Apple'ın "Far Out" etkinliğinden neler bekliyoruz?

Her sene eylül ayında, özellikle yeni akıllı telefonlar odağında bir etkinlik düzenleyen Apple, bu sene de Far Out adını verdiği etkinlik ile iPhone 14 ailesini tanıtacak.
Apple'ın

Her sene eylül ayında, özellikle yeni akıllı telefonlar odağında bir etkinlik düzenleyen Apple, bu sene de Far Out adını verdiği etkinlik ile iPhone 14 ailesini tanıtacak. Etkinlik, Apple'ın Cupertino'daki merkezinde gerçekleşecek; şirketin web sitesinde ve sosyal medya kanallarında canlı yayınlanacak. Far Out etkinliği, Türkiye saatiyle 20:00'de başlayacak. Her sene sizlere tüm detaylarını Türkiye İş Bankası'nın katkılarıyla paylaştığımız etkinliği, bu sene de aynı şekilde canlı bloglama yöntemiyle aktaracağız.

Apple'ın bu etkinliğinden neler bekliyoruz, biraz da bundan bahsedelim.

Etkinliğin odağı iPhone 14 ailesi olacak

Öncelikle, yukarıda da söylediğimiz üzere etkinliğin ana teması hiç şüphesiz iPhone 14 ailesi olacak. Apple'ın iPhone 14 ile tam anlamıyla büyümesi bekleniyor. Pro modeli olmayan 6.7 inçlik bir telefonu piyasaya süreceği söyleniyor, yani daha büyük ekran boyutuna sahip olacak, ancak daha yüksek fiyat etiketi olmayacak. Söylentiler ayrıca Apple'ın iPhone SE satışlarıyla rekabet etmemek için daha ucuz, mini boyutlu iPhone'unu 14 serisinden çıkarabileceğini öne sürüyor.

iPhone 14 ailesinin uydu iletişim bağlantısı özelliğine sahip olabileceği ve Apple'ın iPhone 14 modelleri ile birlikte gizlilik göstergelerini çentiğin içine taşıyacağı da söylentiler arasında. Ayrıca Apple'ın iPhone 14 Pro modelleri ile çentik tasarımını değiştireceği de belirtiliyor. iPhone 14 Pro modeli daha büyük bataryaya sahip olabileceği iddiaları da mevcut.

Apple takipçileri, muhtemelen 8K video çekebilen iPhone 14 ile olası büyük bir kamera kalitesi yükseltmesi konusunda da bir beklenti içinde. Eğer bu beklenti gerçeğe dönüşürse, bugüne kadar iPhone'un kamera kalitesinde yapılan en büyük değişikliklerden biri olabilir.

Ayrıca Apple'ın yeni modellerde iPhone'un Lightning bağlantı noktasını kaldırabileceği ve kablosuz MagSafe üzerinden şarjlı bir tasarımı tercih edebileceği konusunda bazı tartışmalar söz konusu. Apple'ın bazı ABD modellerini fiziksel bir SIM yuvası olmadan piyasaya sürebileceğine dair söylentiler de var.

Apple Watch modelleri ve iOS 16 için resmi çıkış tarihi

Far Out etkinliğinde, yeni Apple Watch modellerinin tanıtılması da bekleniyor. Kullanıcıların iPhone kilit ekranlarını kişiselleştirmelerine olanak tanıyan ve yenilenmiş bir iMessage'a sahip olan iOS 16 için resmi bir çıkış tarihinin de duyurulması bekleniyor.

AirPods Pro 2

AirPods Pro 2'nin de bu etkinlikte tanıtılması bekleniyor. Söylentilere göre AirPods Pro 2, Apple’ın H1 işlemcisine sahip olacak. Ayrıca AirPods Pro 2'nin daha yüksek ses kalitesine sahip olması bekleniyor. Bunun için Apple'ın kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisinden (Lossless Audio Codec - ALAC) ya da Bluetooth 5.2 desteğinden faydalanılacağı konuşuluyor. Eğer Airpods 2, kayıpsız ses sıkıştırma teknolojisinden faydalanırsa, Bluetooth desteğine ihtiyaç duymayacak. Öte yandan Bluetooth 5.2 desteği ile ilerlemeye karar verirse, LE Audio çatısı altında yer alan Low Complexity Communications Codec (LC3) teknolojisinden yararlanacak.

Etkinlikte tanıtılması beklenmeyenler

Etkinlikte yeni iPhone'un ön plana çıkması beklenirken, birçok analist Apple'ın ekim ayına kadar yeni iPad veya Mac bilgisayarları piyasaya sürmesini beklemiyor. Apple'ın çok beklenen AR kulaklığını da bugün piyasaya sürmesinin pek olası olmadığını söyleyebiliriz.

Far Out etkinliğine dair tüm detaylar için takipte kalın!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.