GittiGidiyor'dan yeni girişim: Cimri.com

GittiGidiyor'un dün itibari ile açık beta yayına aldığı Cimri.com geniş bir ürün kataloğu ve buna ek olarak fiyat kıyaslama servisi olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor.
GittiGidiyor'dan yeni girişim: Cimri.com

Cimri.comGittiGidiyor'un dün itibari ile açık beta yayına aldığı Cimri.com geniş bir ürün kataloğu ve buna ek olarak fiyat kıyaslama servisi olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Servisle ilgili GittiGidiyor yetkilileri ile görüştüğümde bu konunun özellikle altını çiziyorlar ve "Cimri.com sadece bir fiyat kıyaslama servisi değildir, Türk kullanıcısının bulamadığı eşsiz bir ürün ansiklopedisidir." diyorlar.

Cimri.com'la ilgili şu an için birçok detay bilgiye sahibim, bunları yazımın devamında paylaşacağım.

Öncelikle GittiGidiyor'un Cimri.com alan adını Nokta A.Ş.'den satın aldığı bilgisi ile başlayalım. Alan adının satın alma rakamı ile ilgili ise şirket yetkilileri malesef açıklama yapmayı tercih etmiyorlar.

Servisin kapsamının fiyat kıyaslamadan ziyade geniş bir ürün kataloğu olduğunu yazımın girişinde belirtmiştim. Bu sayı şu an için 40 bin ürün seviyesinde ancak her geçen gün hızla artmaktaymış. Bununla ilgili gerçekleştirilen çalışmanın son derece uzun sürdüğünü tahmin ederek Cimri.com yetkililerine sorduğumda, sadece katalog oluşturmak ile ilgili 9 kişinin 14 aydır çalıştığı söylendi. Cimri.com'un programlanması aşamasında ise 4 kişi 5 aydır çalışıyormuş. Toplamda tasarım ve HTML çalışmaları ile birlikte yaklaşık 18 kişi ile sürdürülen bir proje olduğu belirtiliyor.

Cimri.com'un tüm altyapısında Java programlama dili kullanılmış ve tüm servis AJAX ile sayfa yüklemesiz olarak modellenmiş.

Cimri.com anlaşılacağı üzere ürün bilgilerini başka sitelerden çekerek çalışmıyor. Tüm ürün bilgileri sistemde yer alıyor ve fiyat bilgileri için de tedarikçilerle/satıcılarla kurulan bağlantı üzerinden güncel veri alınıyor. Ürünün satış aşamasında ise ilgili e-ticaret sitesine yönlendirme yapılıyor.

Cimri.com'un önümüzdeki günlerde GittiGidiyor.com ile de bir entegrasyonunun olacağını öğrendim. GittiGidiyor.com'da hem satıcılar ürün girişi yaparken hem de alıcılar tarafından yapılan ürün aramalarında Cimri.com verisi sisteme dahil edilecekmiş. Arama sonuçlarında ürünlerin özet bilgisi Cimri.com verisi ile sağlanacak olup, detay bilgi istenmesi durumunda Cimri.com'a yönlendirme gerçekleştirilecekmiş. Satıcıların GittiGidiyor.com'a ürün girişi aşamasında ise ürünle ilgili spesifikasyonların yine Cimri.com üzerinden çekilmesi eminim büyük kolaylık sağlayacaktır.

Söz konusu geniş ürün kataloğu elbette farklı servisler tarafından da şimdiden talep edilmekteymiş, ancak GittiGidiyor yetkilileri bu konudaki çalışmaları projenin ilerleyen fazlarında gündeme getirmeyi planlamaktalar. Bana sorarsanız Cimri.com verisinin, ücretsiz olur mu bilemiyorum ama, ticari olarak paylaşıma açık olacağının sinyalleri bu yaklaşımdan alınabiliyor.

Cimri.com'un bir de satıcılar için arayüzü bulunuyor. Ürünleri servis üzerinden sergilenen tedarikçiler/satıcılar için modellenen bölümden ürün yetkilileri detaylı raporlara ulaşabiliyorlar. Demo hesabıyla incelediğim yönetim alanında satıcıların ürün kategorisi, alt kategori ya da direkt ürün bazında performans raporlarına anlık ulaşabilmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda yine bu bölümdeki ürün yönetim ekranı sayesinde de satıcılar ürünlerini filtreleyerek Cimri.com üzerinden ürün bilgilerine dair güncellemelerini yapabiliyorlar.

Kısacası Cimri.com'un uzun süredir üzerinde çalışılan ve sahip olduğu veri ile son derece değerli bir girişim olduğunu görebiliyorum. Bunun yanında servisin hayata geçirilme aşamasında ve sonrasında oldukça maliyetli bir girişim olduğu ve olacağı da ortada. GittiGidiyor'un 1 yıldan uzun süredir Cimri.com'a kaynak ayırmış olmasını bu alandaki önemli hedefleriyle kesinlikle bağdaştırabiliriz. Buna ek olarak Cimri.com'un Cimri A.Ş. isimli ayrı bir şirket olmasını da "GittiGidiyor eBay olsun, kalan sağlar bizim olsun" gibi bir yaklaşımla değerlendirebilir miyiz? İşte orasını bilmiyorum ama elbette düşünmeden edemiyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.