda sizin söz konusu varlığın sahibi olduğunuzu belirten bir sertifika görevi de görmektedir. Hiç kimse NFT’lerin sahiplik kaydını değiştiremez veya yeni bir NFT'yi kopyala - yapıştır işlemine tabi tutamaz.

Gerçek dünyadaki maddi varlıkların bu şekilde tokenlaştırılması, alım, satım ve ticareti daha verimli hale getirebilir. Ayrıca alım-satım esnasında dolandırıcılık olasılığını da potansiyel olarak azaltabilir. 

Şimdiye kadar CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club gibi NFT piyasasının önde gelen koleksiyonlarını mutlaka duymuşsundur. NFT’ler birer dijital sanat eseri ya da koleksiyon parçası olmanın ötesinde aynı zamanda akıllı sözleşmeler aracılığıyla otomatik işlemler gerçekleştirme imkanı da sunar. 

@webrazzi

90 Saniye'de anlatıyoruz: NFT nedir? Non-Fungible Token (NFT), bir kripto para türüdür ve benzersiz varlıkları temsil etmek için kullanılır. Farklı kripto para birimlerinin aksine, her bir NFT, benzersiz bir dijital varlığı temsil eder ve içeriği değiştirilemez. #webrazzi #web3 #90saniye #nft #nonfungibletoken

♬ orijinal ses - Webrazzi

Utility ve Governance Token arasındaki farklar

Utility Token

NFT’ler varlıkları temsil etmenin yanı sıra ek yararlar (utiliy) da sunabilir. Bunu NFT sahiplerine özel ürünlere, kapalı dijital platformlara ya da fiziksel etkinliklere erişim tanımlanması olarak düşünebilirsiniz. Sadece NFT sahiplerinin yararlanabileceği ek özellikler, NFT koleksiyonlarının çekiciliğini artırırken, markaların sadakat programlarını yeni bir dikeye taşımasını da destekler. 

Governance Token 

NFT’ler aynı zamanda topluluklar içinde karar mekanizması geliştirmek için bir oy hakkı olarak da kullanılabilirler. Yönetim (Governance) tokenları ile kullanıcılar, bir toplulukta veya  bir merkeziyetsiz otonom organizasyonda (DAO), söz konusu protokolün gelecek planları için oy kullanabilir. Yönetim tokenına sahip kişiler, tekliflere oy vermenin ötesinde, yeni teklifler sunabilir. Hatta bu teklifler kapsamında yönetim sistemini de değiştirebilir. 

90 Saniye ile Web3'ün temel kavramlarını açıklamaya devam edeceğiz. 90 Saniye içeriklerimizi Instagram ve TikTok hesaplarımız üzerinden paylaşacağız. Dilerseniz hem bizi Instagram ve TikTok hesaplarımız üzerinden takip edebilir hem de 90 Saniye içeriklerini izleyebilirsiniz. "90 Saniye'de anlatıyoruz: NFT nedir?" videomuza Instagram için buradan, TikTok için ise buradan ulaşabilirsiniz. İyi seyirler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.