GittiGidiyor Artık Tamamen eBay!
E-Ticaret

GittiGidiyor Artık Tamamen eBay!

Şu anda aldığımız bir son dakika bilgisini hızlıca sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzunca bir süredir duyumlarını aldığımız ancak kesin bilgiyi taraflardan edinemediğimiz GittiGidiyor eBay görüşmelerinin sonlandığını ve imzaların bugün itibariyle atıldığını öğrendik.

Konuyla ilgili henüz GittiGidiyor yetkilileriyle görüşme fırsatım olmadı ancak duyumlarımıza göre eBay gerçekleşen anlaşma sonrasında GittiGidiyor'un %93 hissesine sahip olmuş, şirketin ilk yatırımcısı iLab Ventures ise çıkış yapmadan %7'lik hisse hakkını elinde tutmuş.

Gelişmeleri öğrenip, GittiGidiyor yetkililerinden detayları alıp, doğruladığımızda mutlaka paylaşıyor olacağız.

GÜNCELLEME 1: GittiGidiyor yetkilileri haberi ve oranları doğruladılar. %93 eBay, %7 iLab Ventures şeklinde bir hisse dağılımı var.

GÜNCELLEME 2: eBay konuyla ilgili basın bültenini yayınladı. Söz konusu oranlar burada da doğrulanmış durumda.

GÜNCELLEME 3: Haber TechCrunch tarafından da manşete taşındı.

Yorumlar (26)
 1. Nihat Calık Nihat Calık

  Süper bir haber bence bu. Ama bence burdan tüm girişimcilerin alması gereken buyük bir ders var bence. yatırımcı olarak kimi alacağınıza dikkat etmek şart. Dünyadaki VC ler girişimcii satmaya iterken bizim Türkiyemizde yatırımcıların manıtığı işte ortada. Zaten bu Dealin uzamasınında altında sanırım İLAB yatıyor. Ama sanırım bundan sonra tüm girişimciler İlab ile konuşurken daha temkinli ve yapacakları antlaşmaları daha detaylı incelerler.

  Türkiye için hayırlı olsun diyelim.

  1. Necip Çağlar Necip Çağlar

   Nihat Calik, dunyadan haberiniz yok. iLab'in eBay yatiriminin Turkiyeye getirilmesi surecindeki rolunden haberiniz var mi acaba? Bu kadar bilgisiz ve bos yorum yapilir.

   1. Nihat Calık Nihat Calık

    Merhaba Necip Bey,

    sanırım bu süreci çok inceleme fırsatı bulamadınız. İLAB Ebay i de TR ye getirmedi. Adamlar pazarı kendileri keşf etti. İLAB olmasa da kendileri GG ye önce ortak olurlardı sonra da satın alırlardı. Şimdi keşke GG ciler bu durumları anlatsalarda girişimciler aydınlansa.

   2. Tolga Kabataş Tolga Kabataş

    Sevgili Necip Çağlar,

    eBay ile ortaklık sürecini şahsen yönetmiş gibi konuşmuş olman ilginç olmuş. iLab'in eBay'in Türkiye'ye gelişi konusunda bir etkisi olup olmadığı ile ilgili bir bilgi sahibi olabilecek noktada olduğunu düşünmüyorum. Müzakerelerde seni gördüğümü de hatırlamıyorum.

    İşin doğrusu şu: eBay'in GG'ye önce ortak olması, sonra da satınalması süreci ben başta olmak üzere tamamen kurucu ortaklar tarafından tasarlanmış ve yönetilmiştir. Sürecin bir yıla yakın sürmesinin muhtelif nedenleri var. Düne kadar bazı konularda ortak görüş oluşamadı malesef.

    iLab, GG'ye 2006 yılında çok doğru bir zamanda ortak olmuş, sonrasında da yatırımından büyük bir getiri elde etmiştir. Bu nedenle şapka çıkarılmayı hak ediyor ama eBay'in gelişiyle ilgili herhangi bir rolü olmamıştır. Tersini iddia eden olacağını düşünemiyorum.

