Google Haritalar uygulamasında çevre dostu rota bulma özelliği Avrupa'ya uzandı

Öncelikle ABD ve Kanada'da başlatılan uygulama bugünden itibaren Fransa, İrlanda, Polonya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde kullanılmaya başlanacak. 
Google Haritalar uygulamasında çevre dostu rota bulma özelliği Avrupa'ya uzandı

Google, geçen sene çevre dostu “yeşil rota” adlı rota sistemi uygulamaya geçirdiğini duyurdu. Bununla amaç, iklim mücadelesi kapsamında kullanıcılara arabalarının daha az yakıt yakacağı bir rota sunmak idi. Bugün yapılan açıklamaya göre Google; trafik, yokuş ve diğer faktörlere göre en düşük karbon emisyonu oluşturabilecekleri yollara yönlendirilen uygulamanın rota modu genişletiliyor. Öncelikle ABD ve Kanada'da başlatılan uygulama, bugünden itibaren Fransa, İrlanda, Polonya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere yaklaşık 40 Avrupa ülkesinde kullanılmaya başlanacak. 

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’nın (NREL) danışmanlığında ve Avrupa Çevre Ajansı’ndan alınan bilgilerlerle yapılan proje sayesinde 2022 yılında araçların sebep olduğu sera gazı salınımları için büyük oranda bir azalma olacağını öngörülüyor. Çünkü Google Haritalar uygulaması, bazı rotalarda yakıt verimliliği tahminlerini görüntülüyor. Haritalar, yakıt verimliliğini varsayılan olarak sizin için seçtiği rotalara dahil ediyor. Şirket, bu sayede yılda 1 milyon tondan fazla karbon emisyonunu önlemeyi hedefliyor.

Geçen Haziran ayında Google Haritalar'ın hava kalitesi verilerini göstermeye başlayacağını açıkladı. İlk olarak geçen yıl test sürümünde karşımıza çıkan bu özellik şu an için ABD ve Hindistan'da aktif durumda. Özellik, arama çubuğunun hemen altındaki dairesel düğmeye ve öneriler bandına dokunarak erişilebilen yeni bir harita katmanı şeklinde görüntülenebiliyor. Hava Kalitesi katmanına göz atmak, kullanıcıyı mevcut Google Haritalar görünümünden uzaklaştırıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.