Elon Musk, Twitter'ı orijinal anlaşmaya bağlı şartlarda satın almaya hazır olduğunu söyledi

Elon Musk, Twitter'ı başlangıçta kabul edilen 44 milyar dolarlık fiyat karşılığında satın almayı teklif etti.
Elon Musk, Twitter'ı orijinal anlaşmaya bağlı şartlarda satın almaya hazır olduğunu söyledi

Elon Musk ve Twitter. 2022 yılında metaverse, NFT, web3 gibi kavramların yanı sıra teknoloji ekosisteminde en fazla duyduğumuz, daha ziyade sürekli bir araya gelen isimler oldu. Bunun nedeni ise Elon Musk'ın Twitter'ı satın almak istemesi, daha sonra satın almanın kesinleştiğine dair dedikoduların çıkması, bu satın almanın hiçbir zaman gerçekleşmemesi ve akabinde yaşanan olaylardı.

Her şeyden önce bu konuda nelerin yaşandığını kısaca bir hatırlatmak isterim. Nisan ayında 43 milyar dolardan masaya oturan Elon Musk'ın, Twitter'ı 44 milyar dolara satın alındığı iddia edildi. Bu anlaşmaya varma haberinden kısa bir süre sonra ise Elon Musk, Twitter anlaşmasının spam ve sahte hesapların, toplam kullanıcıların yüzde 5’inden azını oluşturduğu hesaplamasına dair beklenen detaylar sebebiyle geçici olarak askıya alındığını duyurdu. Haziran başında ise Elon Musk, Twitter'ı anlaşmadan vazgeçmekle tehdit etmeye başladı. Bunun nedeni yine platformdaki sahte kullanıcılardı. Twitter, sahte hesaplar konusunda Elon Musk'a tüm verileri iletti

Ancak sahte hesaplara dair yaşanan tüm bu meşakkatli sürece ve spekülasyonlara rağmen, Elon Musk Twitter'ı satın almaktan vazgeçti ve Twitter da Musk'a dava açtı. Son olarak Twitter'ın çoğu hissedarı Elon Musk'ın şu anda kurtulmaya çalıştığı 44 milyar dolarlık anlaşmayı kabul etmek için onay verdi. Twitter, hissedarlarından Musk'ın haziran ayındaki teklifini onaylamalarını istedi ve bu anlaşmanın gerçekleşmesinin önünü açacak bir adım olarak belirtildi.

Şimdi ise işler yeniden değişmiş görünüyor. Çünkü Elon Musk, Twitter'ı başlangıçta kabul edilen 44 milyar dolarlık fiyat karşılığında satın almayı teklif etti. Musk, tarafların Delaware Chancery Court'ta yargılanmasına iki haftadan daha az bir süre kala, Twitter'a bir mektup gönderdi. Salı günü düzenlenen bir düzenleyici dosyaya göre, Musk'ın avukatları mektupta, girişimcinin anlaşmayı, mahkemenin yasal işlemi durdurması ve yaklaşan davayı ertelemesi koşuluyla, borç finansmanı alındıktan sonra, önceden anlaşılan hisse başına 54.20 dolarlık fiyattan kapatmayı planladığını söyledi.

Bir Twitter sözcüsü de yaptığı açıklamada, mektubu aldığını kabul etti. Şirketin niyetinin işlemi hisse başına 54.20 dolardan kapatmak olduğunu da sözlerine ekledi.

Tarihin en çetrefilli satın almasıyla ilgili gelecekte neler yaşanacağı da böylelikle merak konusu olmaya devam ediyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.