    Eğer şirketin kurucuları olarak bizim bilmediğimiz bir bilgi sahibiysen onu bilemem tabiki

 2. Türk interneti ve gittigidiyor için hayırlı olsun.

  Güzel haber

 3. Gökhan Gökhan

  hayırlı olsun sevindim

 4. Murat Demir Murat Demir

  Güzel bir haber, umarım kullanıcıları içinde güzel haberler gelir ebay'den. Amazon ve eBay'den ürün aldıktan sonra gümrükten geçecekmi diye kabuslar görüyoruz. O ürünlerin ülkemize getirilmesinde umarım faydaları olur.

  Bizi gümrükcülerden kurtar eBayyyy :)

 5. Seçkin Seçkin

  Türkiye'den çıkan başarılı bir projenin ve Türkiye'nin ilk ilk ve bana göre ne kadar kullanmasam da en büyük açık arttırma sitesi olan gittigidiyor'un eBay'de olsa bir yabancı şirkete satılmasına üzüldüm.

 6. Bugünün en iyi Web Gelismesi, gercekten cok iyi oldu ve yakin bir zamanda www.ebay.com.tr 'den kolayca bir hesap ile bütün eBay dünyasini gezebilecegiz.

 7. Sevinin sevinin :) yakında hurriyet tamamen el cezire mynet tamamen oferin :) Bence Türkiye'deki bu yabancıya satışların hiç de sevinilecek bir tarafı yok arkadaşlar.

  1. Gokhan Bora Gokhan Bora

   şu dar görüşlerden kurtulun artık. sevinilecek bir satış. milli değerleriniz satılıyormuş gibi tepkiler veriyorsunuz. ekonomide sınırlar kalkmış, global pazar zamazingosu diyorlar o kadar, sen paranla benim ülkemde ben paramla senin ülkende yatırım yapabiliyorum. istediğimi alıp satabiliyorum. hâla malım satıldı diye üzülüyorsun. tabiki satılacak. satılmak için yapıldı zaten. bir değer yaratmışsın, satacaksın. yeni değerler yaratabilmek, istihdam oluşturabilmek, evrende başka dünyalar bulmak için.

   1. Ekonomide sınırlar kalktı bunlara alışmak gerekir demek asıl dar görüşlülük budur. Ülkeler yerli sermayesini ve girişimcilerini koruyorlar ama iş Türkiye'ye gelince satın özelleştirin diyorlar. Türk sermayesi olan kaç şirket kaldı? Küreselleşen dünya, sınırların kalkması tam bir emperyalist zırvasıdır.

  2. "sen paranla benim ülkemde ben paramla senin ülkende yatırım yapabiliyorum " eminmisiniz gökhan bora bey;

   ben şuana kadar gidipte ingilterenin yada amerikanın onları bırakın ırakın iranın en büyük e-ticaret sitelerinden olan bir siteyi bir türk yatırımcının aldığını duymadım.Polemiğe girmek istemem ama 6.4 milyon kayıtlı Türk kullanıcısının tüm bilgilerinin de yabancı sermayenin eline geçtiğinin farkındamısınız acaba? Aynen Türk Telekom ve diğer firmalardaki bilgiler gibi. Dar görüş dediğiniz zihniyette yabancılara site satışına karşı çıktığım anlaşılıyorsa anlatım bozukluğumdan kaynaklanmıştır.Bilakis keşke öyle bir yatırım gelse de ben de elimdeki sitelerimi satsam ancak benim bahsettiğim sitelerde 6.4. milyon kullanıcı günlük bilmem kaç milyar ciro yok tabiki :)

   1. Lütfen kendinizi ve ülkemizi küçük görmeyin.Onlar nasıl burdan şirket satın alıyorsa bizde onlardan satın alabiliyoruz.Örnek mi istiyorsun mesela Ülker Godiva yı satın aldı 850 milyon dolar verdi.Bu bile senin korkularının ne kadar yersiz olduğunu göstermekte başka örnek istersen biraz araştır yeterli.

    Artık kendimizi küçük görmekten korkmaktan kurtulmamız lazım.Kendine güven biraz lütfen.

  3. Yusuf Temur Yusuf Temur

   :) Ebay bana telefon acti siteyi Amerikaya götüeceklermis ... Bu ne mantiktir bilmem.

 8. Ne kadara satıldıgı acaba belli mi?

  1. Sertac Sertac

   $170 M. degerlemeden bahsediliyor.

