Yolun sonuna gelen GittiGidiyor'un 20 yıllık serüveni

2001 yılının Şubat ayında kurulan GittiGidiyor'un 20 yıllık serüvenine yakından bakıyoruz.
Yolun sonuna gelen GittiGidiyor'un 20 yıllık serüveni

20 yılı aşan mazisi ile birlikte ülkemizdeki e-ticaret ekosisteminin en önemli oyuncuları arasında yer alan GittiGidiyor'un yolun sonuna geldiğini kısa süre önce sizlere aktarmıştık. Bu haberimizde ise GittiGidiyor'un 20 yıllık serüvenindeki önemli noktaları sizlere aktaracağız.

2001 yılının Şubat ayında Burak Divanlıoğlu ve Serkan Borançılı tarafından İstanbul'da kurulan GittiGidiyor, açık artırma pazarı olarak kullanıma sunuldu. Bir sonraki yıl ise HemenAL! seçeneğini devreye sokan GittiGidiyor, 2004 yılının Kasım ayında ise mağazalar bölümünü açtı ve sabit fiyatlı satış formatını hayata geçirdi.

eBay ortaklığı

2007 yılına geldiğimizde GittiGidiyor için önemli bir dönüm noktası gerçekleşti. Dünyanın en önemli e-ticaret oyuncularından olan ABD merkezli eBay, 2007 yılının Mayıs ayında GittiGidiyor'a ortak oldu. eBay'in ortaklığı ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen GittiGidiyor, 2008 yılında 2 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştı.

GittiGidiyor'un 2008 yılının Mayıs ayında yeni bir girişim olan Cimri ile karşımıza çıktığını da ekleyelim. 2009 yılında ise mobil tarafa ağırlık veren GittiGidiyor, aynı yıl içinde hem mobil web sitesini hem de mobil uygulamalarını kullanıma sundu.

2010 yılında yine şirket için önemli bir dönüm noktası gerçekleşti ve hayatına açık artırma pazarı olarak başlayan GittiGidiyor, açık artırma sistemi ile satışı sonlandırdı. 2011 yılının Nisan ayında ise eBay, GittiGidiyor'un çoğunluk hisselerini satın aldı. O dönem toplamda hisselerin yüzde 93'ünü elinde bulunduran eBay, GittiGidiyor'u satın almış oldu. Şirketin kalan yüzde 7 hissesinin ise GittiGidiyor'un ilk yatırımcısı iLab Ventures elinde bulunduğunu da ekleyelim.

GittiGidiyor'un satış bedelinin 217,5 milyon dolar olduğunu da paylaşalım. eBay tarafından satın alınmasının ardından 2012 yılında tekrar açık artırma ile satışa başlayan GittiGidiyor, 2013 yılında ise hem mobil uygulamalarını hem de mobil web sitesini yeniledi.

2013 yılının Kasım ayında logosunu da yenileyen şirket, 2014 yılında ise sadece yeni sezon ürünlerinin satılacağı bir pazar yeri olan GittiGidiyor Cadde'yi duyurdu. eBay'in şirketin çoğunluk hisselerini satın almasının ardından yüzde 7 oranında hissenin iLab Ventures'ın elinde bulunduğunu yukarıda sizlere aktarmıştık. 

eBay, GittiGidiyor'un tamamını satın aldı

2016 yılının Ağustos ayında bu durumu değiştirmek için bir adım atan eBay, kalan yüzde 7 hisseyi de iLab Ventures'tan alarak GittiGidiyor'un tamamını satın almış oldu. Yaklaşık 1 yıl sonra ise abonelik sistemiyle hızlı tüketim ürünleri satmaya başlayan GittiGidiyor, 2018 yılında ise toplamda 23 milyonu aşkın kullanıcıya ulaştı.

1 yılın ardından 2019 yılında ise kullanıcı sayısını 28 milyona çıkaran GittiGidiyor, geçtiğimiz yılın Şubat ayında 20. yılını kutladı. Bugün ise GittiGidiyor ile ilgili önemli bir açıklama paylaşan eBay, GittiGidiyor operasyonlarının durdurulacağını paylaştı. eBay tarafından alınan bu karar ile birlikte ülkemizin internet dünyasının en köklü firmaları arasında bulunan GittiGidiyor'un 20 yılı aşan serüveni de noktalanmış oldu

Paylaşılan bilgilere göre satıcılar, bugünden itibaren platformda yeni ürünler listeleyemeyecek. 18 Temmuz tarihine kadar alım işlemlerinin devam edilebileceğini ve kullanıcıların 5 Eylül 2022 tarihine kadar ise "Hesabım" sayfalarına erişebileceklerlerini de ekleyelim. GittiGidiyor'un kapanma süreci ile ilgili tüm detayları sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Maziye bir video ile selam edelim:

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.