   1. Kagand Kagand

    Deger 225 milyon dolardir

 9. Anlam veremiyorum.Bir türk sitesi yabancılara satılıyor herkez seviniyor.

 10. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Öncelikle hayırlı olsun. Bazı arkadaşlar çok sevinmiş, bazı arkadaşlar bir Türk sitesinin yabancılara satılmasına neden bu kadar sevinildiğine anlam verememiş.

  Ben şu açıdan değerlendirmek istiyorum. Bence Gitti Gidiyor ortakları bu kararı alırken iyi düşünerek akılcı bir yol izlemişler. Çok iyi bir rakama da satıldığını düşünüyorum. Şu açıdan düşünmek gerekir. Sonuçta ülkemize ciddi bir rakamda döviz girişi olacak, bir bakıma ihracat yapıldı, bir fikir satıldı. Elde edilen gelirle Gitti Gidiyor ortaklarının yeni projelere destek vereceğini ya da üreteceğini düşünüyorum. Yeni projeler, yeni fikirler, yeni istihdamlar getirir. Yeni projeleri de olduğunda umarım yeni yatırımcılara satarlar :). Örnekleme belki yanlış olur ama Cember.net'i Xing'e satmak çok iyi bir fikirdi ve çokta iyi bir rakama satıldı. Belki şimdi olsa o rakama satılmayada bilirdi.. Neyse hayırlı uğurlu olsun tekrar...

 11. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Türkiye İnternet zenginleri kazandı. Bakalım internetten zengin olanlar, internetin sosyal medya adı altındaki kurumsallaştırılmalarında ne tip roller alacaklar. Ben şanslarını eskiye göre çok daha kısıtlı görüyorum. Bu satışla aslında bir devir kapandı. O da türk internetinin kaymağını yeme devriydi. Artık işler farklı, rekabet, yasalar vs. eskiden çok önemli olan teknik sorunların önüne geçti bile. Kurucu üyeleri 10 yıl önce bugünleri gördükleri için canı gönülden kutlarım.

 12. Kobici Kobici

  Gittigidiyor bu haliyle kullanışsız. ebay umarım sadece satın almakla kalmaz siteyi daha işlevsel bir hale getirir.

 13. Çağrı Çağrı

  Merhaba öncelikle ben bu satışı hiç 'de olumlu bulmadım Türkiyede'ki e-ticaret piyasısına bakılarak.Bazı arkadaşlar yazmış çok güzel gibisinden acaba sorarım o arkadaşlara Türkiye'De kaç tane açık artırma ile satış yapan site var ?

  OLaya bir de şu şekilde bakmak gerekir ebay bunu hep yapıyor.Hissleri sanırım ilk bakşta %7 iken daha onra bunu %93 gibi duruma çıkarıyor.Bunu sadece Türkiye'De değil bir çok sitede yapıyor.Çok basit bir örnek vereyim Macaristan Ebay sitesi de bu şeilde satın almıştır.

  Artık eminim şu gibi durumlarda ortadan kalkacaktır.Ebay'dan 10 al 15 sat gibi durumlar küçük satıcıları etkileyecektir.Tabi burda ebay Gittigidiyor'a neler yapabileceği konusunda halen kuşkuluyumÇünkü burası Türkiye .

  1. -Gittigidiyor uzun zaman önce açık arttırma sistemini kaldırdı.

   -Yüzde 7 hisse sahibi olan iLab, hala yüzde 7'si iLab'ın, geri kalan tüm hisseyi eBay aldı.

   -eBay da hiç satış yada alış yaptınız mı bilmiyorum ama eBay'ın sistemi GG nin sisteminden çok çok daha gelişmiş ve güvenli, bu yüzden bu habere sevinilir çünkü GG de herşey karadüzen işliyor.

 14. gitti gitmiş küresel sermayeye her daim karşıyım :)

 15. Abdullah Abdullah

  Gittigidiyor dan mevcut sitelerim ile reklamlarından kazancım var. Ebay a devredilmeden reklam tıklama sayımları adsense gibi olmasa da eksik sayımla lakin tıklama başı rakamı iyi verdiği için devam ediyorduk. Şimdi ebaya devredildi tıklama sayımları daha da düştü gibi! Gittigidiyor reklamları kullanan arkadaşlar; durum sizlerde de aynı mı acaba?